Kako razvesti ADSL po sobama?

Wrong Turn

Domaćin
Banovan
Poruka
4.812
Pozdrav,

zanima me kako mogu da uvedem internet u sobe koje su prilicno udaljene jedna od druge, odnosno trece ako racunamo i dnevni boravak u kom se nalazi TV, koji koristi IPTV?

Pretpostavljam da ne moram uzeti 3 rutera, da je dovoljan jedan?

hvala.
 
Neki modemi imaju više lan port-ova, pa ako ih taj tvoj ima, onda samo prikači za njega ostale kompove.

Ako nema, u suštini imaš dve mogućnosti:

Ili nabaviš Wifi ruter, i sa ostalih kompova pristupaš sa wireles-om,
ili nabaviš Lan switch, uštekaš kabl iz modema u njega, povežeš kompove za switch i napraviš konekciju.
 
network_eg1.gif
 
Neki modemi imaju više lan port-ova, pa ako ih taj tvoj ima, onda samo prikači za njega ostale kompove.

Ako nema, u suštini imaš dve mogućnosti:

Ili nabaviš Wifi ruter, i sa ostalih kompova pristupaš sa wireles-om,
ili nabaviš Lan switch, uštekaš kabl iz modema u njega, povežeš kompove za switch i napraviš konekciju.
kombincija sa LAN switch-om nece funkcionisati kako treba bez router-a.
 
kombincija sa LAN switch-om nece funkcionisati kako treba bez router-a.

Kombinacija sa Lan switch-om i ne moze da funkcionise bez rutera. Da nema rutera, samo bi umrezio racunare. Radi se o situaciji ako mu ruter ima samo jedan Lan port, a zeli na njega da prikaci vise racunara. Ako ima vise ulaza, nema nikakve potrebe za switch-om. Samo se sprovedu kablovi u racunare i gotov posao :).
 
Ma ima 4 ulaza, nego kako te kablove dovesti do soba?
Moram uzeti neke super dugacke LAN kablove, jer je dnevna prostorija u prizemlju, a sobe na spratu.

Imam ja internet vec 6-7 godina, nego smo sad odradili sobe na spratu, pa nemamo pojma sta da radimo...

Lan bi trebao biti najmanje 20 metara dugacak...
 
Ma ima 4 ulaza, nego kako te kablove dovesti do soba?
Moram uzeti neke super dugacke LAN kablove, jer je dnevna prostorija u prizemlju, a sobe na spratu.

Imam ja internet vec 6-7 godina, nego smo sad odradili sobe na spratu, pa nemamo pojma sta da radimo...

Lan bi trebao biti najmanje 20 metara dugacak...
nikakav problem sve ispod 100 metara kabla je dim za vezivanje možeš slobodno i sa spoljne strane kuće da vučeš kablove ne smeta meni već 4 godina visi kroz vazduh po 15 metara običnog UTP kabla ništa mu ne fali ni kiša ni sneg a konekcija kao prvoga dana
 
nikakav problem sve ispod 100 metara kabla je dim za vezivanje možeš slobodno i sa spoljne strane kuće da vučeš kablove ne smeta meni već 4 godina visi kroz vazduh po 15 metara običnog UTP kabla ništa mu ne fali ni kiša ni sneg a konekcija kao prvoga dana

Odlicno, hvala :)

- - - - - - - - - -

A sto ne bi odradio bezicnu mrezu da se ne ***** sa kablovima

Pa ne znam? Koliko se gubi protok...

6mb/s je sad...
 
Nemas sta da izgubis.
ovo baš i nije sasvim tačno zavisi dosta od kvaliteta wifi rutera kao i od kvaliteta prijemnika znaš dva tri zida i desetak metara udaljenosti kod slabijih rutera je dovolčjno da signal spuste na 50% iskoristivosti može da mu spusti brzinu da ne radi brže od 2mb/s ali ako se i reši da uradi bezičnu mrežu onda mora dići ruter na najvišlju tačku u kući .
Kod kabla pada brzine nema mislim da je max dozvoljeno između dva uređaja oko 150 metara kabla a da preko toga signal zna da slani , i da u pitanju je običan jeftini UTP kabel CAT5 ako imaš gigabitne kartice tada koristi cat5e i to je to
 

Back
Top