Čime borilačke veštine i sportovi zadržavaju vežbače a čime ih gube?
Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Čime borilačke veštine i sportovi zadržavaju vežbače a čime ih gube?

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    227

Podrazumevano Čime borilačke veštine i sportovi zadržavaju vežbače a čime ih gube?

Strvari o kojima treba razmisljati.... Pogotovo ce najvise koristiti trenerima i instruktorima a otvoriti oci vezbacima.

Ja bih rekao da je najveci motiv u mnogim vestinama dostizanje nekog pojasa, ranga, samo to graduirano napredovanje sa simbolicnim priznavanjima - "napredovao si , dosao si dotle i dotle, evo potvrda (diploma + pojas sarene boje ) . Mladima koje je tesko motivisati u tom periodu i koji bi sve zivo probali i brzo odustalo ovo puno znaci....Ovo im povecava stepen aspiracije da istraju i da nastave...Jer imaju cilj....Cilj je biti BLACK BELT

Na zalost ovo su i treneri uvideli laicki i kroz praksu, iskustvo, pa su poceli da dele pojaseve ofarbane u crno i skaom i kapom

Ne moze covek da ode na neko takmicenej u Karateu, Judo-u TKD-u (a posebno u Karateu) a da ne vidi da 95% dece od 7 godina ima crni pojas Pa to je smesno....Sta vise, retko i da vidis nekog da nema crni pojas...

E sta se onda desava kada dostigne taj famozni crni pojas i zvanje MAJSTOR (jeeee ja sam majstor, sad sam valjda nesto, nesto vise nego sto sam do juce bio ) .Onda pada motivacija....

Ko bese ono rece "Pojas sluzi samo da drzi pantalone, i nista drugo ne predstavlja".....

Ali dobro to je npr jedan faktor koji zadrzava ljude i motivise da vezbaju.... Kakva je situacija u drugim vestinama/spotovima?

Realni sportovi obicno ne stimulisu ljude da treniraju , a i oni koji krenu a npr ljubitelji su borilackih vestina (ali ne i borci) ubrzo odustanu, obicno prvi put kada izdobijaju jake udarce po glavi....
    Sa druge strane, takve surovije vestine i sportovi stimulisu i motivisu odredjene ljude da bas to treniraju jer ih bas to i motivise da trenira.....Moze se stalno cuti " Moj sin bio mnogo problematican, mnogo voleo da se bije a onda sam ga dao na box" .... "Ja sam kao mali bio pravi delinkvent a onda sam otisao na kick box da sutiram malo dzak a ne ljude, i pomalo je pomoglo".....

Treneri surovijih BV/BS moraju imati u vidu da postoje ljudi koje moraju osloboditi od straha.....Mzoda je neko veliki potencijal, ali ce ga spostvena psihologija sputavati i onemogucavati da da maksimum....Ustvari taj nece dati ni minimum nego ce iz momenta propasti.
    Zato bi treneri trebalo da postepeno uvode takve ljude u trening, sparing, da ih oslobadjaju i psihicki jacaju....A fizicki da se ojaca covek, to je najmanje tesko

Za neke vestine je potrebno ipak malo vise novca, za ucestala polaganja, raznu opremu koja se trosi, odlazenje na ceste seminare (gde maltene treneri uslovljavaju polazniek da idu) a za neke vestien i sportove je potrebna samo majica, sorc, peskir i eventualno par obicnih rukavica.... da li i to moze igrati neku ulogu? Mada ako obejktivno pogledamo , iskreno, borilacki sport je jedan od jeftinijih za treniranje kada se uporedi sa nekim drugim sportovima, pogotovo npr sa tenisom koji je popularan kod nas i koga svi zivi treniraju.

Napisite i vi nesto sto ste uvideli, ja cu nastaviti kada budem imao vise vremena. Pisite konkretno o vestinama i sportovima i sta je to u njima kao motiv ili nesto sto odbija a ne nesto uopsteno sto vazi za sve vestine tipa - da je trener ok, da je dobro drustvo tamo, da u sali nema budji i sl....

Neke vestine zadrzavaju i pronalaze nove vezbace obecavajuci im ono sto druge vestine i sportovi ne rade.....Nisu realni u svojim procenama i obecavaju kule i gradove sto izaziva veliko odusevljenje kod vezbaca pocetnika neupucenih u borenje i automatski im posle nekog vremena gradi lazno samopouzdanje (o tome sam pisao vise puta, znate moj stav, ne bih previse da objasnjavam) .
    Poslednji put ažurirao/la bRu zLi : 26.08.2013. u 14:34

Moderator Bojan_BRT (avatar)
    Učlanjen
    28.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    132

Podrazumevano Re: Čime borilačke veštine i sportovi zadržavaju vežbače a čime ih gube?

