manastir

Transcendental

Buduća legenda
Poruka
29.503
Juče pričam s nekim drugarom
o tome kako je ženama zabranjeno da uđu u Hilandar
i da je to kao da ne bi dovodili u iskušenje monahe i to

i sad se mislim, nije li malo glupo da muškarac ode u manastir i da se izoluje od iskušenja? valjda bi bila poenta da on odoli iskušenjima dok je okružen njima? Lako je odoleti ženama kad ih nemaš oko sebe jelda

Najveći bi se karakter pokazao kada bi ga bacili u neki harem
i još ga pre toga opili alkoholom
 
Juče pričam s nekim drugarom
o tome kako je ženama zabranjeno da uđu u Hilandar
i da je to kao da ne bi dovodili u iskušenje monahe i to

i sad se mislim, nije li malo glupo da muškarac ode u manastir i da se izoluje od iskušenja? valjda bi bila poenta da on odoli iskušenjima dok je okružen njima? Lako je odoleti ženama kad ih nemaš oko sebe jelda

Najveći bi se karakter pokazao kada bi ga bacili u neki harem
i još ga pre toga opili alkoholom

Dobro si ukapirao...
Hriscanstvo nigde u Bibliji ne govori o izlolaciji to je crkva izmislila ...
Pravi karakter se pokazuje u iskusenjima...
i VERA.

Pravi hriscani zive normalno medju drugim ljudima a ne izolovani od sveta...
 
Dobro si ukapirao...
Hriscanstvo nigde u Bibliji ne govori o izlolaciji to je crkva izmislila ...
Pravi karakter se pokazuje u iskusenjima...
i VERA.

Pravi hriscani zive normalno medju drugim ljudima a ne izolovani od sveta...

Netacno.

Da si citala zitija svetaca (svetitelja) vidla bi da oni i te kako imaju iskusenja, samo sto to nisu zene, vec je to nesto drugo. Uzasna iskusenja.

To je ujedno i moj odgovor na temu.

(Savet: procitaj makar knjigu "Petkana" od Ljiljane Habljanovic - Djurovic pa ce ti vec mnoge stvari biti jasnije. ;) )
 
nisi tamo izolovan od iskusenja, tj nisi nikad, ali ne znam to bash dobro pa da ne lupam
a bolje vidi da ides tamo kad si vec musko, nema tu sta da se analizira ovako onako
 
Anatomski i fizioloski zdrav covek ne moze da bude imun na dodir osobe koja ga seksualno privlaci. +sto on ne moze da bira svesno ko ce da ga privuce.

Verovatno se zato izoluju, ako vec ne zele da osete seksualni uzitak....ako ce vec da trpe, treba im i malo mira:mrgreen:
 
Anatomski i fizioloski zdrav covek ne moze da bude imun na dodir osobe koja ga seksualno privlaci. +sto on ne moze da bira svesno ko ce da ga privuce.

Verovatno se zato izoluju, ako vec ne zele da osete seksualni uzitak....ako ce vec da trpe, treba im i malo mira:mrgreen:

ok, ja ne kažem da je imun
samo kažem da ako je već cilj odoleti iskušenjima, trebalo bi valjda baš da budu među ženama
onaj koji je na božjem putu neće biti zanesen ženama ni malo jel, njegov duh je glavni, telo je marginalizovano
jel
 
katolici i pravoslavci imaju manastire i budisti? nemaju svi manastire, a kako je to ustanovljeno i koji tip je zbog cega, to pise vec negde, zasto su pravoslavni ovakvi a katolicki onakvi, katolicki se mozda vise mesaju sa gradjanima

