Бог по себи

Агарта

Poznat
Poruka
8.355
Пропаст бога: бог који бива „ствар по себи“...
Фридрих Ниче, Антихрист

Наравно, Ниче није мислио на било ког бога, нити било који „развој“ који нужно води у пропаст, него баш декаденцију Запада и хришћанство. С тим у вези, треба се подсетити његових погледа, изнетих у делу Антихрист.
Хришћанство је део неумитног процеса декаденције, који је почео деградирањем изворне јеврејске вере (процес који је почео пре хришћанства, а наставио се када су се путеви ове две вере раздвојили). У том смислу, и оно што се сматра „напретком“ заправо је инволуција, тако Нови завет ни у чему није бољи од Старог завета, чак супротно томе... Даљим деградирањем ове религије, њеном секуларизацијом, хришћански бог постаје „слабо кенигсбершко сунце“, што је алузија на Канта, његов категорички императив и одбијање да се бави метафизиком, односно Богом на тај начин. Тиме је процес деградације религије завршен, бог постаје удаљена „ствар“ за коју чак не знамо да ли постоји, али нам је етички неопходна. Но није завршен процес деградације и декаденције иначе, јер кроз секуларни хуманизам отворен је пут даљем изопачавању, те удаљавању од Природе, чиме се чак неки модерни „мислиоци“ хвале... То је процес декаденције културе који је сјајно приказао Драгош Калајић, уопште Ничеов поглед на свет овде се слаже са ставом традиционалиста, на које је иначе у великој мери утицао.
Но, постоји још један појам Бога, односно Апсолута који се чак не јавља нужно под именом „Бог“. Ако се неки бог посматра као личност, онда је стварно његова пропаст постати „ствар по себи“, најниже докле се може пасти... Али шта ако је Бог „од почетка“ схваћен безлично, као принцип до којег се дошло „понирањем у битак“, где су остали богови, верски списи, могли бити само инспирација. Такав је бог Брахман из Упанишада.
Постоји битна практична разлика. Овакав Бог је изван карме и њему се „молиш“ (молитва баш и не би била добра реч, зар не...) ако желиш превазићи карму, а не за ствари које су кармичке. Једноставније: Ту „молитва“ није упућена за здравље, већ за такво стање у којем ти ни здравље није неопходно, у којем појмови „здрав“ и „болестан“ ништа не значе. Превазиђени су, као уосталом и „ја“. Ако неко то жели. Ако не, за „нормалан“ живот, а и после живота, ту су лични богови, те њихови обреди, митологија и езотерија с њима повезана. Теологија је непотребна.
Брахман не треба мешати са богом Брама који је створио (односно ствара) свет, али који није у хиндуизму највише поштован. По броју храмова заостаје за многим другим боговима. Постоје различита митолошка објашњења зашто је то тако, но биће да је прави разлог што бог-стваралац и треба да остане далеко од човека.
Постоје афрички култови који такође слично гледају на ствари. Код старих Словена Сварог је створио свет, па заспао... Заправо, намерно сам се погрешно изразио, јер потребно је превазићи временски поглед на свет. Време није важно. Сварог ствара свет у сну. Или што би рекао Мајстор Екхарт – Бог ствара све ствари у садашњем тренутку.
Сварога нема много у обредној (молитвеној) пракси. Обраћаш се Перуну, али Перун није створио свет. Све има своје место, и зна се која је улога митологије, а која је улога филозофије. Такође и која је улога историје, која је суштински испод ове две. У хришћанству је све то некако измешано, све је обавезно – Бог мора бити историјски (у времену) и митолошки као натприродан и филозофски концепт. Резултат је јасан – смрт бога – бог је постао ствар, макар она била „по себи“.
Замислите личне богове антике, богове који јесу били личности и то какве, херојске узоре људима. Да ли би се могло десити Зевсу да постане СТВАР?! Са друге стране, ако појам Бога се „од почетка“ посматра као филозофски концепт (можда настала контемплацијом над светом богова и људи) онда није никакав проблем да буде неухватљива „ствар по себи“. Део транседенталне реалности која подупире овај свет илузије.
Ова два концепта не искључују један други. Можда се то може посматрати и елитистички, једно је „бог мислилаца“, или што би рекао Гијом Фај „пагански агностицизам“. Друго је свет сујеверја нужних за масе, као таквих сасвим морално потребних (стајала некаква „реалност“ иза њих или не). Но, ова два света не морају бити нужно одвојени. Неки разликују „високи“ и „народни“ будизам. Тешко да би једног Бруса Лија могли сместити у свет високих апстракција. Па ипак, у једном филму он каже „Непријатељ је небитан, јер 'ја' не постоји“. Да би припадник простог народа могао доћи до таквог увида ипак је потребно да постоји од почетка схватање транседенталног нивоа на којем је личност заиста небитна. А не да таквом постаје релативизацијом једне религије која је изворно непримењива ван манастира (а изнутра такође вребају разне качавенде)...
 
