KOJE ULJE/MAST koristiti za PEČENJE/PRŽENJE?

bagzzi

Poznat
Poruka
8.618
Pročitao sam da maslinovo ulje nije dobro za pečenje i prženje zbog toga što na visokim temperaturama menja sastav i oslobadja slobodne radikale koji su štetni za ljudski organizam i izazivaju rak, u istom kontekstu se pominju i suncokretova rafinisana ulja... Zanima me šta je istina i da li neko zna kolike su tačke sagorevanja ovih ulja? Navodno svinjska mast je mnogo zdravija za pečenje nego ulje . U čemu je stvar?
 
Nijedno ulje ne sme da se zagreva.

Jedina ulja koja teoretski mogu da se greju su kokosovo nerafinisano (imas ga u prodavnicama zdrave hrane, ali postoje i razlicita misljenja da li je zdravo ili je stetno), visoko oleinsko maslinovo (to nemas nigde kod nas) i visoko oleinsko suncokretovo imas ga u Beogradjanci (ali kazu za njega da je GMO). Tako da nista. Nemoj da grejes ulje i to je to.
 
Pa suncokretovo ulje ili svinjska mast.
Ja ne znam stvarno odakle vam ideja da se ulja ne zagrevaju (izuzev maslinovo virdzin za njega sam cula da ne bi treebalo).
Inace maslinovo i ne koristim.
I nemojte bas u sve verovati sto cujete na tv, pa mislim i oni trebaju necim da ispune vec predvidjeno vreme.
 
Suncokretovo ulje ne treba koristiti ni u kakvom obliku jer je stetno po vise osnova. A najstetnije ako se greje. Pa nismo mi bez razloga prvi u Evropi po kardiovaskularnim bolestima i umiranju od raka. Suncokretovo ulje koje sme da se greje postoji samo visoko oleinsko, ali posto to nije u prirodi suncokreta ono se dobija iz genetski modifikovanog suncokreta, pa je sad tu dilema da li je bolje platiti na mostu ili cupriji, ali cak je i to u sustini bolje nego klasicno suncokretovo ulje.
 
Suncokretovo ulje ne treba koristiti ni u kakvom obliku jer je stetno po vise osnova. A najstetnije ako se greje. Pa nismo mi bez razloga prvi u Evropi po kardiovaskularnim bolestima i umiranju od raka. Suncokretovo ulje koje sme da se greje postoji samo visoko oleinsko, ali posto to nije u prirodi suncokreta ono se dobija iz genetski modifikovanog suncokreta, pa je sad tu dilema da li je bolje platiti na mostu ili cupriji, ali cak je i to u sustini bolje nego klasicno suncokretovo ulje.

Ono ako cemo tako sve je stetno ajde da ne jedemo nista, samo da pasemo travu.
Nasi toliko godina unazad ga koriste i ulje a i mast, a sada odjednom stetno.Stetno je sve ako preterujes naravno.
 
Ono ako cemo tako sve je stetno ajde da ne jedemo nista, samo da pasemo travu.
Nasi toliko godina unazad ga koriste i ulje a i mast, a sada odjednom stetno.Stetno je sve ako preterujes naravno.

Na koje nase mislis. Meni je pradeda umro sa 42 godine, prababa zivela 70 godina (visok pritisak/mozdani udar), baka (visok pritisak, veoma pazila na hranu zivela 86 godina) bakina rodjena sestra (mozdani udar), moja majka (srcani udar/mozdani udar). Je l' treba dalje.

Ne moras da pases travu, ali neke stvari bi trebala da usvojis.

Mast, puter, margarin - sve zivotinjskog porekla = holesterol
Suncokretovo ulje - izaziva po svojoj prirodi upale krvnih sudova (dodaj tome holesterol, duvan i na putu si ka arterosklerozi, srcanom i mozdanom udaru), organa, autoimune bolesti, rafinisano - sadrzi materije opasne po mozak i na kraju kad ga zagrejes dobijes i slobodne radikale - rak organa, mozak - unistenje celija koje se ne obnavljaju (gubitak pamcenja, demencija, alchajmer i parkinson)

To je toliko nezdravo da je to neopisivo. Zapitaj se zasto se pravi genetski modifikovani suncokret da bi smanjio stetu ili zasto se danas pravi posudje na kojem se jela prave bez ulja.
 
Na koje nase mislis. Meni je pradeda umro sa 42 godine, prababa zivela 70 godina (visok pritisak/mozdani udar), baka (visok pritisak, veoma pazila na hranu zivela 86 godina) bakina rodjena sestra (mozdani udar), moja majka (srcani udar/mozdani udar). Je l' treba dalje.

Ne moras da pases travu, ali neke stvari bi trebala da usvojis.

