Politika i decija psiha

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Sta mislite o cuvenoj Zmajevoj decijoj pesmi DADA I UNUK?



Uzo deda svog unuka,
Metno ga na krilo,
Pa uz gusle pevao mu
Što je negda bilo.

Pevao mu srpsku slavu
I srpske junake,
Pevao mu ljute bitke,
Muke svakojake.


Dedi oko zablistalo,
Pa suzu proliva,
I unuku svome reče
Da gusle celiva.


Dete gusle celivalo,
Onda pita živo
"Je li, deda, zašto sam ja
Te gusle celivo?"

"Ti ne shvataš, Srpče malo,
Mi stariji znamo
Kad odrasteš, kad razmisliš,
Kazće ti se samo!"


kako jedna ovakva pesma moze da utice na mladu deciju psihu, kada neko opisuje deci ratne strahote, muke koje su pojedinci propatili, zverstva i klanja....?

Kakve ce se LICNOSTI 21. veka ODGAJATI na ovakvim pesmama? :eek:

Kako ce uticati na komsinske narode, stalno spominjanje Jasenovca i strahota koje su se tamo desile?

Kako sve to deca dozivljavaju u svojoj masti i kakve to POSLEDICE ZA CITAV ZIVOT ostavlja na njih?

Zelimo li mi da stalno gajimo nove krvne osvetnike, ratne zlocince, psihopate i monstrume...?

ZELIMO LI DA NAM SE ISTORIJA UVEK PONAVLJA, KAO DO SADA? :rtfm:


Kako bi bilo da Japanci uce svoju decu da su Amerinaci najveci zlocinci jer su bacili dve strasne bombe na civilno stanovnistvo, pobili skoro pola miliona ljudi, a i dan danas neki umiro ud posledica radiacije?

Kako bi onda Japan bio najveci ekonomski saradnik Amerike?:think:


Citao sam mojoj cerki pre par godina (dok je jos bila mala) Zmajevu takodje cuvenu pasmu "Tri hajduka".

Na pola pesme me je prekinula i rekla: "Tata, necu vise da slusam te MORBIDNOSTI o srpskim kosturima koji govore! Citaj mi nesto NORMALNO !"!

Tada se i "babo cesko po glavi..."

Sta mi to radimo nasoj deci i njihovoj buducnosti zbog DNEVNOPOLITICKIH potreba i zahteva?
 
A šta ti misliš o ''mom gramofonu''?:think:

Imam jedan gra, mein gra, mein gramofon koji čisti strah, stra', stra', vi znate šta tu igla meće se i odmah igra se najveći senzation je on, to je moj gramofon Kad zasvira on, i on, igru glazba ton na sve strane lom i krš odmah stvori se on jedini zna čuda da stvara samo jedini on, moj mali gramofon Zato kupIte ploču, ploču, odeon i sa njome jedan, jedan gramofon tu ćete čuti sve što god zaželite odeon ima sve svetske produkcije
 
Sta mislite o cuvenoj Zmajevoj decijoj pesmi DADA I UNUK?



Uzo deda svog unuka,
Metno ga na krilo,
Pa uz gusle pevao mu
Što je negda bilo.

Pevao mu srpsku slavu
I srpske junake,
Pevao mu ljute bitke,
Muke svakojake.


Dedi oko zablistalo,
Pa suzu proliva,
I unuku svome reče
Da gusle celiva.


Dete gusle celivalo,
Onda pita živo
"Je li, deda, zašto sam ja
Te gusle celivo?"

"Ti ne shvataš, Srpče malo,
Mi stariji znamo
Kad odrasteš, kad razmisliš,
Kazće ti se samo!"


kako jedna ovakva pesma moze da utice na mladu deciju psihu, kada neko opisuje deci ratne strahote, muke koje su pojedinci propatili, zverstva i klanja....?

Kakve ce se LICNOSTI 21. veka ODGAJATI na ovakvim pesmama? :eek:

Kako ce uticati na komsinske narode, stalno spominjanje Jasenovca i strahota koje su se tamo desile?

Kako sve to deca dozivljavaju u svojoj masti i kakve to POSLEDICE ZA CITAV ZIVOT ostavlja na njih?

Zelimo li mi da stalno gajimo nove krvne osvetnike, ratne zlocince, psihopate i monstrume...?

