Ulicne tuce imali tu mesta za ferke/vitestvo u 21 stolecu?

A-LEX

Primećen član
Poruka
802
Cao
Kao sto i sam naslov govori, sta je Vase misljenje? Moje je da je to fina zamisao, da bi to bilo super...ali da je velika zabluda, toga nazalost nema, mozda ga je nekada u nekim delovima sveta i bilo ali cisto sumnjam da kada se nekome radi o glavi da ce dopustiti da ga drugi savlada a da pri tome nisi pokusao svim silama da preokrenes tucu u svoju korist. :)

Mislim da ti ljudi koji u to veruju nisu dovoljno videli i doziveli okrutan svet u kojem zivimo, mozda su premladi, mozda ne izloaze mnogo, ili su mozda i imali jednostavno srecu da nikada nisu videli ili cak i sudelovali u takvom sukobu gde je sve i svasta moguce, gde ce te mozda samo jedan napasti ali mozda izvuci noz, poneti bocu ili te prvo gadjati stolicom.....a mozda te i dvojica ili vise njih napadnu. Nema sta nema, vitestva kako se saznaje iz mnogih izvora nije cak ni uvek u doba viteza bilo, takodje to vazi za vreme samuraja, ni tamo nisu uvek cast i obraz vodili smuraje nego golo prezivljavanje.

I jos nesto, zamolio bi da se ovde smirenom/hladnom/trezvenom glavom pise, bez uvreda i prozivanja. Ako se neko ne slaze sa misljenjem nekoga onda uopste nije potrebano omalovazavati, pljuvati, vredjati itd.

Pozdrav
 
Ako ti se tuce casno,odes lepo i treniras boks ili neki drugi borilacki sport. Ako ces da ides da kinjis ljude po ulici,onda nemoj da se cudis sto neko hoce da te izbode nozem.
Pusti me na miru,ja te necu dirati,a ako me taknes, ubicu te. Odkud ja znam sta neko hoce od mene,moze da me bije dok me ne ubije,moze da me skine golog,moze da mi radi sta hoce,kakva **** ferka.
 
koji su razlozi za tvoju 'ferku'?

- ako imas visak energije a potrosio bi je na udaranje nekog, kao sto je User Friendly napisao, treniraj boks i cepaj. boks je borilacka vestina koju najmanje postujem tj koju ne postujem i u kojoj jedan drugom sluzi kao vreca za udaranje koja se malo mrda levo desno. ne vidim tu neku vestinu osim dovoljne fizicke izdrzljivosti i oguglavanja na bol za razliku do drugih borilackih vestina gde ima i blokiranja udaraca a ne samo drzanje garda i cuvanje tela glomaznim rukavicama.

- ako imas zelju nekog da umlatis kako bi na taj nacin dokazao da si u pravu onda nesto nije u redu sa tobom.

- ako imas zelju da umlatis nekog samo da bi umlatio nekog onda opet nesto nije uredu sa tobom

zato postavljam pitanje - sta je i cemu sluzi ferka i kakve veze 'ferka' ima sa vitestvom (sta god to danas znacilo)?
 
Cao

Kao prvo smiri te se, kao drugo pogresno je shvacena tema, tema je, dali je ferka ili pokusaj fer borenja na ulicama danasnjice ok i nesto za cime bi trebali teziti ili je ok udarati umooda, grkljan, oci, kolena kao sto se to praktikuje u vestinama kao sto su Krav Maga, Jeet Kune Do, Alpha Combat System, Kajukembo itd....?
Zato je pitanje glasilo ferka/vitstvo dali tu ima mesta ili ne u 21 stolecu kada se sve is vasta danas desava.
Inace je samnom sve u redu ;) sada opet Jovo nanovo....

Pozdrav
 
i pišali su u svojim oklopima...aha...i smrdeli na sopstveni i konjski znoj...:)

ne smo pisali,vec i srali. Imali su svoje pomocnike koji su im sklapali oklop ali i bulju brisali, jer ko ce da skida oklop koji treba pola sata da se namesti da obrise dupe?

