Sloboda veroispovesti

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.845
ZABORAV


Ne sećamo se starih bogova.

Ne sećamo se ko beše Volos, ko Svetovid,

ko behu Dajbog i Vesne. I nije nas stid

što negdašnjih se ne sećamo snova.


Izgubili smo sluh za glas vekova,

kao što se izgubi pamet i vid.

Isto nam je hram i morska hrid, –

svojih predanja ne znamo ni slova.


Nije nas nehaja, ravnodušja stid,

prekoračili smo žurno prag i zid

između novih i starih vremena.


Tvrdimo da smo onakvi kakvi nismo.

Svaki ima svoje Nesveto pismo.

Zvonimo u zvona snom netplaćena.


Desanka Maksimović


Mnogi su narodi prevedeni u drugu veru. Takva su bila vremena. Moralo se.
Ali zbog čega sada, kada je sloboda veroispovesti zagarantovana svima, i dalje
ostajemo u veri koja nam je nametnuta?
Jel u pitanju strah?
A šta je sa ponosom? Čemu nam sloboda služi?
 
Pa koja vera nije nametnuta, na ovaj ili onaj način...? :think:

Какав ли је мисаони процес, Сизифе, морао да предходи овако сроченом питању - одговору ?

Пратећи твоју логику долазимо до поражавајућег сазнања да је и атеизам - наметнут.

И лагано улазимо у бесмисао.....

Добро, на бесмислено питање си и сам дао бесмислен одговор тако да је круг затворен. Ето шта бива када двоје атеиста воде дијалог о слободи вероисповести. Но само вас двоје наставите - да вам не сметам.............:)
 
Какав ли је мисаони процес, Сизифе, морао да предходи овако сроченом питању - одговору ?

Пратећи твоју логику долазимо до поражавајућег сазнања да је и атеизам - наметнут.

И лагано улазимо у бесмисао.....

Добро, на бесмислено питање си и сам дао бесмислен одговор тако да је круг затворен. Ето шта бива када двоје атеиста воде дијалог о слободи вероисповести. Но само вас двоје наставите - да вам не сметам.............:)
A ko je to nametnuo "ateizam"? Podpitanje, kako je u Amerikama i Australiji doslo Hriscanstvo? Puskom jel da? Kako je nastalo u Evropi? Macem. I to treba da ti objasnjavam il znas?
 
A ko je to nametnuo "ateizam"? Podpitanje, kako je u Amerikama i Australiji doslo Hriscanstvo? Puskom jel da? Kako je nastalo u Evropi? Macem. I to treba da ti objasnjavam il znas?

Да знаш да би и могао да ми појасниш твоје виђење како се Јеванђеље ширило Европом...........

О каквом мачу је реч ?
 
Да знаш да би и могао да ми појасниш твоје виђење како се Јеванђеље ширило Европом...........

О каквом мачу је реч ?

Sta je momak? Ne znas sta je mac? Mac Rimskog porekla. Car Konstantin je u rimskoj imperiji 380te godine uspostavio Hriscanstvo u carstvu. Ko nije prthvatao ode glava. Jel ti sad jasno?
 
Sta je momak? Ne znas sta je mac? Mac Rimsko porekla. Car Konstantin je u rimskoj imperiji 380te godine uspostavio Hriscanstvo u carstvu. Ko nije prthvatao ode glava. Jel ti sad jasno?

Добро а шта се дешавало све до те пресудне 380. године после Христа ?

То да је Свети Равноапостолски Цар Константин издао едикт ( закон ) у Милану 313. године након чега је престао прогон хришћана - у Србији знају и врапци на грани - изузев тебе коме се тако загледаног у универзум све измешало и узјугунило па и некакви мачеви римског порекла..........

Мени је јасно да теби ништа није јасно.
 
Добро а шта се дешавало све до те пресудне 380. године после Христа ?

То да је Свети Равноапостолски Цар Константин издао едикт ( закон ) у Милану 313. године након чега је престао прогон хришћана - у Србији знају и врапци на грани - изузев тебе коме се тако загледаног у универзум све измешало и узјугунило па и некакви мачеви римског порекла..........

Мени је јасно да теби ништа није јасно.
I sta si ovde pisao? Da je hriscana do 380te skoro i da nije bilo. Da nije Konstantin uveo zvanicno Hriscanstvo ti bi se danas klanjao bogu Jupiteru. I neki cudni vrapci u Srbiji. Oni znaju vise nego u citavom svetu. Al ne ide ti u prilog da je hriscanstvo nametnuto. Sta ces, istina ipak boli.
 
