Evo naše dece - Zdravko Šotra

Moračanin

Veoma poznat
Poruka
11.434
Kad sam ovo gledao zgrozio sam se.

Pa se pitam: šta su to Srbi slaboga napravili Hrvatima u BIH da su im hrvatski ustaše radile ovo?
Pa mora biti neki veliki razlog da se javila ovakva mržnja?

Kad govoriš sa Hrvatima iz Hercegovine kažu, srpski četnici su prvo nama napravili zvjerstva pa su se Hrvati samo svetili.
Kakva zvjerstva? Kada? Zašto se ne piše o tome ako je to istina?

Da li može neko napisati istinu o tome?
 
Pa se pitam: šta su to Srbi slaboga napravili Hrvatima u BIH da su im hrvatski ustaše radile ovo?
Pa mora biti neki veliki razlog da se javila ovakva mržnja?

Kakvo zlo su jaganjci napravili vucima, pa ih ovi tako kolju?

Nema tu racionalnosti. Zlom čoveku poseban razlog ne treba, a dobro znaš da ove zločine nije činio sav narod, nego zli ljudi u jednom takvom sistemu koji im je davao oružje i dozvolu da rade šta im padne na pamet.

Ako je čovek pošten i moralan, ne znam kakvo zlo da mu učini neko ko je druge vere ili druge nacionalnosti, pronaći će vinovnika i njemu će se osvetiti, neće se svetiti na deci i babama koji mu nisu ni rod. Znaš i sam da i danas ima ljudi koji bi mogli da ubijaju i iživljavaju se bez ikakve griže savesti, a koji to ne rade iz racionalnih razloga: vaspitani su da je to loše, zabranjeno je zakonom, nije im palo na pamet i sl. U vreme 1941-44. postojala je jedna čitava država koja je ne samo to dozvolila, nego je takve ljude regrutovala u posebne redove, davala im oružje i unapred im davala opravdanje za zločin.
 
Gledao sam taj dokumentarac. Cini mi se da je to snimano tamo krajem 89 pocetkom 90-te. Vrlo vrlo potresno, tuzno, jezivo.

Misljenja sam da ne postoje 'genocidni narodi'. Iako cesto puta u ljudskoj istoriji, narodi su kolektivno dolazili u situaciju da jedni drugima cine masovno strasna zla. Ipak, po mom misljenju, genocidnost i sklonost ka genocidnosti nije izvorna osobina ni jendog naroda samog po sebi. Problem je vise u Ljudskoj prirodi. Priroda ljudske vrste nije odlika samo jedne nacije, ona je starija od svih nacija. Ona u sebi ima i dobro i zlo. A politika to onda usmereva, oblikuje. Politika koja se ustolici u nekoj drzavi, nekom drustvu u nekom periodu ili periodima, politika je ta koja je zlocinacka, i koja kao zaraza zatruje citav organizam naroda. Pocne od jednog malo uskog kruga ljudi, nekog pokreta, ideje...itd i onda se kao pozar rasiri po celom drustvu, obuhvati sve slojeve drustva. Nesto propagandom, nesto opstim okolnostima, nesto igrajuci na kartu raznih slabosti, zelja, strahova naroda, oblikujuci uverenje obicnih ljudi, a nesto silom. I kada ovim raznim mesovitim metodama zatruje dovoljan, po mogucstvu vecinski broj ljudi, kad preovlada nad masama(a poznato je da masa uglavnom ne koristi razum vec instikt i stihiju, nagon, niske strasti), onda ta neka zlocinacka politika na jedan ironican i bizaran nacin dobija i 'kolektivni legitimitet'.
 
Poslednja izmena:
A politika to onda usmereva, oblikuje. Politika koja se ustolici u nekoj drzavi, nekom drustvu u nekom periodu ili periodima, politika je ta koja je zlocinacka, i koja kao zaraza zatruje citav organizam naroda. Pocne od jednog malo uskog kruga ljudi, nekog pokreta, ideje...itd i onda se kao pozar rasiri po celom drustvu, obuhvati sve slojeve drustva. Nesto propagandom, nesto opstim okolnostima, nesto igrajuci na kartu raznih slabosti, zelja, strahova naroda, oblikujuci uverenje obicnih ljudi, a nesto silom. I kada ovim raznim mesovitim metodama zatruje dovoljan, po mogucstvu vecinski broj ljudi, kad preovlada nad masama(a poznato je da masa uglavnom ne koristi razum vec instikt i stihiju, nagon, niske strasti), onda ta neka zlocinacka politika na jedan ironican i bizaran nacin dobija i 'kolektivni legitimitet'.

