Маса је мама, а техника тата?

DragutinAD

Početnik
Poruka
19
Био сам на летовању са породицом, водио децу у луна парк. Неколико "локалаца" се забављало ударајући "крушку". Најбоље резултате, 800-850, постизао је момчић од 70-ак кила који се залетао 3-4 корака, вадећи ударац "из пете" и готово падао на крушку. Знате тај стил. Други, доста крупнији, бар 80-ак кила, узимао је залет 1-2 корака, опет са неким широким замасима (мада не баш "из пете"), једва је пребацивао 700. Никад нисам радио тако нешто, доживљавао сам то као глупаво ку..ње типова који немају чиме другим да се похвале, покажу пред другим. Знате шта хоћу да кажем. Кад су се локалци издували, паде ми на памет да пробам. Увек сам највише рачуна водио о техници, пошто никад нисам радио меч нисам никад неког оборио ударцем (чак и на "тврдом" спарингу водим рачуна да не буде баш 100%), а никад ми нико на фокусерима није рекао да имам посебно јак ударац. Реално, нисам ни очекивао са својих 60 и нешто. Тако и овде нисам очекивао неки посебан резултат, можда 500-600. Локалци су били крупнији, хватали залет, махали као ветрењаче. Да скратим, стао сам у гард пред крушку као пред џак и опалио 3 пута. Боксер-крушка ме частила још једном серијом. Резултати: задњи директ 750-800, предњи 650, предњи кроше 800-830. После прве серије окупили се локалци, кад сам завршио питали су шта тренирам. Кратко сам одговорио и отишао. Нису били бесни, само изненађени. После ме је мало било стид, могло је и да се схвати као да сам то радио да бих се њима наругао.

Тема није ударање у крушку, наравно. Мада можете навести и своје резултате. (Вероватно зависе и од крушке до крушке.) Ово је само једна илустрација, као један забавни увод у тему. Занимају ме ваша искуства када је пресудила маса/снага, а када техника.
 
ja sam sad letos teo da probam to, al me bilo sramota

Разумем те. Мене је прво било срамота да пробам јер сам очекивао слаб резултат, после јер је испало да се ја ку...им пред људима који нису школовани ударачи. Прави начин за самопотврђивање је спаринг или меч. Али крушку можеш пробати повремено чисто као неку проверу снаге ударца, тако ја сада то схватам.
 
evo da i ja kazem, ja sam tu krusku udarao jos u osnovnoj.

od svih mojih vrsnjaka ako ih je bilo iz tri razreda oko 80-90 ja sam prvo bio medju naj sitnijima onomad a udarao sam ubedljivo najjace.
narvno zavisi koja kruska sad dal je to bilo 800 ili 600 neznam vise.
ja nisma nista trenirao pre toga al sam siguno udarao pravilno ili kako se kaze najboljom tehnikom i zalet nisam uzimao samo sam napravio taj korak napred i udarac. kaznije kad sma se malo i bavio takvim stvarima svatih da je u amaterstvu i te kako bitna masa dok ne usavrsis tu pravu tehniku a to traje i te kako.
a sto se tice sparinga, tu treba imati i oko a i ponekad onaj instnkt ja sam to uvek reko ko da imam sesto culo otvori se nesto i tacno predvidim neke stvari.
 
Nikad nisam ni ozbiljno ni rekreativno trenirao neki borilacki sport. Imam 2 drugara, jedan je trenirao boks drugi karate ba sam vise iz radoznalosti sa njima malo "trenirao". Dobar udarac je umetnost. Mora da se aktivira celo telo na pravi nacin. Mada ti jaki udarci nisu jednino merilo. Bitno je gde taj udarac zavrsi. Koliko puta smo svi videli da borci padaju od naizgled bezazlenih udaraca. Vrh brade ili neko drugo osetljivo mesto, padaju kao sveca. Druga stvar, jak odarac na pogresnom mestu moze ozbiljno da povredi saku. Tu su bokseri u velikom problemu posto su navikli da se bore sa rukavicama. Tako da je ta kruska vasarska zabava i nista vise.
 
u udarcu se upotrebljava celo telo...najaci udarac jeste unos energije celog tela u udarac..pre svega kroz rotaciju kukova.......i udaranje pravilnim delom pesnice.....