Да знаш да би и могао да ми појасниш твоје виђење како се Јеванђеље ширило Европом...........

О каквом мачу је реч ?
Ima Danilo Kiš u svojoj knjizi "Grobnica za Borisa Davidovića" jednu priču o nasilnom pokrštavanju i pogromu jevreja u Tuluzu.
Jedan deo te sjajne priče u kojoj govore Baruh David Nojman i Monsenjer Žak mi je oduvek bio jako upečatljiv pa sam taj citat spremio u jedan folder na svom računaru.
Evo tog citata:

U knjizi je đavo

To ne bejahu moje svile od kojih im se zakrvaviše oči, no moje knjige poređane po policama; svilu smotaše pod ogrtače a knjige pobacaše na pod i stadoše ih gaziti nogama i cepati ih na moje oči. A knjige te bejahu u kožu povezane i obeležene brojevima i bejahu napisane od učenih ljudi, i u njima bejaše, da su ih hteli čitati, hiljade razloga da me smesta ubiju i bejaše u njima, da su ih hteli čitati, leka i melema za njihovu mržnju. I rekoh im da ih ne cepaju, jer mnoge knjige nisu opasne, opasna je samo jedna; i rekoh im da ih ne cepaju, jer čitanje mnogih knjiga dovodi do mudrosti, a čitanje jedne jedine do neznanja naoružanog mahnitošću i mržnjom. A oni mi rekoše da je u Novom Zakonu sve napisano i da se u njemu nalaze sve knjige svih vremena: ono što je u njemu rečeno sadrži sve druge knjige, pa ih zato treba spaliti, a ako ima nečeg u drugim knjigama čega nema u ovoj Jedinoj, onda te druge treba utoliko pre spaliti, jer su jeretičke. I rekoše još da njima saveti učenih nisu potrebni, i počeše urlati: /"Smrt, smrt, daj da te prekrstimo ili ćemo te odmah ubiti"/ "Pokrsti se ili ćemo ti mudrost svih knjiga koje si pročitao isterati na potiljak".
 
I sta si ovde pisao? Da je hriscana do 380te skoro i da nije bilo. Da nije Konstantin uveo zvanicno Hriscanstvo ti bi se danas klanjao bogu Jupiteru. I neki cudni vrapci u Srbiji. Oni znaju vise nego u citavom svetu. Al ne ide ti u prilog da je hriscanstvo nametnuto. Sta ces, istina ipak boli.

Нисам написао ништа него сам те питао шта се дешавало пре Миланског едикта са хришћанима..........- то да је хришћаство наметнуто се коси са елементарном логиком. Коме можеш наметнути да верује ? То је просто неизводљиво. Можеш неког обманути али некоме наметнути веру , то јест присилити га да верује је - немогуће. Не бива.

Јел теби неко наметнуо твоју непоколебљиву веру у универзум и његову нествореност ? Или је у питању - чиста обмана ?
 
Нисам написао ништа него сам те питао шта се дешавало пре Миланског едикта са хришћанима..........- то да је хришћаство наметнуто се коси са елементарном логиком. Коме можеш наметнути да верује ? То је просто неизводљиво. Можеш неког обманути али некоме наметнути веру , то јест присилити га да верује је - немогуће. Не бива.

Јел теби неко наметнуо твоју непоколебљиву веру у универзум и његову нествореност ? Или је у питању - чиста обмана ?
:hahaha:
Pitaj bracu muslimane dali je nemoguce nametnuti veru u 21 veku a u cetvtvrtom i te kako. Zapitaj se samo kako su tvoji pretci ostavili svoje bogove Svaroga, Peruna, Vesnu, Triglava, Velesa...itd, da bi naselili ove prostore. Sta ih je to nateralo, hm?

Sto se tice univerzuma, nema obmane, Univerzum (bar deo) vidis i ti, izagji nocu napolje kad je vedro nebo i videces ga.
 
:hahaha:
Pitaj bracu muslimane dali je nemoguce nametnuti veru u 21 veku a u cetvtvrtom i te kako. Zapitaj se samo kako su tvoji pretci ostavili svoje bogove Svaroga, Peruna, Vesnu, Triglava, Velesa...itd, da bi naselili ove prostore. Sta ih je to nateralo, hm?

Sto se tice univerzuma, nema obmane, Univerzum (bar deo) vidis i ti, izagji nocu napolje kad je vedro nebo i videces ga.