ZELIMO LI DA NAM SE ISTORIJA UVEK PONAVLJA, KAO DO SADA? :rtfm:


Kako bi bilo da Japanci uce svoju decu da su Amerinaci najveci zlocinci jer su bacili dve strasne bombe na civilno stanovnistvo, pobili skoro pola miliona ljudi, a i dan danas neki umiro ud posledica radiacije?

Kako bi onda Japan bio najveci ekonomski saradnik Amerike?:think:


Citao sam mojoj cerki pre par godina (dok je jos bila mala) Zmajevu takodje cuvenu pasmu "Tri hajduka".

Na pola pesme me je prekinula i rekla: "Tata, necu vise da slusam te MORBIDNOSTI o srpskim kosturima koji govore! Citaj mi nesto NORMALNO !"!

Tada se i "babo cesko po glavi..."

Sta mi to radimo nasoj deci i njihovoj buducnosti zbog DNEVNOPOLITICKIH potreba i zahteva?

Problem je ne u istorijskim podacima, nego u nesto opstijim stvarima, tj. stvarima za koje je zaduzena nauka. Npr. Kada neko iz istorijskog podatka kao sto je Jasenovac zakljuci ovo sto je Tenzija protrljao na temi, tj. neke gluposti o Srbima i Hrvatima, umesto da zakljuci da je sovinizam generalno smrdljiva stvar, to je lose; ali za to nisu krivi podaci, nego debilni ljudi.
 
Sta mislite o cuvenoj Zmajevoj decijoj pesmi DADA I UNUK?



Uzo deda svog unuka,
Metno ga na krilo,
Pa uz gusle pevao mu
Što je negda bilo.

Pevao mu srpsku slavu
I srpske junake,
Pevao mu ljute bitke,
Muke svakojake.


Dedi oko zablistalo,
Pa suzu proliva,
I unuku svome reče
Da gusle celiva.


Dete gusle celivalo,
Onda pita živo
"Je li, deda, zašto sam ja
Te gusle celivo?"

"Ti ne shvataš, Srpče malo,
Mi stariji znamo
Kad odrasteš, kad razmisliš,
Kazće ti se samo!"


kako jedna ovakva pesma moze da utice na mladu deciju psihu, kada neko opisuje deci ratne strahote, muke koje su pojedinci propatili, zverstva i klanja....?

Kakve ce se LICNOSTI 21. veka ODGAJATI na ovakvim pesmama? :eek:

Kako ce uticati na komsinske narode, stalno spominjanje Jasenovca i strahota koje su se tamo desile?

Kako sve to deca dozivljavaju u svojoj masti i kakve to POSLEDICE ZA CITAV ZIVOT ostavlja na njih?

Zelimo li mi da stalno gajimo nove krvne osvetnike, ratne zlocince, psihopate i monstrume...?

ZELIMO LI DA NAM SE ISTORIJA UVEK PONAVLJA, KAO DO SADA? :rtfm:


Kako bi bilo da Japanci uce svoju decu da su Amerinaci najveci zlocinci jer su bacili dve strasne bombe na civilno stanovnistvo, pobili skoro pola miliona ljudi, a i dan danas neki umiro ud posledica radiacije?

Kako bi onda Japan bio najveci ekonomski saradnik Amerike?:think:


Citao sam mojoj cerki pre par godina (dok je jos bila mala) Zmajevu takodje cuvenu pasmu "Tri hajduka".

Na pola pesme me je prekinula i rekla: "Tata, necu vise da slusam te MORBIDNOSTI o srpskim kosturima koji govore! Citaj mi nesto NORMALNO !"!

Tada se i "babo cesko po glavi..."

Sta mi to radimo nasoj deci i njihovoj buducnosti zbog DNEVNOPOLITICKIH potreba i zahteva?
Ne treba to deci citati :sad2:

decu treba zastititi od tog otrova...
 
Mda, ne treba deci pricati istoriju.
Ne treba im pricati da im je neko stvorio udobnost, sisom i mlekom odrzao u zivotu.
Ne treba pricati ni da su ih roditelji rodili.
Ma kakvi.
Onda ce se nekakvom izmisljenom "ljubavlju" vezati za te roditelje.
Mozda iskopaju u krajicku mozga ponos prema roditeljima, naciji, rodu... bogu.
Skroz dekadentno.
Pricati?
Ma kakvi!
Ne treba im nista pricati.
Samo ih toviti.
Kao ostalu prasad..