Боље да си ме питао КО?
Јер хришћани верују у Исуса Христа, човека који рођен у Галилеји, о његовом животу до 33. се мало зна, онда је проповедао, дизао мртве, постио у пустињи, дошао у Јерусалим, тамо издат и распет и за два дана васкрсао... кажу да ће се једном вратити. Узгред, о тој личности нема много историјских података.

Иначе, причали смо о томе. Ја ти могу дати ову или ону дефиницију, то је небитно. Битно је да ли верујеш да је Бог личност као ти или ја... Ето то.

- - - - - - - - - -

Niče je obična budala :roll:

Е ако си (му) рекао :hahaha:
 
Боље да си ме питао КО?
Јер хришћани верују у Исуса Христа, човека који рођен у Галилеји, о његовом животу до 33. се мало зна, онда је проповедао, дизао мртве, постио у пустињи, дошао у Јерусалим, тамо издат и распет и за два дана васкрсао... кажу да ће се једном вратити. Узгред, о тој личности нема много историјских података.
Иначе, причали смо о томе. Ја ти могу дати ову или ону дефиницију, то је небитно. Битно је да ли верујеш да је Бог личност као ти или ја... Ето то.

Pa namerno sam te pitao....isto kao sto je Pilat pitao sta je istina..umesto KO je istina..:lol:.....a istina mu je bila pred ocima. :lol:....ne mi nismo licnosti kao sto je Bog licnost.....to tek treba da postanemo u onom momentu kad nas Bog vaskrsne.....tj u trenutku obozenja....ovaj zivot jeste izgradja takve licnosti kroz odnos sa Bogom....jer licnost jeste tako sto se odnosi..sama po sebi je mrtva i ne postoji.....
 
Zasto budala ? Jel zato sto je slijepcima pokusao da otvori oci ?
Mozda i jeste budala jer nije shvatio da je to nemoguce !

Заправо, схватао је
Ова књига припада најређима. Можда од њих чак ниједан не живи. То би били они који разумеју мог Заратустру: како бих смео да се помешам са онима за које већ данас расту уши? - Мени припада тек прексутрашњица. Неки се рађају постхумно.
 
Pa namerno sam te pitao....isto kao sto je Pilat pitao sta je istina..umesto KO je istina..:lol:.....a istina mu je bila pred ocima. :lol:....ne mi nismo licnosti kao sto je Bog licnost.....to tek treba da postanemo u onom momentu kad nas Bog vaskrsne.....tj u trenutku obozenja....ovaj zivot jeste izgradja takve licnosti kroz odnos sa Bogom....jer licnost jeste tako sto se odnosi..sama po sebi je mrtva i ne postoji.....

А како ми знамо каква је то Бог личност? Може ли се такво искуство, ако га неко доживи, речима пренети? Можемо ли бар закључити индукцијом - рецимо знамо за људске личности, па за делфинске личности, па за клингонске личности... па ако све имају нешто заједничко то је ваљда божанска личност...
Колико знам, једино знамо за људске личности, а то чему као стремимо може бити толико другачије да нема везе са оним чему смо се надали. А можда и зажалимо кад сазнамо о чему је заправо реч ;)
 
evo recimo jedan primer iz Zaratustre sjajan po meni......koji govori i snazi duha i njegovom voljom za preobrazenjem......