Шта има да их питам - веру је немогуће наметнути. Може те неко присилити да живиш по његовом правилима али да верујеш у нешто или некога то просто не бива. Срби су пре преласка у хришћанство попут многобројних тадашњих народа били - многобошци. Као на пример, твоји омиљени римљани са њиховим мачевима.......
 
Шта има да их питам - веру је немогуће наметнути....
Nemoj da mešaš religiju i veru. Religija se narodu lako nameće, milom i silom, a vera i određeni skup bogova i običaja idu u paketu sa nametnutom religijom. Naročito efikasan način nametanja jeste kada staru religiju (slovensku pagansku) integrišeš u novu koju hoćeš da nametneš (hrišćansku), pa dobiješ hrišćanina koji se klanja paganskim bogovima i slavi slavu. To ti je siguran recept za uspeh - bez mnogo talasanja si uradio ono što si naumio, a narod k'o narod pojma nema šta ga je snašlo - samo zna da ove godine ne slavi Peruna nego Sv. Iliju Gromovnika....

A onda, hiljadu i kusur godina kasnije dođe neki pametnjaković da ti objašnjava da se religija ne može nametnuti.
 
Шта има да их питам - веру је немогуће наметнути. Може те неко присилити да живиш по његовом правилима али да верујеш у нешто или некога то просто не бива. Срби су пре преласка у хришћанство попут многобројних тадашњих народа били - многобошци. Као на пример, твоји омиљени римљани са њиховим мачевима.......
Nisu to moji omiljeni, to su tvoji omiljeni, jer su macem doneli Hriscanstvo. Silom su naterali sva plemena, Slovene, Germane, Nordijce da prihvate jednu veru jer bi nastala papazjanija od toliko bogova u carstvu. Neki red se morao uspostaviti, a zna se kako. Macem.
 
Nisu to moji omiljeni, to su tvoji omiljeni, jer su macem doneli Hriscanstvo. Silom su naterali sva plemena, Slovene, Germane, Nordijce da prihvate jednu veru jer bi nastala papazjanija od toliko bogova u carstvu. Neki red se morao uspostaviti, a zna se kako. Macem.

Римски многобошци су мачем донели хришћанство ? Ова твоја мудролија превазилази веру у нестворен универзум.
 
Nemoj da mešaš religiju i veru. Religija se narodu lako nameće, milom i silom, a vera i određeni skup bogova i običaja idu u paketu sa nametnutom religijom. Naročito efikasan način nametanja jeste kada staru religiju (slovensku pagansku) integrišeš u novu koju hoćeš da nametneš (hrišćansku), pa dobiješ hrišćanina koji se klanja paganskim bogovima i slavi slavu. To ti je siguran recept za uspeh - bez mnogo talasanja si uradio ono što si naumio, a narod k'o narod pojma nema šta ga je snašlo - samo zna da ove godine ne slavi Peruna nego Sv. Iliju Gromovnika....

A onda, hiljadu i kusur godina kasnije dođe neki pametnjaković da ti objašnjava da se religija ne može nametnuti.

Почео је Великогоспојински пост - посте само верујући осталих неколико милиона православних Срба ни милом ни силом ни због обичаја ни ради интеграције ни због тога што не зна шта га је снашло а вала ни због старозаветног пророка Илије нема намеру - да пости.

И о каквом наметању религије и вере ти причаш ?
 
Римски многобошци су мачем донели хришћанство ?
A car Konstantin je do smrti bio mnogobožac?
:hahaha: daj i meni malo te rakijice....

Почео је Великогоспојински пост - посте само верујући осталих неколико милиона православних Срба ни милом ни силом ни због обичаја ни ради интеграције ни због тога што не зна шта га је снашло а вала ни због старозаветног пророка Илије нема намеру - да пости.
Taj post je nametnula naša crkva, a ne hrišćanstvo. Još ni oko kalendara ne mogu da se dogovore...
 
Римски многобошци су мачем донели хришћанство ? Ова твоја мудролија превазилази веру у нестворен универзум.

380 g. je Hriscanstvo proglaseno kao oficijalna religija u carstvu. Nesto ti pamcenje salabo sluzi. Ti mnogobosci su silom postali hriscani. Ovo praevazilazi um navijaca SPC. Tesko je to prihvatiti. Znam burazeru. Al istina ta, svidjala se tebi il ne.

- - - - - - - - - -

A car Konstantin je do smrti bio mnogobožac?
:hahaha: daj i meni malo te rakijice....

