koliko jos iman nafte u svetu?

diskutabilno je ko je napravio te prognoze i kakvim metodama? ocigledno je neko debelo pogresio...ili nije pogresio ali je dao podatak na osnovu onoga sto su do te godine pronasli u rezervama ispod zemlje i crpeli. u medjuvremenu su otvorene mnogobrojne nove busotine, i na kopnu i ispod mora a i na vecim dubinama...

ja sam nesto slicno slusao skoro, kao do negde 2025-2030 moze da se odrzi ovakav tempo ispumpavanja a onda ce da pocne rapidno opadanje proizvodnje jer mnoga naftna polja vec presusuju.... kad neka firma na primer gazprom ili britis petroleum nadje naftno polje oni izmere to koliko ima jel se isplati da uopste tu prave busotine....znaci da tacno znaju koliko ima nekako izmere sondama ili kako to vec rade nisam tehnicki to obradjivao koje metode tu koriste, i ne mislim bas u litar tacno da znaju ali procentualno vrlo mala razlika moze biti...ako mogu samo na osnovu prelamanja svetla da znaju koliko koje materije ima 3 zilijarde kilometara na nekoj planeti tamo, znaju itekako kolike su naslage na 5-10 km dubine. i oni znaci pocnu da pumpaju i pumpaju godinu, dve, deset, tacno znaju koliko su litara odneli i koliko jos ima. ali nijedna firma nigde nikada ne objavi, ima jos tri milijarde barela u toj busotini i nema vise...nafta je resurs od najvitalnijeg znacaja za civilizaciju a ipak informacije su vrlo upitne i tesko je doci do podataka koji su garantovano ispravni
 

Back
Top