Nema tu mnogo filozofije.
    Kao i u svim ostalim stvarima u zivotu,ljudi hoce leba bez motike.
    Zalude ih nekim besmislenim bv na kojima nema znojenja,a usade ti u glavu da mozes nekim glupavim pokretom savladati duplo veceg protivnika.

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    227

Podrazumevano Re: Čime borilačke veštine i sportovi zadržavaju vežbače a čime ih gube?

Citat Original postavio Bojan_BRT Pogledaj poruku
    Nema tu mnogo filozofije.
    Zalude ih nekim besmislenim bv na kojima nema znojenja,a usade ti u glavu da mozes nekim glupavim pokretom savladati duplo veceg protivnika.
    Tako je ! Apsolutno se slazem! Pisacu o tome duze cim uhvatim slobodnog vremena.

Poznat
    Učlanjen
    10.03.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio bRu zLi Pogledaj poruku
    Tako je ! Apsolutno se slazem! Pisacu o tome duze cim uhvatim slobodnog vremena.

originalni Brus Li:"Budi kao voda"
    Ojama:"Posle 100 dana vezbanja si ucenik,a posle 10.000 dana si Master";
    Izreka:Ucitelj otvara vrat,a ucenik sam pronalzi put;
    Amin

Aktivan član
    Učlanjen
    15.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

Citat Original postavio Bojan_BRT Pogledaj poruku
    Kako idemo sve dublje u 21 vek, ovo je sve izraženije. Ljudi misle upisaće MMA i moći će da urade ono što rade njihovi heroji sa TV već do idućeg leta. Obrni okreni u čemu god hoćeš da budeš jako dobar treba ti bar 10.000 radnih sati ili od prilike 5 godina puno radno vreme, ili od prilike 10 godina ako je to po par sati dnevno.

Zaslužan član georgejune (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    6150

ja mislim da je glavni motiv kurcenje zbog neke nesigurnosti i navatavanje riba
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    227

Citat Original postavio georgejune Pogledaj poruku
    ja mislim da je glavni motiv kurcenje zbog neke nesigurnosti i navatavanje riba
    Nije ovo tema motiv treniranja, vidi naslov i uvodni post!

Ili si mislio da BV i BS zadrzavaju borce tako sto se borci kroz treniranje tih vestina pocnu qrciti??? Ako je tako onda bi bilo zanimljivo da napises i koej to BV ulivaju tu snagu za qrcenje a koje daju skromnost, prizemnost, uzdrzanost i sl....JA vec imam neku ideju o tome, ali da vidimo sta vi kazete....

p.s. Kada si vec ovde upao, mogao bi da napises nesto o voznji bicikle kao vidu priprema nekog borca na onoj drugoj mojoj temi ovde, posto mislim da ti na ovom delu foruma znas najvise o biciklama, pa samim tim i kako one deluju na ljudsko telo (odn voznja istih) .

Posebno me interesuje voznja bicikla uz strma brda sa tegicima na nogama posto to stalno radim, da bih nabio explozivnost i snagu prilikom udaraca...

Zaslužan član georgejune (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    6150

pa evo ti reci zasto su takvi sportovi povezani sa redarima,telohraniteljima uopsteno kurcenjem,sve neki bivsi bokseri krimosi u pokusaju
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    227

Citat Original postavio georgejune Pogledaj poruku
    pa evo ti reci zasto su takvi sportovi povezani sa redarima,telohraniteljima uopsteno kurcenjem,sve neki bivsi bokseri krimosi u pokusaju
    To jeste nazalost tako, iako volim puno takve sportove ne volim takve likove..... Kada bi bilo vise ljudi kao ja () koji se trude da iskorene to odn da bace i pozitivne primere mislim da bi bilo mnogo bolje i da bi bilo puno vise praktikanata jer bi se onda i good guys zadrzavali u ovim borilackim sportovima

Ali tesko, 2 losa ubise Milosa, 1 crvljiva jabuka pokvari i one 5 zdrave...Jbg zakon entropije....

E sad, moze se gledati i iz ovog ugla: Mozda nema veze sto su BOXERI KRIMOSI U POKUSAJU, mozda ima veze to sto su se KRIMOSI OPREDELILI DA TRENIRAJU NAJREALNIJE I NAJPRIMENJIVIJE BORILACKE VESTINE...

Da li bi bio krimos neko obezbedjenje da je neki lik koji nije mnogo jeo, uzimao suplemente, steroide, isao u teretanu i da je vezbao Aikido i Nindzicu umesto boxa???

Aktivan član ДраганЖ (avatar)
    Učlanjen
    05.08.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Иначе, знам људе који су тренирали и Аикидо, Нинђутсу.. и јесу радили као обезбеђење....

