Najbolje bi bilo da se Republika Srpska pripoji Srbiji

VERTIGON

Veoma poznat
Poruka
14.877
http://www.pressonline.rs/info/poli...lo-da-se-republika-srpska-pripoji-srbiji.html


13. 08. 2013.
Karpenter: Najbolje bi bilo da se Republika Srpska pripoji Srbiji
Američki analitičari različito ocenjuju mogućnost da Republika Srpska u budućnosti dobije nezavisnost, od stava da se to nikada neće dogoditi do mišljenja da bi najbolje bilo da se Srbima i Hrvatima u Bosni i Hercegovini dozvoli da se priključe svojim matičnim državama.


karpenter.jpg



Povodom pisanja nekih medija u SAD o teritorijama koje bi u narednih desetak godina mogle da postanu nezavisne, među kojima se pominje i RS, doskorašnji potpredsednik uglednog vašingtonskog Kejto instituta Ted Karpenter kaže da bi za tako nešto moralo da dođe drastične promene politike SAD i Evropske unije, naročito Nemačke.

"Ne vidim da će se tako nešto dogoditi u doglednoj budućnosti, iako bi najbolje rešenje bilo da se dozvoli RS da dobije nezavisnost ili da se pripoji Srbiji, uz isti scenario za Hrvate u BiH i Hrvatsku, dok bi ostatak zemlje ostao dominantno muslimanski", rekao je Karpenter u razgovoru sa dopisnikom Tanjuga u Vašingtonu.

Prema njegovim rečima tada bi tri naroda mogla da se fokusiraju na zajednički ekonomski interes, umesto na politička pitanja koja ih dele.

Karpenter smatra da bi, izuzimajući novi sukob, do kog ne veruje da će doći, najgore rešenje bilo da Zapad tera bosanske Srbe da prihvate veća ovlašćenja za centralnu vladu u Sarajevu.

Ričard Kauzlarić, bivši ambasador Amerike u BiH, a danas profesor za pitanja bezbednosti na univerzitetu Džordž Mejson rekao je za Tanjug da ne vidi RS kao nezavisni entitet, zato što to ne bi bilo prihvatljivo za zapadne vlade koje su posvećene održanju Dejtonskog sporazuma.

"Republici Srpskoj nedostaje ekonomski kapacitet da opstane kao nezavisna država. Razočaran sam što Milorad Dodik nastavlja da se zalaže za nezavisnost i radi na potkopavanju BiH zarad sopstvenog političkog napretka", naveo je Kauzlarić.

On dodaje da i na bošnjačkoj i hrvatskoj strani postoje ekstremisti koji sprečavaju BiH da napreduje na putu evropskih integracija i napominje da je ironija da baš takvi najviše pričaju o neophodnosti promena.

"Oni koji se najviše trude da spreče napredak BiH, su oni koji govore o neohodnosti radikalnih političkih promena. Ima ih i među onima koji se zalažu za nezavisnost RS ili hrvatskih krajeva, kao i među onima koji su za unitarnu Bosnu bez entiteta", dodao je bivši američki diplomata.

On se zapitao zašto BiH ne bi mogla da funkcioniše na pravi način kada su i Hrvatska i Srbija pokazale da je moguća radikalna politička transformacija kojom su svoja društva usmerile ka evropskom putu.

"Hrvati i Srbi sarađuju u okviru evropskog okvira, zašto to ne bi mogla tri naroda u BiH? Ova zemlje može da napreduje samo kao multietnička zajednica koja ide ka EU, kao što to čine njeni veći susedi", zaključio je Kauzlarić.
 
Ovaj Ted Karpenter je vrlo uticajan .

On je sa Kejto Instituta

Ovo moze biti jako jako dobra vest da Amerika konacno menja svoju politiku prema Srbima na Balkanu i da nam je ponudila Republiku Srpsku kao kompenzaciju za sve ono sto nam je otela u zadnjih 20 godina.

BIH ne moze opstati i logicno je da hrvatski delovi pripadnu hrvatskoj a srpski delovi da se ujedine sa Srbijom.

Jedino kada smo u jednoj drzavi smo jaki - i sposobni da se nosimo sa svim neprijateljima koji nas okruzuju.

- - - - - - - - - -

Република Српска треба да буде независна држава и не треба да се припоје Србији.
Босански Хрвати се не би смели одвојити од Босне него треба да се пате тамо с муслиманима до краја живота.

to je glupost. Razjedinjeni smo laka meta za sve neprijatelje.

Kada lomis jedan po jedan prut mozes da ih polomis hiljadu

A kada stavis hiljadu prutova zajedno ne mozes da ih polomis nikada.
 