O tri preobražaja
Otkriću vam tri preobražaja duha: kako se duh pretvara u kamilu, a kamila u lava, i
naposletku lav u dete. Mnogo teškog ima za duh, za jaki duh, duh voljan da nosi, koji je pun
strahopoštovanja: njegova jakost ište ono što je teško, i što je najteže. Šta je teško? tako pita
duh voljan da nosi, i to pitajući pada na kolena, kao kamila, i želi da ga dobro natovare. Šta je
najteže, recite mi, heroji? tako pita duh voljan da nosi, – da bih to uzeo na sebe te da uživam u
svojoj jačini. Zar nije ovo: poniziti se, da bi se nanelo bola svojoj oholosti? Pustiti svoju
ludost da blista, i time se izrugivati svojoj mudrosti? Ili je ovo: rastaviti se od svoga dela kad
slavi pobedu? Penjati se na vrletne bregove i iskušavati iskušitelja? Ili je ovo: hraniti se žarom
i travom saznanja a istine radi trpeti glad u duši? Ili je ovo: biti bolestan a bolničare ne primiti,
ni drugovati s gluhima koji nikad ne mogu čuti šta hoćeš? Ili je ovo: zagaziti u prljavu vodu
ako je to voda istine, i ne goniti od sebe hladne žabe i tople krastavice. Ili je ovo: voleti one
koji nas preziru, i pružati ruke prema sablasti kad hoće da nas zastraši? Sve to što najteže
uzima duh voljan da nosi na sebe: kao što natovarena kamila hita u pustinju, tako hita on u
svoju pustinju
. A u najusamljenijoj pustinji dešava se drugi preobražaj: tu lavom postaje duh,
slobodu hoće da dograbi kao plen, i da gospodarem bude u svojoj rođenoj pustinji. Svoga
poslednjeg gospodara tu on traži: hoće da mu postane neprijateljem, njemu i svome
poslednjem bogu, hoće da se bori o pobedu sa velikim zmajem. Ko je taj veliki zmaj što ga
duh neće više da naziva gospodarem i bogom? »Ti treba da« zove se veliki zmaj. A duh lavlji
govori »Hoću«. »Ti treba da«, leži pred njim na stazi, blistajući se u zlatu, zver s krljuštima a
na svakoj krljušti sjaji se zlatno »ti treba da!«. Tisućugodišnje vrednosti sjaju se na tim
krljuštima, a ovako zbori najsilniji od svih zmajeva: »sva vrednost što je imaju stvari – sjaji se
na meni.« »Sva vrednost stvorena je već, i sva stvorena vrednost – ja sam. Odista, ne treba da
bude više nikakvog 'Hoću'.« Tako kaže zmaj. Braćo moja, čemu je potreban lav u duhu? Zašto
nije dovoljna teretna životinja, koja se odriče svega a puna je strahopoštovanja? Stvarati nove
vrednosti – to ne može još ni lav: ali stvoriti sebi slobodu za novo stvaranje – to može snaga
lavova
. Da bi stvorio sebi slobodu i jedno sveto Ne i pred dužnošću: za to je, braćo moja,
potreban lav. Prisvajati sebi pravo na nove vrednosti – to je najstrašnije prisvajanje za duh
voljan da nosi i duh bogobojažljivi. Zaista vam kažem, to je za nj grabljenje i posao grabljive
zveri. Nekad je on, kao nešto što mu je najsvetije, voleo ono »ti treba da«: a sad treba taštine i
samovolje da nade i u onom što je najsvetije, da bi ugrabio sebi slobode od onoga što voli: lav
je potreban za takvo grabljenje. Ali recite mi, braćo moja, šta je to još što može dete a što ni
lav nije mogao? Što to mora grabeći lav da se pretvori još i u dete? Nevinost je dete i zaborav,
jedno počinjanje snova, jedna igra, jedan točak koji se iz sebe kotrlja, jedan prvi kret, jedno
sveto Da. Jeste, za igru stvaranja braćo moja, potrebno je jedno sveto Da: jer svoju volju hoće
sad duh, svoj svet osvaja sebi za-svet-izgubljeni
. Otkrio sam vam tri preobražaja duha: kako
se duh pretvorio u kamilu, a kamila u lava, i naposletku lav u dete. –
Tako je govorio Zaratustra
 
Узгред, има теолога који су стварно ценили Ничеа. Мислим да владика Николај ту спада (не бих се заклео). Такође и многи католички теолози...
 
