Autosugestijom do lučenja endorfina?
Prikazujem rezultate 1 do 4 od 4

Tema: Autosugestijom do lučenja endorfina?

Iskusan 1DaL (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    95

Podrazumevano Autosugestijom do lučenja endorfina?

Verovatno većina sa ovog pdf-a zna priču o endorfinu... Recimo, meni se dešava da nakon određenih aktivnosti( npr. vrhunca tokom seksa, ispijanja piva, sitosti do koje sam došao nekim omiljenim obrokom, ili prosto smehom), osetim kako mi nešto struji kroz mozak, propraćeno neverovatno dobrim osećajem koji potiskuje sve ostale, koliko god oni bili loši, i to uglavnom traje par minuta, dok slabiji efekat traje nešto duže..

Pitanje za forumaše, mislite li da je moguće autosugestijom, dakle, ne preduzimajući neke radnje koje obično dovode do toga, izazvati lučenje endorfina i taj osećaj? Tj, tripovanjem nekog placebo efekta izazvati to?
    Each day I would …. limit how much of my IN-VALID self I would leave in the VALID world.

Domaćin MathPhysics (avatar)
    Učlanjen
    06.11.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    83
    Reputaciona moć
    554

Podrazumevano Re: Autosugestijom do lučenja endorfina?

Sve što si nabrojao kao mogući podstrek za lučenje endorfina je pozitivno... Ali endorfin nije "hormon sreće", iako se često može naići na takva tvrđenja... Endorfin je neurotransmiter koji pogoduje osećaju prijatnosti, ali je zapravo odgovor organizma na veliku radost, bol ili stres...

U tom smislu endorfin nije uzrok radosti, nego posledica iste... (mada svakako doprinosi psihofiziološkom stanju organizma, umanjuje umor, poboljšava raspoloženje...) Isto tako je i posledica određenog stresa... Ili odgovor na bol... Tako je recimo njegovo lučenje propartni efekat u borbi, na sportskim takmičenjima, itd. Dakle, nivo endorfina se u principu pre svega može povećati prolaskom kroz razne izuzetno prijatne i neprijatne situacije, pomoću sportova i sl.
    Find a truly original idea. It is the only way I will ever distinguish myself. It is the only way I will ever matter...
    (iz filma "Blistavi um")

Iskusan 1DaL (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    95

Citat Original postavio MathPhysics Pogledaj poruku
    Sve što si nabrojao kao mogući podstrek za lučenje endorfina je pozitivno... Ali endorfin nije "hormon sreće", iako se često može naići na takva tvrđenja... Endorfin je neurotransmiter koji pogoduje osećaju prijatnosti, ali je zapravo odgovor organizma na veliku radost, bol ili stres...

U tom smislu endorfin nije uzrok radosti, nego posledica iste... (mada svakako doprinosi psihofiziološkom stanju organizma, umanjuje umor, poboljšava raspoloženje...) Isto tako je i posledica određenog stresa... Ili odgovor na bol... Tako je recimo njegovo lučenje propartni efekat u borbi, na sportskim takmičenjima, itd. Dakle, nivo endorfina se u principu pre svega može povećati prolaskom kroz razne izuzetno prijatne i neprijatne situacije, pomoću sportova i sl.
    Dakle, endorfin je spona između nekog uzroka i prijatnog osećanja? Da li je u tom slučaju moguće, autosugestijom navesti organizam da luči endorfin, iako se ne preduzme nijedna od navedenih radnji? Izazvati kao neki placebo efekat... Mislim, o tome sam prvenstveno želeo da pokrenem diskusiju... Evo još jednog primera: DMT je psihodelična supstanca koja se nalazi u biljkama, ali u jednoj maloj količini i u čovekovom organizmu... Gledao sam neki dokumentarac o istom i pretpostavlja se da su upravo tako šamani i iskušenici postizali ekstaze... Sve ovo govorim iz prostog razloga, jer, ako bi odgovor bio potvrdan, to jest, da je moguće postići dotični efekat, ljudi koji bi ovladali tom tehnikom bi bez problema mogli u velikoj meri da utiču na sopstveno raspoloženje i osećaje..
    Each day I would …. limit how much of my IN-VALID self I would leave in the VALID world.

Elita gost 39034 (avatar)
    Učlanjen
    10.08.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio 1DaL Pogledaj poruku
    Verovatno većina sa ovog pdf-a zna priču o endorfinu... Recimo, meni se dešava da nakon određenih aktivnosti( npr. vrhunca tokom seksa, ispijanja piva, sitosti do koje sam došao nekim omiljenim obrokom, ili prosto smehom), osetim kako mi nešto struji kroz mozak, propraćeno neverovatno dobrim osećajem koji potiskuje sve ostale, koliko god oni bili loši, i to uglavnom traje par minuta, dok slabiji efekat traje nešto duže..

Pitanje za forumaše, mislite li da je moguće autosugestijom, dakle, ne preduzimajući neke radnje koje obično dovode do toga, izazvati lučenje endorfina i taj osećaj? Tj, tripovanjem nekog placebo efekta izazvati to?

ne znam sta mislis pod autosugestijom, ali dovoljno je da se skoncentrises na neki lep osecaj, prizoves neko super secanje i eto ti akcije
    obaska sto nije tesko da vezbanjem ili smehom izazoves ekspresiju endorfina
    zasto bas autosugestijom?
    jel mislis mozda na njihovo ucesce u potiskivanju osecaja bola, ili sta?

Slične teme

1. Takmičenja
    Autor absonic u forumu Strip
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 23.10.2009., 23:14
  2. Poezija raspoloženja....
    Autor Novcic_u_fontani u forumu Romantika
    Odgovora: 520
    Poslednja poruka: 04.04.2006., 21:05
  3. Obilježena 63. godišnjica oslobođenja Goražda
    Autor Abdurrahman u forumu Politika
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 27.01.2005., 04:28
  4. Mina iznenađenja
    Autor mladja u forumu Arhiva
    Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 28.11.2004., 22:38
  5. Život posle rođenja - morate videti!!!
    Autor Pomaze_Bog u forumu Filozofija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 28.04.2004., 00:34

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •