Заум - иза ума, рациа

Агарта

Poznat
Poruka
8.355
Баш нешто читам о руским авангардистима, они су као измислили "трансрационални" језик, који нема "одређено значење" па је слободан за "пуно изражавање"
http://en.wikipedia.org/wiki/Zaum

Сад, можда је ово за неки форум о уметностима, али качи више уметности, најзад поимање живота... и није ли филозофско питање може ли постојати језик ослобођен значења, шта год то значило :)
Дакле?
 
Баш нешто читам о руским авангардистима, они су као измислили "трансрационални" језик, који нема "одређено значење" па је слободан за "пуно изражавање"
http://en.wikipedia.org/wiki/Zaum

Сад, можда је ово за неки форум о уметностима, али качи више уметности, најзад поимање живота... и није ли филозофско питање може ли постојати језик ослобођен значења, шта год то значило :)
Дакле?

pa postoji ne znam tačno da navedem ali postoji ... ali on nije samo bez značenja on može isto tako i da znači šta god hoćeš
 
Оно што може да значи било шта не значи ништа (одређено), или...
Такође, савремена физика нам говори да Ништа постоји ;)

pa da sve zavisi od nečeg drugog

a zapitam se baš koliko smo mi ljudi mali kada već pomenu to ''ništa'' ... samo se zamisliš nad pojmovima - početak, kraj i beskonačnost :)
tačno bih volio umrijeti da se barem malo približim :D
 
Баш нешто читам о руским авангардистима, они су као измислили "трансрационални" језик, који нема "одређено значење" па је слободан за "пуно изражавање"
http://en.wikipedia.org/wiki/Zaum

Сад, можда је ово за неки форум о уметностима, али качи више уметности, најзад поимање живота... и није ли филозофско питање може ли постојати језик ослобођен значења, шта год то значило :)
Дакле?

O tome su pričali i ruski formalisti, to jest jezički eksperimenti Hljebnikova i Majakovskog su im služili kao podrška stavu da na specifičan način "eliminišu" sadržaj kao bitan faktor u strukturiranju dela i tako su svodili književnost na književne postupke - koji se troše i zamenjuju novim i ta evolucija se kompletno odvija prema zakonima imanentnim književnoj prirodi, bez ikakvih spoljašnjih uticaja ili ne daj bože zavisno od recepcije. Oni su doduše tvrdili da ne prave dihotomiju forma-sadržaj i da je kod njih to ista stvar, ali njihovi naučni radovi pokazuju suprotno.
Naravno, sve to je potpuna nebuloza koja je naletela na sto hiljada kritika, ali je bitan korak ka unutrašnjem pristupu književnosti koji pre njih gotovo da nije postojao.

zaključak: čak i da postoji jezik oslobođen značenja, za čoveka je koristan koliko i auto oslobođen točkova.
 
E 'bote, jel moras da mi postavljas pitanja kad mi je broj poruka 6.666 :lol:

I to gde ne mogu da odolim...
Paaa... ja gledam razne klipove o kosmologiji, kvantnoj mehanici, fizici. Predavanja i tako to.
I, jesi cuo za tamnu energiju, kvintesenciju, kosmolosku konstantu, energiju kvantnih fluktuacija...
To prakticno dolazi iz "nicega", iz vakuuma.
Evo principa Nicega u originalu, drzim to u torbi:
Nothing is uncertain
Nothing is something
Nothing has energy
Nothing changes
Nothing is hidden
Nothing is mysterious
Nothing matters
 
O tome su pričali i ruski formalisti, to jest jezički eksperimenti Hljebnikova i Majakovskog su im služili kao podrška stavu da na specifičan način "eliminišu" sadržaj kao bitan faktor u strukturiranju dela i tako su svodili književnost na književne postupke - koji se troše i zamenjuju novim i ta evolucija se kompletno odvija prema zakonima imanentnim književnoj prirodi, bez ikakvih spoljašnjih uticaja ili ne daj bože zavisno od recepcije. Oni su doduše tvrdili da ne prave dihotomiju forma-sadržaj i da je kod njih to ista stvar, ali njihovi naučni radovi pokazuju suprotno.
Naravno, sve to je potpuna nebuloza koja je naletela na sto hiljada kritika, ali je bitan korak ka unutrašnjem pristupu književnosti koji pre njih gotovo da nije postojao.

zaključak: čak i da postoji jezik oslobođen značenja, za čoveka je koristan koliko i auto oslobođen točkova.

Ја мислим да има смисла ослободити се значења.
Само, онда се ослобађаш и речи, језика, односно "тамнице речи".
Речи без смисла су ми, како им име каже... бесмислене :D

- - - - - - - - - -

pa da sve zavisi od nečeg drugog

a zapitam se baš koliko smo mi ljudi mali kada već pomenu to ''ništa'' ... samo se zamisliš nad pojmovima - početak, kraj i beskonačnost :)
tačno bih volio umrijeti da se barem malo približim :D

Потребно је да и другим корисницима дате ...
 
pa sve riječi mogu biti oslobođenje značenja kada čitamo osjećanja, kada uživamo u njima ... riječi tu vrše funkciju melodije pjesme :)
romantika-v-naravi-ob-ognju.jpg
 
Nakon strogih zahteva Witgensteina I Deride je bilo veoma teško nalaziti mogućnosti za gradnju nekog
solidnijeg ili čak savršenog jezika...
Jer se shvatilo da postoji čak nekovrsna arhetipska veza između misli I izgovorenih I posebno pisanih
reči...
Prvo :šta je misao?
Drugo :šta je reč?
Treče:Šta se želi komunikacijom?
Četvrto:S čim se sve želi povezati korištenje simbolike I skupova simbola...itd...
Znači-izgradnja novog komunikacionog "jezika"je povezana s veoma visokim znanjima
od kojih je jedno I informatičko...
Plašim se da ruje nisu tom zadatku dorasli,posebno ne I njihovi pesnici...:mrgreen:
Jezik novih simbola je pokušavan da se sačini (simbolisti),ali je ,očigledno da nisu uspeli iz istih razloga
iz kojih ne uspeva ni rusima...
Informatičari dobro znaju kakve su prepreke pred njima kad treba prevesti smisleni govor u binarni jezik...
Koji su to algoritmi!Užas...
Mislim da se treba ,obrnuto,pozabaviti prilagođavanjem misli tehničkim mogućnostima (kod robota se to I čini)
umesto obuhvatanja višeznačnosti...(prevodilac baš iz tih razloga šanta I prevodi ko nogama...:mrgreen:)
Nešto kontam Agarta...Ti kao da biraš najzajebanije teme filozofije...Daj nešto lakše bokte,nešto opuštenije...:cool::lol:
 
Poslednja izmena:
pa sve riječi mogu biti oslobođenje značenja kada čitamo osjećanja, kada uživamo u njima ... riječi tu vrše funkciju melodije pjesme :)
romantika-v-naravi-ob-ognju.jpg

Па да, уживати у песми на непознатом језику... Или чак познатом, ал да те не занима о чему је конкретно реч
Па недавно сазнах да је песма Смоук он д Вотер о пожару који се догодио Френку Запи. Појма нисам имао, па шта :)
 
pa da sve zavisi od nečeg drugog

a zapitam se baš koliko smo mi ljudi mali kada već pomenu to ''ništa'' ... samo se zamisliš nad pojmovima - početak, kraj i beskonačnost :)
tačno bih volio umrijeti da se barem malo približim :D
Pokušaj s ab absurdum pristupom...
Zamisli da si vanzemo I da imaš drukčije senzore za sve frekvencije svetlosti,raspoznavanje svih materija
ukusom,itd I da ti je IQ x3 sada...Šta bi shvatio ,opazio,mislio?
Kapiraš?
Prvo bi svoj subjektivizam izbegao I gledao bi svet skoro "božijim" očima nepristrasno svevideći...Tad bi
I shvatio ono što tupim da su vreme I dimenzije samo sećanja subjekta...Komparacije tih sečanja,bolje rečeno...
Nije tema,ali se Agarta sigurno ne ljuti...Mislim da I on ovako konta...
 
Па да, уживати у песми на непознатом језику... Или чак познатом, ал да те не занима о чему је конкретно реч
Па недавно сазнах да је песма Смоук он д Вотер о пожару који се догодио Френку Запи. Појма нисам имао, па шта :)
kada sam pogledao u tekst ove pjesme baš sam se začudio :D
Pokušaj s ab absurdum pristupom...
Zamisli da si vanzemo I da imaš drukčije senzore za sve frekvencije svetlosti,raspoznavanje svih materija
ukusom,itd I da ti je IQ x3 sada...Šta bi shvatio ,opazio,mislio?
Kapiraš?
Prvo bi svoj subjektivizam izbegao I gledao bi svet skoro "božijim" očima nepristrasno svevideći...Tad bi
I shvatio ono što tupim da su vreme I dimenzije samo sećanja subjekta...Komparacije tih sečanja,bolje rečeno...
Nije tema,ali se Agarta sigurno ne ljuti...Mislim da I on ovako konta...
onda bih gledao da li su ljudi srećni, nesrećni, tužni žalosni ... a ne šta pričaju ... to pričanje se ne bi poklopilo ni sa čim što oni doživljavaju i koliko god bio inteligentan ne bih ih razumio ... možda tako nekako :D
 
