Romeo i Julija

Faith

Veoma poznat
Poruka
14.156
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?...751665401":"og.recommends"}&action_ref_map=[]

e sad ovo gore me inspirisalo

ovo dole sam ukrala

Iako svi čeznemo da što češće čujemo reči: „Voleću te do kraja života...", naučnici s jednog instituta u Meksiku tvrde da večna ljubav ne postoji! I ne samo to, oni tvrde da ljubav, u stvari, nije ništa drugo nego „privremeno ludilo". Pa, hajde da čujemo šta još naučnici imaju da nam kažu.

Sve je u hemiji!?
Sve počinje zaljubljenošću, procesom koji je nalik privremenom ludilu, a koji je prouzrokovan aktivacijom specifičnih hemijskih reakcija u mozgu. A hemikalije kao hemikalije, na kraju se istroše - i onda čak i najjača ljubav nestane! Upravo odatle dolazi vremensko ograničenje ljubavi. Naime, naučnici tvrde da rezerve hemijskih spojeva mogu da traju najviše četiri godine. Strastvena ljubav tada se pretvara u zavisnost, emocionalnu ili seksualnu. Ova istraživanja rađena su na velikom broju zaljubljenih ljudi. Ustanovljeno je da ljubav ima karakteristike opsesivno-kompulsivnog poremećaja: kad je neko zaljubljen može da pati od nedostatka apetita i nesanice, a kao opčinjen misli stalno na onog ili onu koju voli i ne može da skrene misli ni na šta drugo. Isti istraživači otkrili su i da se u istu osobu ne možemo zaljubiti dva puta. Osećaji koji se javljaju po izlasku iz faze zahlađenja prolazni su i ne mogu rasplamsati novu veliku ljubav.
Traje li ljubav samo tri godine?
Iako se čini da naučnici samo žele da nam pokvare romantiku, čak i među umetnicima ima onih koji ne veruju u ljubav. Barem ne u onu koja traje. Francuski pisac Frederik Begbede stigao je na prva mesta najprodavanijih autora knjigom Ljubav traje tri godine. Glavna misao je: ljubav ima rok trajanja, i šta god mi radili ili se trudili nećemo prevariti vreme. „Ljubav je unapred izgubljena bitka. Na početku sve je divno, čak i vi. Ne možete da dođete sebi od čuda koliko ste zaljubljeni. Svaki dan donosi laki teret čudesa. Niko na svetu nikad nije doživeo toliko užitaka. Sreća postoji i sasvim je jednostavna: jedno lice. Svemir se smeši. Pišete knjige o tome. Ženite se što je brže moguće - šta ima da razmišljate kad ste srećni? Razmišljanje rastužuje: prevagnuti mora život. Druge godine stvari počnu da se menjaju... Strast traje otprilike 317,5 dana, a u Parizu se dva od tri bračna para razvedu u prve tri godine braka. U demografskim godišnjacima Ujedinjenih nacija specijalisti za popisivanje od 1947. postavljaju pitanja o razvodu stanovnicima 62 zemlje. Do većine razvoda dolazi tokom četvrte godine braka (što znači da su parnice bile pokrenute krajem treće)."
Ne odustajte od ljubavi
Ovo ne zvuči dobro! Dosta čitanja i pisanja - mi smo romantične duše i želimo da verujemo kako ljubav može da potraje još dugo, dugo i posle te famozne treće godine veze. Na kraju krajeva, ako očekujete da će se vaša ljubav istopiti posle samo nekoliko godina, uverićete sami sebe da je to neminovno i na kraju će se upravo to i dogoditi. Ali, ako verujete u večnu ljubav, nemojte odustajati od snova! Borite se i dokažite da, iako zaljubljenost, doduše, prolazi, prava ljubav može da potraje i mnogo duže od te tri ili četiri kratke godine.

ISTORIJA POLJUPCA
- Čin slanja poljupca seže u doba od tri hiljade godina pre Hrista, kada su vernici poljupce slali svom bogu.
- Stari Rimljani poljupcem nisu pozdravljali samo članove porodice i prijatelje, već i potpune strance i prodavce na ulici.
- Egipćani uopšte nisu poznavali ljubljenje. Kleopatra, poznata ljubavnica Cezara i Marka Antonija, navodno nije poljubila nikog od svojih brojnih osvajača.
- U srednjovekovnoj Italiji muškarčev poljubac javno upućen devojci značio je da će se njome oženiti.
- Anglosaksonski svet na kraju pisma znakom X prikazuje poljubac. Taj običaj svoje korene vuče iz srednjeg veka, kada je većina ljudi bila nepismena. Kada su potpisivali ugovor o najmu, za korišćenje zemlje ili bilo čega drugog, jednostavno bi stavili znak X i, u znak iskrenosti, poljubili dokument.
- Londonska kuga 1665. godine ostavila je pečat na ljubljenju kao omiljenom socijalnom aktu tog vremena. Strah od zaraze u prvi plan je kao znakove pozdrava stavio skidanje šešira, klimanje glavom, mahanje rukom, a poljupce potpuno ukinuo.
- Dejvid Bouvi je 1979. godine izmislio lipografiju. Bili su to otisci usana raznih ljudi, a to je nekada predstavljalo najintimniji autogram. U SAD je održana dobrotvorna licitacija lipografa poznatih ljudi za pomoć siromašnoj deci, na kojoj je prikupljeno čak 16.000 dolara, pri čemu je za lipografiju Mika Džegera dobijeno 1.600 dolara.

a negde sam procitala i ovo ...Ljubav je samo iluzija...sex je nesto stvarno i opipljivo...

