kako se pravi karpaco i tatar biftek

Karpaco je hladno predjelo,to je u stvari zaledjeni ramstek(ziv)koji se na masini sece na tanke odreske(tanje od 1,5 mm) i zatim slaze na dno tanjira.Kao dodatak moze se staviti parmezan i to se predjelo zove Carpaco parmigano.
Kao dodatak moze da ide i pesto sos
 
a evo recepta za tatarski biftek:

sta treba.......

govedji biftek
jedno zumance
glavica crnog luka
senf
aleva paprika (ali malcice)
kasika ulja
vuster sos
so, biber

sameljes biftek, umesas u njega jedno zumance, luk iseckas najsitnije sto mozes, dodas kasicicu senfa, vuster, so, biber, alevu i ulje i sve dobro umesis. i kraj!
tako ga ja pravim.....ali ljudi tu todaju sve, pa na kraju ispadne pasteta (kecap, soja sos, seckani kiseli krastavci, seckani persun). meni je najbolja najjednostavnija varijanta, da se bas oseca zivo meso.

dobra varijanta su i "Ljudozderski sendvici" - tanko secen hleb, puter, odozgo tatrski i u vrelu rernu na 3 minuta. mmmh....

PS. biftek mozes i da seckas ali to je pain i da ass...to sam radila jednom. seckas najsitnije, pa onda to iseckano nozem razmazes po dasci (tako mi rece jedan kuvar i vredi, pretvori se u kasu).
 
karpaco je neko ludilo i to je pisalo u skorasnjem politikinom magazinu... zivo meso na tanke listice pa se dodaju razne ... tipa voce.. ovaj recept tamo je imao kokosovo mleko pa sam odustala ali tako.. ali t. biftek je lepo.. ja trazim temu o makrobiotici pa sam ovo sve izvukla.. kapraco - neki talijanski bogatas je morao da jede zivo meso pa su mu smislili te dodatke da bi pojeo zbog zdravlja
 
Karpaco je dobio naziv po jednom slikaru kome je doktor preporucio da jede zivo meso. Da bi to bilo ukusno,njegov licni kuvar je govedji file uvaljao u zacine pa zaledio. Kako bi mogao da se jede on je file sekao tanko, tako da bi se on otopio dok stoji na stolu. Karpaco se prvenstveno pravio od govedjeg mesa a danas se karpaco moze praviti od bilo cega. Inace, kada se kaze karpaco misli se na zacinjeno,zaledjeno,tanko seceno meso.
p.s. ja sam licno pravio od:govedine,tune,lososa,jastoga, takodje i od annasa,manga... poz
 

Back
Top