Srba je previše malo da bi se delili na nekoliko država. Ja sam svim srcem za pripajanje RS Srbiji. A znam i da bi to Srbi u RS oberučke prihvatili. Jer velikom većinom su isti uvek bili i ostali mnogo veći Srbi od onih u ˇmaticiˇ... U bliskoj budućnosti bi bilo vrlo povoljno organizovati i referendum za ponovno pripajanje CG, ukoliko bi se već tad RS pripojila...

Ali to su samo snovi.

Da prvo mi vidimo šta ćemo sa 15% sopstvene okupirane teritorije...
 
Srba je previše malo da bi se delili na nekoliko država. Ja sam svim srcem za pripajanje RS Srbiji. A znam i da bi to Srbi u RS oberučke prihvatili. Jer velikom većinom su isti uvek bili i ostali mnogo veći Srbi od onih u ˇmaticiˇ... U bliskoj budućnosti bi bilo vrlo povoljno organizovati i referendum za ponovno pripajanje CG, ukoliko bi se već tad RS pripojila...

Ali to su samo snovi.

Da prvo mi vidimo šta ćemo sa 15% sopstvene okupirane teritorije...

Srbi u RS su oduvek ugrozeni od Bosnjaka i Hrvata.

Jedino ih ujedinjenje sa nama u Srbiji moze osigurati od zla koje im preti i koje nece prestati da im preti na zalost.

A i nas u Srbiji isto.
 
Uf, a mi ćemo da ih štitimo, odmah će sa pripajanjem da se sakriju pod naše skute, a mi ćemo da lupimo ćuške svakom ko ih mrko pogleda...

Pa i mi smo ugroženi i okupirani od Šiptara, pa šta, niko ih ne gleda i prepušteni su samo sebi i Bogu...

Naravno mislim na vlast koja misli samo na bezbednost svoje fotelje i zadnjice u njoj...

mi smo ugrozeni od Siptara ne zato sto nam Siptari sta mogu , vec zato sto Amerika tako hoce.

A oni su ugrozeni od Bosnjaka i Hrvata zato sto su ih je mnogo vise ....

Jedinstveni - zajedno smo jaci. I mi i oni.

"Strenght comes in numbers"
 
Kako lupa ovaj bošnjački profesor. Čuj ekonomski ne bi mogla biti nezavisna država, a jedna mrtva Makedonija može, uz tri puta gori prirodni položaj i apsolutno nikakvu industriju. Drago mi je što ovakvi tekrstovi sve češće izlaze, doprinose internacionalizaciji problema.

Dalje, moglo bi se obaviti ujedinjenje, ali da ne bude traljavo. Jednostavno - granicu na Drini izbrisati, a napraviti određene centralne stvari - vojska, ministarstvo sopljnih poslova (dozvoliti RS da ima određena predstavništva i pregovaranje u određenom nivou), zajednički sport (to će biti uživanje!), uniformisana lična dokumenta i sl.
 
Poslednja izmena:
mi smo ugrozeni od Siptara ne zato sto nam Siptari sta mogu , vec zato sto Amerika tako hoce.

A oni su ugrozeni od Bosnjaka i Hrvata zato sto su ih je mnogo vise ....

Jedinstveni - zajedno smo jaci. I mi i oni.

"Strenght comes in numbers"

Šipci nama ne mogu ništa... al` mogu onim namučenim jadnim Srbima na Kosovu, jer ih tamo ima mnogo više, a pošto funkcionišu kao samostalna država, koju ˇSrbija formalno nikada neće priznatiˇ (pošto neformalno već jeste), oni su šačica jada koji moraju slušati sve naredbe Šćiparije, jer s njima mogu raditi šta hoće...

Da, ima ih, mada u samoj RS ipak nije tako dramatična situacija. Srbi tamo su hrabri i jaki ljudi, već su puno puta pokazali da znaju da se odbrane, iako ih je nije puno u odnosu na većinu...

Ali se slažem sa tobom... Sa RS u Srbiji, sa povratkom Kosova, CG... To bi bila prava i jaka Srbija.
 
Da napomenem da se Mladić jedini mudro borio protiv NAto invazije, uzimanjem stranih vojnika kao taoca, plus su im 4 aviona oborena, za samo 2 1999.

Mladic je "mudro" slusao Beograd i odveo VRS i RS na ivicu opstanka. Od vojske koja je mogla izgurati rat za najdalje godinu dana u neupitnoj pobjedi, zavrsilo se u izgubljenom ratu dje je izghubljeno pola drzave za par dana...
Da su muslimani ili Hrvati bili na Mladicevom mjestu, izbili bi na Drinu kroz dvije nedlje.
 
Mladic je "mudro" slusao Beograd i odveo VRS i RS na ivicu opstanka. Od vojske koja je mogla izgurati rat za najdalje godinu dana u neupitnoj pobjedi, zavrsilo se u izgubljenom ratu dje je izghubljeno pola drzave za par dana...
Da su muslimani ili Hrvati bili na Mladicevom mjestu, izbili bi na Drinu kroz dvije nedlje.

