Zaštita nepušača – da li postoji?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Zašto sam izbačen iz doma za stare
ili
Zaštita nepušača – da li postoji?

U ovoj državi, naravno – ne!
Zakon zaista postoji ali vredi koliko i bilo šta ispisano na tarabi.
Ko ima malo duže pamćenje setiće se da je nekada bilo zabranjeno pušenje u kancelarijama ako je bar jedan zaposleni nepušač. Pošto je jedna Novosađanka insistirala da se zakon u njenom preduzeću poštuje, dobila je otkaz!
Sada je pušenje formalno strožije zabranjeno. Poštovanje te zabrane je druga priča.
U domovima za stare zabranjeno je svuda osim u prostorijama određenim za tu svrhu. Koliko se zakon (ne) poštuje vidi se po pikavcima kojih ima na sve strane.
Bio sam korisnik doma u Smederevu.
Nisam pravio pitanje što su pušači okupirali ceo dom ali sam bio protiv da sa terasa pune i moju sobu duvanskim dimom. Žalio sam se upravi usmeno i pismeno. Bez pravih rezultata.
Ponovio sam pismenu žalbu. Opet ništa.
Pismeno sam se žalio i treći put i jasno napisao da ću svoju sobu braniti od duvanskog dima makar i motkom.
Opet ništa.
Kada je (isti!) pušač ponovo zapalio pored mog prozora na, po zakonu zabranjenom mestu, gađao sam ga nekakvom pločom koja mi se našla pri ruci. Smatram da sam se branio od njegovog napada duvanskim dimom.
Onda sam izbačen iz doma. Strogo po paragrafima. Za svega nekoliko sati! Brzo i efikasno!
Za pušače koji puše po celom domu svuda gde je zabranjeno paragrafa nema – ili bar nisu nikada primenjeni.
Svi korisnici, nepušači su na mojoj strani pa čak i dobar deo pušača – jer znaju kakav je (ne)čovek onaj koga sam gađao. Kada sam ostalima saopštio da sam izbačen iz doma jedna je korisnica – znajući za moju donkihotovsku borbu za malo čistog vazduha – rekla: „Sada više neće biti ko da nas brani.“
Nažalost, sasvim je u pravu – dom očigledno mora biti prepušten pušačima.
Istorija se, kao i uvek, ponavlja!
 
Tuzi ih i zali se, ili napisi nekoj od televizija zalbu. Ili se zali na diskriminaciju negde, ako drzava ne odreaguje, u svetu nekom autoritetu. Ja licno dok sam u Srbiji ne izlazim nigde jer je sve smrdljivo od dima i ulepljeno, a po pravilu svuda i svi puse bez kontrole. Zemlja pusaca. Ne mozes ni kafu da popijes ili pojedes negde nesto u nekom restoranu, a da ti ne presedne od smrada. I to si srecan ako se nadje samo jedan pusac u blizini.

Oni uopste nemaju obzira ni kompas u glavi za to i ne poznaju taj aspekt kulture. Najgori su oni sto sede sa decom i puse ili u blizini dece i duvaju im u lice. Veoma zatucano i primitivno ponasanje velike vecine.
 
Mislim da je naslov trebao da glasi '' Pokušaj ubistva duvanskim dimom preko komšijske terase'' ili '' Ko tebe dimom ti njega na urgentni''.
Ako vođeni tom logikom svakog pušača koji nam zasmeta pošaljemo u bolnicu,(a pri tome sebe nazivamo humanim i tolerantnim)
onda nam je mesto negde gde su takve stvari misaone imenice (duvanski dim) , a to su nepregledne vrleti Prokletija ili tome sličnih mesta.
Koliko sam shvatio ''pušač'' je dimio na svojoj terasi, a ne Vašoj.
Da me ne shvatite pogrešno nebranim pušače, ali ne mogu da shvatim ni toliku agresiju, ili su možda u pitanju neki drugi razlozi.
Ako bi svi nepušači vođeni Vašom logikom i Vašom reakcijom na duvanski dim ,vas podržali i prihvatili vaše metode u vodu pada sve ono što je ljudski vredno i o čemu su me učili.
Srbija bi ličila na Siriju.
PS
A možda se agresivnost leči u drugim ustanovama, i molim Vas da o tome više ne polemišemo jer onda ako nezanamo šta je u redu a šta ne, ja ne mogu da Vas podržim.
 
