Mudre - gestovi

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.859
gyan-mudra1.jpg



Gestovi i smirenje

Svaki naš gest rukom jeste jedna mudra povezana sa suptilnim i onim ne tako suptilnim energijama.
Uzmimo energiju pesnice, na primer. Kada smo ljuti, obično se naše šake zgrče u pesnicu. Neki ljudi
i ne znajući vrlo često praktikuju tu mudru u životu. Ona pothranjuje klice ljutnje i nasilja u vama svaki
put kad je napravite i te klice tada bujaju i bivaju sve jače. Sledeći put kada sebe uhvatite da ste stisnuli
pesnice u ljutnji, pokušajte da unesete svesnost u taj unutrašnji stav oličen u pesnicama. Osetite tu
tenziju, tu mržnju, taj bes, agresiju i strah koji je u njoj sadržan. Tada, u sred te ljutnje, eksperimenta
radi, ukoliko je osoba na koju ste ljuti pored vas, pokušajte da otvorite dlanove i da ih sklopite u visini
grudi kao kada se molite. (Naravno ta osoba nece imati pojma šta vi to radite.) Posmatrajte šta se događa
sa besom i povređenošću ako zadržite taj položaj makar nekoliko sekundi.

Jon Kabat-Zinn, Wherever you go, there you are

Kažu da palac predstavlja element neba, kažiprst element vazduha, srednji prst element vatre, domali
prst predstavlja element vode i mali prst element zemlje. Sastavljanjem određenih prstiju(elemenata)
možemo uticati na stanje našeg tela.

Ne bavim se jogom i nisam do sada mudre koristila. Privukao mi je pažnju ovaj tekst o položaju
ruku za molitvu. On sam po sebi donosi smirenje, bez obzira da li se molimo ili ne.

Nije mi baš jasno, šta je element neba?

Zna li neko nešto više o mudrama?
 
Na prvoj slici je taj znak. Na slici koju je on citirao nije.

Kako god, zvalo se to histogram ili pritvi mudra u pitanju je isti znak.
Mislila sam da će ljudima biti manje strašno i odbojno da razgovaraju
na ovu temu, ako vide da se mudre koriste u komunikaciji i u pravoslavlju.
 
odose moji pravoslavci u budizam, koan si ih navezbala, prosvetljenje, cvrc, ali sad su tvoji, ...sta kaze, mudra za varenje, digestiju - zar nju ne koriste satanisti? au,sine, pa jel gledas ti ovo? ima i iluminatska

ala ce da bude klanica
 
Pre 2000 hiljade god. na prostoru juzne Azije nije postojala samo jevrejska religija vec i mnoge druge koje su se prenosile i sirile ili povlacile. Jedna od takvih vjera je bila i budizam, sto niko ne spori pogotovo znajuci pohode Aleksandra Velikog i pomeranja stanovnistva moze se reci jedna skroz normalna migracija naroda i tradicija.
U takvim uslovima dolazi do pojave hriscanstva i budisti koji su se tu zatekli i prihvatili hriscanstvo daju svoj doprinos koristenjem znakova koji objasnjavaju poruku koju slika salje.

Simple as that :)
 
Pre 2000 hiljade god. na prostoru juzne Azije nije postojala samo jevrejska religija vec i mnoge druge koje su se prenosile i sirile ili povlacile. Jedna od takvih vjera je bila i budizam, sto niko ne spori pogotovo znajuci pohode Aleksandra Velikog i pomeranja stanovnistva moze se reci jedna skroz normalna migracija naroda i tradicija.
U takvim uslovima dolazi do pojave hriscanstva i budisti koji su se tu zatekli i prihvatili hriscanstvo daju svoj doprinos koristenjem znakova koji objasnjavaju poruku koju slika salje.

Simple as that :)
ikone sa slika nisu nastale na Bliskom istoku u antička vremena, nego uglavnom od strane evropskih slikara u zadnjih par vekova...
 

Back
Top