Tolstojevo shvatanje istorije
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Tolstojevo shvatanje istorije

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Podrazumevano Tolstojevo shvatanje istorije

Da li se slazete sa vidjenjem istorije koje je Tolstoj prikazao u romanu Rat i mir - to da velike istorijske licnosti imaju najmanji znacaj u istorijskim dogadjajima i da je uzrok istorijskim prelomima i bitkama u nekoj opstoj volji niaroda ( makar sam ja tako shvatio )?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.06.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano Re: Tolstojevo shvatanje istorije

Citat Original postavio Truman
    Da li se slazete sa vidjenjem istorije koje je Tolstoj prikazao u romanu Rat i mir - to da velike istorijske licnosti imaju najmanji znacaj u istorijskim dogadjajima i da je uzrok istorijskim prelomima i bitkama u nekoj opstoj volji niaroda ( makar sam ja tako shvatio )?
    Mislim da je samo naglasio da na dogadjaje utice znatno veci broj okolnosti od vodja i njihovih odluka, za razliku od tadasnjeg krutog shvatanja istorije.
    Danas vec preovladjuje taj kompleksniji pogled na istoriju

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Citat Original postavio hijenaa
    Mislim da je samo naglasio da na dogadjaje utice znatno veci broj okolnosti od vodja i njihovih odluka, za razliku od tadasnjeg krutog shvatanja istorije.
    Danas vec preovladjuje taj kompleksniji pogled na istoriju
    Steta sto oni iz Haga nisy citali Tolstoja. :wink:

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.06.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Ratovi u bivsoj Yu jos nisu "postali" istorija, bar dok se ne zavrse sudjenja. Sada vaze politicki kriterijumi.

Obećava valhalla (avatar)
    Učlanjen
    16.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Kada kazes "opstoj volji naroda" - na koji narod tacno mislis?
    Ako govorimo o ruskom narodu sa pocetka 19-tog veka onda po statistikama taj narod cini najvise 15-20% slobodnih gradjana a ostalo su kmetovi vezani za zemlju. Od tih 20-tak% slobodnih gradjana verovatno je tek 1% (plemstvo i to ne svi!)imalo realan politicki uticaj.
    Mislim da Tolstojeva namera nije bila da debatuje ko ima prelomni uticaj na istorijski tok, vec upravo suprotno...da pokaze sudbinu pojedinca tj malog coveka u vihoru rata i velikih istorijskih preloma.

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Citat Original postavio valhalla
    Kada kazes "opstoj volji naroda" - na koji narod tacno mislis?
    Ako govorimo o ruskom narodu sa pocetka 19-tog veka onda po statistikama taj narod cini najvise 15-20% slobodnih gradjana a ostalo su kmetovi vezani za zemlju. Od tih 20-tak% slobodnih gradjana verovatno je tek 1% (plemstvo i to ne svi!)imalo realan politicki uticaj.
    Mislim da Tolstojeva namera nije bila da debatuje ko ima prelomni uticaj na istorijski tok, vec upravo suprotno...da pokaze sudbinu pojedinca tj malog coveka u vihoru rata i velikih istorijskih preloma.
    Imam utisak da se Tolstoj upravo bavio onim prvim. I da je mnogo blizi objasnjenju da postoji neka bozja volja nego da istorijom upravljaju tkz. veliki ljudi.

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

To Tolstojevo shvatanje uloge licnosti u istoriji, spada u grupu primitvnijih teorija, danas postoje mnogo slozenija i sistematicnija shvatanje o tome. Ako te interesuje uloga licnosti u istoriji, kopaj malo po socioloskoj literaturi, imas mnostvo shvatnaja i teorija o tome.

Domaćin Snezna_kraljica (avatar)
    Učlanjen
    04.02.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    88

Da narod gradi istoriju - to je opste shvatanje tog doba u Rusiji. Doba kritike carizma. Doba pred ukidanje kmetstva. Mali covek postaje vazan i graditelj umetnosti, nauke. Graditelj poretka. Opera Musorgskog "Boris Godunov" (i istoimena Puskinova "komedija") upravo zbog toga i jeste bila neprihvacena u pocetku. Puskinov "Boris..." je cak bio zabranjen, jer je Car predstavljen kao nestabilna licnost. A narod je sudbinu zemlje uzeo u svoje ruke. (preteca socijalizma, komunizma?)

Tako da... Ne znam. Ne mozemo znati. Da li je tako? Verovatno jeste... I dalje smo delom komunisti i razmisljacemo tako. Kad se opsta shvatanja budu promenila - promenice se i nase vidjenje stvari. ili obrnuto? pitanje je...

Slične teme

1. SHVATANJE STVARNOSTI
    Autor SVETLOST UMA u forumu Zanimljivosti
    Odgovora: 442
    Poslednja poruka: 08.06.2008., 21:24
  2. Laicko shvatanje psihologije
    Autor slobaz u forumu Jezik
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 14.11.2004., 18:23
  3. shvatanje reci *****
    Autor ivana srdanov 85(NS) u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 40