Hegelova filosofija

Poruka
9.009
Znam da postoje slicne teme al ne bi bilo lose da se ovde kaze nesto vise o Hegelovoj filosofiji.

Zbog cega je on kao filosof toliko popularan.Moram priznati da mi ide na zivce malo ta njegova slava,ne zbog ozija ili Sopenhauera nego zato sto ne vidim sta je on toliko veliko uradio u filosofiji.Sta je u njegovoj filosofiji tako fascinantno?

Svi laici pricaju kako je on imao misli koje mi smrtnici ne razumemo jer jos nismo na tom nivou,meni to ne pije vodu.

Ljudi oko mene ga uzdizu toliko da ispada da je i Kant patuljak za njega.Koji je razlog toga?

Jel ima u njegovoj filosofiji nekih otkrica koje bi mogli da stavimo rame uz rame sa Sopenhauerovim recimo,eto kad se o njemu vec najvise prica?

Kakve je to Hegel imao "fascinantne" uvide? Ko zna nek napise ovde........Nerej ne dolazi kolko vidim.
 
О Хегелу је довољно цитрати ових неколико Шопенхаурових реченица и све је њима речено :

Hegelova takozvana filozofija jeste jedna kolosalna mistifikacija koja ce nasem potomstvu davati neiscrpnu temu za sprdanje s nasim vremenom. To je pseudofilozofija koja koči sve duhovne snage, zagušuje svako stvarno misljenje i na njegovo mesto posredstvom najgore zloupotrebe jezika, stavlja najispraznije , najbesmislenije , najnemisaonije, dakle najzaglupljujuće mlaćenje prazne slame.

Ko moze da čita njegovo najhvaljenije delo, takozvanu Fenomenologiju duha a da se pri tom ne oseća kao u ludnici - tamo i spada.

citat Sopenhauer
 
О Хегелу је довољно цитрати ових неколико Шопенхаурових реченица и све је њима речено :

Koliko se Sopenhauer bavio njegovom filosofijom? A fenomenologija duha jeste ludacki napravljeno delo.Tesko da to moze da se procita do kraja.
Pratio sam neke Hegelove misli ali nisam impresioniran,sve mi to deluje kao teznja da se upakuje sto lepse u neki komplikovani filosofski sistem sa bespotrebnim podelama,vise izgleda kao neka intuitivna nagadjanja.
 
Koliko se Sopenhauer bavio njegovom filosofijom? A fenomenologija duha jeste ludacki napravljeno delo.Tesko da to moze da se procita do kraja.
Pratio sam neke Hegelove misli ali nisam impresioniran,sve mi to deluje kao teznja da se upakuje sto lepse u neki komplikovani filosofski sistem sa bespotrebnim podelama,vise izgleda kao neka intuitivna nagadjanja.

To je својеврстан феномен који се не може лако објаснити. Да такав скуп бесмислица, празних појмова, и то склопљних на начин који нема никаквог значења, нити смисла, тешко је објаснити како је могло да се тако нешто уздигне на пиједестал филозофске мисли а где се одржава и дан данас.

Мислим да у томе има удела она психологија царевог новог одела.

4475_carevo_novo_odelo.jpg


Или, нико се не усуђује рећи да је цар го. Јер је претходно речено да само паметни могу видети његово ново одело.
 
Ja Hegela ne volim lično, previše je komplikovan za čitanje + je idealista, dakle duplo golo

moram mu stati u odbranu ovajj put što se tiče ovog gore Šopenhauerovog citata, Šopenhauer je mrzeo Hegela jer mu je Hegel, takoreći, oteo slavu. Otud veliki animozitet Šopenhauera prema Hegelu.
 
"Apsolutno se biće po Hegelu nalazi u tri osnovna svoja stupnja, kao apsolutna ideja, kao priroda i kao duh. Apsolutna ideja je ideja u užem smislu ili ideja po sebi, priroda predstavlja ideju van sebe, a duh ideju za sebe i kod sebe, sve tri zajedno čine apsolutno biće."
 
eo šta kaže..

"Jedared je jedan Francuz zamolio Hegla da mu ovaj iznose svoju filozofiju u jednoj rečenici;

Hegel je smatrao za podesnije da odgovori u deset svezaka; i kad su ove bile napisane i objavljene, i kad je ceo svet o njima govorio, on se žalio da ga razume samo jedan jedini čovek, ali ni ovaj naročito.

Logika i Fenomenologija su majstorska dela nerazumljivosti, pomračena apstraktnim i zbijenim stilom, mađiski originalnom terminologijom, i preterano obazrivom modifikacijom svih stavova, u kojoj se ogleda baš gotsko bogatstvo ograđivačkih klauzula.

Hegel opisuje svoje delo „kao pokušaj da filozofiju nauči govoriti nemačkim jezikom.“

kako je moguće da je ceo svet govorio o tim sveskama, kada su već skoro totalno nerazumljive?