Pokušaj s ab absurdum pristupom...
Zamisli da si vanzemo I da imaš drukčije senzore za sve frekvencije svetlosti,raspoznavanje svih materija
ukusom,itd I da ti je IQ x3 sada...Šta bi shvatio ,opazio,mislio?
Kapiraš?
Prvo bi svoj subjektivizam izbegao I gledao bi svet skoro "božijim" očima nepristrasno svevideći...Tad bi
I shvatio ono što tupim da su vreme I dimenzije samo sećanja subjekta...Komparacije tih sečanja,bolje rečeno...
Nije tema,ali se Agarta sigurno ne ljuti...Mislim da I on ovako konta...
T moš misliti, al zasigurno ne znaš šta kontaš ni ti akamoli neko drugi ko napr. Agarta! :mrgreen:
 
T moš misliti, al zasigurno ne znaš šta kontaš ni ti akamoli neko drugi ko napr. Agarta! :mrgreen:

Misliš:ako ti ne kapiraš-to onda niko ne može...:mrgreen:
Pa vidiš...Dok ste se vi znojili na pismenom iz mate-ja igrao fucu!
Pismeni iz glave gotov za 5 -10 min (ako trebalo I nacrtati neki grafik funkcije ybg),
a pismeni obično 2 časa trajao...dve večnosti za tupane...:hahaha:Jadni...:(
 
Ne kažem da nisi genije! :lol:
Nisam genije-sreo sam I takve...Takvi imaju I izražen talent za nešto I afinitet.
Ja sam talenat rasporedio na sve što ne valja:žemske,degustaciju pivkana,ranije na
poeziju (grrrr)pisanje,glumatanje,zajebanciju,svu tehniku I tehnologiju I sl.
Genijalci su skoncentrisani na neku od umetnosti ili na neku nauku...I talentovani za to...
Moj drugar,jedan Tomica bio vrlodobar I tresao matu iz rukava,a nije je voleo...Svetski
poznat sculptor danas...Ja sam samo lokalno poznati zajebant...:mrgreen::hahaha:
Ali,baš mi srce na mestu-koji bih kiln s vise-I ovo mi baš nije nužno...:cool:
 
Баш нешто читам о руским авангардистима, они су као измислили "трансрационални" језик, који нема "одређено значење" па је слободан за "пуно изражавање"
http://en.wikipedia.org/wiki/Zaum
Сад, можда је ово за неки форум о уметностима, али качи више уметности, најзад поимање живота... и није ли филозофско питање може ли постојати језик ослобођен значења, шта год то значило :)
Дакле?

znacenje mora da postoji jer u suprotnom komunikacija je nemoguca....i besmislena..a to je funkcija i svrha jezika......mozda da reci zamenimo nekim drugim simbolima..al bez znacenje nece moci nikako......
 
Nisam genije-sreo sam I takve...Takvi imaju I izražen talent za nešto I afinitet.
Ja sam talenat rasporedio na sve što ne valja:žemske,degustaciju pivkana,ranije na
poeziju (grrrr)pisanje,glumatanje,zajebanciju,svu tehniku I tehnologiju I sl.
Genijalci su skoncentrisani na neku od umetnosti ili na neku nauku...I talentovani za to...
Moj drugar,jedan Tomica bio vrlodobar I tresao matu iz rukava,a nije je voleo...Svetski
poznat sculptor danas...Ja sam samo lokalno poznati zajebant...:mrgreen::hahaha:
Ali,baš mi srce na mestu-koji bih kiln s vise-I ovo mi baš nije nužno...
:cool:
Pa, supper si!!! :D Ja nisam ni to! ;)
 
Оно што може да значи било шта не значи ништа (одређено), или...
Такође, савремена физика нам говори да Ништа постоји ;)

nista je van naseg saznajnog horioznta....sad bi ti oziman reko stvar po sebi...:mrgreen:...savremena fizika barata sa necim sto smo mi do sada poimali kao nista.....al je to i dalje de fakto nesto.....inace ga nikada ne bi ni opazili.....jer je nista izvan nase percepcije....;)
 
а мислим да има смисла ослободити се значења.
Само, онда се ослобађаш и речи, језика, односно "тамнице речи".
Речи без смисла су ми, како им име каже... бесмислене

ali šta tačno postižeš tim
uvek sam bio skeptičan prema ideji neposrednog doživljaja
SVE mora proći kroz filter
 

Back
Top