Punoljetnost
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Punoljetnost

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.09.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Punoljetnost

Možete li mi nabrojiti što se sve konkretno mijenja navršavanjem određenih godina života (14., 18. i 21.)? Praktično se ne daju zamijetiti nikakve razlike. Koja je razlika između mlađeg i starijeg punoljetnika :ne zna: ? Koja prava i obveze dobiješ s navršenom 21 godinom, a ne s navršenih 18? Može li osoba s navršenih 18 godina odseliti iz kuće ili uplatiti putovanje u Papuansku Novu Gvineju bez znanja roditelja (ne njihovim novcem)? Može li osoba s navršenih 18 godina imati kuće i druga imanja u svom vlasništvu ili biti kandidat na predsjedničkim izborima?

* poslovna sposobnost (neki rade i prije 18)
    * biračko pravo
    * de iure alkohol, pušenje i gledanje svih televizijskih materijala (de facto djeca bez teškoća dolaze do svega toga)
    * pravo pristanka na spolni odnos (s 14 ili 16 godina?) - to znači da osoba od 14 ili 16 godina može pristati na spolni odnos s osobom od 50 godina
    * pravo na vjenčanje (sa 16 ako odobre roditelji, s 18 i bez odobrenja)
    * pravo kockanja
    * pravo polaganja vozačkog ispita

Toliko ja znam. Možete li mi lijepo nabrojiti koja se prava i obveze dobivaju s navršenih 14 (mislim da je u pitanju kaznena odgovornost), koja s navršenih 18, a koja s navršenom 21 godinom? To me zanima jer postoji tradicija posebnog slavljenja samo 18. rođendana. Ne slavi se posebno 14. ili 21., a po zakonu potpunu punoljetnost dobivaš tek s 21 godinom :ne zna: ?

Elita gost 36952 (avatar)
    Učlanjen
    28.06.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Punoljetnost

Citat Original postavio Ateist Pogledaj poruku
    Možete li mi nabrojiti što se sve konkretno mijenja navršavanjem određenih godina života (14., 18. i 21.)? Praktično se ne daju zamijetiti nikakve razlike. Koja je razlika između mlađeg i starijeg punoljetnika :ne zna: ? Koja prava i obveze dobiješ s navršenom 21 godinom, a ne s navršenih 18? Može li osoba s navršenih 18 godina odseliti iz kuće ili uplatiti putovanje u Papuansku Novu Gvineju bez znanja roditelja (ne njihovim novcem)? Može li osoba s navršenih 18 godina imati kuće i druga imanja u svom vlasništvu ili biti kandidat na predsjedničkim izborima?

* biračko pravo
    * de iure alkohol, pušenje i gledanje svih televizijskih materijala (de facto djeca bez teškoća dolaze do svega toga)
    * pravo pristanka na spolni odnos (s 14 ili 16 godina?) - to znači da osoba od 14 ili 16 godina može pristati na spolni odnos s osobom od 50 godina
    * pravo kockanja

Toliko ja znam. Možete li mi lijepo nabrojiti koja se prava i obveze dobivaju s navršenih 14 (mislim da je u pitanju kaznena odgovornost), koja s navršenih 18, a koja s navršenom 21 godinom? To me zanima jer postoji tradicija posebnog slavljenja samo 18. rođendana. Ne slavi se posebno 14. ili 21., a po zakonu potpunu punoljetnost dobivaš tek s 21 godinom :ne zna: ?
    Sa 18 imas punu slobodu da odlucujes o svim svojim postupcima i da za njih snosis odgovornost.

gost 204907 nije na forumu
    тачно је фртаљ до пуног сата
    Elita
    Učlanjen
    15.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Са 14 би могао да закључујеш неке мање послове, да већ почнеш да зарађујеш неки хонорар, али уз сагласност род-старатеља.
    Са 16 можеш да се жениш, али опет уз извесне дозволе.
    Све то имаш у закону.
    Са 18 си самосталан правно, ако се не школујеш нико није дужан да те издражава ако си способан - можеш да постанеш већ тада "свој човек".
    21. год је битна због кривице и одговорности пред законом, како ћете третирати....
    Ствари су врло једноставно постављене и врло логичне.

Poznat
    Učlanjen
    27.12.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

ne treba da pijes pusis drogiras da polazes voznju da imas odnose ni da se kockas ni da biras predsednika
    punoletan treba da radis kroz rad je pravo odrastanje

Buduća legenda Regina Mills (avatar)
    Učlanjen
    29.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1705

Sa navrsenih 15 godina mozes i krivicno da odgovaras.

Učlanjen
    29.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1705

Citat Original postavio Ateist Pogledaj poruku

* biračko pravo
    * pravo kockanja

Iz koje si ti drzave uopste?
    U zemlji Srbiji imas mladjeg i starijeg maloletnika. Sa navrsenih 18 godina si punoletan. Ima kvaka u zakonu da ako pocinis krivicno delo izmedju navrsene 18. i 21. godine zivota imas neke povlastice u zavisnosti od tezine krivicnog dela.
    Sa 18. godina samostalno odlucujes o svom zivotu i ne treba ti pristanak roditelja ni za sta. Ali snosis i odgovornost za svoje odluke. Mozes da imas imovinu, otputujes u Papuu Novu Gvineju, ozenis se, udas, zaposlis...

Legenda
    Učlanjen
    05.02.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Trinitty Pogledaj poruku
    Iz koje si ti drzave uopste?...
    Ма неки дубровачки тинејџер, члан многих регионалних форума.

Učlanjen
    29.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1705

Citat Original postavio електрика Pogledaj poruku
    Ма неки дубровачки тинејџер, члан многих регионалних форума.
    Forumas internesnal

Iskusan Rudjer (avatar)
    Učlanjen
    04.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    261

Inače, ja zagovaram ideju da se prag punoiljetstva kod nas podigne na 21 godinu. Ipak su ovi od 18 i dalje djeca.

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •