Veza meditacije i filozofije, i da li postoji?

Dobar odgovor bi bio odgovor na pitanje: "Da li postoji veza izmedju meditacije i filozofije", ali i odgovor koji sadrzi i tu stavku, i objasnjenje sto je meditacija (jedno) i filozofija (drugo), bar ukratko, ali sa smislom!

То су дијаметрално супротне ставри. Циљ медитације је ослобођење од ума, од интелекта,и стапање са трансцендентним.

Док је циљ филзофије управо мишљење,контемплација.

Па опет, једино филозофија може објаснити суштину медитације. Међутим, када иста почне мишљење и свака филозофија престаје.

Раније сам писао шта је медитација а пренећу то објашњење овде:

Циљ медитације јесте ослобођење од ума, ослобођење од форми нашег мишљења и опажања које нам заклањају свет ствари по себи или онај свет изван појавног. То је источњачким језиком речено Самсара која нас држи одвојене од Нирване. Форме ума и интелекта јесу Самсара...вео Мајин.

maya.jpg


Дакле ослобођење од илузије и наслућивање оностраног света јесте циљ коме медитација води. Али којим начинима?

Није довољно, како нам се то обично сервира под именом трансценденталне медитације и слично, просто сести и не размишљати. Као да је то уопште могуће тек тако. То је исто као када би неког саветовали да уђе у лављи кавез и ето тако седећи укроти тог лава.

341208.jpg


Да бисмо се ослободили ума бар на тренутак морамо победити лава лукавством ..не силом. Потребно је СКРЕНУТИ ПАЖЊУ том лаву на нешто, и док се он бави забављен тиме.. уграбити прилику и погледати изван кавеза.

Која су та лукавства?

Ми западњаци не морамо заправо следити неке древне источњачке мистерије када имамо нешто много моћније од тога. Имамо нашу западну уметност и естетску контемплацију коју нам она пружа а што је управо медитација у правом смислу те речи.

На пример. Онај ко ужива у музици урадио је управо то. Скренуо је пажњу ума на ритам композиције, који ум замајава и успављује а мелодија нас за то време подсећа на изванпојвни интелигибилни свет кога на тренутак на тај начин наслућујемо.
 
мислим да је јелена розга у овој песми изнела велику филозофску и мистичку тајну:
"једно у два тијела да будемо"
сасвим је јасно да алудира на наше трансцедентно сопство. ✓

hoces da kazes da imas sopstvenog metafizickog andjela koji bdi nad tobom?
 
мислим да је јелена розга у овој песми изнела велику филозофску и мистичку тајну:
"једно у два тијела да будемо"
сасвим је јасно да алудира на наше трансцедентно сопство. ✓



haha e ovaj znak štikliranja mi je hit :lol:
 
То су дијаметрално супротне ставри. Циљ медитације је ослобођење од ума, од интелекта,и стапање са трансцендентним.

Док је циљ филзофије управо мишљење,контемплација.

Па опет, једино филозофија може објаснити суштину медитације. Међутим, када иста почне мишљење и свака филозофија престаје.

Раније сам писао шта је медитација а пренећу то објашњење овде:

Циљ медитације јесте ослобођење од ума, ослобођење од форми нашег мишљења и опажања које нам заклањају свет ствари по себи или онај свет изван појавног. То је источњачким језиком речено Самсара која нас држи одвојене од Нирване. Форме ума и интелекта јесу Самсара...вео Мајин.

maya.jpg


Дакле ослобођење од илузије и наслућивање оностраног света јесте циљ коме медитација води. Али којим начинима?

Није довољно, како нам се то обично сервира под именом трансценденталне медитације и слично, просто сести и не размишљати. Као да је то уопште могуће тек тако. То је исто као када би неког саветовали да уђе у лављи кавез и ето тако седећи укроти тог лава.

341208.jpg


Да бисмо се ослободили ума бар на тренутак морамо победити лава лукавством ..не силом. Потребно је СКРЕНУТИ ПАЖЊУ том лаву на нешто, и док се он бави забављен тиме.. уграбити прилику и погледати изван кавеза.

Која су та лукавства?

Ми западњаци не морамо заправо следити неке древне источњачке мистерије када имамо нешто много моћније од тога. Имамо нашу западну уметност и естетску контемплацију коју нам она пружа а што је управо медитација у правом смислу те речи.

На пример. Онај ко ужива у музици урадио је управо то. Скренуо је пажњу ума на ритам композиције, који ум замајава и успављује а мелодија нас за то време подсећа на изванпојвни интелигибилни свет кога на тренутак на тај начин наслућујемо.

Ne bih se složio s tim da su to različite stvari.
Filozofija takođe ima za cilj samospoznaju i podjednako zalazi u domen metafizike kao meditacija. Razlika je u formi. Filozofija bi bila teorija, a meditacija praksa kroz koju se sprovodi teorija.
 
Dobar odgovor bi bio odgovor na pitanje: "Da li postoji veza izmedju meditacije i filozofije", ali i odgovor koji sadrzi i tu stavku, i objasnjenje sto je meditacija (jedno) i filozofija (drugo), bar ukratko, ali sa smislom!

философи нагађају да постоји веза.
духовници знају да не постоји веза.
незналица би могао да сазна, ал му лакше да научи.
 
наставићу даљу анализу филозофских порука у песми, упркос неодобравању примитивног плебса

"уђи, ко победник на своје и узми што је твоје...
ма дођи ко слављеник на торту"


је и више него очигледан позив нашег метафизичког сопства
ко не чује његов глас, тај је безуман и безобразан

"исто мјесто иста будала"

јасно говори да је трансцендентно сопство изван простора и као такво је на "истом месту".

"волиш ме стварно
ил ме мучиш намјерно"


спој супротности.
 
наставићу даљу анализу филозофких порука у песми, упркос неодобравању примитивног плебса

"уђи, ко победник на своје и узми што је твоје...
ма дођи ко слављеник на торту"


је и више него очигледан позив нашег метафизичког сопства
ко не чује његов глас, тај је безуман и безобразан

.



ja misim da je samo htela da je neko dobro izgnječi u krevetu ali dobro... ja sam primitivan plebs :mrgreen:

- - - - - - - - - -

"волиш ме стварно
ил ме мучиш намјерно"


спој супротности.



ovde nema suprotnosti nego ekskluzije, ili ili. to pod uslovom da jedno isključuje drugo što je retko slučaj.
 
мислим да је јелена розга у овој песми изнела велику филозофску и мистичку тајну:
"једно у два тијела да будемо"
сасвим је јасно да алудира на наше трансцедентно сопство. ✓

e gde sve ti neces da nadjes mistiku i filozofiju ... vole zene da mistifukuju sex.....:lol:
 

Back
Top