Veliki problem, molim za savet

Linejna

Veoma poznat
Poruka
10.879
Prosto ne znam gde da napisem ovo sto me muci.
Izvinjavam se unapred moderatorima, samo moram sa nekim da podelim sta se juce dogodilo sa mojom Milicom, havanezerkom.
Ko je pratio moje postove, zasigurno znam da je mimi`s mom upoznata sa mojim problemom, zna da je Milica imala operaciju patele zadnje leve noge polovinom marta ove godine.
Ona ima sedam godina, napunila sad u avgustu, na polovini je zivotnog puta, jer havanezeri zive oko 12 do 14 godina, bar po oficijelnom sajtu o ovoj rasi...
Sta se juce desilo.
Pocela je da hripti, kasljuca, bila je prilicno uznemirena, sakrivala se po budzacima po stanu i odmah sam videla da nesto ne valja.
Prvo da pomenem da se koliko toliko rehabilitacija posle operacije patele odvijala onako kako je Bog zapovedio, posle operacije naravno nije bilo ispadanja kosti i hramanja, oporavljala se dosta dugo, smrsala malo, jer je to beskrajna prica, trebala je posle operacije da seta sto vise, a da jede sto manje, a ona zbog operacije nije bas bila toliko mobilna. Uglavnom je oslabila, a oslabila sam i ja finansijski pa joj nisam mogla kupovati antiartrozin, a ni adekvatnu hranu za njen joint deseas problem, tako da se sve tako namestilo da nije moglo gore.
Uglavnom, posle odlaska veterinaru koji joj je davao injekcije jednom, a razgovarao na mobilni drugom rukom, vratili smo se kuci.
Ona se smirila pod dejstvom antibiotika, leka za opustanje i vitamina, ali kada je ustala kada je moj prijatelj usao u stan da ga pozdravi kao sto je to redovno cinila, ona je odjednom opet pocela da sepa i sve je opet po starom. :(
Ja vam ne mogu opisati svoju bol i zaista ne znam sta da radim sada. Sta se to moglo desiti tako odjednom sa tom nogom koja je operisana.
I to tako naglo.
Odmah smo zvali veterinara koji ju je operisao i danas idemo kod njega da je pogleda i sigurno snimi rentgenom.
Sta da ocekujem? Da li je moguce da je ovo kraj.
Ona od juce vise nije ona ista kuca. Stalno lezi i vuce se, sva se iskrivila, da nije nekako sve to preslo na karlicu, kuk ili sta?
Ja ne znam sta sada mogu da ocekujem i sta ce mi vet reci jer ne zelim da ona trpi ikakav bol.
Ako ja vec moram da trpim bol, ne zelim da bespomocna zivotinja, ona za mene i nije zivotinja nego moj najbolji prijatelj, ako me razumete, ja ne mogu da dozvolim da ona vise nema koliko-toliko kvalitetan zivot i da mora da se pati i da se vuce na tri noge.
Sta da radim?
Znam da sam kriva sto joj nisam za ove mesece posle operacije pruzila svu mogucu pomoc, ali sta cu, nisam zaposlena ni ja, a ni moj prijatelj sa kojim zivim, na ivici smo egzistencije i ja zaista vise nisam pametna sta dalje da radim.
Ionako sam depresivna zbog cele situacije, ostala sam i bez oca u maju, ni do cega mi nije, nema ko da mi pomogne, nemam posao, ostaje mi samo izgleda da popijem neke tablete i zavrsim sa zivotom jer ne mogu da gledam da se tako muci jedino bice koje je bilo uz mene kada mi je bilo najteze, a muci se jer to vidim svojim ocima.
Naravno da bih za sobom povela i nju, jer ona osim mene nema koga koji bi se brinuo o njoj.
STA DA RADIM? LJUDI MOJI???
 
Poslednja izmena:
Moguce da je osamucena od terapije samo pa je tako reagovala, a ne smem da ti napisem na sta sam prvo posumnjala za te prvobitne simptome. :sad2: U stvari, nema smisla da te drzim u neizvesnosti, vi bese imate dosta komaraca okolo? Je li zasticena ona? NADAM SE DA GRESIM, ali ne bih 100% iskljucila ni dirofilariju, heart-worm disease, stigla je gamad i kod nas. :(
 
Kaze vet da UZ ne pokazuje da se ista desilo sa nogom.
Nisam pametna. Zasto se sve to onda dogodilo?
Hvala ti andjele za odgovor. Da samo znas sta mi znaci tvoj post.

koju hranu bi ona trebalo da jede? mislim, sta su ti preporucili?
mozda nju sirotu muci artirtis?
znam da u takvim slicajevima psi dobijaju redovno glukozamin ( to je valjda ovo sto si joj davala?) ali ni plivanje nije losa ideja
moji su tvorovi plivali redovno kad su imali problema sa zglobovima
to je duga prica, vet nam savjetovao
plivali su u onoj velikoj kadici za bebe


http://voices.yahoo.com/how-ease-dogs-arthritis-joint-pain-without-5409445.html
 
Redovno joj dajem Dehinel, ako to ista pomaze iznutra. Koliko sam cula od nasih veterinara, doduse to je bilo jos odavno - kad sam dosla iz Amerike (2008.), tada nisu davali vakcinu protiv srcanog crva, (jedan momak u belom - ne znam sta je bio, doktor ili stazista ili student), kada smo pricali o tome na Vet. fakultetu nije ni cuo za istog (srcanog crva). Tada su mi rekli da je taj parazit endemski i da ga ima u Americi i da je zato tamo i primala tu vakcinu, kada sam ih pitala hoce li dobiti vakcinu i za srcanog crva te prve godine naseg dolaska u Srbiju.
Izvinite ako pisem nesuvislo, popila sam nesto za smirenje. Vet se uplasio da cu mu u ordinaciji dobiti infarkt.

Moja Milica definitivno mora da pije lek Antiartrozin, ali nisam imala novca da joj kupujem poslednja dva meseca, kao sto nemam ni za sebe da kupujem lekove. Zato se mozda sve ovo i dogodilo. :( Tuga.
Dok sam imala koliko toliko novca kupovala sam joj Hillsovu dzej kroz di hranu za zglobove, ali sada smo spale na Friskis za nju, a ja samo suva `leba jedem.

Dodje mi da sve prekratim i da uzmem sve moguce lekove i da zavrsim sa svime.

Devojke, velika srca ste, sve. Hvala vam puno.
Arvena
 
Mozda bi bilo korisno i da prebacis Milicu makar privremeno na pilece ili junece supice, uglavnom od kostiju, ev. sa sargarepicom, sa ukuvanim pirincem, to joj je svakako korisnije od Friskisa, a pritom zelatin koji se dobije kuvanjem kostiju daje solidne rezultate kod artritisa.

I slusaj, kako uvek moze da bude gore, tako uvek moze da bude i bolje, nemoj to da zaboravis, i ne zaboravi da ipak ima ljudi koji te vole i stalo im je do tebe, ma kako ti situacija izgledala. :zag:
 
P

STA DA RADIM? LJUDI MOJI???

Ja takodje imam psa , a koga takodje kao i ti volim iznad svega, ali gledajuci druge pse i njihove sudbine ( mislim na ove koje sam licno zahvaljuci svom psu i upoznala
i druzila se sa njima godinama svaki dan i jako ih zavolela), dozivljavajuci i prezivljavajuci uspavljivanje nekih koji su imali i samo 5 godina jer su bili neizlecivo bolesni,
razmisljala sam kako bih i sta bih ja da sam u situcaiji da moram da odlucim o momentu uspavljivanja svog psa. Ne mislim sada da je tvoj pas u toj fazi, to sa hramljanjem,
ukoliko pas nema teske bolove i nije nista narocito i moj ti je savet da sacekas kako ce se razvijati njena bolest, a najverovatnije i ozdravljenje i pobosljanje.

I nemoj da mucis sebe zato sto nisi imala stotine evra da joj kupujes nekakve lekove. 99,99% vlasnika pasa nema para za skupocenu hranu i lekove.
 
Redovno joj dajem Dehinel, ako to ista pomaze iznutra. Koliko sam cula od nasih veterinara, doduse to je bilo jos odavno - kad sam dosla iz Amerike (2008.), tada nisu davali vakcinu protiv srcanog crva, (jedan momak u belom - ne znam sta je bio, doktor ili stazista ili student), kada smo pricali o tome na Vet. fakultetu nije ni cuo za istog (srcanog crva). Tada su mi rekli da je taj parazit endemski i da ga ima u Americi i da je zato tamo i primala tu vakcinu, kada sam ih pitala hoce li dobiti vakcinu i za srcanog crva te prve godine naseg dolaska u Srbiju.
Izvinite ako pisem nesuvislo, popila sam nesto za smirenje. Vet se uplasio da cu mu u ordinaciji dobiti infarkt.

Moja Milica definitivno mora da pije lek Antiartrozin, ali nisam imala novca da joj kupujem poslednja dva meseca, kao sto nemam ni za sebe da kupujem lekove. Zato se mozda sve ovo i dogodilo. :( Tuga.
Dok sam imala koliko toliko novca kupovala sam joj Hillsovu dzej kroz di hranu za zglobove, ali sada smo spale na Friskis za nju, a ja samo suva `leba jedem.

