Odlazak u tuđe vjerske objekte

Baaanzaaji!

Veoma poznat
Poruka
10.914
Izvinjavam se ako ovakva tema već postoji..

Dakle, da pređem na stvar. Nedavno sam vodila Armina, Halida, Jacoba i Klavdiju (dva Bošnjaka, Irac i Slovenka) u pravoslavnu crkvu. Niko od njih prije nije bio i imali su želju da vide pravoslavnu liturgiju. Nakon toga smo se fino ispričali i sa sveštenikom, kojem je bilo drago što smo svi došli..

Ali, kada su mene pitali da mi pokažu džamiju, i iako sam imala veliku želju, nisam mogla. Jednostavno shvatam da je to nekome svetinja i da mi tu mjesto nije..

Kakva su Vaša iskustva sa tim?
Jeste li posjećivali vjerske objekte drugih religija?
 
jesam
ja sam po opredeljenju pravoslavac, ali se ne osecam udobno u crkvi
odem s vremena na vreme kada ide moja sestra, zapalim svecu i nemam osecaj mira i spokoja koji ima ona
taj osecaj imam kad odem na grob svom ocu
zato svece uglavnom palim tamo, a ne u crkvi
bila sam u katolickoj, osecaj isti
ulazila sam i u dzamije u egiptu i turkskoj - tamo gde je dozvoljeno za posetioce, uz svo postovanje njihovih obicaja - bez obuce i prekrivene glave u zamotanog tela u maramu do stopala
podjednako odsustvo osecaja imam na sva tri mesta
a verujem
u dobro i ispravno
i u ljude
 
Izvinjavam se ako ovakva tema već postoji..

Dakle, da pređem na stvar. Nedavno sam vodila Armina, Halida, Jacoba i Klavdiju (dva Bošnjaka, Irac i Slovenka) u pravoslavnu crkvu. Niko od njih prije nije bio i imali su želju da vide pravoslavnu liturgiju. Nakon toga smo se fino ispričali i sa sveštenikom, kojem je bilo drago što smo svi došli..

Ali, kada su mene pitali da mi pokažu džamiju, i iako sam imala veliku želju, nisam mogla. Jednostavno shvatam da je to nekome svetinja i da mi tu mjesto nije..

Kakva su Vaša iskustva sa tim?
Jeste li posjećivali vjerske objekte drugih religija?


drugarica se udala za slovaka pa smo isli i u njihovu crkvu.
jeste da nisam vernik ali brate lepo imaju klupe, sednes ko covek i cekas da se zavrsi a ne da stojis ko u ovim pravoslavnim i cekas da pop obidje trista krugova i zamadjija dimom ionako smorene goste koji cekaju da se sto pre zavrsi pa da pocnu da krkaju, znoje se i fataju u kolo...

u dzamiju nikada nisam ulazio i ne bih. jednostavno ne mirishem islam i osecam odbojnost prema vecini stvari koje asociraju na islam. sveukupan spoj tih poremecenih merila vrednosti me previse odbija. i kod hriscana ima npr. gazenja po zenama ali u praksi nije izrazeno kao u islamu. a i muslimani su previse uvredljiva sorta za moj ukus. imam nekoliko poznanika sa kojima bez problema mogu da vodim razgovor ali bez uplitanja religije - zato su mi i poznanici a ne prijatelji.
 
drugarica se udala za slovaka pa smo isli i u njihovu crkvu.
jeste da nisam vernik ali brate lepo imaju klupe, sednes ko covek i cekas da se zavrsi a ne da stojis ko u ovim pravoslavnim i cekas da pop obidje trista krugova i zamadjija dimom ionako smorene goste koji cekaju da se sto pre zavrsi pa da pocnu da krkaju, znoje se i fataju u kolo...

:rotf: :zcepanje:

Slažem se ovdje 100% s tobom :lol:

Tad kad sam ih vodila u pravoslavnu crkvu, uveliko me je drmala sunčanica, pa sam jedva stajala, (a naravno, pop nikad da završi) pa su ljudi vidjeli da mi nije dobro i smjestili me sa babama na klupu, što i nije toliko loše :mrgreen:

A ja baš znam dosta muslimana, sa kojima mogu otvoreno pričati o religiji. Pitaju oni mene ali i ja njih sve što me zanima..
Jednom sam čak sa jednim Enisom pjevala "Ko to kaže ko to laže Srbija je malaa nije mala nije mala, triput ratovala!" :lol:

Ali opet, svi ti muslimani su mladi, kao i ja.. Naši roditelji se vjerovatno ne bi isto ponašali u takvoj situaciji..
 
:rotf: :zcepanje:

Slažem se ovdje 100% s tobom :lol:

Tad kad sam ih vodila u pravoslavnu crkvu, uveliko me je drmala sunčanica, pa sam jedva stajala, (a naravno, pop nikad da završi) pa su ljudi vidjeli da mi nije dobro i smjestili me sa babama na klupu, što i nije toliko loše :mrgreen:

A ja baš znam dosta muslimana, sa kojima mogu otvoreno pričati o religiji. Pitaju oni mene ali i ja njih sve što me zanima..
Jednom sam čak sa jednim Enisom pjevala "Ko to kaže ko to laže Srbija je malaa nije mala nije mala, triput ratovala!" :lol:

Ali opet, svi ti muslimani su mladi, kao i ja.. Naši roditelji se vjerovatno ne bi isto ponašali u takvoj situaciji..

vidi, ja necu u startu otpisati nekog samo zato sto je musliman. ali ako uocim da su shvatanja i preveliki deo licnosti te osobe posledica njegove veroispovesti - jbga onda...
 
Izvinjavam se ako ovakva tema već postoji..

Dakle, da pređem na stvar. Nedavno sam vodila Armina, Halida, Jacoba i Klavdiju (dva Bošnjaka, Irac i Slovenka) u pravoslavnu crkvu. Niko od njih prije nije bio i imali su želju da vide pravoslavnu liturgiju. Nakon toga smo se fino ispričali i sa sveštenikom, kojem je bilo drago što smo svi došli..

Ali, kada su mene pitali da mi pokažu džamiju, i iako sam imala veliku želju, nisam mogla. Jednostavno shvatam da je to nekome svetinja i da mi tu mjesto nije..

Kakva su Vaša iskustva sa tim?
Jeste li posjećivali vjerske objekte drugih religija?

nisam al ne bi mi nista smetalo da posetim.....
 
Pa naravno, uvijek treba biti oprezan kad se ulazi u međureligijske dijaloge, nikad se ne zna dokle je onaj drugi spreman razgovarati..

mada..jednom sam napisao..ne secam se gde...
kod srba rodjenih od recimo 1976 pa iznad, serija vuk stefanovic karadzic je mnogo zasluzna za 'nemirisanje' turaka i muslimana :)
ja sam 1979-o godiste...bio sam klinac kada sam gledao ona naticanja na kolac, gusenja gajtanima, trovanja itd itd...kud su i moji matorci bili normalni da puste dete da gleda to :)

- - - - - - - - - -


i onda se zahvalis na poseti, kazes im da ne zelis da nadjes isusa i zatvoris vrata u nadi da ce pribeleziti da si nezainteresovan i da ti vise nece kucati na vrata;)
 
mada..jednom sam napisao..ne secam se gde...
kod srba rodjenih od recimo 1976 pa iznad, serija vuk stefanovic karadzic je mnogo zasluzna za 'nemirisanje' turaka i muslimana :)
ja sam 1979-o godiste...bio sam klinac kada sam gledao ona naticanja na kolac, gusenja gajtanima, trovanja itd itd...kud su i moji matorci bili normalni da puste dete da gleda to :)

- - - - - - - - - -



i onda se zahvalis na poseti, kazes im da ne zelis da nadjes isusa i zatvoris vrata u nadi da ce pribeleziti da si nezainteresovan i da ti vise nece kucati na vrata;)

Danas se za to nemirisanje možemo zahvaliti porodici, društvu, školi, medijima..
 
mada..jednom sam napisao..ne secam se gde...
kod srba rodjenih od recimo 1976 pa iznad, serija vuk stefanovic karadzic je mnogo zasluzna za 'nemirisanje' turaka i muslimana :)
ja sam 1979-o godiste...bio sam klinac kada sam gledao ona naticanja na kolac, gusenja gajtanima, trovanja itd itd...kud su i moji matorci bili normalni da puste dete da gleda to :)

- - - - - - - - - -



i onda se zahvalis na poseti, kazes im da ne zelis da nadjes isusa i zatvoris vrata u nadi da ce pribeleziti da si nezainteresovan i da ti vise nece kucati na vrata;)

tesko
i ide se kod onih koji nisu nasli Boga da im se pomogne da ga nadju :lol:

jer se uvek iznova ide...
ako bas ne zelis onda nalepi nesto na vrata tog tipa nema ti druge :lol:

ili reci da zapisu da ne zelis da ti dolaze vise

pa ako zapisu :lol:

- - - - - - - - - -

Sve zavisi od sagovornika :)

bitno da sagovornik ne ujeda :lol:
 
Ja ko ateista volim da obilazim verske objekte iz cisto arhitektonskih i umetnickih razloga :lol:

Samo mi mnogo neprijatno u pravoslavnim crkvama jer ne mozes da se zavuce u neki cosak, sednes i razgledas arhitekturu i umetnost, pa te svi gledaju ko debila dok zuris u plafon a ne molis se :lol:
 
Ja ko ateista volim da obilazim verske objekte iz cisto arhitektonskih i umetnickih razloga :lol:

Samo mi mnogo neprijatno u pravoslavnim crkvama jer ne mozes da se zavuce u neki cosak, sednes i razgledas arhitekturu i umetnost, pa te svi gledaju ko debila dok zuris u plafon a ne molis se :lol:
e to:lol:

mene je pop jedan opomenuo pri ulasku u crkvu jer nisam uradila neki ritual koji drugi rade :confused:
 
pa tih demona se plasim :lol:

kad odrastes shvatices ;)

ja se secam da si ti bezrezervno podrzala sva ubistva od strane tvog boga koja se pominju u tvojoj literaturi...tvoj bog je ubijao i nevine...
sad, iz moje ateisticke perspektive, jeste da je u pitaju jedna, po mom misljenju, lose napisana bajka ali, ne bude normalnoj osobi svejedno kada u nekom momentu odrastanja skapira da ce u ime izmisljenog entiteta neko smatrati da je u redu oduzimanje ljudskog zivota...
 
e to:lol:

mene je pop jedan opomenuo pri ulasku u crkvu jer nisam uradila neki ritual koji drugi rade :confused:

Ja se najvise istresiro kad sam usao u onu rusku crkvicu iza Sv.Marka.

Odma s vrata naleteh na debelu rusku monahinju.

A onda su me svi streljali pogledom dok sam kao zaludjenik za istoriju najvise paznje posvetio grobu Barona Wrangela a ne ikonama i molitvi :lol:

Mislio sam da ce da me izbace svakog casa :lol:
 

Back
Top