Postoji li potreba da se brine o nekom?

ranjeni Zoro

Elita
Poruka
21.565
Čujem danas, "nabavio je kućnog ljubimca, kako bi imao o kome da brine.."

Često čujem stvari tog tipa, gde se neko oseća ispunjenim tek kada brine o nekom ili nečem.

Padaju mi na pamet zatvorenici koji kroz rešetke svoje ćelije hrane goluba..
Pada mi na pamet Majk Tajson kome su golubovi sve na svetu, Mali princ i njegova ruža, žene i sobno cveće, prosjaci koji nemaju za leba, ali imaju mačku itd..


O čemu se tu radi?
 
Čujem danas, "nabavio je kućnog ljubimca, kako bi imao o kome da brine.."

Često čujem stvari tog tipa, gde se neko oseća ispunjenim tek kada brine o nekom ili nečem.

Padaju mi na pamet zatvorenici koji kroz rešetke svoje ćelije hrane goluba..
Pada mi na pamet Majk Tajson kome su golubovi sve na svetu, Mali princ i njegova ruža, žene i sobno cveće, prosjaci koji nemaju za leba, ali imaju mačku itd..


O čemu se tu radi?
O tzv ispunjenoj korisnosti
 
Не да се брине, него да се задовоље личне потребе, ублаже тешкоће, као што су меланхолија, депресија, неактивнима да им кућни љубимац буде "разлог" због кога су изашли из куће, људи прилично саможива створења, акваристика јер задовољава естетске критеријума улепшавања животног простора, а тврди се да и снижава крв. притисак.
Испуњеност бриге о некоме се огледа у нормалним околностима, потреби да се животиња спаси, збрине и слично
 
pazi..sve više srećem ljude koji ne mogu da prođu nekim delom grada, jer tamo ima napuštenih mačića i kučića a njima srce oće da pukne.

npr
http://e24.24sata.rs/issue.php?issue=24sata_140813

kapiram da su to neki "kad jaganjci utihnu" sindromi..

ali potreba da se brine o nekome?


neko brine mesecima o terminalnom bolesniku, i ovaj naravno umre..ali ovaj što je brinuo upadne u krizu jer više nema o kome da brine.

Šta je to
 
Е, ја сам хтео да умрем од смеха, кад сам чуо у неком друштву да је девојка, па има својих 30ак година, плакала кад је ишла у ЗОО врт и видела мајмуне у кавезима. Вота фак? Има ту још животиња у кавезима, зашто баш мајмуни, најближе изражавају емоције, примати, а тамо тачно има један мајмун који редовно онанише на сваку женску која прође хаха... И сад расплачемо се у ЗОО врту над тужном судбином мајмуна, жирафе су океј, не плачемо, делфини, алигатор који је тамо 80 година нам не буди емоције.
За причу из новинског текста -доконост. Па гледај која је то акција о 4 штенца која су са Златибора, преко фејса и Белегиша или ког већ места, завршила у Лондону. И ти пси нису били сасвим незбринути.
Толика посвећеност захтева време. А интересантно је да госпођа није у међувремену наишла на куниће који се продају на пијаци, рањену мачку, птицу....
Не знам заиста, нисам психолог.
 
Mozda nam kao ljudima treba neko sa kim bi se zblizili i imali neku "emotivnu" vezu.
A mozda jednostavno ispadamo dobri u sopstvenim ocima, ako o nekom brinemo i neko potpuno zavisi od nas, tj. pomazemo nekome.
U neku ruku bi se moglo porediti sa humanitarnim radom, ljudi to rade jer se zbog toga osecaju bolje, kao da nekom pomazu.

Ti ako imas mace, negujes ga, hranis, u neku ruku mu pomazes pa postoji osecaj zadovoljstva, a u isto vreme mozes ostvariti potrebnu emotivnu povezanost sa tom zivotinjom.
 
Mozda nam kao ljudima treba neko sa kim bi se zblizili i imali neku "emotivnu" vezu.
A mozda jednostavno ispadamo dobri u sopstvenim ocima, ako o nekom brinemo i neko potpuno zavisi od nas, tj. pomazemo nekome.
U neku ruku bi se moglo porediti sa humanitarnim radom, ljudi to rade jer se zbog toga osecaju bolje, kao da nekom pomazu.