- - - - - - - - - -

Cao

Kao prvo smiri te se, kao drugo pogresno je shvacena tema, tema je, dali je ferka ili pokusaj fer borenja na ulicama danasnjice ok i nesto za cime bi trebali teziti ili je ok udarati umooda, grkljan, oci, kolena kao sto se to praktikuje u vestinama kao sto su Krav Maga, Jeet Kune Do, Alpha Combat System, Kajukembo itd....?
Zato je pitanje glasilo ferka/vitstvo dali tu ima mesta ili ne u 21 stolecu kada se sve is vasta danas desava.
Inace je samnom sve u redu ;) sada opet Jovo nanovo....

Pozdrav
Pazi,neko hoce da te unakazi i ubije i ti sad treba da brines o njemu. Sve je dozvoljeno i treba da bude ako si napadnut.
 
Cao

Kao prvo smiri te se, kao drugo pogresno je shvacena tema, tema je, dali je ferka ili pokusaj fer borenja na ulicama danasnjice ok i nesto za cime bi trebali teziti ili je ok udarati umooda, grkljan, oci, kolena kao sto se to praktikuje u vestinama kao sto su Krav Maga, Jeet Kune Do, Alpha Combat System, Kajukembo itd....?
Zato je pitanje glasilo ferka/vitstvo dali tu ima mesta ili ne u 21 stolecu kada se sve is vasta danas desava.
Inace je samnom sve u redu ;) sada opet Jovo nanovo....

Pozdrav

fer borenje na ulici je oksimoron zato je i tesko dati normalan odgovor na tvoje pitanje koje je i prvi put sasvim jasno postavljeno.
racionalne osobe se ne mlate po ulicama osim ako nisu prisiljene a tada je cilj da se odbranis kako znas i umes.

ako bih bio prisiljen na tucu, udarao bih gde god stignem i cime god samo bih gledao da ne ubijem (imam 190cm i 110kg i 12 godina staza treniranja karatea pa moze da se desi da nezgodno udarim) kako ne bih zavrsio u zatvoru jer imam trogodisnjaka i tromesecnu cerkicu.
 
Превише емоција и замена теза у одговорима...
Да ли у уличним тучама има места за ферку? Наравно да има и биће докле год буде било и људи. Ферка сама по себи представља практично незванични спортски дуел најчешће локалног карактера (из било којег разлога да се деси). То само по себи значи да се двојца или група људи договоре и потом боре у паровима или пак групно где се најчешће испоштују договорена правила.

Оно што већина има на уму кад се помену уличне туче јесте напад треће стране без икаквог основа и смисла (осим за оног ко је извео напад). У таквим случајевима браниш се (дакле, не бориш се већ се браниш јер најчешће ни не знаш због чега тачно си нападнут) свим расположивим средствима и на то имаш право по закону - докле год не прелазиш нужну одбрану.

Оно што се данас дешава на улици где неко изазива туче а потом вади нешто од ватреног оружја само говори колико су људи пуни страха и комплекса ниже вредности...

Шта је примењиво од вештина у уличним тучама?
Вероватно само оно што ће те толико припремити да будеш миран у ексцесним ситуацијама како сам не би привукао пажњу неког искомплексираног фрика, јер свако подизање нивоа емоција поставља нас као могућу мету...
 
boks je borilacka vestina koju najmanje postujem tj koju ne postujem i u kojoj jedan drugom sluzi kao vreca za udaranje koja se malo mrda levo desno. ne vidim tu neku vestinu osim dovoljne fizicke izdrzljivosti i oguglavanja na bol za razliku do drugih borilackih vestina gde ima i blokiranja udaraca a ne samo drzanje garda i cuvanje tela glomaznim rukavicama.

Колико минута неког бокс меча си одгледао у животу?! На ком нивоу такмичења је био тај меч? Излишно је било шта писати о боксерској вештини, техници, великанима бокса да би се демантовало овако нешто!