I ja tako razmišljam.

ps.
Poznajem dosta ljudi iz cijele Hrvatske i osim Hercegovaca, koji su plahoviti isto kao i Crnogorci, ostali su vrlo miran narod, koji zna biti tolerantan.
Nikad nebih rekao, da bi oni nekome nanijeli zlo.
Ali eto jesu nanijeli u nekim posebnim okolnostima, kad čovjek postaje zvjer.
 
Gledao sam taj dokumentarac. Cini mi se da je to snimano tamo krajem 89 pocetkom 90-te. Vrlo vrlo potresno, tuzno, jezivo.

Misljenja sam da ne postoje 'genocidni narodi'. Iako cesto puta u ljudskoj istoriji, narodi su kolektivno dolazili u situaciju da jedni drugima cine masovno strasna zla. Ipak, po mom misljenju, genocidnost i sklonost ka genocidnosti nije izvorna osobina ni jendog naroda samog po sebi. Problem je vise u Ljudskoj prirodi. Priroda ljudske vrste nije odlika samo jedne nacije, ona je starija od svih nacija. Ona u sebi ima i dobro i zlo. A politika to onda usmereva, oblikuje. Politika koja se ustolici u nekoj drzavi, nekom drustvu u nekom periodu ili periodima, politika je ta koja je zlocinacka, i koja kao zaraza zatruje citav organizam naroda. Pocne od jednog malo uskog kruga ljudi, nekog pokreta, ideje...itd i onda se kao pozar rasiri po celom drustvu, obuhvati sve slojeve drustva. Nesto propagandom, nesto opstim okolnostima, nesto igrajuci na kartu raznih slabosti, zelja, strahova naroda, oblikujuci uverenje obicnih ljudi, a nesto silom. I kada ovim raznim mesovitim metodama zatruje dovoljan, po mogucstvu vecinski broj ljudi, kad preovlada nad masama(a poznato je da masa uglavnom ne koristi razum vec instikt i stihiju, nagon, niske strasti), onda ta neka zlocinacka politika na jedan ironican i bizaran nacin dobija i 'kolektivni legitimitet'.

Tako je. Bilo da se radi o pojedinačnom ubijstvu (jedan na jedan) ili masovnim pokretima ka istrebljenju unapred određenih grupa, radi se o ubeđenju o "pravedničkom aktu", sprovođenju neke vrste "božje volje" ili makar "viših principa". Uvek su takva delovanja uzrokovana dugotrajnom provokacijom, koja najčešće dolazi iz sopstvene zajednice u vidu pritužbi i iskazivanja nemoći prema nepravdi koju zajednica trpi od "dušmana", ali do osvete ili odmazde može doći zbog osetnih učestalih provokacija sa neprijateljske strane (npr. komšija do ranih jutarnjih časova svakodnevno sluša narodnjake ili sagradi svinjac na međi, ili pomeri među u tvoje i sl).
 
Danas u Srbiji, dvoje 15-godišnjaka umlatili od batina nedužne ljude na ulici, a potom ih izgazili automobilom i vukli po asfaltu. Juče, ubili Boga u gostu kafića (unakaženo lice i telo i prelom vrata na nekoliko mesta) i nakon toga niko ništa nije ni čuo ni video. Prekjuče, upali penzionerima u kuću, sekli ih, pekli i mučili da priznaju gde su devize. Materijala ima, ljudi sa stomakom spremnih na sve ima, pitanje je samo organizovanog kanalisanja te satanske energije kroz institucije moći. Civilizovani Amerikanci šta tek rade, civilizovani Nemci takođe (seku ljude na komade, jedu ljude itd.), to ne vredi ni pričati. Treba samo da se stvori takva vlast koja će da proglasi neprijatelja i animira takve ljude da ih očiste i uteraju im strah u kosti. Pred takvim stvarima, razum zaćuti, a pošten čovek se skloni, da i on ne nastrada ako samo komentariše. O surovosti naše policije i specijalnih jedinica, tu tek ne treba reči trošiti. U redu je ako se primenjuju protiv još gorih zločinaca, ali ako se slučajno primene protiv nedužnog čoveka, pa se stvar zataškava i pokrene čitava mreža veza i uticaja kako neko bitan ne bi bio zatvoren i kompromitovan, tu su u stanju ne da unište nevinog čoveka, nego i da mu natovare lažnu krivicu. Nema tu narodnih mržnji, spremnosti i nespremnosti, samo stepena koncentracije budala.
 
