Porez na dobit za poljoprivrednike, po zakonu DA ili NE?

seksi_dvagan

Početnik
Poruka
18
Imao sam zustru raspravu sa jednim bratom, pa slobodno mogu reci seljakom, koji ne moze da se kontrolise kada misli da je u pravu nesto i ima da vice ko blesav, kako on sve zna.
Dolazilo mi je da mu lupim samarcinu, zbog njegovog stava kako on sve zna i sto vice, kad misli da je u pravu. Nebitno da li ja bio u pravu ili on, u ovom slucaju.
Trenutno se bavi poljoprivredom. Imaju solidne godisnje zarade, on i ostali seljaci u selu, zarade od 5.000 do 30.000 evra pa i vise.
Dotako sam ga u nezgodno mesto. Kroz pricu napomenuo sam da bi seljaci trebalo da placaju porez na dobit jer okrecu velike pare, na taj nacin bi pomogli drzavi. Pa kad je skocio, uplasio sam se :)
Pa kad on meni raspali, da li si ti normalan, nigde u svetu seljaci (poljoprivrednici) ne placaju porez, sta mi sve nije reko, izvredjao me je posteno. Mislim da mi je povecao pritisak u 200 njegovim glupim nastupom.
Gde seljaci da placaju porez, oni se mnogo muce, a malo zarade.
Rekoh izadji u tvoju ulicu, pa pogledaj kakve kuce su se izgradile i kakvi automobili voze tvoja gospoda seljaci. Svako drugi, profesori, zdravstveni radnici, ili bilo ko drugi u radnom odnosu placa sve poreze, odbija mu se od plate, pa dobija samo neto platu.
Ja njemu, seljaci placaju porez na imovinu i nikakav drugi porez ne placaju, pa bi po zakonu trebalo da placaju porez na dobit, onako neko moje laicko zakljucivanje.
On meni, onako ljutito, vice, mnogi ne placaju porez koji rade privatno, uzeo je za primer lekare koji posle posla imaju pacijente i zaradjuju dobre pare.
Rekoh njemu, slazem se, i oni treba da placaju porez na dobit, ali i seljaci :), svi koji stvaraju neku novcanu vrednost i td, Bilo je jos neki primera i s moje i s njegove strane.
To sto se u nasoj zemlji ne postuju zakoni, to je druga prica.
Ajde rekoh da pogledam zakon, posle nase rasprave i ako je ovo tacno, prema clanu 31, ako sam dobro razumeo i poljoprivrednici bi trebalo da placaju porez na dobit:

Član 31

Prihodom od samostalne delatnosti smatra se prihod ostvaren od privrednih delatnosti, uključujući i delatnosti poljoprivrede i šumarstva, pružanjem profesionalnih i drugih intelektualnih usluga, kao i prihod od drugih delatnosti, ukoliko se na taj prihod po ovom zakonu porez ne plaća po drugom osnovu.
Prihodom od samostalne delatnosti smatra se i prihod ostvaren trajnim ili sezonskim iskorišćavanjem zemljišta u nepoljoprivredne svrhe (vađenje peska, šljunka i kamenja, proizvodnja kreča, cigle, crepa, ćumura i sl.), inkubatorskom proizvodnjom živine i drugim sličnim delatnostima, nezavisno od toga da li su kao samostalne delatnosti registrovane kod nadležnog organa.

http://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_porezu_na_dohodak_gradjana.html

Molim nekog ko se razume u pravo, da mi pojasni, da li sam u pravu, da li dobro tumacim ovaj clan zakona.

Zahvaljujem
 
Poslednja izmena:
Advokati uzimaju ogroman novac a nemaju cak ni fiskalnu kasu.:think:Sudije doktori i ostale lopuze imaju velelepne kuce a zvanicno zive od 1000 evra plate.

Slazem se i oni treba da placaju porez. Samo me interesuje da li su i poljoprivrednici obuhvaceni zakonom da placaju porez na dobit po zakonu RS. Hteo sam cuti neko strucnije misljenje.
Cisto zbog brata koji je hteo da me zamalo pa udari :)
 
Dvagane,
svako bi trebao da plaća porez bez obzira da li je lekar, advokat ili poljoprivrednik. Po pravu u ovom razgovoru si ti u pravu, po pravdi je u pravu tvoj brat. Ovo govorim kao poljoprivrednik i probaću da objasnim zašto.
Da, pojedini poljoprivrednici zarađuju velike pare od onoga što rade. Dotle su došli isključivo svojim radom a ne od pomoći države. Prošle godine subvencije države Poljske za proizvodnju samo jabuke bilo je 12 eurocenti, subvencije Srbije 0.01eurocent. Takođe, kada seljak ima dobrog žita ne može ga prodati u inostranstvu zbog interesa države (što je ok) pa su onda daleko manje zarade nego što bi trebalo. Uvozni lobi (ljudi bliski vlasti) rade šta hoće pa se tako u poslednjih 15 godina (za koje ja znam) dešava to da se na početku sezone uvozi ogromna količina paradaiza iz Makedonije i Grče. To je naravno normalno jer mi tad nemamo taj proizvod. Problem nastaje recimo da kada naš stigne uvoz ne prestaje pa cena vrtoglavo pada (uvoznici su već zgrnuli glavne pare pa sad mogu da srozavaju cenu koliko hoće). Tako naši proizvođači već 15 godina prodaju paradaiz po niskim cenama (veliki rad a loša zarada za uloženo). Takođe, pravilo je da ukoliko seljak uzme lepe pare za žito, sledećeg proleća imamo visoke cene đubriva pa se realna "zarada" drastično smanjuje. Voćarstvo je takođe odličan posao za Srbiju i država ubira dobru lovu za izvoz a da pritom nije morala da uloži ništa iz džepa ostalih građana ove države. Poljoprivreda se u Srbiji subvencioniše isključivo iz sredstava koja je država sakupila iz te iste poljoprivrede.
Kao što vidiš, porez na poljoprivredu ne postoji na papiru ali postoji u praksi. Lično mislim da ovaj porez treba da postoji na papiru ali kada bismo uveli ista pravila kao u zemljama u okruženju država bi morala da vodi računa o seljaku. Da kontroliše uvoznički lobi, da ministri poljoprivrede rade na tome da se poveća izvoz preko svojih kolega u inostranstvu, da ambasadori zemalja u koje izvozimo smanje koktel-party-je i malo se više uključe u probleme matične države. Kada se napravi red država će reći: obezbedili smo vam subvencije, obezbedili smo vam plasman robe, zaštitili smo vas od jeftine robe iz inostrastva jer smo odredili ko kako i koliko može da uveze, sada platite porez. Veruj mi da kada se ovo desi ti ljudi koji danas zarađuju 30.000 eu će kada sve isplate državi imati 45.000.
 