Ma da nije neka travarica il mozda "vesela gljiva" :hahaha:
 
Нисам написао ништа него сам те питао шта се дешавало пре Миланског едикта са хришћанима..........- то да је хришћаство наметнуто се коси са елементарном логиком. Коме можеш наметнути да верује ? То је просто неизводљиво. Можеш неког обманути али некоме наметнути веру , то јест присилити га да верује је - немогуће. Не бива.

Јел теби неко наметнуо твоју непоколебљиву веру у универзум и његову нествореност ? Или је у питању - чиста обмана ?

Elementarno nepoznavanje istorije i tzv "hrišćanstva" na ovim prostorima. Moj ti je savet da se snabdeš knjigama i polako.
 
A car Konstantin je do smrti bio mnogobožac?
:hahaha: daj i meni malo te rakijice....

Taj post je nametnula naša crkva, a ne hrišćanstvo. Još ni oko kalendara ne mogu da se dogovore...

Нисам знао да и ти волиш да прочиташ оно што ти је драго прочитати а не оно што пише. Не пијем и ако ми вера дозвољава.

Пост није наметнула Црква него још у Старом завету Господ наређује пост као ,, уредбу вечну ". У Новом завету Исус Христос чистећи пост од фарисејских примеса и кварења , даје нову божанску потврду говорећи да ће Његови ученици постити, а особито тиме што је Сам постио.

Тако да твоје теорије о наметању и немају неких додирних тачака са - истином. Што ће рећи - наклапања.
 
Elementarno nepoznavanje istorije i tzv "hrišćanstva" na ovim prostorima. Moj ti je savet da se snabdeš knjigama i polako.

Чим ти, пријатељу, спомињеш " такозвано " хришћанство на овим просторима и то у земљи коју Свети основаше и нема ти друге но да делиш савете о снадбевању књигама......само још када би коју и прочитао е тада би твоји савети и имали неку сврху.
 
Nemoj da mešaš religiju i veru. Religija se narodu lako nameće, milom i silom, a vera i određeni skup bogova i običaja idu u paketu sa nametnutom religijom. Naročito efikasan način nametanja jeste kada staru religiju (slovensku pagansku) integrišeš u novu koju hoćeš da nametneš (hrišćansku), pa dobiješ hrišćanina koji se klanja paganskim bogovima i slavi slavu. To ti je siguran recept za uspeh - bez mnogo talasanja si uradio ono što si naumio, a narod k'o narod pojma nema šta ga je snašlo - samo zna da ove godine ne slavi Peruna nego Sv. Iliju Gromovnika....

A onda, hiljadu i kusur godina kasnije dođe neki pametnjaković da ti objašnjava da se religija ne može nametnuti.

Vidim bar 2 bisera.

1.1.Kako nesto moze da se nametne milom? rec nametanje se vezuje za silu.
1.2.Ako ce mo tako,sve se onda namece,ali apsolutno sve sto sledi da nemas prava da kritikujes druge zbog toga
1.3.Sto me dovodi do bisera kod nekih Ateista,a to je da vernici namecu svojoj deci svoju veru (sto se vezuje sa 1.2(Indoktorinacija,sto vi Ateisti volite da se razbacujete sa tom reci)),dok svako obrazuje svoju decu na svoj nacin,tako i Ateisti sto znaci da svako vrsi indoktorinaciju. Cak i kada ih obrazujemo kulturi i lepom ponasanju mi ih indoktriniramo.

2. (Drugi bold)
2.1. Na temi "Da li religije treba zabraniti?" u poruci #772 sam postavio pitanje na koji nacin se od svetitelja prave idoli,ti si u poruci #775 citirao drugu zapovest,a u poruci #784 sam ti rekao da to nije odgovor na moje pitanje,moje pitanje je bilo na koji nacin su oni idoli. Molio bi da mi sad to odgovoris posto opet pravis istu gresku ovde,a nisi mi odgovorio pre.
2.2. Ne,ne dobijes Hriscanina koji se klanja Paganskim bogovima,to nema smisla,po takvom silovanju logike ti si Paganin a ne Ateista jer ovde i na drugim mestima se prijavljujes kao "Sizif" lik iz Grckih mitova.
 
Чим ти, пријатељу, спомињеш " такозвано " хришћанство на овим просторима и то у земљи коју Свети основаше и нема ти друге но да делиш савете о снадбевању књигама......само још када би коју и прочитао е тада би твоји савети и имали неку сврху.

