U Srbiji, kad se malo dete razboli i ode u bolnicu...

gost 230618

Veoma poznat
Poruka
10.610
..., ako nema majku, babu, tetku, strinu ili ujnu, kumu ili drugaricu maminu, koja bi sa njim provodila vreme u bolnici, ono ostaje samo na bolničkom lečenju. Otac, stric, teča, ujak, ili kum ili najbolji drug ne smeju biti sa detetom u bolnici. Govorimo o jako maloj deci, kojoj treba roditeljska nega.

Sada ću malo o svom primeru: na početku davnih osamdesetih sam i ja kao malo dete proveo dve nedelje u bolnici potpuno bez roditelja. Tada nijedan roditelj nije smeo ići u bolnicu sa detetom. Nije mi doduše ništa falilo, iako sam prevrnuo bolnicu naglavačke, kada sam shvatio da me lažu da mi roditelji uskoro dolaze :) Kad sam ih provalio da me lažu, bio sam pravi đavo od deteta :)

Kažem ja da je to pederski zakon. Šta fali da i otac deteta ode da bude u bolnici sa detetom? Neka mi neko pojasni.
 
a koji je to zakon? do sad nisam naišla ni u jednom zakonu koji se toga tiče na konstrukciju različitu od roditelji/staratelji, što podrazumeva oba pola, izuzev što Porodični zakon samo posebno naglašava da se porodiljski odsustvom može koristiti i otac deteta.

mislim da je to pre neko lokalno nazadno shvatanje nego zakon ili pravilnik zdravstvene ustanove.
 
U bolnici je mesto bolesnim a ne zdravim osobama.Sta fali da dete bdue samo u bolnici, dobice potrebnu negu i tretman i navice se da bude samostalno.

Između ostalog, sa ovim se i ja slažem, jer sam bio u bolnici kao malo dete i potvrđujem - nije mi ništa falilo.

Otkud onda da sa detetom ide majka u bolnicu, a otac ne može? Pretpostavljam da je pametnije da onda niko ne ide i kraj priče.
 
odlična tema!
još jedan dokaz u prilog tome koliko su očevi diskriminisani pod parolom ("nedovoljnih sredstava da bolnica obezbedi neophodne uslove za boravak roditelja oba pola", bla bla...) inače izgovor koji sam lično čula od roditelaj koji su se suočili sa ovim problemom.

da @mesečewa, u zakonu to mo\da ne stoji ,ali se "beli mantili" ponašaju primitivno i diskriminatorski.
jer bože moj, kako sad otac nekog tamo bolesnog deteta da gleda kako ovde majka doji svoju bebu i slično? :roll:

i tačno je,u bolnicama INSISTIRAJU da osoba koja boravi pored deteta, bude ženskog pola! :evil:

- - - - - - - - - -

i da, šta kada je majka iz nekog razloga sprečena, baba mrtva, sestra u americi, sva familijarna ženskadija zauzeta...koga da nađemo, komšinicu možda,
kraj živog i zdravog detetovog oca?
 
postoje drastični slučajevi gde je medicinsko osoblje u stanju da bukvalno IZGURA oca izvan bolesničke sobe i da on sedi napolju na klupici, čekajući ko zadnji prosjak da ga ili pozovu da na kratko vidi dete ili da mu tek nešto u kesici donese što je neophodno za njega i majku koja tu boravi.
grozno.


što reče jedan otac kojem je bila uskraćena ista stvar: baš bi mi bilo do gledanja u tuđe si.se u situaciji kad se moje dete bori za život.

nije li takav odnos prema očevima krajnje ponižavajuć i nedopustiv?
 
U bolnici je mesto bolesnim a ne zdravim osobama.Sta fali da dete bdue samo u bolnici, dobice potrebnu negu i tretman i navice se da bude samostalno.


pojedini slučajevi na koje sam mislila pišući prethodne komentare, odnose se na malenu decu sa malignim oboljenjima, kojima je neizmerno važno prisustvo jednog od roditelja.

- - - - - - - - - -

I ja delim ovaj stav,znaci znam bar dvoje troje dece koja su to dozivela i evo sad su totalno samostalna.


ali tema ipak ima sasvim drugačiju poentu.
ako već postoji ta mogućnost za boravak roditelja, zašto je ocu uskraćena?

to da li će ili ne deca biti razmažena, je neka sasvim druga priča.
 
postoje drastični slučajevi gde je medicinsko osoblje u stanju da bukvalno IZGURA oca izvan bolesničke sobe i da on sedi napolju na klupici, čekajući ko zadnji prosjak da ga ili pozovu da na kratko vidi dete ili da mu tek nešto u kesici donese što je neophodno za njega i majku koja tu boravi.
grozno.


što reče jedan otac kojem je bila uskraćena ista stvar: baš bi mi bilo do gledanja u tuđe si.se u situaciji kad se moje dete bori za život.

nije li takav odnos prema očevima krajnje ponižavajuć i nedopustiv?

