Kriticka vs. pozitivisticka svest

Kako se stvara kriticka a kako pozitivisticka svest?
Da li se kroz skolsko-obrazovni sistem uopste moze izgraditi neki delic kriticke svesti?

pa kriticka svijest se stvara posmatranjem, gledanjem ... iskljucivo to, ne moze je ugusiti ni jedna okolnost ... kriticar se radja ... tj radja se covjek koji posmatra koji upija koji, zna mane ... ne mora on zavrsiti na kraju kao neki galamdzija, kao ni 99% njih
 
Mogao bih ja o nepravdi danima da se derem al cuvam polozaj i tiho serem. Kriticar je (kontrolisani) proizvod obrazovnog sistema. Racionalna kritika animira i pokrece drustvene snage i drustvene promene a u raspadnutim zajednicama poput nasih kriticar moze biti i nepismen

"Racionalna" kritika je upravo kontrolisana kritika. Tacnije,ona pokrece kozmeticke promene u okviru postojeceg sistema.
Kriticka svest je usmerena na stvaranje novog a ne na "poboljsanje" loseg.
 
Kako se stvara kriticka a kako pozitivisticka svest?
Da li se kroz skolsko-obrazovni sistem uopste moze izgraditi neki delic kriticke svesti?

Školsko-obrazovni sistem je samo davanje tragova, informacije o postojanju nečega što bi umovanju čovekovom moglo biti od pomoći.
Stvaranje kritičke svesti mogu da pokrenu dobri profesori, ali mora i učenik da bude kapacitet za to, nisu svi sposobni da imaju kritičku svest. Ima primera i na ovom pdfu gde nešto što je prvobitno nastalo kao proizvod kritičke svesti biva prihvaćeno kao dogma i samim tim mu je poništena vrednost. Umesto kritičke svesti imamo kritičnu svest.
 
najlakše je smisliti novo, treba smisliti novo i dobro.
Ja kad izađem s nekim drugarima i kad krenu ozbiljne priče, svi krenu da se bacaju kamenjem na kapitalizam jer je to najlakša meta
ja kažem dobro ajde de je bolji sistem
naravno neko uvek pomene komunizam e onda ide trosatna rasprava o tome da li je komunizam dobar ili loš
a onda popadamo od alkohola svi.
 
najlakše je smisliti novo, treba smisliti novo i dobro.
Ja kad izađem s nekim drugarima i kad krenu ozbiljne priče, svi krenu da se bacaju kamenjem na kapitalizam jer je to najlakša meta
ja kažem dobro ajde de je bolji sistem
naravno neko uvek pomene komunizam e onda ide trosatna rasprava o tome da li je komunizam dobar ili loš
a onda popadamo od alkohola svi.

:hahaha: da znas brate....
 
najlakše je smisliti novo, treba smisliti novo i dobro.
Ja kad izađem s nekim drugarima i kad krenu ozbiljne priče, svi krenu da se bacaju kamenjem na kapitalizam jer je to najlakša meta
ja kažem dobro ajde de je bolji sistem
naravno neko uvek pomene komunizam e onda ide trosatna rasprava o tome da li je komunizam dobar ili loš
a onda popadamo od alkohola svi.

Pa da,rec racionalno u prethodnom postu nije shvacena :)
 
Racionalno u ovom smislu znaci bukvalno "selo gori a baba se ceslja"
Ako na ocigledne znakove propadanja i urusavanja(radijacija,nuklearne probe,razvoj oruzja za masovno unistenje,poremecaj ekosistema,izlivanje nafte po okeanima,genetske manipulacije i zloupotrebe...) gledas sa stanovista racionalnog. Na racionalnu kritiku nuklearne energije i naoruzanja je trebalo racunati u njenom nastajanju. Sada je kritika svedena na uocavanje posledica,a neki i pred tim pokusavaju zatvoriti oci pozivajuci se na termin "racionalno".
 
najlakše je smisliti novo, treba smisliti novo i dobro.
Ja kad izađem s nekim drugarima i kad krenu ozbiljne priče, svi krenu da se bacaju kamenjem na kapitalizam jer je to najlakša meta
ja kažem dobro ajde de je bolji sistem
naravno neko uvek pomene komunizam e onda ide trosatna rasprava o tome da li je komunizam dobar ili loš
a onda popadamo od alkohola svi.

ne treba ništa novog izmisliti
is
dobre stvari su odavno izmišljene
- i ekskomunicirane


a ako u procjenu uključim volju/nastojanje te ovakvu ili onakvu svijest, ne radi se o procjeni nego o ritualu.
ova alatka gore ne funkcionira na takav način.
 