Meni ovo tukne na germansku propagandu (da ne kažem da su iskoristili smušenog Hegela zarad svojih nekih "mi imamo najpamentije filosofe" fazona)

A moguće je i da su jednog ludaka iskoristili da bi opravdali svoje stavove " a zadatak politike jeste ujedinjavanje jedinki u državu.", "najviši zakon politike je sloboda " i "poredak je prvi uslov slobode."
 
evo sta kaze Hegel....

ФИЛОЗОФИЈА АПСОЛУТНОГ ДУХА
Апсолутни дух је дух који је дошао до потпуног сазнања себе, који је себе свестан у појму као правој својој форми, који је јединство и субјективног и објективног духа. У апсолутном духу су биће и мишљење, субјективно и објективно, коначно и бесконачно потпуно идентични. Апсолутни је дух дух који је достигао потпуну слободу и тиме постао вечан и непроменљив, док су како субјективни дух тако и објективни духи у највишој својој форми, као светски дух, још увек коначни и променљиви.Као што се светски дух манифестује у свести о слободи народа, тако се апсолутни дух открива у њиховој уметности, религији и филозофији. Стога су три основне форме његове, 1. уметност, 2. религија, 3. филозофија. У уметности апсолутни дух себе схвата слободно опажајући, у религији побожно представљајући, у филозофији мислено схватајући. Уметност и религија представљају стога предступњевемисленог схватања духа. У и уметничком делу и у религији постоји сазнање идеје, само оно још није чисто, није дато у адекватној форми својој, као што је то случај у филозофији. У уметности идеју опажамо у форми објективне стварности, а уфилозофији знамо за њу као за чисту мисао која је у исто доба и објективна стварност.Естетика се бави апсолутним духом као уметношћу. Уметност је реализација лепоте, а лепота је појава идеје у чулноме или чулна појава идеје. Хегел, дакле, заступаправац тзв. садржајне естетике, и то интелектуалистички правац њен, пошто се по њему садржина уметничког дела састоји у идеји која се у њему изражава. И у природи се јавља лепо, али у несавршеној форми, оно је ту само узгредни продукт, пошто јеприроди главно остварење реалног објекта под могућим условима. Уметност се састоји у томе што се у њој лепо реализује без оних услова који га у природи ограничавају и кваре.Постоје три форме уметности, 1. симболична, 2. класична, и 3. романтичнауметност. У симболичној уметности чулно је над идејом, она се слути у делу, тако да јеуметничко дело само симбол идеје. Класична уметност представља потпуно јединство идеје и чулне појаве, или идеје и форме. У романтичној уметности идеја превазилази чулно, чулно је само знак идеје. У њој уметност добија унутрашњи карактер, њоме сеутиче више на душу. Класична је уметност лепша, али је романтична уметностзначајнија, јер се њоме чини прелаз ка вишој форми апсолутног духа, религији, услед чега је и идеални садржај, који се њоме изражава, религијски. Од појединих врста уметности по Хегелу архитектура има највише симболичног, скулптура класичног, а музика и сликарство романтичног, али у свакој од њих има појединих, специјалних ступњева који одговарају другим двема. Највиша уметност, поезија, спаја све ове триврсте у себи, и то по Хегелу хумор је највиша форма поезије. У појединостима Хегел јенаправио много тачних и интересантних примедаба о разним уметничким делима,нарочито романтичним. Оријентална је уметност у главном симболична, грчка је класична, а хришћанска романтична.Друга форма апсолутног духа, религија, јавља се као сазнање апсолутног уформи осећања и у форми представе. Постоје три врсте религије, 1. природна религија,2. религија духовног индивидуалитета , и 3. религија откривења (или истине). Уприродној религији бог стоји још у вези с природом, није издвојен још од ње, он се уњој замишља као природна сила. Главне су форме природне религије, осим фетишизма,кинеска, браманска, будистичка, персијска, асирска и египатска. Свакој од њих Хегелдаје нарочито име, кинеска је религија мере, браманска фантазије, будистичка унутрашњости, итд. Религија духовног индивидуалитета јавља се у три форме, 1. као јеврејска, 2. као грчка и 3. као римска. Јеврејска религија је религија јединства илиузвишености, грчка нужности или лепоте, римска разума. У религији духовногиндивидуалитета бог се схвата као засебна индивидуа, било као апстрактно духовно биће (Јевреји), или као биће у људском облику (Грци и Римљани). У јеврејској религији захтева се ропска послушност заповестима једнога бога, чија се моћ над природом манифестује у чудима, у римској влада прозаична озбиљност, јер су њени богови практични богови, док су у грчкој религији богови идеализоване снаге људске природе.Религија откривења или апсолутна религија је хришћанство као највиша форма религије. По Хегелу, догме хришћанске религије исто су тако истините као ставовифилозофије, само је разлика у форми. Форма хришћанске религије је представа, афилозофије појам. Стога Хегел догмама хришћанства придаје симболичан карактер и објашњава их филазофски, чиме је једино могуће оправдати његово тврђење да је садржај хришћанске религије и филозофије иста. По Хегелу Бог је различит од света као духовна страна света, али је у исто доба идентичан с њим, није нешто одвојено од света, већ свет представља његову конкретну форму, његову реалност. Хегелинтерпретира, хришћанство потпуно пантеистички, док је хришћанство у ствар и његове теистичка религија. Хегеолова религија најбоље се види из следеће изреке која садржи квинтесенцију његовог религијског уверења, „Бог је Бог уколико зна за себе, асамо у човеку Бог зна за себе“. Значи, нема Бога као засебног бића које би имало самосвест, него је он само духовна страна света која, реализијући себе, долази до свести о себи само у човеку.Трећа форма апсолутног духа је филозофија. Филозофија је сазнање истине каква је она по себи, сазнање духа какав је он у ствари. Укратко филозофија је апсолутна истина схваћена у адекватној форми својој, појму. Форме развоја апсолутног духа у филозофији су форме развоја саме филозофске мисли у историји филозофије
 

na manipulaciju.