Кад помињеш део песнице, како окрећеш шаку када удараш кроше? Надланица на горе или према споља, ка противнику? Из мог искуства, кикбокс тренери су ме прво учили на горе, што захтева ротацију шаке, а Богдан Митић ме је учио другу варијанту, говорећи да је прво из аматерски бокса, а друго из профи бокса и да је тако ударац јачи. Мени се чини да је у праву, једино што се у првој варијанти добија на дужини, чини ми се. Ја сам навикао на ту његову, дефинитивно. И сад се дешава да ми на кикбоксу и МТ траже оно прво али ја не могу више да се вратим и готово.
 
ne znam nisam trenirao kik boks..karate i aikido malo.....udara se delom pesnice koji je najtvrdji.....po prirodi...znaci deo korena kaziprsta i srednjeg prsta.......u sustini blaga rotacija rotacija moze da se odradi...ali nije nuzna po meni..al nisam ja trener.....to je neko moje licno misljenje.....ali rotacija kukova i unost celog tela u udarac je obavezan.....bukvalno je ruka kao lanac sa privezanom kuglom na vrhu u vidu pesnice okacen o telo koje rotira..tako nekako otprilike......i da ....ruka treba da bude opustena sve do trenutka udarca ....onda se steze...tako se postize maximalna snaga udarca......
 
ne mogu ja da vam objasnjavam, bila neka reportaza na televiziji prvi put su snimali sa brzim kamerama koje prave milione slika u sekundi i onim lutkama punih senzora...
probali su najvece majstore sa naj boljim tehnikama tako da su pokazali reziltate tehnike i kolko kg izmeren udarac.
tako da u merili sve i svasta i zaprepastis se kolko snagu sa pravilnom ili nekom tehnikom moze covek da usavrsi sam.
jedan je bio naj najaci i naj ubitacniji udarac u grudi/srce al ne pesnicom ko bokseri vec udarac onom stranom gde je palac.
 
He he , podsjetili ste me na mlade dane i na vojsku . Inace sam visok 165 ~ 166 cm , ali sam volio treninge da to nije normalno .
Valjda su mi smirivali nervozu . Poceo sam kao klinac razvlaciti federe i kroz neko vrijeme mi niko nije mogao oboriti ruku . Cak
ni stokilasi . Trenirao sam i dizanje tegova ,gimnastiku i jos kojesta .
I tako dodjem ja u uniformi sa svojim vojnicima na pijacu u Kraljevu . Bio sam inace vodnik stazista . Momci poceli mlatiti po onoj
kruski , a ja gledam . Tu spravu sam vidio prvi put u zivotu . Nagovaraju i mene da probam , al sam odbijao . Ustvari , gledao sam
koju tehniku koriste drugi . Znao sam da udaram jer sam ucio iz knjiga Brus Lija .Cijelo tijelo mora biti opruga .
Ne znam kakve su sada kruske , ali nekad je zavijala sirena kad predjes odredjenu cifru .Skupilo se poprilicno raje kad je stigao
jedan bilder . Njegova je nadlaktica bila kao moja noga . Kod prvog udarca sam vidio da je spor , mada je imao solidan rezultat .
Solidan rezultat , ali nikako da se oglasi sirena . Krenem i ja da se oprobam . Udarim i zasvira sirena i tako svaki put od desetak
pokusaja . Taj dan sam kod svojih vojnika stekao autoritet do neba , a onaj golijat je otisao sa pijace kao popisan .
Sada imam 59 godina i jos uvijek treniram . Hebiga , svaka budala ima svoje veselje ! :)
 