Pozdrav , da bih imao tri posta da bi mi moderator postavio poruku u cilju iznošenja prave istine u slučaju ''pokušaja ubistva duvanskim dimom sa terase'' pišem još jedan.
Ako istina nije svetinja onda ću ovu priču preneti i na druge forume , pa neka ljudi vide sa čime se sve služimo kada nešto zabrljamo.
Uvek su drugi krivi.
Pozdrav iz Smedereva.
 
govnjiav-motka-za-blog.jpg
 
kapetan koca,e svaka cast na ovakvoj podrsci.Treba da vas je sramota.Bas bi volela da znam kako vi reagujete na nepravdu,ovde ste pristrasni jer ste pusac.Ocigledno niste dobro procitali pismo Diplomiranog Duduka,gde je jasno napisano da postoje mesta koja su odredjena za pusace,a to SIGURNO NIJE TERASA! sto znaci da ustanova kao sto je staracki dom se ne pridrzava pravila i ne vodi dovoljno racuna o starim i bolesnim.SRAMOTA! Ljudi koji se nalaze u starackom domu,nisu tamo otisli da BI sto pre umrli od PUSACA,vec da bi ziveli i postovali pravila starackog doma,sto ocigledno ni direktor tog doma ne postuje,jer da postuje nebi doslo do kako vi kazete''bolnice'',vec bi doslo do promene sadasnjeg direktora,koji sam ne postuje pravila doma.Da sam ja bila na mestu Duduka,doticni pusac vise nebi imao onu stvar ni za pisanje,jer super baratam kolenom,pa onda neka me izbace iz doma.
Sve je ovo sramno i neposteno.Ja ovo sve pisem kao bivsi pusac i zato mogu da razumem sve kojima smeta duvanski dim.
Izvinjavam se zbog vulgarnosti,ali eto morala sam da kazem kako bih ja reagovala
POZDRAV SVIM NE PUSACIMA!
 
Kao što sam napisao ne želim da polemišem ali sada moram.
Ko si ti drugarice Vesna da ocenjuješ ko je pošten, ko pravedan i kakvi ljudi žive u kom mestu.
Verovatno si ili ''drveni advokat'' ''penzionisanog duduka'' ili prijateljica a iz Smedereva sigurno nisi na radost .
Nisam neki pušač ali ću izgleda početi.
Zarad prave istine moraju da se saslušaju obe strane što sam i učinio za razliku od onih koji ne žive u Smederevu i moraju da veruju na reč.
Zamislite dekicu pušača starijeg 12 godina od ''oštećenog'' kako sa sprata silazi više puta na označena mesta za pušenje kojih i u ovom domu ima.
Zakon o zabrani pušenja se svuda u Srbiji poštuje koliko toliko, ali tvoja ideja je divna.
Hiljade novih radnih mesta (kada takvi nepušači dođu na vlast) umesto sestara koje će da neguju stare i bolesne, umesto kuvarica i spremačica da im starost bude bezbtrižna zaposlimo hrpu kontrolora, špijuna i inspektora za po praznom novčaniku.
Ali vratimo se dekici koji srećom za pokušaj ubistva duvanskim dimom dobi u nedostatku krateža samo neku ploču koja se našla pri ruci.
To ne mogu da podržim jer i sam ne bijem moje iolege na poslu u firmi (fizički sam poprilično snažan ali na sreću pušača obrazovan, vaspitam i tolerantan).
Pošto svaka medalj ima dva lica želeo sam da vidim oba.
Tako sam istražio slučaj koji je pobudio moju pažnju i iznosim moja saznanja koja bože moj neće ,a i ne treba da se svima dopadnu ,ali su prava istina :