Mast, puter, margarin - sve zivotinjskog porekla = holesterol
Suncokretovo ulje - izaziva po svojoj prirodi upale krvnih sudova (dodaj tome holesterol, duvan i na putu si ka arterosklerozi, srcanom i mozdanom udaru), organa, autoimune bolesti, rafinisano - sadrzi materije opasne po mozak i na kraju kad ga zagrejes dobijes i slobodne radikale - rak organa, mozak - unistenje celija koje se ne obnavljaju (gubitak pamcenja, demencija, alchajmer i parkinson)

To je toliko nezdravo da je to neopisivo. Zapitaj se zasto se pravi genetski modifikovani suncokret da bi smanjio stetu ili zasto se danas pravi posudje na kojem se jela prave bez ulja.

Kada uzmeš sve i staviš na papir sva hrana je štetna po zdravlje da nije tako živeli bi večno. Ne treba preterivati sa uljem jer jeste štetno kao i sve ostalo ali ne treba biti fanatik oko toga.
To koliko će ko živeti zavisi pre svega od genetike pa onda ide sve ostalo. U mojoj porodici su bili uglavnom dugovečni, 80 godina pa naviše. Tek poneko je umro mlađi, bilo je i onih koji su prešli stotu uz duvan i slaninu. Geni su čudo.
Kad ti maslaci i puteri budu jeftini i dostupni kao ulje onda ćemo jesti zdravije.
 
Mozes da koristis Palmino ulje ili Bundevino ulje koje je daleko kvalitetnije, samo sto mislim da neces naci neku malu litrazu, najmanje sto sam ja nasao bilo je 10L

U Veru se prodaje malo pakovanje ulja od bundeve. Bolje je od suncokretovog, ali sadrzi mnogo lose omege 6 koja izaziva upale.

Jedino ulje sa dobrom omegom 6 koja ne izaziva upale je ulje od konoplje. Kod nas se prodaje ulje od semenki industrijske konoplje. Ulje od indijske konoplje, na primer, sadrzi materije koje imaju antikancerogeno dejstvo i litar je hiljadu dolara. Cisto kao ilustracija sta sve moze da se nadje u ulju. :D

Ja koristim laneno ulje (drzi se u frizideru) i kvalitetno maslinovo (organsko, nerafinisano, EV) Moze se koristiti za salate ili za jela koja su vec gotova ili jednostavno uzeti kasicicu ulja dnevno.
 
Kada uzmeš sve i staviš na papir sva hrana je štetna po zdravlje da nije tako živeli bi večno. Ne treba preterivati sa uljem jer jeste štetno kao i sve ostalo ali ne treba biti fanatik oko toga.
To koliko će ko živeti zavisi pre svega od genetike pa onda ide sve ostalo. U mojoj porodici su bili uglavnom dugovečni, 80 godina pa naviše. Tek poneko je umro mlađi, bilo je i onih koji su prešli stotu uz duvan i slaninu. Geni su čudo.
Kad ti maslaci i puteri budu jeftini i dostupni kao ulje onda ćemo jesti zdravije.

Nisam ja fanatik nego sam sticajem nesrecnih okolnosti morao da se informisem o tome. Bolje to nego neki drugi scenario.

Nisu ni moji nedugovecni, ali se pada na glupostima. Na nasledjenim losim navikama, nedostatku volje da se manjaju lose navike, na nedostatku preventive... Na kraju te nase pretke ne mozemo ni da krivimo kad nije ni bilo nista drugo u njihovo vreme, niti se znalo za bolje, ali mi bar imamo sansu da to promenimo.
 
Ja sam izbacila mast I ulja,koristim samo maslinovo,za tri meseca sam se istopila.Osetila sam da mi smetaju I mast I obicno ulje I margarin I sve prestala da koristim.Retko przim hranu,a I kupila sam Delimano posudje,tu sve ide na paru I vodu...
Cula sam da se maslinovo ulje ne zagreva I pitala u zdravoj hrani.Oni kazu da na maslinovom ulju,koje ne sme da se zagreva,to jasno pise.Ostalo sme....
Sent from my X10i using Forum Krstarice mobile app
 
Пржење треба свести на најмању меру. Нормално да нисмо дебили па да не знамо да то није здраво.

Ali przeno je najukusnije!:rostilj: Rostilj da ne pominjem..... Pokusao sam sirovu hranu ali nisam dugo izdrzao pa sam ponovo poceo da jedem kuvanje przenje i pecenje u svim mogucim varijantama....
 
Nisam ja fanatik nego sam sticajem nesrecnih okolnosti morao da se informisem o tome. Bolje to nego neki drugi scenario.

Nisu ni moji nedugovecni, ali se pada na glupostima. Na nasledjenim losim navikama, nedostatku volje da se manjaju lose navike, na nedostatku preventive... Na kraju te nase pretke ne mozemo ni da krivimo kad nije ni bilo nista drugo u njihovo vreme, niti se znalo za bolje, ali mi bar imamo sansu da to promenimo.