А како ми знамо каква је то Бог личност? Може ли се такво искуство, ако га неко доживи, речима пренети? Можемо ли бар закључити индукцијом - рецимо знамо за људске личности, па за делфинске личности, па за клингонске личности... па ако све имају нешто заједничко то је ваљда божанска личност...
Колико знам, једино знамо за људске личности, а то чему као стремимо може бити толико другачије да нема везе са оним чему смо се надали. А можда и зажалимо кад сазнамо о чему је заправо реч ;)

E pa vidis u tome je prednost Hriscanstva sto ono ima licnost ispred sebe..licnost Sina Bozijeg.....ne postoji covek koji ne voli Hrista....postoje samo ljudi koji ne vole Hriscane koji ga ,,predstavljaju,,.....da,licnost Logosa se nalazi u svakoj stvorenoj stvari kao klica,potencijal...Sve je Jedno u Hristu i Hrist je Jedno u Svemu..koji tek treba da se ostvari.....uzmi citaj recimo gnosticki stoslov od Maxima Ispovednika
Evo ti dva linka ako te zanima necu da spamujem temu :
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Bogoslovlje/maksim03.htm
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Bogoslovlje/maksim04.htm
 
ne postoji covek koji ne voli Hrista....postoje samo ljudi koji ne vole Hriscane koji ga ,,predstavljaju,,.....

То си добро рекао. Долазимо до тога да Ниче није (толико) критиковао Христа, колико хришћане.
"Већ реч 'хришћанство' је неспоразум - у основи постојао је само један хришћанин, а тај је умро на крсту"

Ове речи треба схватити тако како су написане. Без обзира на оно шта иначе нека хришћанска организација (односно Црква, тзв. Тело Христово) може да заступа и значи конкретном народу, теби лично, и сл... Све су подједнако удаљене од примера који је Христ дао. Све, па и она чије линкове стављаш.

Само чекам неког весељака да се јави с оним "Све је јасно, пише у Библији", па да му поставим трик питање :D
 
Pa svi smo.....Hristos je ideal kome tezimo.....Crkva su ljudi sabrani oko ideala.....Telo sa mnostvom udova koji padaju dizu,padaju,dizu se....niko nije savrsen......a licemerno je da drugima vadis trn iz oka brvno je u tvojem oko....neka svako podje od sebe i nikada nece videti greh u drugome....a ko vidi greh u sebi moci ce da razume greh u drugom i tako......necu mnogo da kenjam.....granice Crkve se ne znaju to zna samo Bog......Duh dise de hoce....mozda je disao i kroz Nicea.....;)
 
То си добро рекао. Долазимо до тога да Ниче није (толико) критиковао Христа, колико хришћане.
"Већ реч 'хришћанство' је неспоразум - у основи постојао је само један хришћанин, а тај је умро на крсту"

Ове речи треба схватити тако како су написане. Без обзира на оно шта иначе нека хришћанска организација (односно Црква, тзв. Тело Христово) може да заступа и значи конкретном народу, теби лично, и сл... Све су подједнако удаљене од примера који је Христ дао. Све, па и она чије линкове стављаш.

Само чекам неког весељака да се јави с оним "Све је јасно, пише у Библији", па да му поставим трик питање :D
sve video ruzno i rdjavo u hriscana,u coveka a nista dobro...u stvari sebe je opisivao ...glupander..;)
 
Pa svi smo.....Hristos je ideal kome tezimo.....Crkva su ljudi sabrani oko ideala.....Telo sa mnostvom udova koji padaju dizu,padaju,dizu se....niko nije savrsen......a licemerno je da drugima vadis trn iz oka brvno je u tvojem oko....neka svako podje od sebe i nikada nece videti greh u drugome....a ko vidi greh u sebi moci ce da razume greh u drugom i tako......necu mnogo da kenjam.....granice Crkve se ne znaju to zna samo Bog......Duh dise de hoce....mozda je disao i kroz Nicea.....;)

