Širenje svemira

Transcendental

Buduća legenda
Poruka
29.503
Jel može neko da mi objasni ovo?

What space is the universe expanding into?[edit source | editbeta]

A graphical representation of the expansion of the universe with the inflationary epoch represented as the dramatic expansion of the metric seen on the left. This diagram can be confusing because the expansion of space looks like it is happening into an empty "nothingness". However, this is a choice made for convenience of visualization: it is not a part of the physical models which describe the expansion.​

Over time, the space that makes up the universe is expanding. The words 'space' and 'universe', sometimes used interchangeably, have distinct meanings in this context. Here 'space' is a mathematical concept that stands for the three-dimensional manifold into which our respective positions are embedded while 'universe' refers to everything that exists including the matter and energy in space, the extra-dimensions that may be wrapped up in various strings, and the time through which various events take place. The expansion of space is in reference to this 3-D manifold only; that is, the description involves no structures such as extra dimensions or an exterior universe.[SUP][11][/SUP]
The ultimate topology of space is something which in principle must be observed as there are no a priori constraints on how the space in which we live is connected or whether it wraps around on itself as a compact space. Though certain cosmological models such as Gödel's universe even permit bizarre worldlines which intersect with themselves, ultimately the question as to whether we are in something like a "pac-man universe" where if traveling far enough in one direction would allow one to simply end up back in the same place like going all the way around the surface of a balloon (or a planet like the Earth) is an observational question which is constrained as measurable or non-measurable by the universe's global geometry. At present, observations are consistent with the universe being infinite in extent and simply connected, though we are limited in distinguishing between simple and more complicated proposals by cosmological horizons. The universe could be infinite in extent or it could be finite; but the evidence that leads to the inflationary model of the early universe also implies that the "total universe" is much larger than the observable universe, and so any edges or exotic geometries or topologies would not be directly observable as light has not reached scales on which such aspects of the universe, if they exist, are still allowed. For all intents and purposes, it is safe to assume that the universe is infinite in spatial extent, without edge or strange connectedness.[SUP][12][/SUP]
Regardless of the overall shape of the universe, the question of what the universe is expanding into is one which does not require an answer according to the theories which describe the expansion; the way we define space in our universe in no way requires additional exterior space into which it can expand since an expansion of an infinite expanse can happen without changing the infinite extent of the expanse. All that is certain is that the manifold of space in which we live simply has the property that the distances between objects are getting larger as time goes on. This only implies the simple observational consequences associated with the metric expansion explored below. No "outside" or embedding in hyperspace is required for an expansion to occur. The visualizations often seen of the universe growing as a bubble into nothingness are misleading in that respect. There is no reason to believe there is anything "outside" of the expanding universe into which the universe expands.
Even if the overall spatial extent is infinite and thus the universe can't get any "larger", we still say that space is expanding because, locally, the characteristic distance between objects is increasing. As an infinite space grows, it remains infinite.
 
Pa brzinski prevod je da je vasiona beskrajna ali da se i dalje siri, tj. ne siri se u nesto vec se samo "rasteze", tj. razdaljina izmedju objekata se uvecava.

Znaci sirenje svemira nije uslovljeno postojanjem necega u sta ce da se siri, jer i beskonacan svemir moze da se siri, tacnije rasteze.

To ti je "brzinski" prevod
 
Inace, u jednoj od emisija na Discovery-u o svemiru, Morgan Freeman mislim da je bio narator, rekli su da ce nasi potomci, ako budu ziveli ovde, kroz milijardu godina videti samo manji deo zvezda koje mi vidimo danas, ne zbog zagadjenja nego bas zbog tog sirenja...
 
pa kako nije potreban "prazan" prostor u kom bi se univerzum širio? Ako univerzum definišeš kao sve što postoji i ako se širi, ono mora da se širi negde?

Pa po ovoj teoriji koju si citirao, svemir je beskonacan i ne siri se u "nesto" vec se siri sam po sebi, preciznije govoreci rasteze se tj. povecava se razdaljina izmedju objekata.
 
čoveče, da bi rastegao nešto treba ti prostor zar ne? :)

Ja ti samo prevodim kako pise :lol:

the way we define space in our universe in no way requires additional exterior space into which it can expand since an expansion of an infinite expanse can happen without changing the infinite extent of the expanse.

"Nacin na koji definisemo prostor u nasem univerzumu, ni na koji nacin ne zahteva dodatni spoljni prostor u koji bi se univerzum sirio, jer sirenje beskonacnog prostora moze da se dogodi bez menjanja beskonacnosti tog prostora."

The visualizations often seen of the universe growing as a bubble into nothingness are misleading in that respect.

"Vizuelizacija koju cesto vidimo, koja prikazuje univerzum kao rastuci balon koji se siri u nistavilo je obmanjujuca u tom pogledu"

There is no reason to believe there is anything "outside" of the expanding universe into which the universe expands.

Ne postoji razlog da verujemo da postoji bilo sta "izvan" univerzuma koji se siri u sta bi se taj univerzum sirio.
 
A sto ti ne lezi? Jes cuo za Orange theory?


Pocetak je na identicnom 'mestu' gde je i kraj, samo u razlicitom vremenskom periodu.
Čuo. Al mi to ne liči na isto. Po toj teoriji šta uzrokuje ekspanziju vasione? Sigurno nije ta crna rupa koja je u suštini u centru te vasione! Mogu jedino prihvatiti da ona uzrokuje samo obrnut proces a to je sažimanje vasione u tu crnu rupu. Dakle, ne mogu prihvatiti/razumeti da ista crna rupa u jednom slučaju uzrokuje širenje vasione a u drugo sažimanje. E, sad, mogu prihvatiti primjedbe da mi u suštini ne poznajemo, a možda i ne možemo spozaznati (da li???) prirodu crnih rupa pa otuda nam mnogo nejasnog.

