Neman ima stotinu lica (Menjamo li se?)

Da li se ljudi menjaju ili pak važi ona "Vuk dlaku menja, ali ćud ne"? Hoću reći, da li se čovek psihički menja tokom svog života ili samo ispoljava svoja različita lica, u zavisnosti od uticaja spoljašnjih faktora?

Ja mislim oboje. Svi se menjamo, polako, pod "normalnim" okolnostima i situacijama, skokovito u ekstremnim.

A okolnosti vrlo uticu na to koju stranu svoje licnosti cemo pokazati. Kao kad neki stil u oblacenju udje u modu, pa odjednom sve zene na ulici lice jedna na drugu, kao sto se i svi manje-vise uspjesno prilagodjavamo spoljasnjim okolnostima. Ovi najprilagodljiviji, kameleoni, najbolje prodju. Jer imaju bezlicnu strukturu koja je najzahvalnija za foliranje. Kad dovoljno dugo foliras nesto, moguce da postane i "realno" dio tvoje licnosti
 
Ljudi mogu da se promjene a to se obicno desi kad ih osamari zivot .Imao sam ja poznanika koji je bio faca .
Zavrsio masinski fakultet , uspjesan sportista , htjeli su ga i zenske i lova i mislio je da moze sto god zamisli .
Bio je pun sebe . Jednom prilikom opali shamar jednom zgoljavku . I nije bilo pravog razloga ali je htio pokazati
da se prema njemu mora imati strahopostovanja . Ovaj zgoljavko se vrati poslije nekog vremena i zabije mu noz
u bubrege . Oporavio se relativno brzo , ali je postao totalno drugi covjek . Ni traga vise od one nadmenosti i
postao je puno prijatniji za drustvo .
 
Da li se ljudi menjaju ili pak važi ona "Vuk dlaku menja, ali ćud ne"? Hoću reći, da li se čovek psihički menja tokom svog života ili samo ispoljava svoja različita lica, u zavisnosti od uticaja spoljašnjih faktora?

neko se mijenja zastvarno iako mi je to nekako čudno a uvjerio sam se ... a ovo drugo je kod većine samo mijenjanje lica u zavisnosti od okolnosti
 
Mislim da je drasticna promena jako teska i nemoguca. Primera radi, ako je neko ceo zivot pesimista ili introvertan, on moze sebe da "sili" da se druzi sa ljudima, izlazi, ili da se krece u krugu ljudi ako ga okolnosi nateraju, da gleda stvari optimisticnije, ali duboko sustina ostaje ista.
Primera radi, introvert moze da se oslobodi malo, postane komunikativniji, otvoreniji, to je promena, ali u sustini vise mu prija da sedi i radi nesto za svoju dusu.
 
Da li se ljudi menjaju ili pak važi ona "Vuk dlaku menja, ali ćud ne"? Hoću reći, da li se čovek psihički menja tokom svog života ili samo ispoljava svoja različita lica, u zavisnosti od uticaja spoljašnjih faktora?

Vazi ta jer se ljudi jako sporo i tesko menjaju...
Cak neki koji od Vuka postanu jagnje mogu se vratiti na tog vuka...

Covek se moze menjati samo SVESNO ako to zeli i ako mukotrpno radi na tome...
nesvesno se menja minimalno ili jako malo

- - - - - - - - - -

uticu na coveka spoljni faktori
neke teske situacije ga primoravaju da se odluci da li ce biti bolji ili gori
 

Back
Top