Jer, ko se odrekne proslosti, odrekao se buducnosti.
Neko ce to nazvati slobodom? Napretkom? Evolucijom? Natcovekom?

Ne, hvala.

p.s. postavljac teme da nadje gusle i da celiva, dovoljno je odrastao, i kasce mu se samo.
p.p.s. nije najveci uspeh Japana to sto je najveci saradnik Amerike. Postoje u zivotu vece vrednosti od "postati najveci saradnik Amerike".
 
Poslednja izmena:
Mda, ne treba deci pricati istoriju.
Ne treba im pricati da im je neko stvorio udobnost, sisom i mlekom odrzao u zivotu.
Ne treba pricati ni da su ih roditelji rodili.
Ma kakvi.
Onda ce se nekakvom izmisljenom "ljubavlju" vezati za te roditelje.
Mozda iskopaju u krajicku mozga ponos prema roditeljima, naciji, rodu... bogu.
Skroz dekadentno.
Pricati?
Ma kakvi!
Ne treba im nista pricati.
Samo ih toviti.
Kao ostalu prasad..

Jer, ko se odrekne proslosti, odrekao se buducnosti.
Neko ce to nazvati slobodom? Napretkom? Evolucijom? Natcovekom?

Ne, hvala.

p.s. postavljac teme da nadje gusle i da celiva, dovoljno je odrastao, i kasce mu se samo.
p.p.s. nije najveci uspeh Japana to sto je najveci saradnik Amerike. Postoje u zivotu vece vrednosti od "postati najveci saradnik Amerike".

E super, znaci da bi izazvao ljubav kod dece, moras da im konstantno ponavljas sta si uradio za njih.
 
Fizicki dogadjaji nemaju veze sa pravim vrednostima, to su tehnicke stvari.
A kada tehnicke stvari objasnjavas tako sto velicas glupu tradiciju, mozes da dobijes samo zesce ograniceno i/ili iskompleksirano dete.
Pamet? Ne, to su kompleksi. Kompleksi su zato sto su pojedinacni dogadjaji jedno, a teorija i nauka, ono sto daje sirinu, je nesto sasvim drugo.
 
Fizicki dogadjaji nemaju veze sa pravim vrednostima, to su tehnicke stvari.
A kada tehnicke stvari objasnjavas tako sto velicas glupu tradiciju, mozes da dobijes samo zesce ograniceno i/ili iskompleksirano dete.
Pamet? Ne, to su kompleksi.

Bitka o kojoj se peva uz gusle nije tehnicka stvar.
Nije to video igra u kojoj kompjuter prebrojava udarce, mrtve "nase" i mrtve "njihove".
To je svest o svom polozaju, svest o korenima na kojima stojis i iz kojih crpis snagu. Svest.
Ako je pad Arkone za tebe tehnicka stvar, a tradicija glupost, onda zasluzujes da te ovde svako bar ponekad zapisa.

Vidovdan u Arkoni, vidovdan na Kosovu, vidovdan danas, i svaki buduci... ne postoji razlika. To je sve samo jedan jedini dan, dan koji se ponavlja i ceka da ga promenimo.
Ako. Bice i to.
Svetle i svete stvari nisu podlozne vremenu. Vreme je samo filozofska kategorija, tehnicki nije ni objasnjivo ni merljivo.
 
Poslednja izmena:
Bitka o kojoj se peva uz gusle nije tehnicka stvar.
Nije to video igra u kojoj kompjuter prebrojava udarce, mrtve "nase" i mrtve "njihove".
To je svest o svom polozaju, svest o korenima na kojima stojim i iz kojih crpim snagu. Svest.
Ako je pad Arkone za tebe tehnicka stvar, a tradicija glupost, onda zasluzujes da te ovde svako bar ponekad zapisa.

Vidovdan u Arkoni, vidovdan na Kosovu, vidovdan danas, ili bilo koji buduci... ne postoji razlika. To je sve samo jedan jedini dan, dan koji se ponavlja.

