Predsednik Rumunije: Srbiji treba još mnogo koraka da bi postala demokratska država

111111

Legenda
Banovan
Poruka
60.297
Predsednik Rumunije Trajan Basesesku je danas ocenio da Srbija “treba da pravi još mnogo koraka da bi postala demokatska država” zbog toga što “na političkom planu” ne shvata da je od “ogromnog značaja” da prizna nacionalne manjine jer to doporinosi opštem poboljšanju bilateralnih odnosa.

Basesku je naveo da će tokom pretpristupnih pregovora EU i Srbije biti uzet u obzir sporazum mešovite komisije od 1. marta u Briselu kojim se predviđa šta Srbija treba da učini za rumunsku manjinu u Timočkoj krajini.

Bukurešt je potpisivanjem tog sporazuma uslovio svoju saglasnost da se Srbiji dodeli status zemlje-kandidata za prijem u EU. Basesku je o rumunskoj manjini u Timočkoj krajini govorio danas na otvaranju Letnjeg Univerziteta u gradu Izvorul Murešului u Transilvaniji. Taj univerzitet je namenjen školovanju pripadnika rumunske manjine u drugim zemljama.

Predsednik je ocenio da bi odnosi Rumunije i Srbije bili mnogo sadržajniji ako bi “pitanja Rumuna iz Timočke krajine bila tretirana otvorenije”.

Basesku je kritikovao i rumunsku manjinu u Timočkoj krajini što se podelila u nekoliko međusobno zavađenih organizacija. On je pozvao sve Rumune da budu složni i solidarni jer inače im vlasti u zemljama gde žive ne mogu pomoći, a ne može im pomoći ni Rumunija.

Predsednik je naveo da je asimilacija Rumuna u Timočkoj krajini počela pre 200 godina, ustvrdio je da se za 50 godina socijalizma niko nije bavio položajem nacionalnih manjina, te, kako je rekao, zato sada mnogi Rumuni kažu da su Vlasi.

To je naziv iz 14. veka za rumunsku pokrajinu Valahiji koja je kasnije postala Tara Romaneaska (Rumunska država) i, zajedno s Moldavijom, bila jezgro ujedinjenja rumunske države.

"Mađarska je žarište nestabilnosti za region"

Basesku je danas kritikovao i Mađarsku zbog mešanja u stvari rumunskih županija gde su Mađari u većini, i jer ekstremne organizacije traže etničku autonomiju.

- Mađarska je žarište nestabilnosti, ne samo za Rumuniju, već i za region - ocenio je predsednik.

Rumunija upozorava Mađarsku jer se “stiglo dotle da “treba odustati od svih rezervi” pošto se “ovako dalje ne može”. Ovo je poslednja godina “kada se neki od mađarskih građana šetaju ležerno po Transilvaniji”, rekao je predsednik.

Basesku je rekao da autonomne pokrajine u Rumuniji nikada više neće biti, i da je “po direktivi Staljina bila stvorena Autonomna pokrajina Mađara u Rumuniji”.

- Mogu vam garantovati da nikada neće biti administrativne organizacije na etničkoj osnovi”, te “neće postojati autonomna pokrajina u Rumuniji - rekao je predsednik.

Basesku je rekao i da “unutar rumunskih granica niko ne može biti autonomniji od drugog”.

Tokom prošlog vikenda je priređen “Letnji logor mađarske omladine u Žosenji” (Transilvanija), a došao je i lider ekstremističke organizacije “Jobik” Vona Gabor čije su izjave uznemirile rumunske vlasti.

Lider “Jobika” je izjavio da se njegova organizacija bori za autonomiju svih Mađara u regionu i da ga manje interesuju odnosi Rumunije i Mađarske, koliko “mađarska nacija”. Ako bi se zato sukobiti s Rumunijom, on će - kako je rekao - za to preuzeti odgovornost koju bi trebalo da podeli cela Mađarska.

- Za Mađare je pitanje manjina pitanje Trijanonskog sporazuma kojim je podeljena Austrougarska. To je “tragedija regiona” koju je nametnula Zapadna Evropa - rekao je lider Jobika.

Zbog tih izjava lidera Jobika, negodovalo je Ministarstvo spoljnih poslova Rumunije, a Ministarstvo spoljnih poslova Mađarske mu je odgovorilo da je “Jobik” u opoziciji, dok vlada poštuje sve sporazume sa Rumunijom i želi dalju dobru saradnju.

http://www.blic.rs/Vesti/Politika/3...mnogo-koraka-da-bi-postala-demokratska-drzava

Koju nacionalnu manjinu još nismo priznali, Marsovce? :lol:
 
Претпостављам да Европска унија има неки докуменат о правима и обавезама националних мањина.