Dodje mi da sve prekratim i da uzmem sve moguce lekove i da zavrsim sa svime.

Devojke, velika srca ste, sve. Hvala vam puno.
Arvena


jesi ti u bg?
sad idem do vetice, moje drugarice, nekim drugim poslom
pa cu vidjet s njom jel ostalo glukozamina njoj nesto
sad sam zvala i drugaricu ciji je pas to pio ranije
ali njoj nije ostalo nista
onl sto mi je rekla jeste da im je vet preporucio neke tablete za ljude
istog sastava koje su dosta jeftinije
provjericu s ovom mojom to
pogledacu i u apoteci posto je
ovaj sto si ti davala sam nasla po 1200
aj da vidimo da li je bitna razlika u sastavu i cijeni
nije mi problem da vam to kupim
javim se na pp cim dodjem kuci
ona je mala i jedno pakiranje joj bas dugo traje
nas macak citav zivot pije methazid i zato vrlo dobro znam
kako se osjecas kad nemas da joj kupis
dogadjalo se i nama

koliko sam skapirala najveca fora s tim specijaliziranim hranama jest
upravo to sto sadrze ono sto fali - tipa glukozamin, l metionin...
al recimo ja macku dajem metionin tablete
jer tako znam koliko je unio toga sto mu fali
i onda jede regularne hrane
ne znam dal je ovo slicna stvar?

ova moja jede kuvano
jer ih imam 4 - nju, macka i 2 tvora pa mi je jeftinije da jedu kuvano
a granue samo da grickaju...kad bas oce
razmisli i ti o tome
mozda se tako lakse iskombinirat kad je vec teska situacija

i ne ocajavaj nego se saberi koliko mozes
glavu gore, sve to prodje
 
Poslednja izmena:
sad vidjeh - sto joj dajes dehinel, mislim to je antiparazitik
dosta je mislim dvaput godisnje?
sumnjas na srcanu glistu? kod nas je ima, ali je relativno rijetka
mozda ako ste u nekom mocvarnom kraju, uz dunav
ali to rijesis adekvatnim izborom preparata protiv buva i komaraca
preventivno
tipa ogrlice
moja lora upravo zbog toga nosi skalibor cijelu godinu
 
Posto sam se opet pogubila u vezi sa mojom Milicom, opet molim da mi neko da savet, jer mi se njen vet ne javlja.
Valjda ukljucuje mobilni kasnije i ne mogu da doprem do njega.
Odvela sam je u petak kod njega zbog ogromne izrasline koja joj se preko noci pojavila, tek u petak nije mogla da stane i to bas na tu operisanu nogu...
Otok je bio tvrd na dodir, crven, tacno gore iznad jastucica na zadnjoj nozi. Ogroman crveni plik.
Gledala sam da li se ubola na nesto, kako je to moglo preko noci tako da bukne, ali kako nemam trenutno naocare, slepa sam kod ociju i nisam videla nista sto bi eventualno uslo i napravilo takvu grudvu.
Odveli smo je kod veta koji je rekao da ju je nesto ubolo, nije je nesto preterano ni pogledao, mada sam ja pokusavala da produzim pregled sto vise, ali kao po obicaju odhhebao me je sa tradicionalno tri injekcije i da mu se javimo ako nesto ne bude u redu.
I naravno, nije bilo u redu.
To vece je imala temperaturu, u subotu je kunjala i nosila sam je napolje i stavljala na travu da odradi fizioloske potrebe onoliko koliko moze. I to je jedva radila. Mislim na stolicu zbog specificnog polozaja koji mora da ``odradi`` da bi kakkila (mora da se osloni na obe zadnje noge).
Sve u svemu, juce u nedelju pogledam joj ujutru nogu kad taj plik promenio boju, postao je plav!
Odveli smo je kod veta i on joj je skalpelom isekao tu ``tvorevinu`` i potekla je krv. On je rekao da ima gnoja, ali ja taj gnoj nisam videla. Samo cistu nezgrusanu krv koja je lila iz rasekotine koja je i za coveka velika.
Isprao joj je ranu hidrogenom, zavio joj nogu i poslao nas kuci. Naravno, opet je dobila neke injekcije i opet kao i svaki put nije rekao sta joj je dao sto me izludjuje kod njega. Ovaj moj pratilac me je proglasio ludacom sto se ja ``mesam`` u veterinarov posao i da zacutim vise i da vet zna dobro sta radi.
Prave me obojica ludom, a ja to nisam. Valjda je moje pravo da znam sta joj je od lekova dao???
I sada ima zavijenu tu sapu i moje pitanje je posto nikada nije nosila zavoj je: da li smem da joj taj zavoj skinem da vidim kako je rana, a kad joj skinem kako cu je izvoditi napolje, rasekotina je ogromna, bojim se neke infekcije, imam samo jedan zavoj, ali ne znam da previjam.
Vet je jos juce rekao da joj zavoj skinemo kad dodjemo kuci, ali ja nisam smela to da ucinim jer bi to bila otvorena rana.
Sta da radim dok ne dobijem veta na mobilni?
 