Mislim da je u najmanju ruku neumesno, da ne upotrebim težu reč, da neko takva zverstva i tog obima isključivo nad malom decom, trudnicama, starcima izjednačava sa huliganskim ispadima isključivo pojedinaca koja se mogu sresti svuda u svetu. Svi ti monstruozni zločini su i tada , kao i tokom 90 bili državna, a ne politika nekog pojedinca, i ndh ali i katoličke crkve, svidelo se to nekom ili ne.
Slažem se da to u filmu deluje zastrašujuće, ali pošto sam imao prilike da to stratište vidim i uživo, verujte to je nešto nepojmljivo za zdrav razum i sada kada razmišljam o tome iako sam to video sopstvenim očima, ne mogu da verujem...
Kao 19-o godišnjeg vojnika ratna dešavanja su me zadesila u vojnom magacinu Dretelj, pored Čapljine.
Ubrzo po dolasku u taj objekat u prekomandu ( početkom decembra 1991, inače je taj objekat posle našeg odlaska pretvoren u logor) sve su ustaške snage blokirale, i nas 14 vojnika i 2 podoficira smo svakodnevno , sve do14 aprila, bili po šahtama i grudobranima sa punom opremom, jer su svako veče dolazili na kapiju i tražili da se predamo, a ako ne onda će napasti i sve koje zarobe poklati. Skoro 5 meseci gledao poglede ne samo hosovaca, već i civila oko nas iz kojih je izbijala nepojmljiva mržnja i ne može me niko više ubediti da su u pitanju pojedinci, ta kolektivna mržnja prema nekome….ne znam , i posle toliko vremena ne mogu je rečima opisati.
A onda ,kada smo mislili da nam nema spasa, 14.aprila 1992 pripadnici 63 padobranske brigade, na čelu sa majorem Medžikom, su nas desantom spasli i prebacili čamcima preko Neretve, na levu obalu, po naređenju generala Momčila Perišića.
Posle 10-ak dana u neviđenoj helikopterskoj akciji su spašeni i vojnici iz kasarne u Čapljini, takođe zahvaljujući 63 padobranskoj.

Ali, tog 14 aprila, utorak veče, još ne verujući šta nam se desilo, uveče sam se sa svojim drugovima obreo u selu Prebilovci. Tu smo proveli nekoliko dana,dok se nismo vratili u Tasovčiće na prvu liniju,do konačnog povlačenja u Crnu Goru. Te ljude što vidite na snimku, sa njima sam pričao i tek posle razgovora sa njima postao sam svestan iz kakvog smo pakla u zadnji tren izvučeni. Vrhunac svega je bilo kada smo davali stražu po 24 sata, nas trojica po grupama na smenu, i mene i još dvojicu je zadesilo da celu noć budemo u toj kripti gde su položene te kosti.
Da li možete da zamislite osećaj kada celu noć gledate kosti nerođene dece koje nisu veće od drvceta šibice, lobanje na kojima su rupe od udarca, pored zida su stajali metalni klinci od vagona kojima su ih udarali u glavu, đonovi od opanaka, bodljikava žica u vidu osmice koja je nekad bila oko ruku…
Da dodam samo, posle povlačenja vojske iz Bosne, ustaše su upale u Prebilovce u leto 1992, spalili selo i školu u kojoj su 1941 zverski mučili i silovali nejač, a kriptu i ne dovršenu crkvu minirali i digli u vazduh…Malo im bilo jednom, hteli su da ih ubiju i po drugi put.

http://www.prebilovci.net/cirilica/nasa_parohija/apel.php

http://www.vidovdan.org/index.php?o...012-08-09-22-57-09&catid=39:drustvo&Itemid=92

http://www.standard.rs/golgota-sela-prebilovci-1941.-godine.html

Da dodam da tada pojma nisam imao o tim dešavanjima i gde sam došao, zahvaljujući politici koja je tada vođena, a koja se na našu veliku žalost i dan danas u Srbiji vodi, jer je i dalje mali broj ljudi koji o ovome nešto zna, što je ne samo sramota već i zločin prema sebi samima.

Izvinjavam se na dužini poruke, ali ovo reći u dve reči, i šta su oni uradili i preko čega smo mi 1945 prešli, mislim da je nemoguće.
 
Poslednja izmena:
Није то од јуче, још у 15. веку Мађари су у Босну на Врбас слали Хрвате да кољу Србе, Срби о Хрватима у суштини нису ни знали ништа до 19. века а Хрвати о Србима само онолико колико су им Беч и Пешта пунили уши-све најгоре.
Отуд и толика мржња...Да не говорим да је од 19. века почела кроатизација католика по Босни и да су Штросмајер и његови први почели да сеју отров по Србима...
 