Као шлагворт на тему, бокс је вештина са највећим коефицијентом ефикасност/једноставност. Зато је веома популарна међу свима који се боре на улици, из било ког разлога (силеџије, полицајци, безбедњаци, грађани који желе да се сами одбране).
Фер борба на улици је ствар прошлости. Фер туче су се дешавале међу жестоким момцима (нису сви обавезно били прави криминалци) до краја 60-их, можда мало и касније. Био је то начин да се утврди ко је већи мангуп, главни баја на улици, у затвору. Међу школском омладином до почетка 90-их то је био начин да се разреше неке свађе или опет да се покаже ко је главни мангуп у школи. Сви знамо шта се дешава од почетка 90-их наовамо. Силеџије, хулигани и кримоси се туку голим рукама само ако при руци немају било какво оружје, нису стигли да га дохвате. У тучи учествују сви који су се затекли и имају било какве везе са онима који тучу започињу. Школска омладина апсолутно следи "узоре". Главна ствар је имати "екипу" коју ћеш повести када треба некоме направити сачекушу. Безобзирност и окрутност с којом малтретирају и туку некога када су вишеструко бројнији је директно пропорционална кукавичлуку и љигавој понизности када се којим случајем нађу 1-1 са неким ко је и мало јачи, за тучу спремнији. Гомила младих бораца (боксери, кикбоксери итд.) је добила гадне батине од неке "екипе" зато што су претходно њиховом члану лупили пар "васпитних". Зато данас постоје само 2 правила. Прво, сукоб са неким кога познајеш и ко би могао да те касније пронађе треба избегавати до крајњих граница. Освете на освету могу да трају годинама, често док неко не заврши у затвору или гробљу. Друго, ако се тучеш ради то на најефикаснији и најкраћи начин. Чим си отклонио опасност хватај маглу. Не чекаш да се још неко укључи, не чекаш полицију, не наносиш савладаном противнику додатне повреде које те могу одвести у затвор.
 
Ферка је решавање проблема и ко је веће мушко. Слично витешким одмеравањем снага. Онај ко те нападне групно је искомплексирана паћеница.
Заскачу с леђа да штите свог скин ММА ванабија када се суптротставиш а онда се шире после шутирања тебе на бетону.
Нема ту мушкости и ничега сем жеље за страхопоштовањем тј. више само да га се сви плаше.
Шесторица њих ме нападе с леђа када сам балавцу ударио контру (он јадан направи неку усиљену фацу као да ће да викне неки крик) и ја ударио десном.
Мислио сам наивно да ћу, пошто се само он убацивао а ,,алфа" ми је као говорио да идем, само с њим да имам посла.
Елем нисам могао ништа зато што је било као да гледам у сунце са нон стоп подигнутим рукама. Значи био сам окружен док сам мотрио на балавца хулигана од стране његових старијих ММА хулиган ванаби другара а потом напанут с леђа. И на крају... само сам их више сматрао паћеницима.

П.С: Бокс трси све живо и у тим случајевима. (немам искуства)
 
Poslednja izmena:
Vitezi uopste nisu bili casni i plemeniti,oni su stalno pravili sranje i ubijali za svog vladara,kad nije bilo sa kime da se kolje onda su se klali izmedju sebe.
Sve je to pljackalo,silovalo i ubijalo iz zabave,ovo o plemenitosti i sl su samo fore iz Holivuda.

Можда ако су у питању романо германи и њихов ранг витеза по чисто породично или племићкој линији.
Зна се да је витез онај са витешким подвизима и људским/хришћанским врлинама.
 
Poslednja izmena:
Колико минута неког бокс меча си одгледао у животу?! На ком нивоу такмичења је био тај меч? Излишно је било шта писати о боксерској вештини, техници, великанима бокса да би се демантовало овако нешто!

ok. misljenja su razlicita. konkretno npr. boks i kjokusinkai karate ne mogu da postujem. cilj je ugnjiliti onog drugog posto su blokovi u boksu u vidu drzanja garda a u kjokosinkai-u gotovo da ih i nema vec udri i udri.
moguce da sam takav stav razvio posle odredjenog broja godina treniranja karatea (wado-ryu) gde se i samo takmicenje totalno drugacije boduje i gde cilj nije napraviti od protivnika gnjilu krusku.