He he , podsjetili ste me na mlade dane i na vojsku . Inace sam visok 165 ~ 166 cm , ali sam volio treninge da to nije normalno .
Valjda su mi smirivali nervozu . Poceo sam kao klinac razvlaciti federe i kroz neko vrijeme mi niko nije mogao oboriti ruku . Cak
ni stokilasi . Trenirao sam i dizanje tegova ,gimnastiku i jos kojesta .
I tako dodjem ja u uniformi sa svojim vojnicima na pijacu u Kraljevu . Bio sam inace vodnik stazista . Momci poceli mlatiti po onoj
kruski , a ja gledam . Tu spravu sam vidio prvi put u zivotu . Nagovaraju i mene da probam , al sam odbijao . Ustvari , gledao sam
koju tehniku koriste drugi . Znao sam da udaram jer sam ucio iz knjiga Brus Lija .Cijelo tijelo mora biti opruga .
Ne znam kakve su sada kruske , ali nekad je zavijala sirena kad predjes odredjenu cifru .Skupilo se poprilicno raje kad je stigao
jedan bilder . Njegova je nadlaktica bila kao moja noga . Kod prvog udarca sam vidio da je spor , mada je imao solidan rezultat .
Solidan rezultat , ali nikako da se oglasi sirena . Krenem i ja da se oprobam . Udarim i zasvira sirena i tako svaki put od desetak
pokusaja . Taj dan sam kod svojih vojnika stekao autoritet do neba , a onaj golijat je otisao sa pijace kao popisan .
Sada imam 59 godina i jos uvijek treniram . Hebiga , svaka budala ima svoje veselje ! :)

:worth: Nadam se da cu i ja imate volje da treniram sa 59 godina.
 
:worth: Nadam se da cu i ja imate volje da treniram sa 59 godina.

Borilacke vestine su za sve i to do kraja zivota,od 7 do 77 godina starosti.
Ta rotacija iz kuka je klasika.Ima i druga tehnika koja ide iz "malog stomaka".pa preko ruku u protivnika tako da vizueliziras da kada ga udaris,pesnica "izadje" na drugu stranu.Za bilo koju tehniku treba vremena da se nauci i upotrebi.
Sto se tice krosea,najvise ovolim onaj ulicni,krenes kao u stomak,a onda ga sastavis u facu ili mu mu laktom pozelis laku noc.:cool:
 
Tema je dobra, ima naucnu konotaciju, ali zasto ovakav ruzan naziv???

Obzirom da je tema ozbiljna trebalo bi i da je naslov ozbiljan, ovako samo podstice da bude ovo VS. ono tema, zgoljavi koji ruzno izgledaju ce u 90% slucajeva pricati da je bitna tehnika, ovi sto nemaju tehniku ce pricati da je masa itd....A zapravo potrebno ej i jedno i drugo, tehnika se podrazumeva, a sto se tice mase najveci i najjaci argument je - TEZINSKA KATEGORIJA. Da je masa toliko nevazna koliko je obezvredjuju zgoljavi i ruzno gradjeni ljudi, kategorije u borenju ne bi ni postojale, je l da, jer bi tehnika toliko bila nadmocna da bi prevazilazila faktor mase odn tezine..... I jos nesto, masa je opsti pojam, genux proximum, bitna je dalja klasifikacija mase - da li misicna, da li salasta, da li masa zbog duzine kostanog sistema, koliko % cega ima, koja je gustina misica, koliko % vode sadrzi ta masa itd..... Ne moze ovako na brzinu, pausalno i nenaucno da se odokativno prica....da je potrebno i jedno i drugo - potrebno je . I ne razumem sad to uporedjivanje - mama-tata.... Sta se sad tu sugerise po naslovu da je vaznije? Cak i ako se uzme bukvalno, ni tada se u sveri izucavanja porodice i porodicnih odnosa ne moze reci ko je vazniji mama ili tata, potrebna su oba faktora po pravilan razvoj dece.
 
Tema je dobra, ima naucnu konotaciju, ali zasto ovakav ruzan naziv???