Treba dodati, kolektivna krivica je bila duboko usađena u koncepte krivnje, duž cijele istorije. Tako je bilo i u našim krajevima; individualizacija krivnje je kako i u nas tako i za cijeli svijet jedna ovako istorijski gledano možemo reći novina.

Stoga, ne treba to svoditi ipak na nekakve ludake, već objasniti istorijsko-psihološkim korijenima. U vremenu prije XX stoljeća, zamislite da ste sada neki srpski ili arbanaški komita u Osmanskom carstvu. Klanje na najsurovnije moguće načine bilo je itekako praktikovano; neki stranci koji su doduše na ove krajeve dosta gledali kao dosta inferiorne, zabilježili su da je ono što danas zovemo etničkim čišćenjem prilično normalna stvar koja je opšte prihvaćena.
Da ne govorimo o krvnoj osveti itd...

I u posljednjem ratu su najgora zvjerstva došla do izražaja; ta ni oni koji su uvrhu planirali različita etnička čišćenja jednostavno ne bi mogli ni sprovesti svoje ideje da čitave mase nisu bile uvjerene u koncept kolektivne odgovornosti. Najbolji primjer je možda Mladićevo isticanje da su pokolji i istjerivanja muslimana u Srebrenici i drugim krajevima odmazda za Boj na Kosovu 1389. godine. Dovoljno je pogledati bilo koje istraživanje anketno u Hrvatskoj i jasno će postati da velika većina stanovništva smatra da su Srbi kao narod krivi i da samim time ni ne mogu biti žrtve.

Proći će još dosta vremena prije nego što dođe do individualizacije krivične odgovornosti (neovisno od toga dobijemo li konačno razvijeno nezavisno sudstvo il' ne). Haški tribunal je bio na putu i bio je odlična mogućnost, međutim on je isuviše potpao pod uticaj velikih sila i koliko god je uspješan u procesuiranju onih koji su direktni počinitelji, zakazao pod političkim uticajem na gonjenju mnogih drugih koji nisu bili uopšte optuženi ili čak ni predmet istrage, što je neminovno ostavilo posljedica po njegovu neutralnost, a da ne govorimo ni o jednom dosta kontroverznom pristupu prema onima komandno odnosno politički odgovornima.

Imam osjećaj da bi i da sada izbije neki novi rat, došlo do ponovno stravičnih zločina, opet zbog kolektivnog uvjerenja da je ona druga nacija pogrešna.
 
Poslednja izmena:
Kad sam ovo gledao zgrozio sam se.

Pa se pitam: šta su to Srbi slaboga napravili Hrvatima u BIH da su im hrvatski ustaše radile ovo?
Pa mora biti neki veliki razlog da se javila ovakva mržnja?

Kad govoriš sa Hrvatima iz Hercegovine kažu, srpski četnici su prvo nama napravili zvjerstva pa su se Hrvati samo svetili.
Kakva zvjerstva? Kada? Zašto se ne piše o tome ako je to istina?

Da li može neko napisati istinu o tome?

Ja jedino što mogu da pomislim da se radi o konvertitskom sindrom (inače ne volim takva objašnjenja). Trebalo je pobiti sve ono što smo nekad bili.
Koji su to Hrvati u Hercegovini, gde su bili kroz ceo srednji i novi vek. Zašto su neki hrvatski intelektualci s kraja 19. veka sami govorili kako tu nema Hrvata.
Nema sumnje da se radi o istom narodu, narodu istog porekla. Nažalost to su i pasivni krajevi sa prilično neprosvećenim ljudima koje je lako zavesti.
To je između ostalih iskoristila i crkva i žestoko isprala mozak narodu, što milom što silom.
Čisto sumnjam da se radilo o nekom prosvetiteljsko-prosvetnom napretku i spoznaji svog idenditeta. Gluposti.

Međutim još je gore i bolesnije što je srpski narod (da ne kažem nacija, jer se i ovde vidi da to nije) prešao preko svega toga. Ne znam jesu li komunisti ili ne, ali su bili i Srbi.

Treba dodati, kolektivna krivica je bila duboko usađena u koncepte krivnje, duž cijele istorije. Tako je bilo i u našim krajevima; individualizacija krivnje je kako i u nas tako i za cijeli svijet jedna ovako istorijski gledano možemo reći novina.

