Ex YU Rock

Jedna od mojih omiljenih od Yu grupe. Koji ton i koji solo. Tako me zanima koju je gitaru Dragi svirao 70-tih.

Једина југословенска, српска и београдска група која је свирала у легендарном лондонском Marquee клубу, 1973. године. Дигли су пословично хладну лондонску публику оно што се каже "на ноге". Одмах им био је понуђен уговор од компаније CBS за снимање албума. Из разлога што су већ били звезде у Југославији, одбили су и вратили се за Београд. Драги Јелић каже да ни данас када о том детаљу размишља, не зна да ли је њихова одлука да одбију уговор са CBS_ом и не крену у освајања англо-америчке публике била погрешна или не.
Лично мислим да су погрешили, јер су у Лондону били у право време (панк још није био почео), а са својим чврстим звуком и сјајним, оригиналним гитарским рифовима и соло деоницама направили би чудо и ми би се данас могли да похвалити да имамо један међу најпознатијим светским бендовима - у то сам 100 % сигуран..
 
Zamisli, čoveče, ti to - naš bend koji bi bio svetski popularan. Imamo čime da se hvalimo, ali čoveče, naš svetski poznat bend. Nego, čuo sam, rekao je Dragi, kaže da bi verovatno došle i droge, ko zna... Trebali su na kasting za T. Rex-a, ali ništa od toga. A i valjda imaju u Londonu, da li CBS ili BBC stvarno ne znam ko, sačuvan njihov materijal, i čuo sam da je Yu grupa tek na tom materijalu pokazala svoj potpuni potencijal.
Da li te soloi nekog stranog muzičara podsećaju na soloe Dragog? Mene malčice na momente podseća na Pejdža i Alberta Kinga, ali mi je lik baš originalan. Izgleda da je tada svirao Gibson Les Paul.
 
^ Yu Grupa је најача била у живим наступима, а то су менаџери CBS "не терену" одмах уочили. Видели су да њихови рифови доводе публику до екстазе, а то је било време када је доминарао управо звук који су они имали "у малом прсту" - хард рок. Иначе, мени су од светских бендова по звуку Yu Grupi најближи Bad Company.
 
Мало је познато да је хеви-метал тачније звук "новог таласа хеви метала" патентирала југословенска и сарајевска група Ватрени Пољубац, 1978 године, са песмом "Нек' се зна". Као албум који је означио почетак "новог таласа (британског) хеви-метала" многи рок-критичари односно рецезенти наводе Killing Machine од Judas Priest што је заправо неправда јер албум Killing Machine, мада издат исте године, не садржи ниједну песму која би се могла поредити са чистим (новоталасним) хеви-метал звуком какав је звук песме "Нек' се зна". Иначе, Енглези су успели да то ископирају зато што је деби албум Ватреног Пољубца сниман у Лондону, а где се одлично знало ко, шта и у ком лондонском студију снима.


 
Poslednja izmena:
A sad, jedna genijalna muzičarka. Eh, kada bi sve žene na estradi bile kao ona:
Koliko se sećam, možda grešim, ona kaže da je ona objavila prvi novotalasni album u Jugoslaviji. Drugi kažu da su prvi novotalasni album objavili Prljavo kazalište. Ja ipak njoj više verujem.
Usput, ovaj solo je proglašen za najbolji solo na gitari sedamdesetih na našoj sceni.
 
Poslednja izmena:
A sad, jedna genijalna muzičarka. Eh, kada bi sve žene na estradi bile kao ona:
(...)
Koliko se sećam, možda grešim, ona kaže da je ona objavila prvi novotalasni album u Jugoslaviji. Drugi kažu da su prvi novotalasni album objavili Prljavo kazalište. Ja ipak njoj više verujem.
Usput, ovaj solo je proglašen za najbolji solo na gitari sedamdesetih na našoj sceni.

Горе болдовано је истина. Осамдесетих сам познавао Слађану лично и знам да она неће да слаже. Слађана је иначе увек била онај највиши, светски ниво, а у оквиру жанрова у којима је тада је стварала - увек испред других. Иначе је велика штета што ју је Оливер - коме генијалност за музику не спорим (напротив, волим његову музику) - заебао везано за песму "Љуљај ме нежно". Песму су заправо она и он заједно компоновали; били су одлучили да сниме заједнички сингл, са том песмом на А страни, као дуо "Оливер и Слађана", и где би певала наравно Слађана. Но Оливер се изненада "навукао" на Мају Оџаклијевску која је тада била оно што сада називамо "милферка", и то главна у граду. Млађи читаоци треба да знају да је Слађана у приватном животу била једна сасвим нормална, и за данашње појмове чак смерна девојка - талентована уметница у правом смислу те речи, а једно време је била и озбиљно болесна али су је извукли врхунски доктори са ВМА (отац јој је био официр ЈНА), а реакционарна БГД чаршија која јој је увек завидела на реткој комбинацији изразите лепоте, уметничке смелости, интелигенције и музичког талента, прогласила је њену болест "наркоманијом" мада Слађана никада није ни пила а камоли да се пуцала у вену.
И Оливер, луд већ како га је природа створила, остави Слађану и са Мајом побегне у Сплит да у приватном студију Енца Ласића сними "Љуљај ме нежно" са Мајом Оџаклијевском. На срећу, ( а на тадашњу Оливерову велику жалост) Маја пронађе у Сплиту неког момка кога је знала од раније , напрасно се поново у њега заљуби и побегне негде са њим. Како се није појављивала у студију, Енцо Ласић једва наговори Оливера да он сними глас за "Љуљај ме нежно". То је наравно било 1000 пута боље решење него да је песму отпевала (читај: упропастила) Маја Оџаклијевска, и ја волим боју Олијевог гласа, али само треба замислити како би песма "Љуљај ме нежно" величанствено звучала са Слађаном, за коју је песма и написана, као уосталом и ова позната песма Слађаниног пријатеља Душана Михајловића (Доктор Спира), али је некако испало да Слађана не отпева прву верзију:


 
Poslednja izmena:
Na pitanje koji je prvi novotalasni album u Jugi odgovor nije jednostavan . Prljavo kazalište je snimio prvi album u julu-avgustu 1979. godine , a Slađana u novembru -decembru iste godine. Jedino se postavlja pitanje da li se prvi album Prljavog kazališta može nazvati novotalasnim pošto su to više pank pesme ? Ako se posmatra da je prvi album od Prljavog kazališta pankerski onda je Slađana prva izdala novotalasni album .
A evo jednog albuma koji je snimljen sledeće godine no pošto niko od domaćih diskografskih kuća nije želeo da izda ploču lider grupe je otišao sam u London i tamo narezao 50-tak ploča pa podelio prijateljima . Tek šest godina kasnije (1986.) na nagovor Bore Đorđevića PGP je reizdala istu ploču. Reč je o Dr Spiri i ljudskim bićima ;

 
Poslednja izmena:
Na pitanje koji je prvi novotalasni album u Jugi odgovor nije jednostavan . Prljavo kazalište je snimio prvi album u julu-avgustu 1979. godine , a Slađana u novembru -decembru iste godine. Jedino se postavlja pitanje da li se prvi album Prljavog kazališta može nazvati novotalasnim pošto su to više pank pesme ? Ako se posmatra da je prvi album od Prljavog kazališta pankerski onda je Slađana prva izdala novotalasni album.

Првенац Prljavog Kazališta је Punk и нема везе са New Wave_ом.
Према томе, Prljavo Kazalište је заправо "закаснило" са објављивањем свог првенца, (да су га објавили '77ме, e онда би то било "wow"), док је Слађана објавила New Wave album 1979 године што значи истовремено кад је New Wave као жанр кренуо у великим центрима Лондону и Њујорку.
 
Poslednja izmena:
Првенац Prljavog Kazališta је Punk и нема везе са New Wave_ом.
Према томе, Prljavo Kazalište је заправо "закаснило" са објављивањем свог првенца, (да су га објавили '77ме, e онда би то било "wow"), док је Слађана објавила New Wave album 1979 године што значи истовремено кад је New Wave као жанр кренуо у великим центрима Лондону и Њујорку.

Takvo je i moje mišljenje . Samo da ne bude nesporazuma prvi album Prljavog kazališta bez obzira što nešto kaska za inostranstvom jeste dobar album, otvorili su par škakljivih pitanja , na primer čisto sumljam da bi i danas u Srbiji ili Hrvatskoj neki mladi bend smeo snimiti ovako nešto ;


To što su kasnije postali tamburaši patriJoti (bez Bogovića) to je ono što na njih baca tamnu senku , hebem ga ljudi su kvarljiva roba.
 
Takvo je i moje mišljenje . Samo da ne bude nesporazuma prvi album Prljavog kazališta bez obzira što nešto kaska za inostranstvom jeste dobar album, otvorili su par škakljivih pitanja , na primer čisto sumljam da bi i danas u Srbiji ili Hrvatskoj neki mladi bend smeo snimiti ovako nešto ;

(...)

To što su kasnije postali tamburaši patriJoti (bez Bogovića) to je ono što na njih baca tamnu senku , hebem ga ljudi su kvarljiva roba.

Не мислим да је албум ишта "лошији" зато што је закаснио две године, већ једноставно није први New Wave албум, јер и није New Wave већ је то Punk. Што се тиче текста песме, у СФРЈ је уметничка слобода изражавања била загарантована. Једино што бендови нису смели да у својим песмама славе усташе, четнике и другу фашистичку гамад, да пропеведају национал-шовинизам, монархизам и слично везано за народне непријатеље.
 

Slažem se da prvi album Prljavog kazališta nije bio novi talas.
Inače, da li onda, zbog te zagarantovane umetničke slobode, novotalasni muzičari nisu imali većih problema sa vlastima, ne uključujući porez na šund?
 

Back
Top