Moderator Bojan_BRT (avatar)
    Učlanjen
    28.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    132

Ja znam ljude koji treniraju AIkido,WC i ostale sportove koji rade kao obezbedjenje.

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    227

Da li je moguce?

I koga izbace iz kluba npr uz pomoc ovog:

Ti likovi su verovatno trenirali sve zivo, i to sve i primenjuju a WC i aikido ne. Ali da treniraju WC i Aikido mozda treniraju, sta to ima veze....

Poznat
    Učlanjen
    10.03.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio bRu zLi Pogledaj poruku
    Nije ovo tema motiv treniranja, vidi naslov i uvodni post!

Ili si mislio da BV i BS zadrzavaju borce tako sto se borci kroz treniranje tih vestina pocnu qrciti??? Ako je tako onda bi bilo zanimljivo da napises i koej to BV ulivaju tu snagu za qrcenje a koje daju skromnost, prizemnost, uzdrzanost i sl....JA vec imam neku ideju o tome, ali da vidimo sta vi kazete....

p.s. Kada si vec ovde upao, mogao bi da napises nesto o voznji bicikle kao vidu priprema nekog borca na onoj drugoj mojoj temi ovde, posto mislim da ti na ovom delu foruma znas najvise o biciklama, pa samim tim i kako one deluju na ljudsko telo (odn voznja istih) .

Posebno me interesuje voznja bicikla uz strma brda sa tegicima na nogama posto to stalno radim, da bih nabio explozivnost i snagu prilikom udaraca...
    Ovo zadnje sa tegicima na nogama pa biciklo uz brdo,to cak ni F edor ne radi.

cikcak nije na forumu
    u mom profilu ima odličan album sa mojim golišavim slikama
    Primećen član
    Učlanjen
    16.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    76

ja sam totalni autsajder u borilačkim veštinama, malo sam nešto trenirao, nekoliko meseci kad se sve sabere.

ali evo reći ću svoje neke primedbe.

nikako mi se ne dopada treniranje sa golim stopalima iz jednog jasnog razloga a to je rizik od prenošenja gljivica.
    a i gadi mi se da dolazim u dodir sa tuđim stopalima, ma koliko ti drugi momci bili čisti.

razumem da postoje borilačke veštine gde bi obuća bila smetnja pri treningu, ali postoje one takozvane baletanke.
    100% ženskih priželjkuje onakvo muško kakvih je 10% od bilo kojeg ponuđenog broja
    100% muških priželjkuje onakvo žensko kakvih je 10% od bilo kojeg ponuđenog broja. u tome se krije sva frustracija

Poznat
    Učlanjen
    10.03.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio cikcak Pogledaj poruku
    ja sam totalni autsajder u borilačkim veštinama, malo sam nešto trenirao, nekoliko meseci kad se sve sabere.

nikako mi se ne dopada treniranje sa golim stopalima iz jednog jasnog razloga a to je rizik od prenošenja gljivica.
    a i gadi mi se da dolazim u dodir sa tuđim stopalima, ma koliko ti drugi momci bili čisti.

razumem da postoje borilačke veštine gde bi obuća bila smetnja pri treningu, ali postoje one takozvane baletanke.
    Otidji na kik boks,mozes i u baletankama

Primećen član C2I3 (avatar)
    Učlanjen
    18.10.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Извини што ћу се мало грубље нашалити, али шта мислиш о туђем зноју?
    Бар на тренинзима на којима сам до сада био, сви буду гола вода и не да капљу, него лију около по доџоу.

Primećen član
    Učlanjen
    31.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

Pa dobro zato i ne treniraš. Što kaže C2I3, a na znoj si zaboravio. Ja ne znam od čega budem više mokar, da li od svog ili od tuđeg znoja, a tuđa stopala, zadnjice i sve ostale da kažem tabu regije, su mi postale kao moje. A sad u vezi teme. Tu je toliko mnogo faktora koji utiču na to, ali mislim da je na prvom mestu opšti uslovi tipa svetlo, ventilacija, higijena i odnos u klubu između trenera i članova koa i članova međusobno. Džaba bilo kome ako je majstor svoje veštine, a ako ovo prvo navedeno nije kolko tolko prihvatljivo. U dosta klubva BV najbrojnija populacija su deca i tu glavnu reč imaju roditelji, a za njih je na prvom mestu ovo navedeno mada i cena igra veliku ulogu ali ne toliko. Mi stariji već znamo šta hoćemo i koje smo žrtve spremni da podnesemo ili istrpimo zarad naših ciljeva ali i tu se opet očekuju prihvatljivi opšti uslovi.

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •