Šta raditi kad zmija ujede čoveka?

Demijurg

Poznat
Banovan
Poruka
7.211
U Indiji ima nekoliko vrlo, vrlo otrovnih zmija, kobri i drugih. Kada kobra ujede čoveka, jedini je problem u sledećem: ako čoveka možete održati budnim 36 sati - telo samo izbaci otrov. Krv cirkuliše i sama se pročišćava; izbacuje otrov iz sistema. Ali jedina stvar je da se za 36 sati čovek ne uspava. Jednom kada se uspava, onda je to nemoguće. Dakle, kada zmija ujede čoveka u šumama Indije, ili među primitivnim plemenima gde nema drugih lekova, celo selo se okupi zajedno. To je lepo, jer to je ceo proces postajanja svesnim. Problem je što otrov učini čoveka pospanim. On oseća ogromnu pobudu da se uspava. To nije obično spavanje, već ogromna navala pospanosti. Ne sme mu se dozvoliti da sedne, ljudi moraju da ga spreče, da ga zadrže. Sedeći ili stojeći on mora da bude uznemiravan, i takva situacija mora da se stvara neprekidno, bubnjevi i muziciranje, pevanje i plesanje svuda okolo, urlikanje, vrištanje i vikanje - tako da ne može da se uspava. Onog trenutka kada mu se oči zatvore, on mora biti šokiran da ih otvori, i stalno tako. Treba ga čak i tući, udarati. Dolazi trenutak, posle 12 sati, kada je gotovo nemoguće da bude budan; vi nastavljate da vičete, a on ne sluša; njegovo telo postaje mlitavo, ne može se držati - stojeći ili sedeći. Onda ga treba jako tući; samo ga to drži budnim. Ako protekne 36 sati - telo odbacuje otrov i čovek ostaje živ. Ako se uspava, makar za nekoliko minuta, on je izgubljen. Uzdravlje.
 
Sto se tice zmija koje su na nasem podneblju, ako nekog ujede, najvaznije je ne uraditi ono sto uradi vecina, a to je, instiktivno povuci nogu. Zasto? Zato sto na taj nacin zmiji polomis zube i sav otrov iz zuba se izlije u krvotok. Kolicina koju zmija izbacuje je bezopasna po ljudski organizam. Na zalost, skoro svaki covek povuce nogu instiktivno i tako primi sav otrov iz njenih zuba.
 
Da još i ovo dodam.
Većina balkanskih zmija nije smrtno opasnih. Tu spada među opasne šarka i poskok.
Zanimljivo, da sve otrovne zmije imaju na leđima CIK-CAK šare a neotrovne ravne crte ili bez,.

Doza otrova varira i zavisi od vrste zmije i njene starosti. Serum (protivotrov) je takođe različit i za svaku zmiju je drugačiji. Za šarke i poskok je isti.
Starije imaju više otrova.
Naše crnogorske šarke (kamenjarke) i poskoci imaju oko 10-30mg otrova a smrtna doza je 125mg za odraslog čovjeka od npr 85kg.
To znači da je za djecu ta doza manja.

Ono što doktori savjetuju jeste, da posle ujeda čovjek mora mirovati bar 24 sata i nikakvo kretanje ili naprezanje.
http://www.google.si/imgres?imgurl=...cKUtCQMYGDtAaN14CQDQ&ved=0CDUQ9QEwAw&dur=3815


ps.
Indijske zmije kobra i mamba imaju otrova i do 1000mg što je >10 puta više od smrtne doze oko 75mg.
Ako čovjek ne dobije za 2 sata serum koji je drugačiji za te vrste zmija, nastaje smrt.I za ta otrov se savjetuje da čovjek miruje i leži bez kretanja.
 
Poslednja izmena:
Ja sam cula ovakvu pricu " da kada te ujede zmija obicno to bude noga ili ruka treba da se tu gde je ujed malo rasece i istiska sto vise da izadje krv a predhodno da se cvrsto podveze iznad ujeda, da se po mogucnosti detektuje koja je vrsta zmije i sto pre ode u bolnicu da bi se primio serum protiv otrova".
 
U Indiji ima nekoliko vrlo, vrlo otrovnih zmija, kobri i drugih. Kada kobra ujede čoveka, jedini je problem u sledećem: ako čoveka možete održati budnim 36 sati - telo samo izbaci otrov. Krv cirkuliše i sama se pročišćava; izbacuje otrov iz sistema. Ali jedina stvar je da se za 36 sati čovek ne uspava. Jednom kada se uspava, onda je to nemoguće. Dakle, kada zmija ujede čoveka u šumama Indije, ili među primitivnim plemenima gde nema drugih lekova, celo selo se okupi zajedno. To je lepo, jer to je ceo proces postajanja svesnim. Problem je što otrov učini čoveka pospanim. On oseća ogromnu pobudu da se uspava. To nije obično spavanje, već ogromna navala pospanosti. Ne sme mu se dozvoliti da sedne, ljudi moraju da ga spreče, da ga zadrže. Sedeći ili stojeći on mora da bude uznemiravan, i takva situacija mora da se stvara neprekidno, bubnjevi i muziciranje, pevanje i plesanje svuda okolo, urlikanje, vrištanje i vikanje - tako da ne može da se uspava. Onog trenutka kada mu se oči zatvore, on mora biti šokiran da ih otvori, i stalno tako. Treba ga čak i tući, udarati. Dolazi trenutak, posle 12 sati, kada je gotovo nemoguće da bude budan; vi nastavljate da vičete, a on ne sluša; njegovo telo postaje mlitavo, ne može se držati - stojeći ili sedeći. Onda ga treba jako tući; samo ga to drži budnim. Ako protekne 36 sati - telo odbacuje otrov i čovek ostaje živ. Ako se uspava, makar za nekoliko minuta, on je izgubljen. Uzdravlje.

:zcepanje:
jedan je ovako osvojio darvinovu nagradu
da bi dokazo kaki je frajer pustio je da ga kobra ujede pa otiso sa drustvom na pice, i svi ga molili da idu u hitnu on ni da cuje, govorio im: "ja sam musko i mogu ja to da podnesem, nisam picckica"
posle par sati se srusio i lipso

probaj i ti to, dobra stvarcica ta prirodna selekcija :lol:

- - - - - - - - - -

Sto se tice zmija koje su na nasem podneblju, ako nekog ujede, najvaznije je ne uraditi ono sto uradi vecina, a to je, instiktivno povuci nogu. Zasto? Zato sto na taj nacin zmiji polomis zube i sav otrov iz zuba se izlije u krvotok. Kolicina koju zmija izbacuje je bezopasna po ljudski organizam. Na zalost, skoro svaki covek povuce nogu instiktivno i tako primi sav otrov iz njenih zuba.

moguce
ali ono sto se sa zmiske strane desava je da one ne ubrizgaju celu kolicinu ortova, vec jedan deo, uvek cuva za ne daj boze
medjutim kod mladjanih zmijica, neiskusnih da tako kazem, cesto se desava da ispuste celu kolicinu, sta ces mladost ludost :lol:
 
Ja sam cula ovakvu pricu " da kada te ujede zmija obicno to bude noga ili ruka treba da se tu gde je ujed malo rasece i istiska sto vise da izadje krv a predhodno da se cvrsto podveze iznad ujeda, da se po mogucnosti detektuje koja je vrsta zmije i sto pre ode u bolnicu da bi se primio serum protiv otrova".

Dobro si cula. A to rasecanje samo odmah posle ujeda, kasnije ne vredi.
 
Ja sam cula ovakvu pricu " da kada te ujede zmija obicno to bude noga ili ruka treba da se tu gde je ujed malo rasece i istiska sto vise da izadje krv a predhodno da se cvrsto podveze iznad ujeda, da se po mogucnosti detektuje koja je vrsta zmije i sto pre ode u bolnicu da bi se primio serum protiv otrova".

I to je dobro i pravilno ali mnogi ljudi teško da mogu seći sebe ali i druge.
Tako rade mnogi u brdima CG, đe ima puno šarki.
I nisam čuo da je neko umro od zmije iako ujeda ima često.

Tu je dobar članak o raznim ujedima
http://doznajemo.com/2012/06/10/oba...zmija-krpelja-i-kako-ublaziti-simptome-ujeda/
 
Zmijin otrov stvrdne krv (ugruša je), tako da je to nezavisno od toga, da li je čovjek budan ili nije.
Koagulirana krv ne prenosi kisik i zato se čovjek ustvari uguši.
Ja to za Indiju ne vjerujem.
Има две врсте отрова, коагуланти и нервни који прекидају везе између нерава и мишића, а смрт наступа услед парализе дијафрагме и/или поремећаја срчаног ритма.
 
Da Kojo to treba istog trenutka kada ujede, odmah podvezati i zaseci mesto ujeda, ja obicno kad idem u sumu da berem pecurke nosim sa sobom zilet i parce gumenog creva za svaki slucaj.
Moracanin kad je zivot u pitanju nema razmisljanja i ne terba ti neka hrabrost,to je sekunda tako reci i ne osetis bol jel u tom trenutku od straha i pomisao da ce se desiti ono najgore postanes imun na bol.
 
Da Kojo to treba istog trenutka kada ujede, odmah podvezati i zaseci mesto ujeda, ja obicno kad idem u sumu da berem pecurke nosim sa sobom zilet i parce gumenog creva za svaki slucaj.
Moracanin kad je zivot u pitanju nema razmisljanja i ne terba ti neka hrabrost,to je sekunda tako reci i ne osetis bol jel u tom trenutku od straha i pomisao da ce se desiti ono najgore postanes imun na bol.

hmmm interesantno.
 
zapravo, ne postoje dokazi da rasecanje rane i istiskivanje otrova poboljsavaju prognozu, a s druge strane moze da izazove dodatnu infekciju, pa se to ne preporucuje.
podvezivanje da, ali ne sme previse snazno da se veze (otprilike toliko da moze ispod jos uvek da se podvuce jedan prst)
 

Back
Top