Kao što rekoh: elementarno nepoznavanje sopstvene istorije i "hrišćanstva" na ovim prostorima. Ovo što mi imamo u Srbiji proteklih 800 godina ima više veze sa starom religijom nego sa hrišćanstvom. Problem oko pokrštavanja naših predaka uvideo je Sveti Sava koji je svojim prosvetiteljskim umećem uspeo da pokrsti Srbe. To je značilo da možeš biti pravoslavac čak i ako praktikuješ obrede iz prethodne religije. Tako mi sad imamo mnogo paganskih običaja koje upražnja 99% posto ljudi koji sebe smatraju pravoslavcima. I da, pokrštavanje je bilo nasilno ali ne uvek. Možemo reći da je pravoslavlje na ove prostore prošlo sa dosta manje sile nego recimo u Rusiji. U to vreme je važilo pravilo da je narod one vere koje je i njihov gospodar.
 
Kao što rekoh: elementarno nepoznavanje sopstvene istorije i "hrišćanstva" na ovim prostorima. Ovo što mi imamo u Srbiji proteklih 800 godina ima više veze sa starom religijom nego sa hrišćanstvom. Problem oko pokrštavanja naših predaka uvideo je Sveti Sava koji je svojim prosvetiteljskim umećem uspeo da pokrsti Srbe. To je značilo da možeš biti pravoslavac čak i ako praktikuješ obrede iz prethodne religije. Tako mi sad imamo mnogo paganskih običaja koje upražnja 99% posto ljudi koji sebe smatraju pravoslavcima. I da, pokrštavanje je bilo nasilno ali ne uvek. Možemo reći da je pravoslavlje na ove prostore prošlo sa dosta manje sile nego recimo u Rusiji. U to vreme je važilo pravilo da je narod one vere koje je i njihov gospodar.

Када већ пошто пото хоћеш да пропричамо судбину освојених ( многобошцима Србљима ) хришћана - Дака и Беса, и радњу ових првих некрштених владалаца. Судбина освојених хришћана. Власи су ( т.ј. данашњи Румуни ) претопљени т.ј. романизовани Даки и Беси. ,, Они су живели пређе у суседству са рекама - Дунавом и Савом, где сада ( XI в. ) живе Србљи ". Србљи су заузели земље, на којима су живели Даки, Беси и Тривали. Грчки писци називају Србље ,, Тривалима ". Влахе ( Румуне ) су Србљи растерали и заузели њихово земљиште. Заузећем новог земљишта отпочне борба освајача са освојенима, т.ј. борба између Срба и романизованих Дака и Беса, т.ј. између освајача многобожаца и старинаца - хришћана. Та је борба била жестока, крвопролитна и дуготрајна. После овога биће нам јасан опис радње првих српских архонта.
,, Свевлад између ( 640 - 660 г. ) наследио свога оца погинувшег у рату за време завојевања новога земљишта
,, Много је гонио хришћане и пакости им чинио..........."
,, Селимир ( између 659 - 678 г. ) није гонио хришћане. Живео је са свима у миру........"
,, Владин ( између 679 - 700 г. ). Он је ишао стопама свога оца и владао је у миру......"
,, Ратомир ( између 700 - 730 г. ) Он је волео веру својих отаца и мрзео је на хришћанство и хришћане....."
,, Имена остала четири владаоца, који су један за другим владали у архонтији Србији, и ,, ишли трагом Ратомировим ", побожни и благочестиви свештеник Дукљански као Латинин и хришћанин, није хтео ни навести, већ само каже, да су они били од Ратомировог рода и да су непрекидно гонили и мучили хришћане ( освојене Ромејце )..."
,, Због њиховог гоњења, насиља и безбожја побожни хришћанин и свештеник није хтео ни њихова имена да спомене, да се не би запамтила, али је по срећи, њихова имена сачувао Порфирогенит. Он вели, да је умро онај српски кнез који је наше претке довео у ове земље, па је за њим владао његов син, унук и. т. д. сви архонти из његовог рода по реду.
После неколико година произишао је од њих Вишеслав, Родослав, Просигој, по том Властимир ". Па ово и јесу она четворица, чија имена неће да спомене хришћански свештеник, нити хоће да опише њихова зла дела и живот ".
Ова четири " безбожна " т.ј. некрштена српска владаоца владали су око 100 и нешто више година. Дукљанин дакле није хтео ни имена споменути четири именована српска владаоца, а Порфирогенит само им је поменуо имена и ништа више.

Ето, thunder11 да и ти по нешто сазнаш о српској предхришћанској историји.
 
Poslednja izmena:

Back
Top