- - - - - - - - - -

ok, ja ne kažem da je imun
samo kažem da ako je već cilj odoleti iskušenjima, trebalo bi valjda baš da budu među ženama
onaj koji je na božjem putu neće biti zanesen ženama ni malo jel, njegov duh je glavni, telo je marginalizovano
jel

pa probaj, mislim da to ne moze tek tako

- - - - - - - - - -

moguce da sam probala :II
mora nekako da se organizuje, tesko da mozes bas kao oni van manastira
 
ok, ja ne kažem da je imun
samo kažem da ako je već cilj odoleti iskušenjima, trebalo bi valjda baš da budu među ženama
onaj koji je na božjem putu neće biti zanesen ženama ni malo jel, njegov duh je glavni, telo je marginalizovano
jel

Pa to je samo u Hilandaru, u ostalim manastirima normalno dolaze i zene - posetiteljke, cak ima i zensko muskih manastira pa monasi nisu potpuno "izolovani" od zena.....tako da, eto, "trpe" i tu vrstu iskusenja. ;)
 
u stvari kad čovek bolje razmisli nije li izolacija očigledan dokaz telesnog kao glavnog faktora bića koji potpuno obezvređuje duhovnost
kad je monahu dovoljna neka ženska da ga poremeti u momentu, sve te godine posvećenja bogu
baš razočaravajuće nekako

- - - - - - - - - -

Pa to je samo u Hilandaru, u ostalim manastirima normalno dolaze i zene - posetiteljke, hocu reci, monasi nisu potpuno izolovani od zena.....tako da "trpe" i tu vrstu iskusenja. ;)

Zbog čega onda Hilandar insistira na tome
nije li i žena božje delo
odakle čoveku pravo da joj zabrani da uđe u božji dom
 
Zbog čega onda Hilandar insistira na tome
nije li i žena božje delo
odakle čoveku pravo da joj zabrani da uđe u božji dom

Ovo je vec pravo pitanje...Ja mislim (nisam sigurna sasvim, ali neka me neko ispravi ako sam u necemu pogresila) da je to zato sto je tu svojevremeno boravila nasa Presveta Vladicica Bogorodica, i iz postovanja prema njoj, zabranjeno je ostalim zenama da udju - ona je ujedno i igumanija manastira.

To je objasnjenje.
 
ok, ja ne kažem da je imun
samo kažem da ako je već cilj odoleti iskušenjima, trebalo bi valjda baš da budu među ženama
onaj koji je na božjem putu neće biti zanesen ženama ni malo jel, njegov duh je glavni, telo je marginalizovano
jel

Ne, fiziologija je surova. Ima da mu se ukruti ako je zdrav, pa makar samo Bibliju citao po ceo dan svaki dan.
Pa ce on onda da duma da je gresan, i ima da se samobicuje do besvesti.
Zato bolje medj zidine i sigurica.
Mozda je to za neke licemerno, ali mogu dase opkladim da vecina i ide u manastir, upravo jer ne zna kako drugacije da odoli iskusenjima.
 
ok, ja ne kažem da je imun
samo kažem da ako je već cilj odoleti iskušenjima, trebalo bi valjda baš da budu među ženama
onaj koji je na božjem putu neće biti zanesen ženama ni malo jel, njegov duh je glavni, telo je marginalizovano
jel
Znam neke koji su otisli u monahe . Nisu ih zene ni interesovale , tako da ne vjerujem u tu pricu da bi imali neka dodatna iskusenja .
U monahe idu uglavnom oni koji se ne snalaze u civilnom zivotu .
 
Netacno.

Da si citala zitija svetaca (svetitelja) vidla bi da oni i te kako imaju iskusenja, samo sto to nisu zene, vec je to nesto drugo. Uzasna iskusenja.

To je ujedno i moj odgovor na temu.

(Savet: procitaj makar knjigu "Petkana" od Ljiljane Habljanovic - Djurovic pa ce ti vec mnoge stvari biti jasnije. ;) )

Koja iskusenja? Izlolovani su, sigurno je drugacije...

a mislis manja su iskusenja da nisu izolovani?
 