Све то стоји, но самим односом према "незнабошцима" хришћани су показали колико се тога држе, а и односом између различитих својих фракција. Већ сам причао о томе. Већ код Христа имаш Кантов категорички императив - дакле, ко је рушио Перунов храм могао је очекивати да ће сутра и "његов" тј. Христов храм бити рушен. Што се и догодило...
Ако нечије речи не могу бити другачије до лоше схваћене, онда је боље да никада нису ни изговорене. Толики "страшни богови", па у име њихово рађено мање зулума него у име "бога милости". Кад се то има у виду, онда није чудно да се те никад схваћене речи на крају толико релативизују да Бог постаје "ствар по себи", а "Његова Реч", одн. Библија - само метафора.
А свега тога не би било да је схваћено оно што се одавно знало на даљем Истоку, а и другде - да су трајне "ствари" апстрактне, несхватљиве, а човек као привремено биће може имати само привремене домете (посебно у сфери онога што један човек другом може пренети, појединачни узлети могу свашта значити...)
 
Хришћанство је део неумитног процеса декаденције, који је почео деградирањем изворне јеврејске вере (процес који је почео пре хришћанства, а наставио се када су се путеви ове две вере раздвојили). У том смислу, и оно што се сматра „напретком“ заправо је инволуција, тако Нови завет ни у чему није бољи од Старог завета, чак супротно томе... Даљим деградирањем ове религије, њеном секуларизацијом, хришћански бог постаје „слабо кенигсбершко сунце“, што је алузија на Канта, његов категорички императив и одбијање да се бави метафизиком, односно Богом на тај начин. Тиме је процес деградације религије завршен, бог постаје удаљена „ствар“ за коју чак не знамо да ли постоји, али нам је етички неопходна.
Baš me interesuje na osnovu čega je autor ovo zaključio? Jel on nekad pročitao Novi zavjet? Pa upravo sa Sinom Božjim, ovaploćenim Logosom, Bog postaje jedan od nas, postaje nam bliži.
 
Baš me interesuje na osnovu čega je autor ovo zaključio? Jel on nekad pročitao Novi zavjet? Pa upravo sa Sinom Božjim, ovaploćenim Logosom, Bog postaje jedan od nas, postaje nam bliži.

Исправка "мала"... Додај само - речено је, записано је... Јербо то што пише не мора бити Истина ;)
Одакле мени?! Па рекли су "мало" паметнији људи од мене. Рецимо поменути Ниче, онда Јулијус Евола...
А и сам сам закључио. Некада је тај бог* размицао море да би проследио "изабрани народ" где треба, шибнуо фараона под воду (муслимани такође у то верују, БГ муфтија испричао занимљиву причицу) јес да прича се не поклапа с историјом и географијом, али ајде... јес и да је тај бог наишао на проблем пред гвозденим оружјем, има и то у Библији :roll:
Онда се жртвовао на крсту, ал' су му речи кривотворили. Ниче у Антихристу лепо објашњава како је то Павле радио, а и за Константина знамо доста тога... Па су расправљали око његове "праве природе", страдало је ту много више верујућих него од стране "незнавожаца"... Па је убијано у име тог бога, вера је доказивана чудима пред непријатељем - истина, нема тога у Библији, има у "народном предању", а и свештеници су били део народа зар не...:roll:
Е, онда оде Библија на народне језике, рашири се писменост, људи сами читали Свето Писмо и питали се шта то стварно ту пише. Па се видело да нешто чињенично не пије воду, па да не треба "буквално тумачити", другим речима треба признати да је Библија (само) метафора. А кад већ почнеш да тумачиш, радиш тако да ти буде лакше, "прилагођаваш Библију", што по себи није лоше... И такооо... дођосмо до "ствари по себи" из афоризма с почетка теме. Не знамо више за докат постојања Бога, но потребан нам је ради морала. Не знамо ни све Божије Заповести (рецимо да су прве четири чиста верска искључивост) али их се као држимо...
Задовољан одговором?

*Ово је наравно према легенди, дакле подразумева се оно записано је, речено је...
 