Poslednja izmena:
ne treba ništa novog izmisliti
is
dobre stvari su odavno izmišljene
- i ekskomunicirane


a ako u procjenu uključim volju/nastojanje te ovakvu ili onakvu svijest, ne radi se o procjeni nego o ritualu.
ova alatka gore ne funkcionira na takav način.
Zajebal si se...Nadam se bukvalno...:lol:
Samo je pitanje decenija kad će se tenzije kvantnog polja usmeriti u kontragravitaciju jednog žiroskopa,a onda zbogom naftna industrijo...
(Ovaj ribolovac dobro poznaje jednačinu uzgona...) ..I onda je slabo reči da se sve odavno zna...Tek će se znati ,a I moći! ! !
Pozitivistička svest je skeptična I ne vidim ništa lose u tome...Inače je opreznost majka mudrosti...
Kritički um je po pravilu nekreativan I konzervativan... U filozofiji I nekako-u praktičnom životu-pedala!
 
Zajebal si se...Nadam se bukvalno...:lol:
Samo je pitanje decenija kad će se tenzije kvantnog polja usmeriti u kontragravitaciju jednog žiroskopa,a onda zbogom naftna industrijo...
(Ovaj ribolovac dobro poznaje jednačinu uzgona...) ..I onda je slabo reči da se sve odavno zna...Tek će se znati ,a I moći! ! !
Pozitivistička svest je skeptična I ne vidim ništa lose u tome...Inače je opreznost majka mudrosti...
Kritički um je po pravilu nekreativan I konzervativan... U filozofiji I nekako-u praktičnom životu-pedala!

:hahaha: Promeni pivaru :lol:
 
Kako se stvara kriticka a kako pozitivisticka svest?
Da li se kroz skolsko-obrazovni sistem uopste moze izgraditi neki delic kriticke svesti?

Sa trenutnim sistemom zatupljivanja i sprecavanja razvijanja kritickog razmisljanja, koji nazivamo obrazovanje, nemoguce je postici bilo sta. Iz razloga zato sto je upravo tako i zamisljen.
Treba prvo nauciti kako je obrazovni sistem koji imamo danas, nastao, i zbog cega upravo tako.
 
Kako se stvara kriticka a kako pozitivisticka svest?
Da li se kroz skolsko-obrazovni sistem uopste moze izgraditi neki delic kriticke svesti?

Um čoveka je njiva u kojoj možeš sejati svakojako seme (ideje) i svako od njih će uspevati. Ta semena (ideje) neće načiniti ni jednu niti drugu svest već samo malo različiti pogled. Svest će se razviti iz stečenih iskustava koja su se dobijala kroz mrimenu jednog ili drugog pogleda koji su nam kroz život donosili ovakva ili onakva iskustva.
Iskustva su ta koja menjaju svest - knjige ne menjaju svest.
Podsetimo se da imamo doktore nauka koji proizvode i prodaju drogu da bi drugima uništili život kako bi se domogli novca. Takodje imamo doktore nauka koji rade za mala primanja ali su srećni da svojim otkrićima mogu pomoći ljudima da žive zdravije i srećnije.
Obojica su se kljukali knjiškim znan jem ali je njihova svest odredila za šta će koristiti to znanje.
Iskustvo proizvodjača i trgovca drogom će mu dati saznanja šta je ispravnije, jer život mimo našeg svesnog vidjenje ne toleriše rad protiv života. Onaj drugi požrtvovani za dobrobit života osetiće nagradu iznutra novom ekspanzijom svesti i novim unutarnjim osećajem uzdignutosti, slobode i sreće ali i unutarnjeg zna nja i razumevanja te taj postaje još nesebičniji, požrtvovaniji, kreativniji i taj sa unutarnje strane počinje da zna i razume bez čitanja iz knjiga... To je ono kuda život vodi čoveka - da čovek spozna sebe iznutra kroz svoju pravu i visoku svest.
 

Back
Top