1. ''Penzionisanom duduku'' ovo nije prvi put ( isto veče siroti deka je fasovao još batina, zašto postoji policijski izveštaj osim službenog, a i iz ranijih godina postoje službene zabeleške o nasilnom ponašanju)
2. Rešenje o prekidu smeštaja donosi po službenoj dužnosti nadležni Centar za socijalni rad - ne bez razloga tako da ne vidim krivicu doma koji štiti svoje korisnike
3. Za razliku od mnogih sirotih a i situiranih baka i deka u domu za stare ,gospodin ima gde da se vrati, u svoj stan u centru grada gde nema ko da ga truje duvanskim dimom
4. Ima zaslužena primanja sa kojima može da uživa gde god hoće bez da ga neko iritira
5. Vrbuje po domu bake i deke da pišu peticiju za njegov povratak ! ?
PS
Molim 'gospodina ''penzionisanog duduka'' da ovo ne shvati lično.Više me iritiraju dušebrižnici sa rečnikom kočijaša iz ''Semberije'' ( nekadašnja kafana u Smederevu gde su se okupljali kočijaši), i ako je sve što znaju obesiti,zapaliti ,ubiti.. grozno.
Pozdrav iz Lepog Smedereva gde žive pametni, časni i pošteni ljudi !

- - - - - - - - - -
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, samo pojašnjenje :
Nigde u svetu pa i u Srbiji za prekoračenje zabrane o pušenju se ne bije, ne ide u zatvor već su kazne novčane u zavisnosti da li je pravno ili fizičko lice načinilo prekršaj.
Ponajmanje se ne zatvaraju firme i ustanove.
Nisam radnik doma za stare , ai ne znam da li imaju muško osoblje.
 
....ja samo mogu da zakljucim da je poceo teror nepusaca prema pusacima.....i da to vec odavno prelazi granicu normalnog, jer ako sedis na klupi u parku ili na
plazi, a nepusac dodje da te opomene kako njemu smeta dim cigarete, ja se pitam dokle bre vise....dobro ja sam tip koji ne obraca bas mnogo paznje na tekve
budale, niti me to tangira....kome smeta neka se odmakne...al' sto je mnogo mnogo je i od vas nepusaca...:ok:
 
....ja samo mogu da zakljucim da je poceo teror nepusaca prema pusacima.....i da to vec odavno prelazi granicu normalnog, jer ako sedis na klupi u parku ili na
plazi, a nepusac dodje da te opomene kako njemu smeta dim cigarete, ja se pitam dokle bre vise....dobro ja sam tip koji ne obraca bas mnogo paznje na tekve
budale, niti me to tangira....kome smeta neka se odmakne...al' sto je mnogo mnogo je i od vas nepusaca...:ok:
Aha, zaboravila si da napomenes i teror ovih sto im smetaju pseca govna na ulici nad onima koji ih ostavljaju za sobom, mislim, ******, ako ti smeta ***** ti ga zaobidji, jel da, pa onda teror onih kojima smeta u gradskom prevozu smrad znoja ovih sto se ne kupaju jel da, mislim brate, kupi kola pa se vozaj ako ti smeta, mislim, s kojim pravom se ja zalim na smrad i otrov koji sirite oko sebe, jel da? Pa teror ovih sto bi da spavaju u 3 ujutru dok ja pravim zurke u svom stanu jel da, mame im teroristicke svima....i jos bi da disu cist vazduh, ma daj peticiju neku protiv njih da organizujemo, a ? Purnjaj i smrdi tamo gde neces trovati i gusiti druge. Jel ti sad to malo jasnije?
 