Можда ако су у питању романо германи и њихов ранг витеза по чисто породично или племићкој линији.
Зна се да је витез онај са витешким подвизима и људским/хришћанским врлинама.

mojne religiju u ovo da uplicemo please :) nijedna veroipsovest nema licencu za koriscenje savesti i morala ;)
u svakom slucaju, jedno je kako su vitezovi predstavljeni u bajkama a drugo je istorijska realnost ;)
 
Po mom misljenju fer u tuci je moglo biti samo prisutno
ukoliko oba borca imaju razvijenu svest, a to ce se tesko naci,ili nikako...O,fer ponasanju,postenju ili postovanju dogovora.
Kroz istoriju smo mogli citati ,videti ili slusati da fer odnos u borbi ili tuci nije bio
tako cesto zastupljen ,kao sto je cesto u pesmama ili biografijama opisivan.
Bilo bi mozda i glupo ocekivati da covek sa razvijenom inteligencijom ne cini pokvarene
poteze zarad nadmudrivanja prema protivniku.
Samuraj,Riter, Nobl, ,pa cisto sumnjam da su bili ljudi od casti i fer igara,ono vecina ,mogu
smatrati da je bilo postenih igraca,ali sta je sa drugom stranom?!
Danasnji covek nista manje ili vise ne odudara od pokvarenih poteza,cak sta vise usudio bih se reci i vise ih
cini nego ljudi iz proslih vremena.Majstori B.V. su oduvek tezili i poducavali potezima
kako onesposobiti protivnika,tzv.Sok udarac.Od-kada postoji borenje to se primenjuje....
A,da se ne prica o budalam na ulici koji nece prezati ni od cega ....Od pokvarenih udaraca do noza i pistolja.
Pa,onda zasto ne koristiti pokvarene poteze prema njima? Kad se ukaze prilika ,testis,vrat,oci,podkolenica,koleno....
 
Po mom misljenju fer u tuci je moglo biti samo prisutno
ukoliko oba borca imaju razvijenu svest, a to ce se tesko naci,ili nikako...O,fer ponasanju,postenju ili postovanju dogovora.
Kroz istoriju smo mogli citati ,videti ili slusati da fer odnos u borbi ili tuci nije bio
tako cesto zastupljen ,kao sto je cesto u pesmama ili biografijama opisivan.
Bilo bi mozda i glupo ocekivati da covek sa razvijenom inteligencijom ne cini pokvarene
poteze zarad nadmudrivanja prema protivniku.

Samuraj,Riter, Nobl, ,pa cisto sumnjam da su bili ljudi od casti i fer igara,ono vecina ,mogu
smatrati da je bilo postenih igraca,ali sta je sa drugom stranom?!
Danasnji covek nista manje ili vise ne odudara od pokvarenih poteza,cak sta vise usudio bih se reci i vise ih
cini nego ljudi iz proslih vremena.Majstori B.V. su oduvek tezili i poducavali potezima
kako onesposobiti protivnika,tzv.Sok udarac.Od-kada postoji borenje to se primenjuje....
A,da se ne prica o budalam na ulici koji nece prezati ni od cega ....Od pokvarenih udaraca do noza i pistolja.
Pa,onda zasto ne koristiti pokvarene poteze prema njima? Kad se ukaze prilika ,testis,vrat,oci,podkolenica,koleno....

inteligentna osoba nece ni ulaziti u ulicne tuce, osim ako ga neki retardi bez razloga napadnu...
pobeda u ulicnoj tuci ne cini neciji 'argument' nista tacnijim niti njegovu zenu 'nevinom' niti fudbalere njegovom omiljenog fudbalskog kluba boljim :mrgreen:
 
mojne religiju u ovo da uplicemo please :) nijedna veroipsovest nema licencu za koriscenje savesti i morala ;)
u svakom slucaju, jedno je kako su vitezovi predstavljeni u bajkama a drugo je istorijska realnost ;)

Шта? О каквој лиценци ти говориш?
Јел потребна лиценца за људскост? Одговори ми плиз.
Како можеш тако да генерализујеш о тадашњим најбољим војницима без обзира на земљу и веру (наравно култура и вера су нераскидве јер су обе израз душе).
Али добро, нећемо о томе јер је то оф.
 