Stoga, ne treba to svoditi ipak na nekakve ludake, već objasniti istorijsko-psihološkim korijenima. U vremenu prije XX stoljeća, zamislite da ste sada neki srpski ili arbanaški komita u Osmanskom carstvu. Klanje na najsurovnije moguće načine bilo je itekako praktikovano; neki stranci koji su doduše na ove krajeve dosta gledali kao dosta inferiorne, zabilježili su da je ono što danas zovemo etničkim čišćenjem prilično normalna stvar koja je opšte prihvaćena.
Da ne govorimo o krvnoj osveti itd...

I u posljednjem ratu su najgora zvjerstva došla do izražaja; ta ni oni koji su uvrhu planirali različita etnička čišćenja jednostavno ne bi mogli ni sprovesti svoje ideje da čitave mase nisu bile uvjerene u koncept kolektivne odgovornosti. Najbolji primjer je možda Mladićevo isticanje da su pokolji i istjerivanja muslimana u Srebrenici i drugim krajevima odmazda za Boj na Kosovu 1389. godine. Dovoljno je pogledati bilo koje istraživanje anketno u Hrvatskoj i jasno će postati da velika većina stanovništva smatra da su Srbi kao narod krivi i da samim time ni ne mogu biti žrtve.

Proći će još dosta vremena prije nego što dođe do individualizacije krivične odgovornosti (neovisno od toga dobijemo li konačno razvijeno nezavisno sudstvo il' ne). Haški tribunal je bio na putu i bio je odlična mogućnost, međutim on je isuviše potpao pod uticaj velikih sila i koliko god je uspješan u procesuiranju onih koji su direktni počinitelji, zakazao pod političkim uticajem na gonjenju mnogih drugih što je ostavilo posljedica po njegovu neutralnost, a da ne govorimo ni o jednom dosta kontroverznom pristupu prema onima komandno odnosno politički odgovornima.

Imam osjećaj da bi i da sada izbije neki novi rat, došlo do ponovno stravičnih zločina, opet zbog kolektivnog uvjerenja da je ona druga nacija pogrešna.

Od kad su stvorene nacije naravno da postoji kolektivna krivica. Individualna krivica je organizacione prirode.
Svaki zločin je odraz kolektivne krivice.
Budimo pošteni (i realni).
 
Poslednja izmena od moderatora:
Poznajem dosta ljudi iz cijele Hrvatske i osim Hercegovaca, koji su plahoviti isto kao i Crnogorci, ostali su vrlo miran narod, koji zna biti tolerantan.
Nikad nebih rekao, da bi oni nekome nanijeli zlo.
Ali eto jesu nanijeli u nekim posebnim okolnostima, kad čovjek postaje zvjer.

Moja baba je pomogla poslje rata identifikaovati dvojicu koljaca, po imenu i prezimenu i po licu koje ide uz to ime i prezime. Obojica su bili Zagorci. Obojica su kasnije bili u njemackoj legionarskoj jedinici i nijesu krili sta su radili, pored prica, mjesta i detalja, imali su i slike - time su se hvalili pred curom sa kojom je bila moja baba (kao dijete od 13 godina).. Ta cura je bila Srpkinja, a njezin caca je bio komunista koji je tokom rata saradjivao sa ustasama i izjasnjavao se kao "pravoslavni hrvat", potkazivao ljude, dovodio i upirao prstom koga treba likvidirati..

Nema tu pravila "odakle je ko". Zlikovaca je bilo iz svakog kraja. Ono sto je zajednicko svima njima je da su uglavnom bili obrazovani i dolazili iz obrazovani i dobrostojeci familija...
Nijesu to bili neki nepsimeni ljudi i primitivci, nego creme de la creme, hrvatstva i Hrvata. Hrvatsko katolicko svestenstvo je dio toga. Oni nijesu tamanili Srbe kao katolici, nego kao Hrvati, i njihove zrtve nijesu stradavali kao pravoslavci, nego kao Srbi...

U tome zlocinu nijesu ucestvovali pojedinci, nego desetine hiljada pojedinaca. U ime hrvatske drzave i u ime hrvatskog naroda. Dakle odgovornost ne more nikako biti pojedinacna...
Ako su Njemci kao narod snosili odgovornost za zlodjela koja su pocinjena u ime njemackog naroda i Njemacke, a obicni Njemac je sigurno manje znao od obicnog Hrvata, sta se desava u Poljskoj ili Sovjetskom Savezu i sta njemacka vojska i njemacka drzava tamo radi. U hrvatskom slucaju, sve se to desavala na kucnom pragu, susjedima, prijateljima i poznanicima Srbima..
To sigurno nije bila tajna nikome...
 