Pa žena i ja smo konkretno za Subotičku bolnicu zaključili da je odluka nepravedna. Naime, na dečijem odeljenju je moj sin bio prošle godine u Novembru. Sa njim je bila žena. Interesantno je bilo kada sam uleteo tamo da odnesem nešto detetu da jede. U trenutku, kada sam se spremao ići, jedna od majki je primetila kako buba-švaba mili po zidu. Sve žene iz te sobe ih se plaše, ali ova što je to primetila je zbog svog deteta stisla zube i papučom prignječila bubu za zid. Moja žena je dan-dva pre toga uradila isto.
Ona je sada u drugom stanju i jako bi bilo rizično da trudna žena ide u odeljenje sa drugom decom, koja su bolesna, da prati šta je sa detetom i da signalizira ili sestrama ili meni, u zavisnosti od toga, da li će sestre reagovati ili ne. Sreća njihova, pa smo tada bili podstanari nedaleko od bolnice. Inače, ženu nisam mogao ja da odmenim da ode do kuće da se okupa, nego ili njena sestra ili njena mama. Sreća, pa ih je imala tamo.
 
Pa žena i ja smo konkretno za Subotičku bolnicu zaključili da je odluka nepravedna. Naime, na dečijem odeljenju je moj sin bio prošle godine u Novembru. Sa njim je bila žena. Interesantno je bilo kada sam uleteo tamo da odnesem nešto detetu da jede. U trenutku, kada sam se spremao ići, jedna od majki je primetila kako buba-švaba mili po zidu. Sve žene iz te sobe ih se plaše, ali ova što je to primetila je zbog svog deteta stisla zube i papučom prignječila bubu za zid. Moja žena je dan-dva pre toga uradila isto.
Ona je sada u drugom stanju i jako bi bilo rizično da trudna žena ide u odeljenje sa drugom decom, koja su bolesna, da prati šta je sa detetom i da signalizira ili sestrama ili meni, u zavisnosti od toga, da li će sestre reagovati ili ne. Sreća njihova, pa smo tada bili podstanari nedaleko od bolnice. Inače, ženu nisam mogao ja da odmenim da ode do kuće da se okupa, nego ili njena sestra ili njena mama. Sreća, pa ih je imala tamo.


upravo su to kolega dragi, samo detalji (mada pojedinačno vrlo značajni) jedne krupnije i ozbiljnije priče i pojave o kojoj mi neki ovde već mesecima trućamo,
ali nam pojedini ginocentrici pripisuju da smo opsjednuti američkom propagandom i da se diskriminacija takve vrste događa samo tamo negde u ugandi, na primer.....

dobru si temu načeo...sad sve više mislim da bi masa ovih naših tema zaista mogla da se objedini na nekom mestu na kojem bismo imali više istomišljenika.
ovde nam nekako oportunisti uvek uyebu koncept.

no to je neka druga priča, nebitno,
rep. za temu!

kad bude bilo bombona:)
 
u mnogo čemu jesu shvatanja naše sredine diskriminatorska za očeve današnjice, ali ne zbog ginocentrizma :lol: već zbog istog onog patrijarhata koji dodeljuju ženi isključivu ulogu da se stara o svom porodu (mimo obezbeđivanja ekonomske strane, koja su jelte muška posla). zbog toga su između ostalog retki očevi koji će koristiti porodiljsko ili odsustvo radi nege deteta, budući da će čaršija njima da ispira usta. dakle, patrijarhat nije dobar ni za žene ni za muškarce današnjice.
 
upravo su to kolega dragi, samo detalji (mada pojedinačno vrlo značajni) jedne krupnije i ozbiljnije priče i pojave o kojoj mi neki ovde već mesecima trućamo,
ali nam pojedini ginocentrici pripisuju da smo opsjednuti američkom propagandom i da se diskriminacija takve vrste događa samo tamo negde u ugandi, na primer.....

dobru si temu načeo...sad sve više mislim da bi masa ovih naših tema zaista mogla da se objedini na nekom mestu na kojem bismo imali više istomišljenika.
ovde nam nekako oportunisti uvek uyebu koncept.

no to je neka druga priča, nebitno,
rep. za temu!

kad bude bilo bombona:)

Vidi, ja sam samo rekao da je to pederski. Dete mi tada još uvek nije znalo toliko pričati i ne zna da se izrazi, ako mu je neki problem ili ako ima neku potrebu. Uostalom, postavlja se pitanje, kada bi dete bilo samo, a vezano je bilo užetom za krevet i primalo infuziju, da li bi ga sestre presvlačile svaki put kada se ukaki, a imalo je proliv. I to onaj nezgodni proliv od kojeg dete ima pečenje. Sa trudnom ženom, koja stalno treba da nekoga podiže i nosi da bi ga okupala, to bi bilo teško. Mislim da ako već nema toliko zaposlenih sestara i ako ne mogu da stignu da opsluže svu decu, da ako majka ima trudnoću i nema koga drugog da je odmeni tamo, da je sasvim fer da se otac priključi i pomogne.