Pozdrav, samo pojašnjenje :
Nigde u svetu pa i u Srbiji za prekoračenje zabrane o pušenju se ne bije, ne ide u zatvor već su kazne novčane u zavisnosti da li je pravno ili fizičko lice načinilo prekršaj.
Ponajmanje se ne zatvaraju firme i ustanove.
Nisam radnik doma za stare , ai ne znam da li imaju muško osoblje.

Пошто државе нема, очигледно је да људи морају да крену сами да штите своја права, и тога ће бити све више.
Тако кад запалиш цигарету у канцеларији (што ни у сну не би смео да урадиш у некој цивилизованој држави), добро размисли, јер може да ти се деси да ти је колега поред тебе набије у грло (и треба).

А ове изгубљене душе чије џукеле засеравају све около могу да очекују да ће људи почети да им та иста псећа говна размазују по главама, јер ипак су то говна њихових драгих љубимаца и не могу да сметају.
 
Aha, zaboravila si da napomenes i teror ovih sto im smetaju pseca govna na ulici nad onima koji ih ostavljaju za sobom, mislim, ******, ako ti smeta ***** ti ga zaobidji, jel da, pa onda teror onih kojima smeta u gradskom prevozu smrad znoja ovih sto se ne kupaju jel da, mislim brate, kupi kola pa se vozaj ako ti smeta, mislim, s kojim pravom se ja zalim na smrad i otrov koji sirite oko sebe, jel da? Pa teror ovih sto bi da spavaju u 3 ujutru dok ja pravim zurke u svom stanu jel da, mame im teroristicke svima....i jos bi da disu cist vazduh, ma daj peticiju neku protiv njih da organizujemo, a ? Purnjaj i smrdi tamo gde neces trovati i gusiti druge. Jel ti sad to malo jasnije?

...e vidis, ja necu biti prosta kao ti....a mogla bih recimo da ti kazem, sedi u svojoj kuci i disi svoj cist vazduh, ko te tera da izlazis bilo gde iz svog raja:mrgreen:

...i inace nista drugo ne zagadjuje vazduh, vodu i celu zivotnu okolinu, osim duvana i duvanskog dima?..ne bih bas rekla...ni ja ne volim smrad auspuha, pa
trpim vozace, ko mi je kriv sto nemam auto pa da mogu da im vratim istom merom...

...i tacno smeta mi i psece i macece g.bilo gde, smetaju mi i oni koji se ne kupaju pa podavise narod u gradskom prevozu i svasta nesto, al' trpim i nisam
nikad nikom rekla ajde idi se okupaj....niti sam rekla komsiji koji lozi ugalj pa ne mogu da da otvorim prozor od jeseni do proleca, da kupi pec na struju,
jer znam da bi to uradio da moze.....moj moto je zivi i pusti druge da zive...

...jel tebi sad jasnije?
 
...e vidis, ja necu biti prosta kao ti....a mogla bih recimo da ti kazem, sedi u svojoj kuci i disi svoj cist vazduh, ko te tera da izlazis bilo gde iz svog raja:mrgreen:

...i inace nista drugo ne zagadjuje vazduh, vodu i celu zivotnu okolinu, osim duvana i duvanskog dima?..ne bih bas rekla...ni ja ne volim smrad auspuha, pa
trpim vozace, ko mi je kriv sto nemam auto pa da mogu da im vratim istom merom...

...i tacno smeta mi i psece i macece g.bilo gde, smetaju mi i oni koji se ne kupaju pa podavise narod u gradskom prevozu i svasta nesto, al' trpim i nisam
nikad nikom rekla ajde idi se okupaj....niti sam rekla komsiji koji lozi ugalj pa ne mogu da da otvorim prozor od jeseni do proleca, da kupi pec na struju,
jer znam da bi to uradio da moze.....moj moto je zivi i pusti druge da zive...

...jel tebi sad jasnije?
Jasno mi je da ti sve to i zasluzujes cim te zabole za druge.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top