Obzirom da je tema ozbiljna trebalo bi i da je naslov ozbiljan, ovako samo podstice da bude ovo VS. ono tema, zgoljavi koji ruzno izgledaju ce u 90% slucajeva pricati da je bitna tehnika, ovi sto nemaju tehniku ce pricati da je masa itd....A zapravo potrebno ej i jedno i drugo, tehnika se podrazumeva, a sto se tice mase najveci i najjaci argument je - TEZINSKA KATEGORIJA. Da je masa toliko nevazna koliko je obezvredjuju zgoljavi i ruzno gradjeni ljudi, kategorije u borenju ne bi ni postojale, je l da, jer bi tehnika toliko bila nadmocna da bi prevazilazila faktor mase odn tezine..... I jos nesto, masa je opsti pojam, genux proximum, bitna je dalja klasifikacija mase - da li misicna, da li salasta, da li masa zbog duzine kostanog sistema, koliko % cega ima, koja je gustina misica, koliko % vode sadrzi ta masa itd..... Ne moze ovako na brzinu, pausalno i nenaucno da se odokativno prica....da je potrebno i jedno i drugo - potrebno je . I ne razumem sad to uporedjivanje - mama-tata.... Sta se sad tu sugerise po naslovu da je vaznije? Cak i ako se uzme bukvalno, ni tada se u sveri izucavanja porodice i porodicnih odnosa ne moze reci ko je vazniji mama ili tata, potrebna su oba faktora po pravilan razvoj dece.

Nije tacno to sto pises u vezi Tezinske Kategorije,evo ovde je dokaz;Fedor i Big Hong Man:
Cista tehnika ko suza,a po tebi bi tezina imala prevlast,a jos "gustina misica,vodena masa,kostani sistem.Za tvo je obavestenje,covecija butna kost izdrzava 2 tone mase.
 
Tema je dobra, ima naucnu konotaciju, ali zasto ovakav ruzan naziv???

Obzirom da je tema ozbiljna trebalo bi i da je naslov ozbiljan, ovako samo podstice da bude ovo VS. ono tema, zgoljavi koji ruzno izgledaju ce u 90% slucajeva pricati da je bitna tehnika, ovi sto nemaju tehniku ce pricati da je masa itd....A zapravo potrebno ej i jedno i drugo, tehnika se podrazumeva, a sto se tice mase najveci i najjaci argument je - TEZINSKA KATEGORIJA. Da je masa toliko nevazna koliko je obezvredjuju zgoljavi i ruzno gradjeni ljudi, kategorije u borenju ne bi ni postojale, je l da, jer bi tehnika toliko bila nadmocna da bi prevazilazila faktor mase odn tezine..... I jos nesto, masa je opsti pojam, genux proximum, bitna je dalja klasifikacija mase - da li misicna, da li salasta, da li masa zbog duzine kostanog sistema, koliko % cega ima, koja je gustina misica, koliko % vode sadrzi ta masa itd..... Ne moze ovako na brzinu, pausalno i nenaucno da se odokativno prica....da je potrebno i jedno i drugo - potrebno je . I ne razumem sad to uporedjivanje - mama-tata.... Sta se sad tu sugerise po naslovu da je vaznije? Cak i ako se uzme bukvalno, ni tada se u sveri izucavanja porodice i porodicnih odnosa ne moze reci ko je vazniji mama ili tata, potrebna su oba faktora po pravilan razvoj dece.

Шаљив наслов не шкоди озбиљној теми ако се тема озбиљно схвати и о њој пише озбиљно. Све што си написао су мотиви за разраду теме у више праваца, само треба кренути редом. А како ће ко писати то најмање зависи од наслова који је дат. Будале се увек трпају тамо где не треба, наслов то неће спречити. Али, пустимо њих. Идемо на тему.

На пример, не слажем са оним што пишеш о категоријама. Спортска борба има битна ограничења која онемогућавају или своде на минимум могућности опасне повреде и смрт противника. Међутим, та ограничења и спречавају брза и једноставна "решења" типа шут у гениталије, бод у очи, ударац у гркљан, ломљење прстију итд. Сви знамо да сви (или скоро сви) системи самоодбране преферирају управо такве потезе. А такви потези омогућавају и физички инфериорнијим противницима да победе у уличној или ратној ситуацији. Чак и да се извуку из ситуације где је маса прилично битна, нпр. када си покопљен на земљи. Дакле, у спортској борби, због наведених ограничења, маса супарника је веома битан фактор. У самоодрбрани, маса се много више може надоместити техником, брзином, храброшћу. Сви смо не једном видели туче у којима мањи побеђује брзим, жестоким и прецизним нападима, а неретко прича почиње ескиважом или блокадом напада "дрвосече" после чега следи убитачна контра. И обрнуто, често ни најбоље изведена техника не помаже ако ударцима недостаје снага, или је противник сувише отпоран, или ударци нису пласирани на право место.
 

Back
Top