Monstruozni vir guta sve pred sobom!

gost 129086

Buduća legenda
Poruka
27.222
NEVEROVATNE SCENE: Monstruozni vir guta sve pred sobom!

LUDI SVET, 11:36, 16.08.2013.Autor: Bportal.ba
Video misterioznog vrtloga u Litvaniji, koji grabi i uništava sve na šta naleti, velikom brzinom se proširio po internetu.
Neverovatan vir koji proguta i uništi sve što se nađe u njegovoj blizini, nalazi se uz obalu reke Daugava u Litvaniji.
Snimak monstruoznog vrtloga brzo je postao hit na intenetu, a video je pregledan više od šest miliona puta.

 
Poslednja izmena:
Meni je neobično što rupa privlači sve sa sobom i ogromne ledene ploče kako mogu da samlevaju led u rupu i to velikom brzinom, po mojoj proceni, stvorila se ogromna dubina ko zna koliko kilometara a gde se tamo završava? I zanimljivo mi je da ova rupa je baš nadomak obale. Rupa bi mogla da proširi i obuhvati deo obale da propada u nju pa i onog dečka da povuče. Sećam se jedno leto otišla sam na Bovansko jezero tamo gde su pecaroši, a voda mutna pa niš' ne vidiš, uzmem ja prut metar i po i polako ga spustim u vodu baš tu obalu do mene i pustim prut, ono samo propada u vodu, a meni stomak spopao strah.
 
images


На слици је Златарско језеро. Не знам јеси имала прилике то да видиш, обрати пажњу на бетонски круг у води. То је уствари џиновски олук. Када се ниво језера подигне до критичне границе, вода увире у њега и отиче даље реком неколико десетина или можда и стотинак метара испод бране. Наравно да ће такав левак усисати све што плива по површини.

Иначе сам на малом савском језеру (такозвани Таложник на Ади Циганлији) имао прилику да видим врло сличан вртлог као тај на клипу, само ипак мањи.

Када би то била провалија у земљи испод корита реке (никад нисам чуо да тако нешто постоји), онда би ти била у праву, било би врло глупо на том месту стајати и снимати.
 
Meni je neobično što rupa privlači sve sa sobom i ogromne ledene ploče kako mogu da samlevaju led u rupu i to velikom brzinom, po mojoj proceni, stvorila se ogromna dubina ko zna koliko kilometara a gde se tamo završava? I zanimljivo mi je da ova rupa je baš nadomak obale. Rupa bi mogla da proširi i obuhvati deo obale da propada u nju pa i onog dečka da povuče. Sećam se jedno leto otišla sam na Bovansko jezero tamo gde su pecaroši, a voda mutna pa niš' ne vidiš, uzmem ja prut metar i po i polako ga spustim u vodu baš tu obalu do mene i pustim prut, ono samo propada u vodu, a meni stomak spopao strah.

Losa ti procena, nadji na tom istom YT poplava Bovan iz mislim 2011. da vidis ISTO to samo izbliza i mnogo veci levak, da vidis sta to sve moze da uvuce...
Evo da ispadnem kavaljer za toliko... ;)

Inace ja ispod ovog levka pecam povremeno, jer je samo nekoliko metara od obale pri prosecnom nivou vode... jedno 20m ispod!!!
 
images


На слици је Златарско језеро. Не знам јеси имала прилике то да видиш, обрати пажњу на бетонски круг у води. То је уствари џиновски олук. Када се ниво језера подигне до критичне границе, вода увире у њега и отиче даље реком неколико десетина или можда и стотинак метара испод бране. Наравно да ће такав левак усисати све што плива по површини.

Иначе сам на малом савском језеру (такозвани Таложник на Ади Циганлији) имао прилику да видим врло сличан вртлог као тај на клипу, само ипак мањи.

Када би то била провалија у земљи испод корита реке (никад нисам чуо да тако нешто постоји), онда би ти била у праву, било би врло глупо на том месту стајати и снимати.

Nisam bila na Zlatarskom jezeru, ima vremena. :D Znam za levak, to ima na Bovanskom jezeru. Reka je reka, jezero je jezero. Levak je stručno i zamišljeno napravljen prema modelu da bi povećana voda mogla da otiče; reka k'o reka, ali ima mnogo virova, i nepravilan položaj zemljišta na dnu, u slučaju poplave vrlo često odlomi po neki deo obale i prelije preko površina kao sad na ovom klipu. Trebamo pretpostaviti da ispod i bočne strane reke ima i podzemna reka, računamo i pomeranje tla. Stari ljudi s pravom kažu da je reka opasnija od jezera. A kako se ono otvori rupa usled vlaženja zemljišta sve zavisi od snage brzine koju nosi reka, i može sama od sebe da zatvori ako je u rupi povećana voda i više nema gde da otiče?

Spomenuo si Adu Ciganliju, ja se setim neobičnu priču jednog prijatelja, davno beše, ne sećam se da li je Dunav ili Sava, on je stajao na mostu i gledao, bilo je leto, bilo je ljudi na obalu da se kupaju i sunčaju, iznenada ovaj deo obale se odvalio i propao u reku, propali su i ljudi. Niko nije preživeo. :eek: Najčudnije je da to nije bilo na medijima.

Losa ti procena, nadji na tom istom YT poplava Bovan iz mislim 2011. da vidis ISTO to samo izbliza i mnogo veci levak, da vidis sta to sve moze da uvuce...
Evo da ispadnem kavaljer za toliko... ;)

Inace ja ispod ovog levka pecam povremeno, jer je samo nekoliko metara od obale pri prosecnom nivou vode... jedno 20m ispod!!!

E pa jedan od ovog snimka je moj prijatelj koji je ovo snimao na delu. :) Hvala za video klipove, sve mi je poznato.
 
Poslednja izmena:
Meni ipak ono sa videa ne deluje kao reka, lik kad zumira cini se da do sledece obale ima bar kilometar, nije mi poznata nijedna tako velika reka u Letoniji, ili gde je vec snimano... Mada ko zna, mozda je i reka koja se izlila, pa pukao/spao saht uz poplavljen put, taman i lici na tako neku rupu oko metra u precniku...
 

Back
Top