Kad ponovo u EU sa Sengenom

Regina Mills

Buduća legenda
Poruka
49.018
Mozda tema nije za ovaj pdf, ali molim moderatore da je ne sklanjaju jer ovde dolazi dosta ljudi i pre cu ovde naci odgovor nego negde drugde. Hvala :)

Dakle, cuveno pitanje: da li se 180 dana racuna od prvog ulaska u EU, ili se racunaju kalendarski od 1. januara pa do 30. juna, pa ponovo od 1. jula pa do kraja godine (kako su mi rekli carinici)?
Informaciju da imam pravo ponovnog ulaska po isteku 180 od kada sam usla prvi put u EU su mi rekli u MUP-u, a i nasla sam je na sajtovima nasih stranih ambasada?
Inace mojoj sestri se dogodila sledeca situacija: ona cesto putuje u Nemacku i na aerodoromu u Stutgartu su joj rekli da 180 dana istice od kada je usla prvi put, a na aerodromu u Frankfurtu su joj rekli da se gleda kalendarski. U stutartu joj nikad nisu pravili problem, ali kada je poslednji put seltela u Frankfurtu morala je da plati kaznu zbog prekoracenja boravka od 90, jer je presla kalendarski gledano?
Ko je ovde lud? Ima li ko iskustva?
 
Znaci da u bilo kojih 180 dana ne smes da imas vise od 90 dana boravka u EU. Ako se toga drzis, nema nikakvih problema. Ja sam vise puta ulazila u EU i par puta u toku mesec dana, ali mi niko nikad nije pravio problem, posto obicno ostajem nedelju-dve, dakle nikad nisam imala ni blizu 90 dana u toku 180 dana (osim kada sam imala radnu vizu, al' dobro to se ne racuna).

Dakle tvoja sestra je kaznu platila jer je prekoracila 90 dana u EU, a ne zato sto je usla u EU vise od jednom u toku 180 dana.
 

Back
Top