Niko nije fanatik , ali ne treba se trovati ako se zna da je nesto stetno..... na primer Aspartam kancerogeni otrov,ima ga u zvakama i gaziranim sokovima,treba ga izbegavati.... Mnogi su ga rado koristili jer smanjuje energetsku vrednost gaziranog napitka....
 
Ali przeno je najukusnije!:rostilj: Rostilj da ne pominjem..... Pokusao sam sirovu hranu ali nisam dugo izdrzao pa sam ponovo poceo da jedem kuvanje przenje i pecenje u svim mogucim varijantama....


Ја најчешће једем кувану и динстану храну, веома ретко пржену. Човек мора да мисли на здравље својих органа за варење а не да поступа инфантилно.
 
За пржење је одлично уље од грожђевих коштица, има високу тачку кључања и не загорева.

Пошто нема никакав специфичан укус ни мирис, погодно је за све врсте салата.

И најзад - јефтиније је од маслиновог.

00111_bottle_1lvinacciolo_mid.png
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ulje od semenki grozdja je losije od suncokretovog. Nemojte da vas zavara reklama. To sto je, na primer, njegova tacka dimljenja veca od maslinovog ne znaci nista, jer je ono lose samo po sebi i kad se ne greje.

Ovde imate dobre tabele ulja.

http://www.eatingrules.com/Cooking-Oil-Comparison-Chart_02-22-12.pdf
http://www.math.ucsd.edu/~ebender/Health%20&%20Nutrition/Nutrition/oil_good.html

U sustini sve se svodi na 4 ulja koja mogu da se kupe kod nas. Laneno, maslinovo, kokosovo nerafinisano za kuvanje i eventualno konopljino.
 
Zivim u Beogradu. U Veru imas sva ova ulja sem kokosovog. Njega ima u radnjama zdrave hrane.

Ova ulja iz Vera proizvodi domaca firma iz Vojvodine, tako da ne verujem da tamo ne moze da se kupi ili da ih nema u drugim gradovima. Ima i drugih domacih firmi koje proizvode ulja, mozes da nadjes razne stvari, na primer, orahovo ulje domace proizvodnje, ali kao sto kazu na jednom od onih linkova gore bolje naseckajte orahe u salatu. :D Postoji i firma u Republici Srpskoj koja proizvodi ono visoko oleinsko suncokretovo ulje koje sam pominjao, a pored tog imaju i jos nekoliko vrsta ulja. Na kraju postoji i mogucnost narucivanja preko interneta od domacih distributera zdrave hrane (mada to ne bih preporucio kad je osetljivo ulje u pitanju).
 
za duga przenja dobro je palmino kazu, ono moze i vise puta, kazu da podnosi bolje termicku obradu nego ova druga
e sad iskreno ne znam tacno kolko je ovo tacno
samo pazite da vam ne uvale neko obicno ulje pod nazivom palmino
palmino na nizim temperatirama (sobna i nize od nje) se zgusnjava i izgleda kao mast
kada se zagreva se rastopi i bude tecno
tako da kada u radnji vidite da pise palmino ulje a ono je tecno ko klasican zejtin zaobidjite
 
ono sto ja znam je da ni jedna ulja ne bi trebalo termicki obradjivati, menja im se struktura i postaju opasna
tako da ne znam kolko su tacno te price od ovoga od onoga valja...za to bi trebalo dublje da "istrazim" da vidim da li lazu ili ipak ima nesto

ono sto je sigurno je da su masti vestackim putem stvrdnute (margarin) nesto najgore sto postoji
zbog strukture lipida u njemu, ne obradjuje se dobro u organizmu i lepi se za arterije
ali svi ga koristimo za ovo ili ono... :aha:
 
Ja ne koristim vise margarin i puter. Godinama se kod mene ne prave torte, a kolaci vrlo retko. Ali sam uspeo da se resim margarina u potpunosti tek kad sam prestao da jedem suhomesnato, tj. da pravim sendvice. Tako da su to dve muve jednim udarcem. :D

Neki ljudi mazu maslinovo ulje na hleb. Dzejmi Oliver napravi tost pa stavi malo maslinovog ulja i razmaze paradajz i beli luk preko toga.

Inace, ni puter nije zdrav. Tj, zdrav je puter od krava koje se vode na ispasu i jedu travu. To su zdravije vrste krava, ali one daju malo mleka i uglavnom se koriste za meso. Krave koje daju mnogo mleka ne idu nigde, zatvorene su stalno, malo se krecu, stradaju im noge i kopita, zato im se u hranu dodaju lekovi, vitamini i ostala hemija, a hrane se tako sto se pravi smesa od malo trave, aflatoksicnog kukuruza (secate se afere od pre nekoliko meseci), gmo soje, suncokreta, mahunarki, plus sva hemija koja im je potrebna i onda to jedu i to sve zavrsi u puteru na kraju.
 

Back
Top