Imaš li Flogocid mast i jod ili 3% hidrogen? Ako imaš, smeš slobodno da joj odviješ nožicu, posle šetnje joj malo ispereš nekom od ove dve tečnosti koju imaš i onda joj namažeš Flogocid (od drugog proizvođača, isti miris/smrad je Flogoderm), pa sve i da ga poliže, njena pljuvačka sadrži lizozim koji pospešuje zarastanje rana i smanjuje upale. Sasvim je moguće da nisi uspela da prepoznaš gnoj, i sam gnoj često može kod jakih upala da se pomeša sa krvlju do te mere da poprimi crvenkastu boju. I najverovatnije je stvarno nešto ujelo. A šta joj je dao? Nešto na bazi penicilina, možda u kombinaciji sa streptomicinom (ono belo gusto), nešto na bazi gentamicina (ono što peče) i neki kortizonski preparat za ublažavanje upale.
 
Hvala Mimi`s mom.
Ti si moj andjeo cuvar.
Dao joj je tri komada injekcija.
Znam da je u pitanju (bar za jednu injekciju), da je antibiotik, ali koji - ne znam.
Sada cu joj osloboditi nozicu pa cu videti na sta to lici.
Bojim se sta cu da vidim, ali moram.
Nemam kod kuce hidrogen, samo jod.
Uradicu tako posle izlaska, stavicu joj jod, jer mi vec odavno ne setamo, samo je nosim u rukama.
Pa kakav je to kvalitet zivota za jedno kuce koje je celo leto bolovalo od raznih upala na sapicama.
Nije potrcala mesecima, hebem mu zivot.
Hvala ti jos jednom, mila.
 
U pravu si. Nema pomocnika.
Tolika navala kod njega, a on sve sam.
Mozda sam bila i pregruba prema njemu, ali kad radi sa psom, mackom nema tu da trazi nista neka osoba koja samo bane u prostoriju i pocne da se dere: ``Gde si doktore, kako je, sta ima?`` i onda mu odvlaci paznju sa psa ili macke; ili da prica mobilnim telefonom dok zivotinjama daje injekcije.
Mislim da to nije u redu.
Sledeci put cu ako nam neko tako upadne usred pregleda da otpratim uljeza iz prostorije i da mu kazem par stvari.
A i veterinaru da se ne javlja na mobilni dok se bavi pacijentom, jer je takvo ponasanje nedopustivo za jednog zdravstvenog radnika, a da i ne govorimo o osnovnim elementima kulture.
Onda bih i ja mogla tako da mu kazem, doktore nemam sada novac, sledeci put... sigurno bi mi rekao da tako ne moze.
A da menjam veterinara ne mogu, ovaj sto me vozi nece ni da cuje o tome. Odgovaraju mu cene i lokacija.

Izgleda sve je po principu: koliko para - toliko muzike.
Za ova dva dana je samo od mene dobio 1.600,00 RSD za po pet minuta posla.
 
Taj ti je još i povoljan, da vidiš samo koliko deru ostali kučkarsko-mačkarski veterinari. I svakako je lakše raditi, samo je početno ulaganje u ambulantu veliko, posle su troškovi daleko manji u odnosu na zaradu. A ako taj vaš veterinar radi i teren, e to tek ne valja, rastrzan je i umoran. Razumem čoveka potpuno.
 
Vodila sam je i danas.
Odmotao joj je zavoj i isto je sve kao i juce sto je bilo.
Krv je krenula kroz taj rez kada je rana bila oslobodjena.
Otok nije splasnuo niti se vidi da je nesto krenulo na bolje.
Stavio joj je na tu ranu onu rusku kremu Mummy ili kako god se zove i ponovo joj stavio zavoj.
Opet je dobila dva komada injekcija.
Kaze da je to ucinila stafilokoka i da ce je antibiotik smiriti.
Nisam pametna.
I sutra nam je rekao da dodjemo da je pogleda.
 

Back
Top