Kad sam ovo gledao zgrozio sam se.

Pa se pitam: šta su to Srbi slaboga napravili Hrvatima u BIH da su im hrvatski ustaše radile ovo?
Pa mora biti neki veliki razlog da se javila ovakva mržnja?

Kad govoriš sa Hrvatima iz Hercegovine kažu, srpski četnici su prvo nama napravili zvjerstva pa su se Hrvati samo svetili.
Kakva zvjerstva? Kada? Zašto se ne piše o tome ako je to istina?

Da li može neko napisati istinu o tome?

Интересантна је још једна иронија тога доба, Усташе приликом истребљивања убијају све људе који славе славу и носе наша презимена на основу тога што су Срби, а у исто време подржавају и финансирају Штедимлију и Дрљевиће који тврде да Црногорци нису Срби. Ако погледате спискове жртава Јасеновца, видећете безброј црногорских презимена. Не треба жирити расправу и у том правцу, али сматрао сам да када већ причамо о Усташама треба и то напоменути, јер данас многи у Црној Гори заборављају да су Хрвати само у причи подржавали стварање црногорске нације и писање нових химни, а да при клању нису издвајале Црногорце од Срба. Страшни злочини, а колективну кривицу сносе сви који су те злочинце подржавали, како тада, тако и деведесетих, па и данас.
 
"Slaven 777....Dovoljno je pogledati bilo koje istraživanje anketno u Hrvatskoj i jasno će postati da velika većina stanovništva smatra da su Srbi kao narod krivi i da samim time ni ne mogu biti žrtve... "

Da ,ovde se, ma kako ti ovo morbidno zvučalo, kao Srbin koji je prošao to što je prošao, u jednu ruku u potpunosti slažem sa tim visokoumnim zaključkom hrvatskog mnjenja.

1. Ono što su Srbi, zahvaljujući svom tadašnjem umnom vođi, sami sebi uradili 01.12.1918 je neopevana glupos epskih razmera.

2. Ono preko čega su 1945 prešli...pa recimo, uvek pomislim da su amerikanci ( namerno pišem malo slovo), a uzimam ih kao primer jer su osvedočeni kao najdemokratskiji narod na svetu, oni isti koji su se Japancima zbog Pearl Harbora onako civilizovano zahvalili u Hirošimi i Nagasakiju, da su
doživeli od tog cenjenog javnog mnjenja i pola šta su Srbi, mogu da zamislim kako bi ti isti prošli…

U svakom slučaju, ako Bog i postoji, Srbi šta su sami sebi uradili, dobro smo još i prošli.

A to što se mladić poteže uvek kada se nema bolji argument, taj isti će nadam se dobiti šta je zaslužio, jer je unesrećio 7 000 Muslimanskih porodica od kojih 90 % nije krivo za zločine koji su počinile orićeve snage( a ne osveta za Kosovo) i prošle nekažnjeno. I to misli 90% Srba.
Mada, opet hvala ti Bože što te bitange koje pucaju u zarobljenike pustiše bar one žene i decu da odu, što ih ne snađe ono što i srpske žene i decu koji su i tema ovog naslova.
Mada bi lepo bilo pomenuti i 8 000 Srba pobijenih u Sarajevu, od kojih mnogi, bolje rečeno mnoge nisu bili vojno sposobni muškarci, ali kao što si već napisao da neki smatraju

“Srbi su kao narod krivi i da samim time ni ne mogu biti žrtve”

Na kraju krajeva, a složićeš se i ti, Srbi bi bili najsrećniji narod na svetu da ih je “samo” 7 000 stradalo od ustaške ruke u XX veku. A tek od tog nesretnog Kosova , i da ne pišem.

ALI, veliko ALI kada smo kod kolektivne odgovornosti, ONI koji su u oluji unesrećili ne 7, već 207 000 Srpskih porodica, u hrvatsku su iz haga ne pojedinačno, već KOLEKTIVNO dočekani kao nacionalni heroji, i to misli 99% hrvata, iako je svima njima jasno koliko je ta nevinost, kako bi rekli, upitna.

I zato ti i jeste zaključak dobar, nažalost istorija i glupost se na ovim prostorima neumitno ponavljaju, i životarimo samo do ponovnog podvlačenja crte, kada će na našu žalost i sramotu, ako se jednom za uvek stvari ne pogledaju onakvim kakve jesu, ponovo zbog budala stradati nevini…
 
Poslednja izmena:
Pa se pitam: šta su to Srbi slaboga napravili Hrvatima u BIH da su im hrvatski ustaše radile ovo?
Pa mora biti neki veliki razlog da se javila ovakva mržnja?