Kako je moguće da nešto što niko ne razume, postane važno?

Tako što je nemačkoj državi bilo stalo da za svoju dominaciju i supremaciju nad ostalima - ima "teoriisjko pokriće".

A nejasni, zakukuljeni i naizgled mudri tekstovi su idealni za to.

Ista stvar i sa biblijom.

Zamisli dva neuka paora da prevrću hegelovu knjigu..ili bibliju, i da na kraju kažu jedan drugome "ma glupi smo ti mi prikane za ove stvari. Ljudi, školovani, pametni..znaju šta pričaju, ajmo mi da istovarimo kukuruz...hahaha."
 
Kod Biblije je drugačije, ona je NAIZGLED razumljiva
tj. podložna bukvalnoj interpretaciji

Hegelovi tekstovi nisu podložni nikakvoj interpretaciji ako nisu sažvakani pre toga. Ja sam prvo mislio da je do prevodioca, al izgleda da je opšte mišljenje da Hegel ima brutalan stil.
 
Nikada filozofija nije govorila tako uzvišenim jezikom i nikad njen carski ugled nije bio tako priznat i obezbeđen kao otprilike godine 1830.“ u Berlinu.

No, Hegel je veoma brzo stario u tim srećnim godinama. Bio je rasejan onako kao što se geniji prikazuju u anegdotama.

Jednoga dana ušao je u slušaonicu samo s jednom cipelom, pošto je drugu, neopaženo, ostavio prilepljenu za ulično blato."

viki.

Dakle, trebao je neko ko će uzvišenim jezikom (kojeg btw niko ne razume) dati opravdanje za sve što je kasnije usledilo od strane nemačke, večito umišljene da je predodređena da vlada celim svetom.
 
a zamisli da paori razgovaraju sa fishermanom i da im on objasni da su samo rojevi kvanta u superpoziciji koji istovaruju kukuruz koje takodje roj kvanta.....i superpozicioniran svaki put kad oni pogledaju u njega......:hahaha: rekli bi koju rakiju ti pijes bato....daj i nama malo......:hahaha1:
 
Kod Biblije je drugačije, ona je NAIZGLED razumljiva
tj. podložna bukvalnoj interpretaciji

Hegelovi tekstovi nisu podložni nikakvoj interpretaciji ako nisu sažvakani pre toga. Ja sam prvo mislio da je do prevodioca, al izgleda da je opšte mišljenje da Hegel ima brutalan stil.

slažem se, samo i kod biblije imaš mnoogo mesta gde normalan čovek treba da podigne obrvu i zapita se "kakve su bre ovo gluposti..?"

ali..tu su "interpretatori" da nam ukažu kako to nisu gluposti i kako je božja reč naoko čudna (kao i putvei božji isl)

A to što biblija ima brdo verzija, faslifikata, nedostajućih delova..o tome da i ne pričam.
 
na manipulaciju.

Kako je moguće da nešto što niko ne razume, postane važno?

Tako što je nemačkoj državi bilo stalo da za svoju dominaciju i supremaciju nad ostalima - ima "teoriisjko pokriće".

A nejasni, zakukuljeni i naizgled mudri tekstovi su idealni za to.

Ista stvar i sa biblijom.

Zamisli dva neuka paora da prevrću hegelovu knjigu..ili bibliju, i da na kraju kažu jedan drugome "ma glupi smo ti mi prikane za ove stvari. Ljudi, školovani, pametni..znaju šta pričaju, ajmo mi da istovarimo kukuruz...hahaha."

Pa meni i deluje kad vidim sta Hegel pise kao da mu je zelja da citalac kaze "vau kako je ovaj covek pametan,nista ne razumem al to je zato sto je Hegel pametan a ja glup".
 
slažem se, samo i kod biblije imaš mnoogo mesta gde normalan čovek treba da podigne obrvu i zapita se "kakve su bre ovo gluposti..?"

ali..tu su "interpretatori" da nam ukažu kako to nisu gluposti i kako je božja reč naoko čudna (kao i putvei božji isl)

A to što biblija ima brdo verzija, faslifikata, nedostajućih delova..o tome da i ne pričam.

Radio sam ja na faksu hermeneutičku analizu Tore
ali ne bi verovo dokle to ide :lol:
no, ako ništa, barem se dobro rasvetle istorijske okolnosti nastanka tih tekstova i tako posredno se rasvetle i neke same činjenice teksta.
 

Back
Top