Holandski kamin na gas mnogo efikasniji - samo marketing ili stvarnost?

agapetos

Početnik
Poruka
5
Pozdrav,
Do sada sam se grejao na drva, a jedne zime i na struju. Čuo sam od jednog odžačara da je grejanje na gas otprilike isto po ceni kao i grejanje na drva (samo bez sve te prljavštine) ukoliko se uzme neki holandski kamin na gas. Pošto mi je uveden i atestiran gas u stanu gde živim i imam nešto ušteđenih para sada, interesuje me da li je to tačno da su ti neki holanski kamini zaista toliko efikasniji od ovih naših domaćih (spominjao je 3x efikasniji, ali verovatno preteruje).
Stan mi je 58 m2 i imam unutrašnju izolaciju od 3cm stiropora. Da li mislite da je moguće grejati se na gas ispod 10.000 dinara mesečno?

Hvala unapred.
 
Verovatno ista fora kao sa "norveškim radijatorima". Mnogi se ubijali da dokažu i kleli se kako su ekonomičniji samo nikako da objasne kako je to 1Kw energije kod "Norvežana" više nego kod drugih ?

1Kw=1Kw, uvek bilo i biće po zakonima termodinamike a sigurno je ista priča i sa tim "holandskim kaminima".


Sa tom kvadraturom i izolacijom, sigurno će ti biti ispod 10 000 ( ukoliko Rusi opet ne podignu cene).
Najbolje bi bilo da , ako ti odgovara, ubaciš 2 TA peći koje bi se punile noću a danju radile kao radijatori ( bez duvanja) a gasom samo da dodaješ toplotu kad zatreba.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,
Do sada sam se grejao na drva, a jedne zime i na struju. Čuo sam od jednog odžačara da je grejanje na gas otprilike isto po ceni kao i grejanje na drva (samo bez sve te prljavštine) ukoliko se uzme neki holandski kamin na gas. Pošto mi je uveden i atestiran gas u stanu gde živim i imam nešto ušteđenih para sada, interesuje me da li je to tačno da su ti neki holanski kamini zaista toliko efikasniji od ovih naših domaćih (spominjao je 3x efikasniji, ali verovatno preteruje).
Stan mi je 58 m2 i imam unutrašnju izolaciju od 3cm stiropora. Da li mislite da je moguće grejati se na gas ispod 10.000 dinara mesečno?

Hvala unapred.

Ово ти је један од већих проблема. Наиме, место сусрета ниже и више температуре ти је померено у стан, што значи да ће зидови бити хладни с тим да је 3 цм мала изолација која ће дозволити да се топлота из стана пренесе и у зид. Приликом тог сусрета више и ниже температуре, ствара се конденз и зид може временом да навуче влагу између стиропора и унутрашњег дела зида.
Ако икако можеш, гледај да то промениш и да изолација иде са спољне стране.
Што се тиче холандских камина, не постоји перпетум мобиле у термодинамици и добијено је увек = уложено - губици. Могуће је да је степен искоришћења повећан неким техничким решењима али не толико драстично да би ти то приметио на краће стазе.
 
Pozdrav,
Do sada sam se grejao na drva, a jedne zime i na struju. Čuo sam od jednog odžačara da je grejanje na gas otprilike isto po ceni kao i grejanje na drva (samo bez sve te prljavštine) ukoliko se uzme neki holandski kamin na gas. Pošto mi je uveden i atestiran gas u stanu gde živim i imam nešto ušteđenih para sada, interesuje me da li je to tačno da su ti neki holanski kamini zaista toliko efikasniji od ovih naših domaćih (spominjao je 3x efikasniji, ali verovatno preteruje).
Stan mi je 58 m2 i imam unutrašnju izolaciju od 3cm stiropora. Da li mislite da je moguće grejati se na gas ispod 10.000 dinara mesečno?

Hvala unapred.


iz iskustvo mogu da kazem da jesu efikasniji,ali ne bas 3x,tesko reci koliko ce kostati grejanje jer ne znam koliko zidova su spolja,da li imas prozore sa severa ili istoka,da li imas sunce ili ne,koliko stepeni hoces imati u stanu,da li gore se greje,ispod,itd,itd.Trenutno za 10000 din imas negde 200mk gas,po meni trebalo bi da bude dovoljno u prosek,ali misli i ovako-nema ciscenja,nema cepanje drva,nema dim kad nece da se upali vatra,imas jednaka temperatura dan-noc-vredi svaki dinar verujmi,
 

Back
Top