Poslednja izmena:
Juče pričam s nekim drugarom
o tome kako je ženama zabranjeno da uđu u Hilandar
i da je to kao da ne bi dovodili u iskušenje monahe i to

i sad se mislim, nije li malo glupo da muškarac ode u manastir i da se izoluje od iskušenja? valjda bi bila poenta da on odoli iskušenjima dok je okružen njima? Lako je odoleti ženama kad ih nemaš oko sebe jelda

Najveći bi se karakter pokazao kada bi ga bacili u neki harem
i još ga pre toga opili alkoholom
Hilandar, harem, žene, piće, kako si to sve povezao:think:

- - - - - - - - - -

u stvari kad čovek bolje razmisli nije li izolacija očigledan dokaz telesnog kao glavnog faktora bića koji potpuno obezvređuje duhovnost
kad je monahu dovoljna neka ženska da ga poremeti u momentu, sve te godine posvećenja bogu
baš razočaravajuće nekako

- - - - - - - - - -



Zbog čega onda Hilandar insistira na tome
nije li i žena božje delo
odakle čoveku pravo da joj zabrani da uđe u božji dom

Obično sujeverje.
 
mozda negde imas bas objasnjenje tacno zasto

Evo nekih od objasnjenja:

Према црквеним предањима Мајка Божија је на путу за Кипар, због олује, пристала уз обалу Атоске горе где је покрстила многобошце који су ту живели и ту оставила једног од апостола као учитеља и старешину а себе поставила за заступницу полуострва.

Женама је приступ на Атос забрањен од 442. године када је ћерка Теодосија Великог посетила манастир Ватопед али се том приликом из иконе Богородице чуо глас који јој је саопштио да одступи
.Жене могу да остану на једном од бродова који обилазе Атос са удаљености 500 метара од обале, а могу да посете и неке од метоха – манастирских имања, ван манастира попут Каково недалеко од Јерисоса.

http://srbin.info/2013/01/hilandar-pravoslavna-dusa-srbije/

По једном старом предању Богородица је пловила са светим Јованом из Јопе у Кипар да посети Лазара. Када је олуја скренула брод с курса на тада пагански Атос, били су присиљени да се усидре у близини луке Клемент, у близини данашњег манастира Ивирон. Богородица је изашла на обалу и, одушевљена дивљом лепотом планине, благословила је и замолила Исуса Христа да га претвори у њен врт. Зачуо се глас: „Нека ово место буде твоје наслеђе и твој врт, рај и небо спасења за оне који траже спасење“. Од тог тренутка планина је посвећена као врт Мајке Божје у који није дозвољен приступ другим женама.

http://sr.wikipedia.org/sr/Света_гора

Zatim imas to isto u knjizi "Hilandar na Svetoj gori" Mileta Imerovskog (izd. 2009 god) koji to vec na pocetku, na 18. strani opisuje uglavnom isto kao sto iznad.....da sad ne kucam sav taj tekst.


Koja iskusenja? Izlolovani su, sigurno je drugacije...

a mislis manja su iskusenja da nisu izolovani?

Pa kazem ti, treba da procitas makar "Petkanu" koja je roman, nije "crkvena knjiga". Videces da se ona borila sa raznim iskusenjima, pa cak i bludnim, zatim sa gladju, koliko puta je mislila da odstupi iz pustinje samo zato sto je osecala potrebu za tim elementarnim stvarima. Ali, snaga molitve i vere ju je spasla.

Pa sad, hajde da i ostavimo tu knjigu po strani, jer ju je pisala spisateljica ("svetovno lice"), ali imala sam knjigu, izgleda da sam je nekome dala i ne vraca je jer ne mogu da je nadjem (mislim da se zove bas "Svih zalosnih radost" ali o cudima ove ikone svima koji su se red njom molili: http://www.mikroknjiga.rs/slike2/zn/zn6483_k1.gif ), o istim takvim iskusenjima monaha, jedan se sa sobom borio skoro do zrelih godina od greha rukobluda, i to redovno ispovedao i molio se i po savetu svog duhovnika bio uporan u tome, i na kraju mu je uslisena molitva, oslobodio se tog iskusenja koje ga je opsedalo godinama. I druge primere daje ta knjzica o iskusenjima monaha (isto, u smislu hrane, zlih misli, gneva, ocajanja, zelje da napuste manastir, da treba da se vrate u svet, "zal" za svetovnim zivotom koja ih je povremeno hvatala i sl., ima tu mnogo vise iskusenja nego sto mislis).

Procitaj, jasno je pisano da bi svako razumeo, pa onda pitaj, ako budes imala sta. ;)
 
Poslednja izmena:
Juče pričam s nekim drugarom
o tome kako je ženama zabranjeno da uđu u Hilandar
i da je to kao da ne bi dovodili u iskušenje monahe i to

i sad se mislim, nije li malo glupo da muškarac ode u manastir i da se izoluje od iskušenja? valjda bi bila poenta da on odoli iskušenjima dok je okružen njima? Lako je odoleti ženama kad ih nemaš oko sebe jelda

Najveći bi se karakter pokazao kada bi ga bacili u neki harem
i još ga pre toga opili alkoholom

slazem se. to je bezanje od zivota. odbacuju zivot zarad ubacene im ideje o pustinjskim bozanstvima.
lako je ne igrati igrice na kompu kada nemas komp :mrgreen:
tesko je biti covek okruzen ljudima...
 
slazem se. to je bezanje od zivota. odbacuju zivot zarad ubacene im ideje o pustinjskim bozanstvima.
lako je ne igrati igrice na kompu kada nemas komp :mrgreen:
tesko je biti covek okruzen ljudima...

MIsliš da je lako? Pored bola, psihičkoh ili fizičkog, dosada je nešto sa čim
se um najteže suočava. Od dosade ili bola pobegneš u igrice, filmove, forume,
društvo...
I kako može biti lakše kad nemaš gde da pobegneš ili su ti mogućnosti za
beg toliko oskudne na brzo i one postaju dosadne?
 
MIsliš da je lako? Pored bola, psihičkoh ili fizičkog, dosada je nešto sa čim
se um najteže suočava. Od dosade ili bola pobegneš u igrice, filmove, forume,
društvo...
I kako može biti lakše kad nemaš gde da pobegneš ili su ti mogućnosti za
beg toliko oskudne na brzo i one postaju dosadne?

takvi likovi su toliko indoktrinirani da ce trpeti dosadu radi sopstvenog osecaja 'ispravnosti'.
pretpostavljam da cu sada biti prijavljen ali jednostavno, ponekad neki spermatozoidi nezasluzeno stignu prvi :mrgreen:
dobiju zivot i sta rade sa njim? trose ga u memljivim rupama...kradu 'bogu' dane...
 
Juče pričam s nekim drugarom
o tome kako je ženama zabranjeno da uđu u Hilandar
i da je to kao da ne bi dovodili u iskušenje monahe i to

i sad se mislim, nije li malo glupo da muškarac ode u manastir i da se izoluje od iskušenja? valjda bi bila poenta da on odoli iskušenjima dok je okružen njima? Lako je odoleti ženama kad ih nemaš oko sebe jelda

Najveći bi se karakter pokazao kada bi ga bacili u neki harem
i još ga pre toga opili alkoholom

pa nije...ti isto kad oces nesto da slusas ti trazis maximalnu tisinu i mir da bi to cuo.....ne ides tamo gde je najveca buka da bi slusao ono sto zelis da cujes.....tako i monah da bi ,,cuo,, Boga ...koji je u srcu ne u umu ili razumu...on se povlaci..u svet tisine....
jedna od tih ,,buka,, je i strast prema zenama......to treba da rade samo oni koji su resili aposlutno da se posvete Bogu kroz post i molitvu......
 

Back
Top