Emil Sioran

freewill:
. ..da li ste citali neku njegovu knjigu i sta mislite o njemu kao piscu
pOzDrAv! :D

p ane mogu da verujem da jos neko to cita!!!!! Ja sam imala fazu kada sam obozavala naizmenicno Siorana i Joneska, negde u prvoj godini studija....a knjiga je imala na koricama Munkov "Krik". Mislim da se zvala "Krik beznadja".....Prilicno su kompatibilna ta dvojica. Mnoge stvari su mi, tada, razjasnili.....
 
:?: :?: :?:
MOZE LI MALA POMOC?
KO JE POMENUTI PISAC, ODNOSNO O CEMU PISE, KOJA SU MU DELA. A I ZA PISCA KOGA JE BETTY SPOMENULA NISAM CULA.
MOZE LI NESTO MALO VISE O NJIMA I PREPORUCUJETE LI IH ZA CITANJE.
 
Emil Sioran, ja čitala samo jednu, "Krik beznađa". Dobra je da ti razjasni korene tuge, i egszistencijalnog očajanja čoveka....smrti, depresije, manije, šta god. Ima dosta filozofskog i šopenhauerovskog u njoj.
Ežen Jonesko, nešto najsmešnije u književnosti. Preporučujem "Stolice i drugi antikomadi". Svojevremeno se, zajedno sa Beketom, da kažem, takmičio za Nobelovu nagradu. Dobio je Beket, a Jonesko je prokomentarisao "Osvojili smo je". Vezuje ih žanr - teatar apsurda.
 
ako vec toliko volite Siorana, nedavno se u izdanju KOV-a pojavila knjiga - F. Toma, "Ni za sta na svetu. Jedna Sioranova ljubav"
a pored njega i Jonesca, obavezno treba citati i Konstantina Nojku, pa zajedno sa M. Eliadeom - imacete najbolji rumunski kvartet!
 
sama F.Toma nije bas nadarena, ali opet, navodi Sioranova pisma...posebno obrati paznju na poslednju recenicu, zivo me zanima sta ces reci ukoliko procitas prepisku, ja sam se sledila!!!
 
Jedva cekaM! sTVARNO STE me i zainteresovali i podsetili koliko sam ih volela nekoć.....a tu knjigu KOV-a ću sasvim sigurno da kupim. Nikad ne promašim njihov štand!
 
ako si vec njihov redovan gost na sajmu, od novosti KOV-a preporucujem i N. Milosevica "Kutiju od orahovog drveta" (divan spoj filozofije, erotike i religije) i "Sterijinih 80 komickih likova" - odlicna sorbonska disertacija!
 
ola:
ako vec toliko volite Siorana, nedavno se u izdanju KOV-a pojavila knjiga - F. Toma, "Ni za sta na svetu. Jedna Sioranova ljubav"
a pored njega i Jonesca, obavezno treba citati i Konstantina Nojku, pa zajedno sa M. Eliadeom - imacete najbolji rumunski kvartet!

Drago mi je da jos ima onih koji citaju ili su citali Siorana i vole njegovo stivo :P
poz :wink:
 
do sad aimam samo jedno Kov-ovu knjiga, i da, u pitanju je N. Milosevic "Osam predavanja"....videcemo, sajam je blizu.....
(btw. sta mislite, jeste li citali njegovu studiju o Nicheu?)
 
a kad smo vec kod vrsackog izdavaca,od knjiga KOv-a jedna je definitivno nezaobilazna,isto ovogodisnje izdanje, naj, najsrdacnije preporucujem - Umetnost fuge, Cepenag, opet rumunski pisac, ali tu je sve, divna reminescencija novog romana, i najvecih, uglavnom francuskih pisaca
pravo literarno stivo, neprohodno i zanosno
za strpljive i konesere
 
ola:
a kad smo vec kod vrsackog izdavaca,od knjiga KOv-a jedna je definitivno nezaobilazna,isto ovogodisnje izdanje, naj, najsrdacnije preporucujem - Umetnost fuge, Cepenag, opet rumunski pisac, ali tu je sve, divna reminescencija novog romana, i najvecih, uglavnom francuskih pisaca
pravo literarno stivo, neprohodno i zanosno
za strpljive i konesere

Za strpljive i sta?
 
bundeva:
ola:
a kad smo vec kod vrsackog izdavaca,od knjiga KOv-a jedna je definitivno nezaobilazna,isto ovogodisnje izdanje, naj, najsrdacnije preporucujem - Umetnost fuge, Cepenag, opet rumunski pisac, ali tu je sve, divna reminescencija novog romana, i najvecih, uglavnom francuskih pisaca
pravo literarno stivo, neprohodno i zanosno
za strpljive i konesere

Za strpljive i sta?

Koja li bese ti ono vrsta tikve?!
 
Betty:
Čula sam za tu knjigau.....pa ti hoćeš da ja otkupim ceo štand KOV-a, hehehehe.....(uj uj, baš se radujem novom sajmu). :lol:

ne, daleko od toga da samo KOv treba citati, ali cinjenica je da imaju dobra i manje komercijalna izdanja, i pristupacne cene... recimo, Clio je vrlo skup, bar za moj dzep...
a ovogodisnjem sajmu i ja se radujem, ima nade da ce biti bolji od prethodnih...
 
Neverovatno koliko se malo pisalo o Sioranu, šteta.
Evo jednog od omiljenih mi citata od njega:

Ne treba pisati, pogotovo ne objavljivati, sem ono što ranjava, to jest ono što ne zaboravljamo.
Knjiga treba da zabada nož u ranu, čak da je stvara. Treba da bude uzrok neke neiscrpne pometenosti;
ali iznad svega, knjiga mora da predstavlja opasnost.
 

Back
Top