Mladost je opravdanje za mnoge gluposti?

philosophus23

Početnik
Poruka
3
Cesto se moze cuti recenica u narodu "Mladost ludost".Zasto?
Mnogi ljudi opravdavaju postupke mladih ljudi,samo zato sto su mladi.
To je kao neka 'kancerogena' pojava koja unistava drustvo i coveka i poroducu kao celiju drustva iz korena.
Cesta ja pojava da u nasoj okolini mladici i devojke cine nedolicna ponasanja,a pod tim smatram za pocetak alkoholizam odnosno alkohol koji je cesto dostupan mladjima od osamnaest godina kao vekna hleba.
Svedok sam da mnoge ozbiljnije stvari se nadovezuju na alkohol i cigarete iako svi oni 'pocetnici' misli da ce se na tome sve zaustavit.
Ljudska osobina je traziti vise,sta vise ja licno smatram da je to ohrabrujuce ali ako to trazenje vise krene stranputicom sto se mogima u mojoj okolini desava onda nista nije dobro.
Interesujeme sta okolina ili sredina sveta,koja razume ovaj jezik i ovo pismo koje ja koritim,misli i postoji li neko resenje ovim boljkama kao sto su alkohol,duvan a kasnije i jaci narkotici?
 
Mladi ljudi su obicno neizivljeni, zeljni eksperimentisanja u svim oblastima radi licne spoznaje.
Ne mozemo ih odvojiti od akohola, cigareta, droge i seksa, jer dzaba sve zabrane, ljudi sto zele, to i dobiju.

Meni su uvek pricali koliko je alkohol stetan, pa eto, poceo sam da pijem u tim godinama. S druge strane, nikada nisam zapalio cigaretu, a narkotike nisam probao niti imam zelju ka tome ili cigaretama.
Sve je u coveku na kraju krajeva. Setimo se prohibicije alkohola, organizovani kriminal i prodaja alkohola je cvetala. Nisu toliko krivi alkohol, cigarete pa ni narkotici mozda, ako cemo biti malo liberalniji po tom pitanju.

Sve je u coveku. Evo primera radi, cekic je alat, noz je alat, ali u rukama sociopate postaje oruzje. E sad, da li ce ljudi zloupotrebiti sve zbog svoje radoznalosti, jer im je u prirodi da eksperimentisu, pa pitanje je. Misljanja sam da velika vecina hoce.

Ako cemo ozbiljno, sve te gluposti u mladosti, opijanje, voznja auta u pijanom stanju vrlo laku nam mogu doci glave, ako ne tada, za desetak i vise godina mozda.
 
Mladima se nude i okruzuju ih mnoge negativne stvari poput droge, alkohola i drugog cija konzumacija upravo i vodi losim putem. Jos gori efekat rezultuje mala paznja koju posvecuju roditelji deci, kao i slaba kontrola koju vrse nad njima sto im ove stvari cini jos blizim i dostupnijim. Medjutim to je nesto cega je se tesko u danasnje vreme kloniti jer je vrlo rasprostranjeno, ali isto tako dobro vaspitana deca unapred ce znati da se "ne igraju" time. Opet stvar je licnosti, drustva, a isto tako i stepena samosvesnosti. Sto se tice popularne izreke "Mladost ludost"-nije ni kakvo opravdanje za nicije postupke, ni od strane starijih koji se identifikuju, pronalazeci sebe u svemu tome, a ni od strane samih mladih. Tipican primer racionalizacije (odbacivanja realne slike situacije i trazenja racionalnog resenja-svoje kasnjnje opravdavamo guzvom u saobracaju)-na isti nacin mladi ili 'pak stariji opravdavaju ponasanje omladine trazece neka racionalna resenja za njihove realne postupke). "Lude" stvari cine jer su mladi, pa da li bas??
 
