Forma filosofske misli

ranjeni Zoro

Elita
Poruka
21.565
Evo dole teme o Hegelu, pa me podstakla da pitam ono što me već duže zanima:

Nekako svi očekujemo da su filosofske knjige napisane stilom koji drnda očni živac, right?

Nekada i jednu rečenicu moramo da bistrimo više puta.

I sve to da bi se saopštio nekakav pogled na svet, život, ovo ono..


Opet, imamo filosofske ideje koje su provlačene kroz "fabularne beletristike", poeziju isl

Za šta ste vi više?

Za izazov teško razumljivog, ili za lakoću pitkijeg?

Kineske mudrosti, ili germanske tirade.

Louis-Ferdinand Céline?..Camus? Dostojevski? Kundera?...ili Hegel, Šeling, Štirner..Kierkegaard?


i pitanjce:

da li je filozof human, ako piše samo za "elitu", ako je nepristupačan i nečitak

I da li neko ko je filozof, može da bude nehuman?
 
Književna dela nikad ne prikazuju celokupne sisteme kao filozofi, već obično se uhvate za neku ideju i kroz nju prikazuju čitavo delo, ili kontra, kroz delo prikazuju tu ideju.
Obično su te ideje refleksija intelektualne (filozofske) istorije, tipa pisac čita Platona i Platon krene da mu izbija iz dela
Ipak je poetska (estetska) funkcija glavna stvar u književnosti i kada ima previše filozofije, delu preti prevelika intelektualizacija i gubljenje poetske funkcije.

- - - - - - - - - -

Za šta ste vi više?

Za izazov teško razumljivog, ili za lakoću pitkijeg?

za optimalan izraz, dakle izraz koji je najadekvatniji za izražavanje sadržaja.

da li je filozof human, ako piše samo za "elitu", ako je nepristupačan i nečitak

I da li neko ko je filozof, može da bude nehuman?

Filozof koji je namerno nepristupačan i nečitak nije filozof nego prodavač muda.

I može, eto recimo Šopenhauer je bio govedo IRL.
 
onako povremeno mi padne na pamet da se neki prosеravaju sa filozofijom, jer satro ako skontas sta je pisac hteo da kaze onda si satro pametan i specijalan...valjda i sa specijalnim potrebama.
ne postujem autoritet, ako se ne slazem sa autoritetom.
 
Hegel je, navodno,veliko filozofsko mudo...
Rezultat njegovog celokupnog pićkuliranja -umovanja je da sam sebe shvati-da dopre do
svoje svesti...Naravno orazumljivanjem koje je istorijski proces...
ZAVODLJIVOST je bitan element svakog učenja koji ga vodi popularnosti,a kod Hegela je to
napredovanje uma kroz vreme koje šarmira svakog čitaoca (pecaroše baš I ne...:hahaha:) jer se
postavljaju u ulogu Hegela...Sugestivnost-naravno...
Ovde na forumu pišemo svašta I niko ne zna baš taj recept zavodljivosti uma,tako da svaki post
poklope I zatrpaju desetine novih na istu temu...Voleo bih videti Hegela kako bi prošao ovde na
forumu...:mrgreen:
Kad bi mu Marlon uvalio vruć kesten od umetničke aproksimacije-ne bi mu bilo dobro...Ne bi
bolje prošao ni s unakrsnim pitanjima autora ove teme...Na moje pitanje bi lako odgovorio:
"Ništa" jer bih ga pitao šta je skoro upecao...:mrgreen:
 
"Kao sto je lep oblik tela najpovoljnije vidjen kada je telo sasvim lako odeveno ili uopste bez odela isto tako ce se svaka lepa i zaista bogata inteligencija uvek izrazavati na najprirodniji, najotvoreniji i najednostavniji nacin. I obrnuto , duhovno siromastvo , konfunznost, nastranost, odevace se u nategnute izraze i u najnejasniju retoriku, da bi tako zamotali u teske i pompezne fraze sitne, prazne , prozaicne ili svakidasnje misli.
Oni su u tome slicni coveku, koji u nedostatku lepote, pokusava da taj nedostatak nadoknadi odelom, pa bi da skrije rugobu svoje licnosti varvarskim gizdanjem, perjem , kolorima ogrtacima. I kao sto bi se takav covek nasao u velikoj nevolji kada bi morao da hoda go, tako bi i nas autor bio u neprlici kada bi ga prisilili da svoju pompeznu , nejasnu knjigu prevede na razumljiv jezik koji bi otkrio siromastvo njenog sadrzaja".

Шопенхауер Svet kao volja i predstva 1, glava 47."
 
zavodljivost, zavodljivost..ništa drugo do zavodljivost

dok te mami šećerom te vabi..a posle te dočeka sa transcedentnim i samosvojnim sranjima po sebi, obrnuto perceptivno ka unutra

more zaiebi, kažem ja njemu

nego, po meni to je svojevrstan bezobrazluk.

Imaš neke bumbare u glavi i umesto da ih prvo smiriš, ti ih pustiš da seru po artiji

"uzvišen rečnik"..uzvišen rečnik maj ez
 

Back
Top