Najveci neuspeh srpskog (jugoslovenskog) sporta od 1995. godine je...?

Najveci neuspeh srpskog (jugoslovenoskog) sporta od 1995. godine je...?

  • 8. mesto vaterpolista na OI u Atlanti 1996. godine

  • 9. mesto rukometasa na SP u Japanu 1997. godine

  • 6. mesto kosarkasa na OI u Sidneju 2000. godine

  • 4. mesto odbojkasa na SP u Argentini 2002. godine

  • 9-12. mesto kosarkasa na EP u Srbiji 2005. godine

  • 32. mesto fudbalera na SP u Nemackoj 2006. godine

  • 11. mesto odbojkasica na OI u Londonu 2012. godine

  • nesto drugo

  • 8. mesto vaterpolista na OI u Atlanti 1996. godine

  • 9. mesto rukometasa na SP u Japanu 1997. godine

  • 6. mesto kosarkasa na OI u Sidneju 2000. godine

  • 4. mesto odbojkasa na SP u Argentini 2002. godine

  • 9-12. mesto kosarkasa na EP u Srbiji 2005. godine

  • 32. mesto fudbalera na SP u Nemackoj 2006. godine

  • 11. mesto odbojkasica na OI u Londonu 2012. godine

  • nesto drugo


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

mr Kiza

Aktivan član
Poruka
1.325
Priznacete da smo se od skidanja sportskih sankcija toliko puta radovali uspesima nasih sportista, o pobedama i podvizima se i dan danas prica, ali se pamte i neuspesi, kada se od nekih mnogo ocekivalo, a oni bi bas razocarali na nekom prvenstvu. Napravio sam kracu listu nekih neuspeha naseg sporta zbog kojih smo se opasno nervirali i inace dragim nam sportistima psovali sve po spisku... :lol::

1) 8. mesto vaterpolista na OI u Atlanti 1996. godine - secam se koliko je bilo napaljivanja pred ovaj turnir, cak su i izdavane neke greb-greb srecke sa ciljem prikupljanja para za vaterpolo savez kako bi se u Atlanti osvojilo zlato (koje je u medijima bilo predstavljano maltene kao jedina moguca medalja). Sastav je bio sasvim solidan, spoj nadolazece mladosti (Sapic, Savic, Vujasinovic) i iskusnih igraca (Milanovic, Vicevic, Uskokovic, Sostar). Medjutim, na samom turniru usledilo je mucenje u svim utakmicama, Madjari su nas potopili u grupi, a Hrvati u cetvrtfinalu, na kraju totalni raspad i osmo mesto.

2) 9. mesto rukometasa na SP u Japanu 1997. godine - generacija koja je godinu dve ranije osvojila trece mesto na EP, tukla tadasnje svetske i olimpijske prvake, samo sticajem okolnosti nisu igrali na OI u Atlanti, na ovom SP sami Nemci su priznali da je to rukometni dream-team, izvukli su podatak da je to bio najskuplji sastav u istoriji svetskog rukometa do tada, a Stojanovic, Matic, Perunicic, Skrbic, Jovanovic, Butulija, Knezevic i drustvo su najpre ponizeni od Islanda u grupi, a zatim izgubili od Juzne Koreje na produzetke vec u osmini finala.

3) 6. mesto kosarkasa na OI u Sidneju 2000. godine - iako Djordjevic i Divac nisu igrali, selektirana je jaka ekipa, mastali smo o finalu u kome cemo konacno skinuti skalp i Amerikancima. Cetiri i po utakmice u grupi je sve islo po planu, a onda je Stiv Nes poceo da prangija, izgubili smo tu poslednju utakmicu, njome i prvo mesto u grupi, pa je sa Amerikancima trebalo da igramo vec u polufinalu. A da ne stignemo ni do polufinala postarali su se Litvanci koji su nas konacno pobedili u nekoj odlucujucoj utakmici i po prvi put od 1995. godine ostavili bez medalje. Litvanci su imali sut za pobedu protiv Amerikanaca, a Francuzi (od kojih smo tad bili za klasu bolji) su u celom finalu Karteru i kompaniji disali za vrat.

4) 4. mesto odbojkasa na SP u Argentini 2002. godine - odbojkaska reprezentacija je u tom momentu bila olimpijski pobednik i evropski prvak, svetsko zlato je trebalo da bude dokaz apsolutne dominacije svetom. Do polufinala smo dosli posle sedam - osam pobeda bez poraza u grupnoj fazi, sa svega dva izgubljena seta. A onda nas je u polufinalu docekao Brazil i pobedio 3-1, usledio je potpuni slom ekipe koja je zatim izgubila i mec za bronzu od Francuza. Po prvi put smo ostali bez medalje na velikom takmicenju, a velika generacija je polako pocela da prelazi svoj zenit.

5) 9-12. mesto kosarkasa na EP u Srbiji 2005. godine - ako smo u neverici gledali rasprodaju ugleda kosarkaske reprezentacije na prethodnim OI 2004, pravdajuci to nekakvim nedostatkom sportske srece, ovo prvenstvo nas je toliko brutalno prizemljilo da shvatimo da u ekipi vise nemamo borce, vec manekene, a da je Zeljko Obradovic vremenom izgubio sav svoj autoritet u reprezentaciji.

6) 32. mesto fudbalera na SP u Nemackoj 2006. godine – nisam zeleo da kao neuspehe kacim ostvarenja Santracevih i Boskovljevih izabranika na prethodnim turnirima, zbog proste cinjenice da su oni kako god da su igrali ipak bi prosli bar prvi krug takmicenja (a ruku na srce nisu imali ni srece). Medjutim, kada ista ekipa koja je kvalifikacije u svojoj grupi zavrsila bez poraza, ispred jedne Spanije, sa samo jednim primljenim golom na 10 meceva, na SP izgubi sva tri meca sa gol razlikom 2-10, uz ocajnu igru i stekne posprdni nadimak „Evropska Saudijska Arabija“, onda se to mora smatrati teskim debaklom.

7) 11. mesto odbojkasica na OI u Londonu 2012. godine – da i njih ne zaboravimo, iako su nase devojke i ranije na velikim takmicenjima ispadale pre borbi za medalje, nikada nisu prikazale takvu malokrvnost i odsustvo zelje za pobedom kao sto je to bilo prosle godine, a dosle su na turnir kao evropske sampionke (sto su postale upravo borbenoscu do samog kraja)

Slobodno dodajte dalje, namerno nisam ovde hteo da kacim neuspehe u pojedinacnim sportovima (koje ipak ne dozivljavamo toliko bolno kao ove u ekipnim) ili neuspehe Partizana/Zvezde/drugih klubova (u kojim slucajevima se ne nervira cela nacija)
 
Poslednja izmena:
Da, u pravu si, to za SP u fudbalu 2010 sam nekako potpuno izgubio iz vida, valjda zato sto smo ipak pobedili Nemce u grupi, pa nije bio bas potpuni krah kao 2006. godine.

Zato sto je subjektivan osecaj presudan, ljudi ce 2006 da zaborave, 2010 teze. Brazil druga mesta na svetskim prvenstvima smatra neuspehom dok Hrvatska svoju jednu bronzu slavi kao da je zlato
 
Zato sto je subjektivan osecaj presudan, ljudi ce 2006 da zaborave, 2010 teze. Brazil druga mesta na svetskim prvenstvima smatra neuspehom dok Hrvatska svoju jednu bronzu slavi kao da je zlato

Dobro, subjektivno jeste. Ali Leon01 lepo kaze, 2006. smo pukli ko zvecke (a nismo imali nista slabiji tim nego 2010, cak mislim da je ovaj bio i jaci), a cetiri godine kasnije ipak smo imali tu jednu pobedu.

Mislim da se ovde to toliko emotivno dozivelo kao neuspeh zato sto smo po prvi put igrali kao Srbija (za razliku od toga 2006. smo igrali kao SCG, iako se CG vec odvojila, to je bilo prilicno frustrirajuce) i zato sto smo u slucaju eventualnog prolaska imali vrlo lak kostur do eventualnog polufinala.
 
A što samo ekipni sportovi?

Ako gledamo generalno ceo sport to je Novak Đoković, i ne samo od '95. već u istoriji srpskog sporta.
Samo što to nije uspeh srpskog sporta (kao što bi trebao da bude) već lični uspeh Đokovića i njegove porodice.

Pa sam si dao odgovor na svoje pitanje, to vecina ovde dozivljava kao licni uspeh Djokovica i njegove porodice.
A bas da je Nole najveci uspeh u celokupnoj istoriji srpskog sporta po meni se ne bi moglo reci, ima tu jos dosta pretendenata koji su u svojim sportovima bili uspesniji nego sto je to Novak do sada.
 
Pa sam si dao odgovor na svoje pitanje, to vecina ovde dozivljava kao licni uspeh Djokovica i njegove porodice.
A bas da je Nole najveci uspeh u celokupnoj istoriji srpskog sporta po meni se ne bi moglo reci, ima tu jos dosta pretendenata koji su u svojim sportovima bili uspesniji nego sto je to Novak do sada.

Ja baš i ne mogu da se setim nekog.

Od ekipnih olimpijsko zlato odbojkaša u Sidneju.
 
Ja baš i ne mogu da se setim nekog.

Od ekipnih olimpijsko zlato odbojkaša u Sidneju.

Zaboravljas kosarkase koji su svakako postigli najveci uspeh srpskog sporta od skidanja sankcija tako sto su 2002. godine osvojili svetsko prvenstvo u kosarci (kao i cetiri godine pre toga).
I mislim da nas je sam nacin na koji smo dosli do tog zlata posle i zakopao, jer je zavladalo misljenje „lako cemo, najjaci smo na svetu, mozemo svakoga da bijemo bez obzira ko nam igra.“
Sekaricka je takodje osvojila sve sto je moglo. Vaterpolisti pocetkom devedesetih takodje su imali objedinjene sve titule, kosarkasi su takodje karjem sedamdesetih osvojili sve.

Uostalom, pokreni temu o najvecem uspehu naseg sporta (da ne ispadne da samo ja pokrecem teme), pa da glasamo... ;)
 
Najveci neuspesi srpskog sporta su vezani za jad u atletici, posto je to najbazicniji i najosnivniji sport. Sva sreca pa smo se za malu nijansicu sada digli iz blata.

I pre 1990. godine SFRJ je bila uglavnom drugorazredna evropska atletska sila, a u svetskim okvirima ni medalju nije mogla da uzme vise decenija.

SRJ/SCG/Srbija je (ne racunajuci zadnje SP i EP) za 20 godina osvojila jednu jednu medalju.

A samim tim ako neko i nema narociti kvalitet, logicno je da se i neces previse razocarati ako ne ostvari zapazen rezultat.
 
I pre 1990. godine SFRJ je bila uglavnom drugorazredna evropska atletska sila, a u svetskim okvirima ni medalju nije mogla da uzme vise decenija.

SRJ/SCG/Srbija je (ne racunajuci zadnje SP i EP) za 20 godina osvojila jednu jednu medalju.

A samim tim ako neko i nema narociti kvalitet, logicno je da se i neces previse razocarati ako ne ostvari zapazen rezultat.

Za prvu recenicu si u pravu, i to je uvek bio najveci problem sporta kod nas, ocajno razvijena atletika.

Ja imam drugaciju logiku od tvoje. Potpuno je nebitno kakvi smo bili ranije u nekim sportovima, bitan je polozaj nekog sporta u okvirima sportske kulture. Atletika je najbolji pokazatelj sportske kulture u nekoj drzavi, i zato je ona najbitnija. Zato je najvece razocarenje kada si los ili ocajan u njoj. Meni ce uvek biti najvece razocarenje to sto smo losi u atletici. Isto tako, mogu da razumem one kojima je najvece razocarenj rezultat u najpopularnijem sportu, tj fudbalu, jer je fudbal najbolji pokazatelj mejnstrim sporta u nekoj drzavi (vazi za one drzave gde je najpopularniji, ne vazi za Indiju, USA ili Australiju).

Ali ni po kojoj logici mi nije jasno kako nekome moze biti najvece razocarenje neki rezultat u vaterpolu. Ali dobro, to je subjektivno misljnje.
 
Poslednja izmena:
Ja se slazem da je atletika bitna, ali sve je relativno. Po toj logici bi ispalo da je sportska kultura u npr. Etiopiji koja uvek osvaja zlata u dugoprugaskim atletskim disciplinama na visem nivou nego kod nas. A ipak mislim da nije.

Mi u atletici jednostavno nemamo tradiciju, nemamo ni borilista, sam sport trazi relativno veliki novac za ulaganja, a probiti se u sam svetski vrh u dobrom delu disciplina (pogotovu u trkackim i skakackim) je sa nasim genetskim predispozicijama je skoro pa nemoguca misija, vrhunski atleticari manje zaradjuju od fudbalera i kosarkasa.

Pomeuo sam vaterpolo upravo po principu da ako od nekoga puno ocekujes, logicno je i da ces da se prilicno da se razocaras ako debelo podbaci. A ti vateroplisti te 1996. godine imajuci u vidu prethodno prikazane igre i sam igracki sastav jesu debelo podbacili.
 
Ja se slazem da je atletika bitna, ali sve je relativno. Po toj logici bi ispalo da je sportska kultura u npr. Etiopiji koja uvek osvaja zlata u dugoprugaskim atletskim disciplinama na visem nivou nego kod nas. A ipak mislim da nije.

Mi u atletici jednostavno nemamo tradiciju, nemamo ni borilista, sam sport trazi relativno veliki novac za ulaganja, a probiti se u sam svetski vrh u dobrom delu disciplina (pogotovu u trkackim i skakackim) je sa nasim genetskim predispozicijama je skoro pa nemoguca misija, vrhunski atleticari manje zaradjuju od fudbalera i kosarkasa.

Pomeuo sam vaterpolo upravo po principu da ako od nekoga puno ocekujes, logicno je i da ces da se prilicno da se razocaras ako debelo podbaci. A ti vateroplisti te 1996. godine imajuci u vidu prethodno prikazane igre i sam igracki sastav jesu debelo podbacili.

Ja mislim da jeste. To sto su oni tamo siromasni pa nemaju nacina da budu uspesni u profesionalnom sportu je potpuno druga stvar od sportske kulture. Ona je u Srbiji na jako jadnom nivou, a atletika je samo pokazatelj toga, kao lakmus papir.

Vaterpolisti u Atlanti jesu debelo podbacili za neke njihove standarde, ali vaterpolo niti je medju najpopularnijim sportovima, niti je neki bazican sport; mnogo veci problem za Srbiju po meni je to sto smo uvek bili slabi u plivanju.
 
Etiopija je na zadnjoj olimpijadi imala 35 sportista od cega su 33 nastupala u atletskim disciplinama (sve iskljucivo dugoprugaske trke od 800 metara do maratona) i dvojica predstavnika u plivanju (na FINA vajld karte).

Mi smo imali 115 sportista u 15 razlicitih sportova.

Koliko god da je tu bilo turista koji su se slepali, ja nikako ne mogu da se slozim da ta Etiopija ima „razvijeniju sportsku kulturu od nas“ kada je evidentno da se ne bave nijednim drugim sportom sem delom atletike.

Ti stalno insistiras na pojedinacnim sportovima, slazem se da su sva tri bazicna prilicno zapustena, ali sve su to prilicno skupi sportovi koji traze novac za infrastrukturu, a mislim da je u atletici i narociti plivanju prisutno i masovno koriscenje nedozvoljenih supstanci kod najjacih sila (SAD i Kina).

Ima tu jos jedan momenat, a to je kolektivni mentalitet ovog naroda, koji je uvek kolektiv stavljao iznad pojedinca. Nacionalna igra nam nije valcer i tango, vec kolo. Zato se i medalje u kolektivnim sportovima ovde vise cene, cak i kada bi se zanemarilo to sto smo u njima tradicionalno uspesni.
 
Etiopija je na zadnjoj olimpijadi imala 35 sportista od cega su 33 nastupala u atletskim disciplinama (sve iskljucivo dugoprugaske trke od 800 metara do maratona) i dvojica predstavnika u plivanju (na FINA vajld karte).

Mi smo imali 115 sportista u 15 razlicitih sportova.

Koliko god da je tu bilo turista koji su se slepali, ja nikako ne mogu da se slozim da ta Etiopija ima „razvijeniju sportsku kulturu od nas“ kada je evidentno da se ne bave nijednim drugim sportom sem delom atletike.

Ti stalno insistiras na pojedinacnim sportovima, slazem se da su sva tri bazicna prilicno zapustena, ali sve su to prilicno skupi sportovi koji traze novac za infrastrukturu, a mislim da je u atletici i narociti plivanju prisutno i masovno koriscenje nedozvoljenih supstanci kod najjacih sila (SAD i Kina).

Ima tu jos jedan momenat, a to je kolektivni mentalitet ovog naroda, koji je uvek kolektiv stavljao iznad pojedinca. Nacionalna igra nam nije valcer i tango, vec kolo. Zato se i medalje u kolektivnim sportovima ovde vise cene, cak i kada bi se zanemarilo to sto smo u njima tradicionalno uspesni.

Razvijena sportska kultura nije kada imas puno profesionalnih sportista na Olimpijadi, nego kada ti deca iz osnovne skole ne beze sa casova fizickog da bi ispijala kafe u lokalnom kaficu. Ubedjen sam da se to ispijanje kafa umesto bavljenja fizickom aktivnoscu u Etiopiji mnogo manje upraznjava nego u Srbiji.

Ne insistiram samo na bazicnim sportovima, cak sam pomenuo i fudbal, koji je druga strana medalje, ona popularna. Najpopularniji sport je isto tako, pored bazicnih sportova, odlican pokazatelj stanja sporta u nekoj drzavi. Samo sto on pokazuje druge stvari. Sto se tice nedozvoljenih supstanci, one se koriste u svim sportovima, ali nije to tema.

Sto se tice kolektivnih sportova, to je jos jedna fama. U skoro svim drzavama, osim u onim koje su bas bas siromasne, su kolektivni sportovi najpopularniji, i te drzave su 'uspesne' u tim kolektivnim sportovima koje su kod njih popularni, manje ili vise. To sto su u Srbiji nepopularni neki od najpopularnijih kolektivnih sportova na svetu, nije bas neki razlog da se sa toliko samopouzdanja kaze da smo 'uspesni u kolektivnim sportovima'. Jesmo uspesni, kao i mnoge druge drzave. Sad, opet kazem, najpopularniji sport je mnogo dobar pokazatelj, jer to 'uspesni u kolektivnim sportovima' u principu i ne moze da se kaze ako si truba u najpopularnijem kolektivnom sportu (koji je skoro svuda najpopularniji sport generalno). Mene iskreno to stramota da kazem, a fudbal nam je jad jadova.
 

Back
Top