Nazalost izreka mladost ludost se toliko izlizala u koriscenju u situacijama gde se uopste ne moze primeniti.Svi smo mi bili mladi i pomalo luckasti zbog bujanja hormona ili slicno.Ali u novije vreme se toliko oseti taj jaz u generacijama iako razlika bude samo 5 godina.Prebrzo se zivi i vecina ili ne moze ili ne zeli skoncentrisano da isprati tok desavanja pa je onda uvek lakse baviti se krilaticama nego problemima.Generalno mislim na roditelje.Jedan primer,imamo danas prosecnog gradjanina koji radi dva posla da bi preziveo.Muskarac koji pored redovnog posla,trazi i sto vise privatnog i zenu koja pored redovnog posla ima kuci gomilu obaveznog posla da joj je to kao jos jedno zaposlenje.Na kraju radnog dana,tusiranje i spavanje.Na bilo koje pijanstvo svog deteta od 15 godina,reci ce sta.........Lakse je,nema se snage.Drugi primeri su ne tako postene i vredne porodice.Pa mozemo da kazemo slobodno,genetika.A sva ta drogiranja i alkoholizam su u stvari psiholoski vapaji.Resenje,zrtvuj more,nemoj psihu deteta,zrtvuj slobodno vreme nemoj psihu deteta,zrtvuj orginal patike,nemoj psihu deteta......A sa strane drzave,zrtvuj profit nemoj svrhu mladih narastaja.Rigoroznije disciplinske mere za svaki slican prekrsaj.Itd.itd.itd.Samo moje skromno misljenje.
 
Misljenja sam da su danasnji mladi ljudi...neka bude oni do tridesete godine, odlicno ispali, i da se ponasaju bas u skladu sa vremenom u kojem se nalaze.

Velika vecina njih, i dalje u sebi zivi, na neki zakrzljali nacin, socijalisticku bajku koju su proziveli njihovi roditelji. Da docaram, svi oni cekaju da dobiju ni manje ni vise nego isto sto su i njihovi roditelji dobili od zivota (bezbriznost, pristojan posao i pristojnu platu, svoj stan ili kucu itd...)

Njihovi prethodnici su im tu mogucnost unistili, posto su mirno gledali unistenje drzave u kojoj zive.

Sve za to ima posledicu da je danasnja mladost takva kakva jeste.

Sto se mene tice odlicna. I kako god da se ponasaju, dobri su.

Ipak treba preziveti cinjenicu da ti je roditelj svoju mladost proziveo srecno, dok ti za to, kao mlad covek danasnjice i nemas neku veliku sansu.Delimicno i zahvaljujuci bas i njima.
 
Misljenja sam da su danasnji mladi ljudi...neka bude oni do tridesete godine, odlicno ispali, i da se ponasaju bas u skladu sa vremenom u kojem se nalaze.

Velika vecina njih, i dalje u sebi zivi, na neki zakrzljali nacin, socijalisticku bajku koju su proziveli njihovi roditelji. Da docaram, svi oni cekaju da dobiju ni manje ni vise nego isto sto su i njihovi roditelji dobili od zivota (bezbriznost, pristojan posao i pristojnu platu, svoj stan ili kucu itd...)

Njihovi prethodnici su im tu mogucnost unistili, posto su mirno gledali unistenje drzave u kojoj zive.

Sve za to ima posledicu da je danasnja mladost takva kakva jeste.

Sto se mene tice odlicna. I kako god da se ponasaju, dobri su.

Ipak treba preziveti cinjenicu da ti je roditelj svoju mladost proziveo srecno, dok ti za to, kao mlad covek danasnjice i nemas neku veliku sansu.Delimicno i zahvaljujuci bas i njima.
Najverovatnije treba da budemo kivni jel su nam roditelji ziveli sretno ako su i ziveli.Ali tu kucu koju pominjes ili stan roditelj je i sagradio.Velika vecina mladih danas ni racune ne placa a kamoli da sagradi nesto.A nije to bila tako bericetna mladost ili cak bajkovita.Mnogi su od nule krenuli.Bukvalne nule.Bez neke velike sanse.
 
Najverovatnije treba da budemo kivni jel su nam roditelji ziveli sretno ako su i ziveli.Ali tu kucu koju pominjes ili stan roditelj je i sagradio.Velika vecina mladih danas ni racune ne placa a kamoli da sagradi nesto.A nije to bila tako bericetna mladost ili cak bajkovita.Mnogi su od nule krenuli.Bukvalne nule.Bez neke velike sanse.