Исправка "мала"... Додај само - речено је, записано је... Јербо то што пише не мора бити Истина ;)
Ti si se upravo pozvao na Novi zavjet kada si onu glupost napisao. Ako se pozivaš na njega, onda je red da znaš šta u njemu piše.
Е, онда оде Библија на народне језике, рашири се писменост, људи сами читали Свето Писмо и питали се шта то стварно ту пише. Па се видело да нешто чињенично не пије воду, па да не треба "буквално тумачити", другим речима треба признати да је Библија (само) метафора
Nijedan pravoslavni teolog ili crkveni otac ne tvrdi da je Biblija "samo metafora". Opet ne znaš o čemu pričaš. Neke stvari su metaforičke, neke nisu. Kako nešto treba tumačiti pokazuje predanje crkve.

А кад већ почнеш да тумачиш, радиш тако да ти буде лакше, "прилагођаваш Библију", што по себи није лоше...
To rade protestanti pošto su sebe odvojili od crkvene tradicije.

Не знамо више за докат постојања Бога, но потребан нам је ради морала.
Za moral ti uopšte ne treba Bog.

Задовољан одговором?
Ne, zato što pišeš nebuloze.
 
Nijedan pravoslavni teolog ili crkveni otac ne tvrdi da je Biblija "samo metafora".

А тако!?
Па шта вели "ниједан теолог"
9. Potom rece Bog: Neka se sabere voda što je pod nebom na jedno mesto, i neka se pokaže suvo. I bi tako. 10. I suvo nazva Bog zemlja, a zborišta vodena nazva mora; i vide Bog da je dobro. 11. Opet rece Bog: Neka pusti zemlja iz sebe travu, bilje, što nosi seme, i drvo rodno, koje rada rod po svojim vrstama, u kome ce biti seme njegovo na zemlji. I bi tako. 12. I pusti zemlja iz sebe travu, bilje, što nosi seme po svojim vrstama, i drvo, koje rada rod, u kome je seme njegovo po njegovim vrstama. I vide Bog da je dobro. 13. I bi vece i bi jutro, Dan treci.

Које је то "једно место", кад су три четвртине површине планете разна мора и океани?! Шта има Бог да гледа да ли је добро?! Ако је свезнајући зна то и без гледања, ако је непогрешив, зар сумња у себе :lol:
Данашња наука зна да је живот настао у мору, конкретно алге су претходиле било којим копненим биљкама. Зашто Библија то не помиње? Како то пушта земља семе... сад сам стварно у ребусу, но мора да је културолошки - вероватно стари Хебреји (писци Библије) нису користили цвеће и пчелице да објасне деци секс :hahaha:
Шта опет гледа Бог да је добро?!? А шта да није било добро... Шта да се дрвеће патило, зар би га уништио, па пуј пике не важи :mrgreen:

Дакле, "ниједан теолог" боље да се држи метафора ;)
Није ни то лоше
Синдикалне фаланге, метафора снаге - Београдски Синдикат

To rade protestanti pošto su sebe odvojili od crkvene tradicije.

А како раде наши драги зилоти?
Пошто верујем да си буквалиста, да ти мало објасним - не мора он себе да зове зилотом, за мене је зилот свако ко зилотски "размишља"

Ne, zato što pišeš nebuloze.

Ако си ми рекао...
Него како бре ниси задовољан. Није ти јасно зашто мислим да је хришћанство декадентно?!
Не знаш ко је Евола? Питао си ме одакле ми, па ето одакле ми.
И чини ли ми се да си нервозан. А што?
Лепо је време... :D
 
Упс... нешто ми промакло
Opet ne znaš o čemu pričaš. Neke stvari su metaforičke, neke nisu. Kako nešto treba tumačiti pokazuje predanje crkve.

Значи, шта Цркви одговара да буде метафоричко, то је метафоричко, шта јој не одговара то није...
Како оно беше... "Тело Христово"... долазим у искушење да будем ласциван, кад смо већ телесни.
Ајд сад кумим те богом :lol: је ли то да је Црква тело Христово на земљи метафора? :roll:

Дакле синко, знам ја исувише добро шта причам. Роб си манипулација ;)
 

Back
Top