Jeste. Gusle mogu da joj daju mitoloska obelezija, sto onda u stvari prestaje da bude tehnicka stvar, i postaje mit, a retko koji mitovi su oni Apolonskog tipa, tako da su uglavnom negativni.
Nije, pevanje uz gusle je jos gluplja stvar od video igre. Video igra te ispunjava mnogo vise nego bilo koje gusle, a teme u video-igrama su tako opstije nego bilo koje pojedinacne gusle, koje su zbog toga i mnogo ogranicenije od video-igara.
Ako pod tim 'svest' mislis na psihicki identitet, sigurno je da su za nju mitovi mnogo manje bitni od celokupne razumske kulture i civilizacije u kojoj zivimo.

Vidovdan je jedno 1000 puta manje bitan i za tvoj i za moj psihicki identitet, ili 'svest' od americke pop-kulture.
 
Jeste. Gusle mogu da joj daju mitoloska obelezija, sto onda u stvari prestaje da bude tehnicka stvar, i postaje mit, a retko koji mitovi su oni Apolonskog tipa, tako da su uglavnom negativni.
Nije, pevanje uz gusle je jos gluplja stvar od video igre. Video igra te ispunjava mnogo vise nego bilo koje gusle, a teme u video-igrama su tako opstije nego bilo koje pojedinacne gusle, koje su zbog toga i mnogo ogranicenije od video-igara.
Ako pod tim 'svest' mislis na psihicki identitet, sigurno je da su za nju mitovi mnogo manje bitni od celokupne razumske kulture i civilizacije u kojoj zivimo.

Vidovdan je jedno 1000 puta manje bitan i za tvoj i za moj psihicki identitet, ili 'svest' od americke pop-kulture.

Ne potcenjuj heroin, on je 1000 puta jaci od video igre. I uopste nije u sukobu sa americkom pop-kulturom, izumeo ga je Bayer, ali Amerika brzo osvojila monopol.

Arkona je i posle toliko vekova stvarnija od najjaceg heroinskog sna.
 
Poslednja izmena:
pa ako zive ovde pre ili kasnije ce da se sretnu s tom temom, ne mora bukvalno od roditelja da dobiju to, ici ce u skolu itd, a ako su dijaspora... pa ne znam zainteresovace se ili asimilovati gde su
a zmaj je ziveo kad je oslobodjenje bilo sveze, od turaka ili ostalih, sad ne znam bas sve lepo precizno a sto moram
mozes ti i ovde da se vise ili manje interesujes ili bavis politikom ali nekako znas gde zivis da je turbulentno, mada zar nije svugde
 
kako jedna ovakva pesma moze da utice na mladu deciju psihu, kada neko opisuje deci ratne strahote, muke koje su pojedinci propatili, zverstva i klanja....?
Kakve ce se LICNOSTI 21. veka ODGAJATI na ovakvim pesmama? :eek:
Kako ce uticati na komsinske narode, stalno spominjanje Jasenovca i strahota koje su se tamo desile?
Kako sve to deca dozivljavaju u svojoj masti i kakve to POSLEDICE ZA CITAV ZIVOT ostavlja na njih?
Zelimo li mi da stalno gajimo nove krvne osvetnike, ratne zlocince, psihopate i monstrume...?
ZELIMO LI DA NAM SE ISTORIJA UVEK PONAVLJA, KAO DO SADA? :rtfm:

Kako bi bilo da Japanci uce svoju decu da su Amerinaci najveci zlocinci jer su bacili dve strasne bombe na civilno stanovnistvo, pobili skoro pola miliona ljudi, a i dan danas neki umiro ud posledica radiacije?
Kako bi onda Japan bio najveci ekonomski saradnik Amerike?:think:
Citao sam mojoj cerki pre par godina (dok je jos bila mala) Zmajevu takodje cuvenu pasmu "Tri hajduka".
Na pola pesme me je prekinula i rekla: "Tata, necu vise da slusam te MORBIDNOSTI o srpskim kosturima koji govore! Citaj mi nesto NORMALNO !"!
Tada se i "babo cesko po glavi..."
Sta mi to radimo nasoj deci i njihovoj buducnosti zbog DNEVNOPOLITICKIH potreba i zahteva?

Trazis od ljudi koji se nalaze u kavezu da opisu zivot van kaveza.
Ljudi su i dalje primitivni, oni vole svoj kavez, osecaju sigurnost u svom kavezu i za njih je svet van kaveza ruzniji od njihovog kaveza, iako ne znaju kako taj svet izgleda Znaju da su zivi u tom kavezu i to im je najbitnije.
 
Poslednja izmena:

Back
Top