Poslednja izmena:
ok. misljenja su razlicita. konkretno npr. boks i kjokusinkai karate ne mogu da postujem. cilj je ugnjiliti onog drugog posto su blokovi u boksu u vidu drzanja garda a u kjokosinkai-u gotovo da ih i nema vec udri i udri.
moguce da sam takav stav razvio posle odredjenog broja godina treniranja karatea (wado-ryu) gde se i samo takmicenje totalno drugacije boduje i gde cilj nije napraviti od protivnika gnjilu krusku.




mojne religiju u ovo da uplicemo please :) nijedna veroipsovest nema licencu za koriscenje savesti i morala ;)
u svakom slucaju, jedno je kako su vitezovi predstavljeni u bajkama a drugo je istorijska realnost ;)

Da to nije bas zgodno kada popijes patos od boksera ili od ful kontakt karateke popijes "batine'.A zasto je to tako?Zato sto nisu "ocelicili telo",nego samo napadaju i napadaju,a kada prime udarce po odredjenim delovima tela,kuku i lele.
Bio sam na raznim takmicenjima.Ne volim klasicna karate takmicenja jer se radi na poene i ne mozes da zadas udarac,cak ni u telo.Kod ful kontakta odradis udarce punom snagom u telo bez zaustavljanja,a jos ako ide mavasi i postoje pravila za hvatove i bacanja,ma milina jedna.Taj ful kontakt jeste dobar jer na ulici se i radi punom snagom u telo.Imao sam prilike da gleda klince kada se sibaju.On jedan se brani,a njih Pet ga napadaju.Kratko traje9oko 2 min),i onda se razidju svako na svoju stranu.
nekad jesu u Beogradu bile fer tuce.mangupi se pobiju rucno,zavrse i onda na picence.
Tamo negde 70-80 po novobeogradskim blokovima su poceli da nosaju stangle,letve sa ekserima,a noz je bio "domaci proizvod".Boks jeste Efikasan,ali treba znati i baciti protivnika i Kontrola na kraju krajeva.Vitestva je nekada bilo,a "ferke" su se izgubile,a posebno za 21 vek,samo jos na sportskim takmicenjma.
 
inteligentna osoba nece ni ulaziti u ulicne tuce, osim ako ga neki retardi bez razloga napadnu...
pobeda u ulicnoj tuci ne cini neciji 'argument' nista tacnijim niti njegovu zenu 'nevinom' niti fudbalere njegovom omiljenog fudbalskog kluba boljim :mrgreen:

Ne,naravno da nece,vec sam dao osvrt na situaciju u kojoj se covek nadje
,i bilo bi smesno da homosapiens koji ima razvijeni mozak ne koristi pokvarenost
,kad se (Ako se) nadje u nezgodnoj situaciji,vec se prepusti stihiji necega sto
bi ga odvelo u smrt ili duze spavanje.
Pa,cak i kao takav sa inteligencijom ,a bez iskustva,svako ko ima iole hrabrosti
ili iz straha volje ,moze onesposobiti nasilnika udarcima na neprijatna i bolna mesta.
Pobednik u tuci,argument(i),''Nevina'' zena,fudbaleri...Znas li koja je razlika
izmedju ku-rve i advokata?
A,pri tom ku-rva osim ku-rve svi sa liste mogu biti...
 
naravno ali nekako mi je nekako nelogicno da nema blokiranja....kao sto sam napisao, dugo sam trenirao karate i pojam blokiranja udaraca mi je nekako podrazumevan pa samim tim borilacke vestine poput boksa gde nema klasicnih blokova mi deluju nekako nepotpuno, pogresno...

Ја рекреативно тренирам аикидо и блокирање удараца ми делује погрешно, а и нелогично.
Када је између два противника велика разлика у тежини или стилу, мислим да не треба ни помишљати на блок.
Дође неки грмаљ или неки каратека и заману као сивоње и сад ја треба да блокирам? Однеће ми руку, ако је не сломе.
 

Back
Top