Da li može neko napisati istinu o tome?

Imas istu stvar za vrijeme Prvog svjetskog rata. Onda nije bilo "ustasa", cini mi se?

Zvjerstva nad Srbima u Srbiji, ali i u Bosni i Hercegovini. Jedina razlika je u obimu, ali ne i u divljackom nacinu ubijanja Srba...

U Prvom svjetskom ratu, Hrvati nijesu imali odrjesene ruke pa su to koristili samo tamo dje su mogli. U Drugom svjetskom ratu, imali su svoju drzavu, u ciju se unutrasnju politiku nijesu mijesali ni Talijani ni Njemci, te je i obim zlocina bio daleko veci...
 
Ja jedino što mogu da pomislim da se radi o konvertitskom sindrom (inače ne volim takva objašnjenja). Trebalo je pobiti sve ono što smo nekad bili.
Koji su to Hrvati u Hercegovini, gde su bili kroz ceo srednji i novi vek. Zašto su neki hrvatski intelektualci s kraja 19. veka sami govorili kako tu nema Hrvata.
Nema sumnje da se radi o istom narodu, narodu istog porekla. Nažalost to su i pasivni krajevi sa prilično neprosvećenim ljudima koje je lako zavesti.
To je između ostalih iskoristila i crkva i žestoko isprala mozak narodu, što milom što silom.
Čisto sumnjam da se radilo o nekom prosvetiteljsko-prosvetnom napretku i spoznaji svog idenditeta. Gluposti.

Međutim još je gore i bolesnije što je srpski narod (da ne kažem nacija, jer se i ovde vidi da to nije) prešao preko svega toga. Ne znam jesu li komunisti ili ne, ali su bili i Srbi.



Od kad su stvorene nacije naravno da postoji kolektivna krivica. Individualna krivica je organizacione prirode.
Svaki zločin je odraz kolektivne krivice.
Budimo pošteni (i realni).

Pa ima istine u tome što pišeš, ali nakaradno je, odnosno upravo ono što sam opisao (nije problem u pojedincima, već mentalitetu zajednice).
 
gledao sam pre neki dan jako potresno videlo se na kavim je temeljima pocivala titina jugoslavija na zatrpavanim i betoniranim jamama a to se kasnije vratilo kao bumerang..stare rane su se otvorile jer se ranije cutalo tj moralo da se cuti i sam cin betoniranja i prikrivanja zlocina je komunisticki zlocin a o ustaskom da i ne govorim..i jos jednom kazem motivi istrebljenja srba tacnije pravoslavaca nije rasni jer nikakve etnicke razlike ne postoje izmedju hrvata sto pravih sto srba katolika i izmedju srba pravoslavaca..glavni poriv za istrebljenjem je religiozni..i on je dolazio direktno iz Vatikana..previse pravoslavaca je bilo zapadno od Drine u predvecerje ww2 u ocima klerofasista i to je cela prica.. uvek se katolicka crkva sluzila svim sredstvima da bude sto manje ortodoksnih pod teritorijama zapadno od Drine to je cela prica..jer samo hrvatstvo pociva na katolicizmu,tako da je to vrlo prosta jednacina
 
gledao sam pre neki dan jako potresno videlo se na kavim je temeljima pocivala titina jugoslavija na zatrpavanim i betoniranim jamama a to se kasnije vratilo kao bumerang..stare rane su se otvorile jer se ranije cutalo tj moralo da se cuti i sam cin betoniranja i prikrivanja zlocina je komunisticki zlocin a o ustaskom da i ne govorim..i jos jednom kazem motivi istrebljenja srba tacnije pravoslavaca nije rasni jer nikakve etnicke razlike ne postoje izmedju hrvata sto pravih sto srba katolika i izmedju srba pravoslavaca..glavni poriv za istrebljenjem je religiozni..i on je dolazio direktno iz Vatikana..previse pravoslavaca je bilo zapadno od Drine u predvecerje ww2 u ocima klerofasista i to je cela prica.. uvek se katolicka crkva sluzila svim sredstvima da bude sto manje ortodoksnih pod teritorijama zapadno od Drine to je cela prica..jer samo hrvatstvo pociva na katolicizmu,tako da je to vrlo prosta jednacina

Ниђе везе.
Ниједан Србин од Хрвата не би био убијен да су прихватили да постану православни Хрвати.