Ovo sam vise prosesedio iz socioloskog aspekta, ne bavim se pojadinacnim manjinskim slucajevima koji potvrdjuju jedan obris algoritma kako je taka sve funkcionisalo, a kako sada.

Tada je pocinjati od nule bilo sasvim ok za vecinu, posto su sanse za pristojnu platu, sigurnost i sve ostalo bile vece, mnogo vece nego danas.

A ti kojima su tada sanse bile normalne, su te sanse danas upropastili svojim potomcima svojim glupiranjem.

Tako da da, mladost danasnjice je opravdanje. Ne mogu deca i mladi da se krive sto ne mogu da se integrisu u neki mulj koji vlada u drzavi i sto ne znaju ni za kakav autoritet.

Autoritet se stice, on se ne moze dobiti na tanjiru.
 
Ovo sam vise prosesedio iz socioloskog aspekta, ne bavim se pojadinacnim manjinskim slucajevima koji potvrdjuju jedan obris algoritma kako je taka sve funkcionisalo, a kako sada.

Tada je pocinjati od nule bilo sasvim ok za vecinu, posto su sanse za pristojnu platu, sigurnost i sve ostalo bile vece, mnogo vece nego danas.

A ti kojima su tada sanse bile normalne, su te sanse danas upropastili svojim potomcima svojim glupiranjem.

Tako da da, mladost danasnjice je opravdanje. Ne mogu deca i mladi da se krive sto ne mogu da se integrisu u neki mulj koji vlada u drzavi i sto ne znaju ni za kakav autoritet.

Autoritet se stice, on se ne moze dobiti na tanjiru.

Onda svoju starosnu granicu koju si postavio smanji dobro ako mislis ici za ovom tezom.
 
Cesto se moze cuti recenica u narodu "Mladost ludost".Zasto?
Mnogi ljudi opravdavaju postupke mladih ljudi,samo zato sto su mladi.
To je kao neka 'kancerogena' pojava koja unistava drustvo i coveka i poroducu kao celiju drustva iz korena.

to nije kancerogena pojava i ta metafora ti i nije baš najsrećnija

uvek i u svačijem odrastanju je postojala "mladost ludost"...
to je onaj period kad nam se čini da možemo sve
i hoćemo još i više
i tražimo granice vlastitih izdžljivosti
i ispitujemo mogućnosti, otvaramo vrata
gledamo svuda, jurimo, hoćemo i gore i dole..
i sve to radimo bez dovoljne svesti o posledicama

neko će da se napije
a neko drugi će da skače sa 3 metra visine
samo da bi video kako je to i da li može

nisam sigurna koje je tvoje pitanje
alkoholizam, pušenje i narkomanija
nisu isključivo vezani za mlađu populaciju
 
Cesto se moze cuti recenica u narodu "Mladost ludost".Zasto?
Mnogi ljudi opravdavaju postupke mladih ljudi,samo zato sto su mladi.
To je kao neka 'kancerogena' pojava koja unistava drustvo i coveka i poroducu kao celiju drustva iz korena.
Cesta ja pojava da u nasoj okolini mladici i devojke cine nedolicna ponasanja,a pod tim smatram za pocetak alkoholizam odnosno alkohol koji je cesto dostupan mladjima od osamnaest godina kao vekna hleba.
Svedok sam da mnoge ozbiljnije stvari se nadovezuju na alkohol i cigarete iako svi oni 'pocetnici' misli da ce se na tome sve zaustavit.
Ljudska osobina je traziti vise,sta vise ja licno smatram da je to ohrabrujuce ali ako to trazenje vise krene stranputicom sto se mogima u mojoj okolini desava onda nista nije dobro.
Interesujeme sta okolina ili sredina sveta,koja razume ovaj jezik i ovo pismo koje ja koritim,misli i postoji li neko resenje ovim boljkama kao sto su alkohol,duvan a kasnije i jaci narkotici?

Nije opravdanje - samo olaksavajuca okolnost.
 

Back
Top