e sad me zanima sta filozofi misle

do kog stepena spoznaje ljubavi smo dosli ...da li postoji vise oblika ljubavi...koliko je ljubav sirok pojam

da li ljubav pobedjuje sve ..da li moze da bude vecna

sve me zanima ...sveeee....misterije ljubavi ..ljubav& filozofija
 
a i čuo sam jednom kada pričaju dve šmizle, pa će jedna " e znaš šta..rešila sam da se zaljubim!"


zamisli muškarca koji kaže kako je rešio da se zaljubi..

znam neke koji su odavno to želeli žarko, ali sada već farbaju kosu i promenili su jedan ceo red zuba...a Sudbinu boli dupe, gleda teve i sunča se..
 
a negde sam procitala i ovo ...Ljubav je samo iluzija...sex je nesto stvarno i opipljivo...

e sad me zanima sta filozofi misle

do kog stepena spoznaje ljubavi smo dosli ...da li postoji vise oblika ljubavi...koliko je ljubav sirok pojam

da li ljubav pobedjuje sve ..da li moze da bude vecna

Ah ta ljubav!
Sve drugo je iluzija osim ljubavi. Humana ljubav je nešto što je poligon na kojem učimo otvarati srce za dolazeću za koju se svako od nas priprema...

Pogledaj ovaj deo iz bloga:

"ZALJUBLJIVANJE, ROMANTIČNA I PRVA LJUBAV

ROMANTIČNA LJUBAV (ZALJUBLJENOST)

Romantična ljubav je projekcija naših idealizovanih muških ili ženskih kvaliteta na osobu suprotnog pola. Žena vidi muškarca kao heroja svojih fantazija a muškarac vidi ženu kao princezu svojih snova. Idealizacija druge strane i intenzitet osećanja su uglavnom kareakteristike romantične ljubavi. Idealizacija dolazi iz snažnih muških i ženskih arhetipova koji bivaju aktivirani u podsvesti osobe. Intenzitet potiče iz jake želje da se ujedinimo sa „drugim“ i ostvarimo čežnju koju svaka osoba ima da bi bila celovita kao Duša.
Zato što je romantična ljubav suštinski projekcija dela nas samih, ona uključuje oba – bol i sreću. Kada smo sa osobom koju volimo osećamo se celim i ushićenim. Kada smo razdvojeni osećamo se nekompletnim i obeshrabrenim. Ali čak i naše obeshrabrenje može izgledati izvanrednim kada smo u agoniji romantične ljubavi zato što je naše emocionalno stanje ekspandiralo daleko od normalnog. Ekspanzija pozitivnih emocija je najveća dobrobit romantične ljubavi. Ona nam daje iskustvo da smo više spojeni sa životom. Spojevi ljubavi zrače od nas da dodirnu sve i svakog okolio.
Mana romantične ljubavi je da ona idealizuje „drugog.“ Ovo drži realnost da ne bude sagledana za izvesno vreme, ali najzad svakodnevnost probije. Kada se magija raspukne, zaljubljeni može videti mane druge osobe i misliti da je načinila grešku u svom izboru. Može čak odlučiti da je bio prevaren ili izneveren. Najverovatnije je da je on sam sebe prevario. Sa druge strane, romantična vizija voljene osobe možda i nije tako daleko od istine. U ovom slučaju, spoj može biti dobar, i par može glatko promeniti vezu u svakodnevnost pošto nestane intenzitet romanse.
Ako se zapitamo da li je romantična ljubav religiozna ekstaza obične osobe odgovor bi bio; Na izvestan način može biti. Romantična ljubav je stvarno želja da se prigrli život, ali fokusirana na samo jednu osobu. Ispod svih podsticaja ljudi da nadju ovakvu ljubav je potreba da daju od sebe i otvore svoja srca prema kompletnijim duhovnim iskustvima. Kao prvi korak, romantična ljubav pokazuje osobi da ona sebe ne može izolovati u životu; ona treba ljude. Povremeni gubitak ili odbacivanje nas podučava samilosti prema bolu drugih ljudi. Ali ovo su takodje oznake i tragača za Bogom.
Romantična ljubav je ipak jedan napredak nad praksama iz prošlosti kada su bili aktuelni ugovarani brakovi. Konačno, svako od nas uči iz naših vlastitih odluka. Mi tražimo da balansiramo naše muške i ženske sile unutar nas samih tako da možemo bolje odgovoriti našim vlastitim potrebama. Mi prestajemo tražiti idealizovane kvalitete u drugima. Možemo razumeti medjusobne jačine i slabosti i ići dalje od toga da uvažavamo božanstvenu Dušu unutra...."

Ukoliko želiš pročitati sve do kraja idi na blog;

http://forum.krstarica.com/entry.php/20063-ZALJUBLJIVANJE-ROMANTIČNA-I-PRVA-LJUBAV

Na žalost, mi redovno tražimo odgovore na mnoga pitanja tamo gde oni nisu. Svi odgovori koji trebaju čoveku nalaze se u duhovnoj sferi baš kao što je slučaj i sa ovom temom.
 
tnx louiskrstic ..svakako cu posteti blog

i nazalost filozofi ovde nece biti otvoreni za diskusiju poput tebe i bezace od ove teme kao djavo od krste iz raznoraznih razloga ...poksavace da nam dokazu kako su oni iznad svega toga

pokrsavace da ispadnu mangupi i smekeri ili mozda gresim ..imam ja tu losu osobinu da prerano donosim zakljucke
 

Back
Top