Има она нека књига о Јасеновцу... Ђе Хрват иде клати Србина и пита га зашто... Јер сам православан? Не. Јер сам Србин. ДА. Вјера је иста, бар колко се ја у то разумијем...
 
Poslednja izmena:
ne razumes sustinu srpsko-hrvatskog sukoba i uopste prirodu.. gluposti.. pa vatikan je tvorac moderne hrvatske nacije a cilj je je sirenje katolicanstva na istok..a sad da nisu srbi tu kojim slucajem vec neki drugi krivoslavci jel oni bi njih klali opet onaj plan o 1/3 za pokrstiti 1/3 isterati a ostalo pobiti..a sve u smanjenju pravoslavaca i povecanje katolickog zivlja ne verujem da bi ubili srbina koji je u tom trenutku presao na katolicanstvo glupost..pa danas je srba katolika puna hr..cilj je bio sakacenje pravoslavaca a vatikan bi bio odusevljen da su svi srbi od davnina presli na katolicanstvo ko zna dal bi se desio ustasluk uopste..dakle to tvoje nidje veze ne pije vodu..ubijali su vas zato sto ste pravoslavci..ako je vatikan finansirao to zasto bi ubijao srbe ako su katolici haha boze sacuvaj..
 
ne razumes sustinu srpsko-hrvatskog sukoba i uopste prirodu.. gluposti.. pa vatikan je tvorac moderne hrvatske nacije a cilj je je sirenje katolicanstva na istok..a sad da nisu srbi tu kojim slucajem vec neki drugi krivoslavci jel oni bi njih klali opet onaj plan o 1/3 za pokrstiti 1/3 isterati a ostalo pobiti..a sve u smanjenju pravoslavaca i povecanje katolickog zivlja

Nije poenta bila pokrstiti Srbe nego ih naterati da budu Hrvati...a to je moralo uz pokrštavanje jer je čak i maloumniku poput Budaka bilo jasno da "Hrvat-pravoslavac" nikako nema smisla.

Ako je tako kao što ti kažeš, zašto onda nisu to isto radili muslimanima?

ne verujem da bi ubili srbina koji je u tom trenutku presao na katolicanstvo

Ne samo da bi nego je zabeleženo da su to više puta radili.
 
ej alo srbine pa gde ti vidis srbe katolike?! to je endemska vrsta to ne postoji..jer hrvatstvo je zasniva na katolicanstvu a ti po etnickom poreklu mozes da budes srbin,bugarin sta hoces..prelaskom u katolicanstvo postajes hrvat..isto kao sto danas nemas srba muslimana nego imas bosnjake,mada je i spc jedan od krivaca sto ne postoje srbi sve tri konfesije jer su uvek insistirali da srbin moze biti samo pravoslavac..sto je islo na ruku pohrvacivanju..procitaj malo nesto o svekatolickom kongresu u ZG 1900 godina gde je proklamovana formula za sirenje katolicanstva kroz sirenje hrvatske nacije a ta formula glasi katolik=hrvat..pa nadji ekavce,ijekavce katolike stagod a da se ne izjasnjavaju kao hrvati.
 
"Душа у рај, а тило ди било." Е видиш, то је моја баба својим ушима слушала, и посље тога својим очима гледала шта значи та порука. и ту причу милион пута испричала. Прекрштавање није уопште значило да ће остати жива глава.

Ово што Плаштун вели. Похрваћивање. То је суштина. Пристати на то или нестати.
 
Nije poenta bila pokrstiti Srbe nego ih naterati da budu Hrvati...a to je moralo uz pokrštavanje jer je čak i maloumniku poput Budaka bilo jasno da "Hrvat-pravoslavac" nikako nema smisla.

Ako je tako kao što ti kažeš, zašto onda nisu to isto radili muslimanima?
Muslimani su u tom trenutku pristali na kompromis "hrvatsko cvijeće" i aktivno sarađivali u uništavanju Srba. Dakle, saveznici. Ne sumnjam da bi ih, po završetku posla, čekala sudbina pokrštavanja, jer je cilj crkve da uzme porez od vernika. To je suština pripadnosti konfesiji.
 
"Душа у рај, а тило ди било." Е видиш, то је моја баба својим ушима слушала, и посље тога својим очима гледала шта значи та порука. и ту причу милион пута испричала. Прекрштавање није уопште значило да ће остати жива глава.

Ово што Плаштун вели. Похрваћивање. То је суштина. Пристати на то или нестати.
ljudi jel sa vama nesto nije u redu..pa to i pisem celo vreme unijacenje/pokatolicavanje kako god=pohrvacivanje..
 

Back
Top