Imao sam zustru raspravu sa jednim bratom, pa slobodno mogu reci seljakom, koji ne moze da se kontrolise kada misli da je u pravu nesto i ima da vice ko blesav, kako on sve zna.
Dolazilo mi je da mu lupim samarcinu, zbog njegovog stava kako on sve zna i sto vice, kad misli da je u pravu. Nebitno da li ja bio u pravu ili on, u ovom slucaju.
Trenutno se bavi poljoprivredom. Imaju solidne godisnje zarade, on i ostali seljaci u selu, zarade od 5.000 do 30.000 evra pa i vise.
Dotako sam ga u nezgodno mesto. Kroz pricu napomenuo sam da bi seljaci trebalo da placaju porez na dobit jer okrecu velike pare, na taj nacin bi pomogli drzavi. Pa kad je skocio, uplasio sam se :)
Pa kad on meni raspali, da li si ti normalan, nigde u svetu seljaci (poljoprivrednici) ne placaju porez, sta mi sve nije reko, izvredjao me je posteno. Mislim da mi je povecao pritisak u 200 njegovim glupim nastupom.
Gde seljaci da placaju porez, oni se mnogo muce, a malo zarade.
Rekoh izadji u tvoju ulicu, pa pogledaj kakve kuce su se izgradile i kakvi automobili voze tvoja gospoda seljaci. Svako drugi, profesori, zdravstveni radnici, ili bilo ko drugi u radnom odnosu placa sve poreze, odbija mu se od plate, pa dobija samo neto platu.
Ja njemu, seljaci placaju porez na imovinu i nikakav drugi porez ne placaju, pa bi po zakonu trebalo da placaju porez na dobit, onako neko moje laicko zakljucivanje.
On meni, onako ljutito, vice, mnogi ne placaju porez koji rade privatno, uzeo je za primer lekare koji posle posla imaju pacijente i zaradjuju dobre pare.
Rekoh njemu, slazem se, i oni treba da placaju porez na dobit, ali i seljaci :), svi koji stvaraju neku novcanu vrednost i td, Bilo je jos neki primera i s moje i s njegove strane.
To sto se u nasoj zemlji ne postuju zakoni, to je druga prica.
Ajde rekoh da pogledam zakon, posle nase rasprave i ako je ovo tacno, prema clanu 31, ako sam dobro razumeo i poljoprivrednici bi trebalo da placaju porez na dobit:

Član 31

Prihodom od samostalne delatnosti smatra se prihod ostvaren od privrednih delatnosti, uključujući i delatnosti poljoprivrede i šumarstva, pružanjem profesionalnih i drugih intelektualnih usluga, kao i prihod od drugih delatnosti, ukoliko se na taj prihod po ovom zakonu porez ne plaća po drugom osnovu.
Prihodom od samostalne delatnosti smatra se i prihod ostvaren trajnim ili sezonskim iskorišćavanjem zemljišta u nepoljoprivredne svrhe (vađenje peska, šljunka i kamenja, proizvodnja kreča, cigle, crepa, ćumura i sl.), inkubatorskom proizvodnjom živine i drugim sličnim delatnostima, nezavisno od toga da li su kao samostalne delatnosti registrovane kod nadležnog organa.

http://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_porezu_na_dohodak_gradjana.html

Molim nekog ko se razume u pravo, da mi pojasni, da li sam u pravu, da li dobro tumacim ovaj clan zakona.

Zahvaljujem
Ти си љубоморан што твој брат сељак поштено зарађује новце, а ти докон лелемуд циркаш пиво испред драгстора и жалиш несрећну судбину своју.
 
Ти си љубоморан што твој брат сељак поштено зарађује новце, а ти докон лелемуд циркаш пиво испред драгстора и жалиш несрећну судбину своју.

хахаха :) бравоооо...
А сигуран сам да волиш да дереш пршуту уз Ракију од брата сељака,и да те тада баш брига колико је он труда уложио у све то...
сељака треба ослободити пореза а све војно политичке Комуно Пензосе који живе у гајбама од по 100 квадрата треба одрати од пореза ,као што је Муса драо Јарца
 
Ти си љубоморан што твој брат сељак поштено зарађује новце, а ти докон лелемуд циркаш пиво испред драгстора и жалиш несрећну судбину своју.


Nemas ti pojma covece.
Kakva ljubomora, kakvo pivo i sedenje ispred prodavnice?
Nisam ljubomoran uopste, ne mogu biti, jer zaradjujem vise od njega.
Ovde se prosto radi o tome ko je u pravu, tj u krivu.
 

Back
Top