I molim nekog ako zna više nego je ovdje rečeno da nam to prezentira.
 
čoveče, da bi rastegao nešto treba ti prostor zar ne? :)
Сматрај свемир као балон који се шири.
Не посматраш свемир са стране, већ обрнуто ти и сви ми смо унутар балона који је све, простор, материја, енергија, тамна материја, тамна енергија и још понешто ако постоји.
 
cekaj, mislim dal je neko glup da tako izracuna, pa ako gledas dalje vidis sta se desavalo u proslosti, znaci pre 13 miliajrdi goidina ako pokazuje crveni pomak kao sada, znaci konstantno ubrzava, treba da pokazuje samo na okolne galasije ili ja negde gresim!
sta je sa ajnstajnovom teorijom da je gravitacija, ubrzanje i centrifugalna sila isto, ako masa "Usisava prostor' realno ako pustis neki predme ici ce prostorom prema centru mase, ili ako u bestezinskom stanju proses so, ono ce se skupiti na gomili jer prostor izmedju njih nestaje, pa onda taj prostor mora nedge da nastane, verovatno svuda u svemiru podjednako, vrlo malo, ali na toj ogromnoj povrsini, ispada kao da je 70 % energije bas taj prostor, pre bih ja tako definisao!
 
Poslednja izmena:
cekaj, mislim dal je neko glup da tako izracuna, pa ako gledas dalje vidis sta se desavalo u proslosti, znaci pre 13 miliajrdi goidina ako pokazuje crveni pomak kao sada, znaci konstantno ubrzava, treba da pokazuje samo na okolne galasije ili ja negde gresim!
sta je sa ajnstajnovom teorijom da je gravitacija, ubrzanje i centrifugalna sila isto, ako masa "Usisava prostor' realno ako pustis neki predme ici ce prostorom prema centru mase, ili ako u bestezinskom stanju proses so, ono ce se skupiti na gomili jer prostor izmedju njih nestaje, pa onda taj prostor mora nedge da nastane, verovatno svuda u svemiru podjednako, vrlo malo, ali na toj ogromnoj povrsini, ispada kao da je 70 % energije bas taj prostor, pre bih ja tako definisao!

A da ovu tešku filozofiju prevedeš na svima razumljiv jezik!?:zcepanje:
 
Pa ajde da pokusam, gravitacija ili ubrzanje ili centriugalna sila je jedno te isto! Dali ubrzavao ili imao jaku centrifugalnu silu, isti je osecaj i sve ostali kao gravitacija nema razlike! Kada stojis na zemlji, nedeluje zemlja na tebe kao magnet, nego kao da masa "usisava prostor"! To je i razlika izmedju njutna i ajnstajna. Ako taj prostor "usisava-krivi" masa,onda bi svemir isao na to da se skuplja jer bi prostor izmedju velikih tela nestajao, a to se ne desava. Zato ja kazem da taj prostor vec kada daje masi energiju tj vreme, on mora negde da nastane, jer bi u suprotnom gravitacija svela svemirska tela u jednu tacku a to je suprotno desavanjima! Znaci taj prostor mora da nastane negde, i stalno da se obnavlja. Kazem mozda, ja tako mislim, da on nastaje svuda jednako, kao sto dve cestice bez razloga nastanu i posto su suprodnog naboja odmah se poniste, tako i prostor nastaje! Kazem isto verovatno, je to uzrok zasto nastaje crveni pomak! Onda bi sama tamna energija bila "zdrava za svemir " i jedno od najvaznijih gradivnih elemnata svemira!
Zato bi bolcmanova konstanta se uklopila u ovo, jer je nemogudje okrenuti smer u nazad, a prosla bi i ajnstajnova teorija! Vreme bi postao samo "imaginarni" deo prostrora kojeg postajemo svesni jer ide samo u jednom pravcu!
 
Ako se odnekud (!?) stalno dodava novi prostor i to uzrokuje širenje svemira, znači li to da nema tamne energije po obodu svemira koja u stvari uzrokuje to širenje? Ili možda paralelno djeluju i jedno i drugo???
 
Ako taj prostor "usisava-krivi" masa,onda bi svemir isao na to da se skuplja jer bi prostor izmedju velikih tela nestajao, a to se ne desava. Zato ja kazem da taj prostor vec kada daje masi energiju tj vreme, on mora negde da nastane, jer bi u suprotnom gravitacija svela svemirska tela u jednu tacku a to je suprotno desavanjima! !

?? U najboljem slučaju, ako gravitacija privlači mase, ne možeš tvrditi da 'usisava' prostor između njih, eventualno se prostor PRESELI iza masa?
Gravitacija NE MOŽE svesti masu na jednu tačku jer ima sila koje to ne dozvoljavaju.....
 
Ako se odnekud (!?) stalno dodava novi prostor i to uzrokuje širenje svemira, znači li to da nema tamne energije po obodu svemira koja u stvari uzrokuje to širenje? Ili možda paralelno djeluju i jedno i drugo???

Kod priče o širenju Svemira možda prvo treba postaviti pitanje:
Zašto se sve ( ako je!?:think:) nekada navodno i počelo širiti?:dontunderstand:
 

Back
Top