Treba biti realan i priznati da tu osim što nešto debelo ne štima sa zdravstvom, ovakvo pravilo, kao pokret, nije fer.
 
u mnogo čemu jesu shvatanja naše sredine diskriminatorska za očeve današnjice, ali ne zbog ginocentrizma :lol: već zbog istog onog patrijarhata koji dodeljuju ženi isključivu ulogu da se stara o svom porodu (mimo obezbeđivanja ekonomske strane, koja su jelte muška posla). zbog toga su između ostalog retki očevi koji će koristiti porodiljsko ili odsustvo radi nege deteta, budući da će čaršija njima da ispira usta. dakle, patrijarhat nije dobar ni za žene ni za muškarce današnjice.


480547_471138816274938_150302249_n.jpg
 
kako si pogodila? :lol:
odmori sad malo, bio je to težak poduhvat za tvoj mozgić :)


a tvoj mozgić je koliko vidim iskonstruisao uzrok koji veze nema sa činjenicama.
odmori se ili promisli malo šta je razlog..jedan od mogućih razloga zašto otac(muškarac) u pojedinim bolnicama nema to pravo je,
primer oca (napisala sam par komentara gore) koji je to pomalo ironično ali krajnje ozbiljno opisao: strah da će on kao muškarac da u bolničkim uslovima ugrozi intimu žena (majki, baba itd, koje su takođe u pratnji svoje dece)
aj sad opet malo o patrijarhatu...:roll:
 
a tvoj mozgić je koliko vidim iskonstruisao uzrok koji veze nema sa činjenicama.
odmori se ili promisli malo šta je razlog..jedan od mogućih razloga zašto otac(muškarac) u pojedinim bolnicama nema to pravo je,
primer oca (napisala sam par komentara gore) koji je to pomalo ironično ali krajnje ozbiljno opisao: strah da će on kao muškarac da u bolničkim uslovima ugrozi intimu žena (majki, baba itd, koje su takođe u pratnji svoje dece)
aj sad opet malo o patrijarhatu...:roll:

Ovo sa privatnošću je i meni neka prva pomisao. Da li onda na takvom bolničkom odeljenju mora biti doktorka, a ne doktor? Da li na ginekologiji ne sme biti doktor, nego mora biti doktorka? Da li na urologiji sme biti doktorki?
 
a tvoj mozgić je koliko vidim iskonstruisao uzrok koji veze nema sa činjenicama.
odmori se ili promisli malo šta je razlog..jedan od mogućih razloga zašto otac(muškarac) u pojedinim bolnicama nema to pravo je,
primer oca (napisala sam par komentara gore) koji je to pomalo ironično ali krajnje ozbiljno opisao: strah da će on kao muškarac da u bolničkim uslovima ugrozi intimu žena (majki, baba itd, koje su takođe u pratnji svoje dece)
aj sad opet malo o patrijarhatu...:roll:
to nisu ženska odeljenja, već dečija a deca mogu biti u pratnji roditelja. kad tata iskešira novac za smeštaj, biće mu obezbeđen, odvojeno od tuđih mamica, te nema opasnosti od gledanja u dekolte zonu :D
razlog je što, kao i kod mogućnosti korišćenja porodiljskog odsustva, tatice to ne rade zbog čaršije, a oni koji bi to i hteli, čaršija im ne dozvoljava. malo logike nije na odmet
 
to nisu ženska odeljenja, već dečija a deca mogu biti u pratnji roditelja. kad tata iskešira novac za smeštaj, biće mu obezbeđen, odvojeno od tuđih mamica, te nema opasnosti od gledanja u dekolte zonu :D
razlog je što, kao i kod mogućnosti korišćenja porodiljskog odsustva, tatice to ne rade zbog čaršije, a oni koji bi to i hteli, čaršija im ne dozvoljava. malo logike nije na odmet

a ti svakako pouzdano znaš da su srpski "tatice" svi od reda sexualni manijaci koji će zavirivati u dekolte, potom svi su dozlaboga neodgovorni i ebe im se za bolesnu i novorođenu decu...i za šta treba da iskešira? poseban bolnički apartman?
nije li to opet diskriminacija.
ne, trebalo bi na ulazu u dečiju bolnicu staviti natpis: zabranjeno psima i očevima..stvarno ti je logika za medalju.
šta je sad bolnici toliki problem da nekim paravanima ili uopšte nekom organizacijom po odelenjima omogući boravak očeva pored svoje bolesne dece?
žalosno je što se za takve i mnoge slične probleme u našoj sredini uvek nalazi opravdanje koje i ti koristiš: otac nije dovoljno zainteresovan.
po čemu? kako mi to znamo? da li su skoro vršena neka istraživanja o toj navodnoj "nezainteresovanosti"?
predrasude, stereotip i naravno, feministički oportunizam: neargumentovano ću optužiti i syebati sve oko sebe, samo da dokažem kako su moje ideje, moji stavovi i moje dupe jedini ispravni i bitni.:roll:
 

Back
Top