Ti ako imas mace, negujes ga, hranis, u neku ruku mu pomazes pa postoji osecaj zadovoljstva, a u isto vreme mozes ostvariti potrebnu emotivnu povezanost sa tom zivotinjom.

mene samo zanima da li sve to radi zbog onih kojima je to potrebno, ili je iz sebičnih pobuda?
 
u filmu Cast Away, Tom hanks od lopte za rukomet pravi "Wilsona"

Wilson_The_Volleyball.jpg


castaway_1850515i.jpg


i brine o njemu, u jednom trenutku čak stavlja svoj život u opasnost..

- - - - - - - - - -

opet se svodimo na zadovoljsto Zoro

zašto je neko zadovoljan kada brine?
 
mene samo zanima da li sve to radi zbog onih kojima je to potrebno, ili je iz sebičnih pobuda?

Individualno je.
Neko nadje mace na ulici i kaze "vidi ga, mora da je gladno" i odnese ga kuci i nahrani ga. To je valjda nesebican razlog.

Drugi primer je da ga neko odnese jer je mozda usamljen, zivi sam, tj. treba mu neko da brine o njemu i da se oseti emotivno ispunjenim.
To je mozda sebican razlog, a mozda je i postena "trgovina", mace dobije dom, zadovoljno je, neko ga neguje, mazi, pazi, onaj ko je nasao mace dobije da nesto neguje i voli, svi srecni i zadovoljni.

Najsebicnija varijanta bi bila da neko uzme to mace, ne jer mu treba neko, ne jer je mace gladno, vec samo da bi mogao da se hvali: "Ja sam dobra osoba, udomio sam mace".
 
Kad smo kod odgovornosti, setih se - juče ::idea:

Mladi bračni par je na plaži. Tata ulazi u vodu i nosi njihovu ćerku koja je tek prohodala, oslobađa je straha od vode. Za to vreme mlada mama se prenemaže kraj njihovog psića koji je mali rastom, ali nije mladunče. Otac ostavlja na obalu ćerku, a onda uzima psa dok mlada majka zapomaže kako to nije pas koji zna da pliva, kako je muž bezobrazan, kako plaši psa, itd. Otac unosi psa u vodu i pušta ga da pliva do obale. Majka mazi psa, majka ne obraća pažnju na ćerku, majka je samo umočila stopala u vodu i nije pokvasila svoj lepi, crveni kupaći. Izvela sam neke zaključke o njima. A šta biste vi zaključili?
Izvini, Zoro, što ti menjam tok teme, ali verujem da ova priča može da doprinese odgovoru na temu.
 
Kad smo kod odgovornosti, setih se - juče ::idea:

Mladi bračni par je na plaži. Tata ulazi u vodu i nosi njihovu ćerku koja je tek prohodala, oslobađa je straha od vode. Za to vreme mlada mama se prenemaže kraj njihovog psića koji je mali rastom, ali nije mladunče. Otac ostavlja na obalu ćerku, a onda uzima psa dok mlada majka zapomaže kako to nije pas koji zna da pliva, kako je muž bezobrazan, kako plaši psa, itd. Otac unosi psa u vodu i pušta ga da pliva do obale. Majka mazi psa, majka ne obraća pažnju na ćerku, majka je samo umočila stopala u vodu i nije pokvasila svoj lepi, crveni kupaći. Izvela sam neke zaključke o njima. A šta biste vi zaključili?
Izvini, Zoro, što ti menjam tok teme, ali verujem da ova priča može da doprinese odgovoru na temu.

valjda svi psi znaju da plivaju.

ne znam šta da zaključim, da li se ćerka udavila u tom trenutku njene nepažnje, možda?

- - - - - - - - - -

Individualno je.
Neko nadje mace na ulici i kaze "vidi ga, mora da je gladno" i odnese ga kuci i nahrani ga. To je valjda nesebican razlog.

Drugi primer je da ga neko odnese jer je mozda usamljen, zivi sam, tj. treba mu neko da brine o njemu i da se oseti emotivno ispunjenim.
To je mozda sebican razlog, a mozda je i postena "trgovina", mace dobije dom, zadovoljno je, neko ga neguje, mazi, pazi, onaj ko je nasao mace dobije da nesto neguje i voli, svi srecni i zadovoljni.

Najsebicnija varijanta bi bila da neko uzme to mace, ne jer mu treba neko, ne jer je mace gladno, vec samo da bi mogao da se hvali: "Ja sam dobra osoba, udomio sam mace".

ne kapiram tu potrebu da se brine o nekome ko je bespomoćan i ko će od tebe zavisiti uvek, za mene je to pre svega obaveza.
i dete gledaš da u što kraćem roku osposobiš da funkcioniše samostalno... ima idiota koji ih drže pod staklenim zvonom i njihov život gubi smisao onog trenutka kada se osamostale. boles'.
 

Back
Top