E jbg, nisi mogao puno protiv Miloševićevih sankcija plus NATOa.
 
E jbg, nisi mogao puno protiv Miloševićevih sankcija plus NATOa.

Vrijeme. Svega je bilo osim vremena. Trebalo je voditi rat i tuci bagru, napregniti se kolko se god more i zavrsiti to sto prije. Tu smo mi pukli a ne zbog sankcija i NATO-a. Dok je doslo do sankcija i NATO-a moga se rat pet puta dobiti.
A kad je pitanje Bosne bilo rjeseno, onda bi Hrvati imali VRS i SVK pred sobom. Uzeli bi Krajinu i dosli do Banjaluke, ali tek za mozda tisucu godina.

Da je Biljana Plavsic bila ratni predsjednik RS a Slavko Lisica ratni komandant VRS, tako bi i bilo. Garnitura koja je slusala Beograd nije imala ni pameti ni pojma sta da radi...
A vjerovatno su mislili, da nece oni tu ziviti nego u Beogradu,. tako da im i nije bilo previse bitno.
 
Poslednja izmena:
Srbi u RS su oduvek ugrozeni od Bosnjaka i Hrvata.

Jedino ih ujedinjenje sa nama u Srbiji moze osigurati od zla koje im preti i koje nece prestati da im preti na zalost.

A i nas u Srbiji isto.
Тачно је што неко написа да у Србији "мањкају" Срби и слажем се са овом вашом констатацијом.
 
То је све лепо, али ако је по цену губитка Косова и Метохије, онда нека хвала. Косово и Метохија је Стара Србија, а историјски гледано, осим неких делова Босна је била највећи део историје посебна држава са својим владарима, против којих су чак Немањићи често и ратовали због присуства шизме(богумили). Према неким изворима Влатко Вуковић је напустио Косовску битку у пресудном тренутку (командовао је читавим једним крилом), када је српска војска имала предност и у турској војсци је владало опште расуло. Још једна ствар, будући да све чешће чујем приче како су у ствари ти Срби из Босне и Херцеговине, да не кажем Босанци, у ствари већи Срби од Срба из Србије. Ајде Срби из Црне Горе и Херцеговине, који заиста нису делом били никада под Турцима, али Богумили из Босанског лонца? Смешно. Ево њихове горе лист ради активно на предаји Старе Србије. ОндаК, Срби из Србије (Српска добровољачка гарда) су ослободили читаву Источну Босну (Бијељина, Зворник, Вишеград...). Дође нама после 1998. и 1999. година, зарати се на Косову и Метохији, па и у читавој Србији. Где су тада били ти велики, бајни Срби из Босне и Херцеговине? Недавно, у Косовској Митровици читам на огромној спомен плочи из рата 98./99., па видех и Србе из Црне Горе и Србе из Централне Србије, али зачудо на том дугачком списку ни једно име није било из Босне и Херцеговине.
Тако да, будите ви највећи Срби слободно у својој држави, нека вам је са срећом, али ту причу о српству причајте неком другом.
 
Poslednja izmena:
То је све лепо, али ако је по цену губитка Косова и Метохије, онда нека хвала. Косово и Метохија је Стара Србија, а историјски гледано, осим неких делова Босна је била највећи део историје посебна држава са својим владарима, против који су чак Немањићи често и ратовали због присуства шизме(богумили).

Cesto ratovali???,,,najcesce su ratovali protiv Grka i Bugara,cistih pravoslavaca.
Bosna ti je samo regija...i zbog okolnosti ,istorijskih okolnosti...bila je precesto odvajana...mada i to nije sprecilo njen srpski karakter.
 
Ujedinjenje RS sa Srbijom bi za RS isto bilo kada bi skocila u septicku jamu punu govvana!!! Ako misli da sacuva svoju cistotu duse (a i tela) neka bude nezavistna od Srbije. Srbija je i dalje najveca baklja Jugoslavije, kao i gro srbijanaca. Jos mnogooooo vode treba da prodje Drinom i Savom da bi doslo do ujedinjenja. I to ujedinjenja u federalnu drzavu pod imenom "Sjedinjene Srpske Drzave"! Nikako u unitarnu drzavu. I ovo sto rece "licki".....RS treba da se zove "Srpska Bosna i Hercegovina"! Sto bi se odricali vekova srpske istorije! Glavni grad (za sada) treba da bude NAPRAVLJEN u Popovom Polju kod Trebinja, jer je Hercegovina autenticno srpsko podneblje ili na platou Romanije (Srpsko Sarajevo) A ako Bog da jednog dana da vratimo pod nase okrilje srpske zemlje, onda ga premestiti u Split :per: (crkni Orione ) :mrgreen: Uglavnom, ne treba imperativ da bude ujedinjenje, nego ozdravljenje srpskog naroda u Srbiji i njegovo prevaspitavanje.
 

Back
Top