On te ljude ( Vlahe) naziva Rumunima,a ne Vlasima. Znaci trazi od neke grupe ljudi da se pretvore u Rumune, a oni sami za sebe kazu da su Vlasi, a ne
i Rumuni. Inace rumunska nacionalna manjina postoji u Banatu, ali on bi da ih bude vise.

Ta prica je vec jednom bila na tapetu ( jos za vladavine Tadica).
 
Prilično ekspanzionistička politika usmerena prema nama, za jednu prijateljsku državu... Ne razumem šta uopšte traži konkretno i da li isto to postoji u Rumuniji za srpske manjine(mada imam utisak da postoji).. Kako god, razočarali su me, uvek sam ubeđivao druge da su nam prijatelji...

Mislim, to je kao kada bismo mi ubeđivali "bošnjake" da su poturčeni Srbi i da moraju da se udruže i izjanjavaju kao mi... A svima je jasno kakva bi bila reakcija svih živih kada bi se to izjavilo..
 
Poslednja izmena:
E ovi su dobri.

Srbija ne priznaje nacionalne manjine. Hajde baš da vidimo gde to još osim u Srbiji postoji Romska manjina? Ne ciganska, gipsy i slično, nego romska?

Gde je još moguće dobiti posao a ne znati jezik većine? U demokratskoj Nemačkoj možda? Ili možda u Rumuniji kada nam već sole pamet?

Pa tako je to, kada nemamo jasno definisane nacionalne interese, kada nemamo ponos, kada smo ekonomski ništavni onda možemo da doživimo da nas čak i rumunski zaničnici ovako prozivaju. Šta treba sledeće da se desi? Možda da se oglase Albanci ili Avganistanci?
 
Predsednik Rumunije Trajan Basesesku je danas ocenio da Srbija “treba da pravi još mnogo koraka da bi postala demokatska država” zbog toga što “na političkom planu” ne shvata da je od “ogromnog značaja” da prizna nacionalne manjine jer to doporinosi opštem poboljšanju bilateralnih odnosa.*************************************
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/3...mnogo-koraka-da-bi-postala-demokratska-drzava

Koju nacionalnu manjinu još nismo priznali, Marsovce? :lol:
Taj rumunski probušeni qrton bi mogao da smanji balavljenje na temu Srbija!
........ i nije mu ovo prvo jedenje gomana na istu temu.:confused:
 
Evo kompletne izjave , date juce u glavnom gradu Moldavije - koja ovog nacistu odslikava u pravom svetlu - kao sledbenika Anoneskua .... a od njegovog sna o ,,Velikoj Rumuniji ,, ne samo da nece ostati nista , vec ce izgubiti i ono sto sad NEPRAVICNO poseduju ....

Президент
Траян Бэсеску

высказался сегодня за объединение Румынии с Молдавией,
- хотя большинство граждан республики не желают этого.

Среди населения Молдавии есть здоровая жила румын,
- но в большинстве своем население этой страны
- не желает объединения с Румынией.


Все еще нет критического большинства, но если оно будет,
- то в Румынии никаких препятствий не возникнет.
В ходе прошедшего в июле визита в Кишинев я прямо сказал
- требуйте объединения и вы его получите!
Только требуйте!

Глава государства считает конституцию Молдавии
- одним из препятствий на пути объединения.
Сколько в Конституции будет говориться о молдаванах
- и молдавском языке,
- столько это будет препятствием для объединения.
Я надеюсь, что проевропейское парламентское большинство
- в Кишиневе примет для обсуждения этот вопрос.


Я об этом говорил с лидерами правящей коалиции
- президентом Николаем Тимофти,
- премьером Юрием Лянкэ
- и бывшим главой кабинета Владом Филатом.
Государственным языком в Молдавии
- должен быть румынский.

Проживающие в Молдавии и других сопредельных странах румыны
- скоро встретятся в Европейском союзе.

Надеюсь, очень скоро - после саммита Восточного партнерства в Вильнюсе
- наступит очередь и соглашения о свободном, безвизовом передвижении
- граждан Молдавии по территории ЕС.

Мы хотим, чтобы и Украина сделала как можно более быстрые шаги в сторону ЕС,
- потому что у нас там большое румынское сообщество.

В ЕС мы все встретимся - румыны из Молдавии,
- Украины,
- Сербии,
 
Prilično ekspanzionistička politika usmerena prema nama, za jednu prijateljsku državu... Ne razumem šta uopšte traži konkretno i da li isto to postoji u Rumuniji za srpske manjine(mada imam utisak da postoji).. Kako god, razočarali su me, uvek sam ubeđivao druge da su nam prijatelji...

Mislim, to je kao kada bismo mi ubeđivali "bošnjake" da su poturčeni Srbi i da moraju da se udruže i izjanjavaju kao mi... A svima je jasno kakva bi bila reakcija svih živih kada bi se to izjavilo..

Срби једино у Румунији од околних земаља имају сва права.
Била је баш нека емисија пре можда годину дана на РТС-у.
 

Back
Top