Srbija neće u EU još najmanje deceniju! :3

Wrong Turn

Domaćin
Banovan
Poruka
4.812
Brisel ljut što ga Beograd nije podržao u kritici Kine i Rusije, Srbija neće u EU još deceniju

Proces pridruživanja Evropskoj uniji država Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, trajaće još najmanje deceniju, budući da će posle prijema Hrvatske, koja je u julu postala 28. članica, nastati dugotrajna pauza, ocenjuje se u analizi "Deset godina samoće", koju su sačinili stručnjaci za EU iz Berlina.

U analizi se navodi da entuzijazam za prijem zemalja regiona u EU nije umanjen nakon izbijanja krize u evrozoni, već je takav bio i ranije.

"U pojedinim zemljama poput Nemačke i Francuske ukazano je na nedovoljnu zrelost kandidata za članstvo u EU, kao i na ograničenu sposobnost Unije da primi nove članice. U trenutku kada se neke države EU suočavaju s pretnjom od državnog bankrota i kada među građanima Unije opada njen ugled, dominira stav da ne bi bilo odgovorno da EU natovari sebi na vrat problematične slučajeve", smatraju autori.

Autori studije su zamenica direktora Evropske akademije u Berlinu Andrea Despot, kao i Dušan Reljić i Ginter Sojfert, naučni saradnici istraživačke grupe "Spoljni odnosi EU" na Nemačkom institutu za međunarodne odnose i bezbednost, piše "Danas."

Kao jedna od novosti ističe se sve češća razlika među državama članicama u stavovima u vezi s dodatnim uslovima za zemlje koje teže članstvu, prenosi "Danas".

Nemačka insistirala na Kosovu

"U završnoj fazi pristupnih pregovora, politika dubokog razmišljanja i uslovljavanja postaju od ključne važnosti, a prag za prijem novih članica se podiže. Na primer, Evropska komisija je u oktobru 2011. preporučila da se Srbiji dodeli status kandidata, ali je Nemačka dva meseca kasnije gotovo samostalno izdejstvovala propisivanje detaljnih uslova za Beograd koji su se odnosili na Kosovo", ukazuje se u studiji.

Autori navode da se Beogradu zamera što od 2008. do 2010. u trećini slučajeva nije pozitivno odgovorio na zahtev Brisela da u međunarodnim organizacija podrži stavove ili mere za koje se zalagala Unija, a te situacije su se, kako se navodi uglavnom su se odnosile na kritike EU izrečene na račun Kine ili Rusije.

Za razliku od stručnjaka iz Berlina, profesor Ekonomskog fakulteta u Ljubljani Mojmir Mrak ocenio je nedavno da bi Srbija pregovore sa EU o pristupanju mogla završiti u vremenskom okviru od pet godina, kao Slovenija i Hrvatska.

Mrak je istakao da Srbija ima "jednu veliku prednost za pregovore - dobru administraciju", navodi "Danas."
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/3...i-Kine-i-Rusije-Srbija-nece-u-EU-jos-deceniju


sadman.gif


Kako cemo ziveti sad? :sad2:
Da li je ovo kraj? :sad2:
 
Procena da ce Srbija (i ostatak Balkana) potencijalno uci u EU tek oko 2025 ili kasnije se vrti vec godinama jer je toliko minimum potrebno za oporavak preslabe privrede. Procene i najave da cemo uci ranije su iskljucivo dolazile od stranaka u predizbornoj kampanji mada tada dolaze i druge nebuloze poput 100 miliona radnih mesta i 1000 milijardi investicija i slicno.
 
Obvo je odlicna vest :)


Nazalost mi nismo te srece :(

- - - - - - - - - -

Procena da ce Srbija (i ostatak Balkana) potencijalno uci u EU tek oko 2025 ili kasnije se vrti vec godinama jer je toliko minimum potrebno za oporavak preslabe privrede. Procene i najave da cemo uci ranije su iskljucivo dolazile od stranaka u predizbornoj kampanji mada tada dolaze i druge nebuloze poput 100 miliona radnih mesta i 1000 milijardi investicija i slicno.
smesni covece te birokrate koji lupaju cifre uopste i nisu u poziciji da procenjuju, posebno ne na duzi rok. Nema nikakve veze sa privredom :)
Ali sama cinjenica da bi hteli da bude najmanje 10 godina(u prevodu nikad) je pozitivnma.
 
Procena da ce Srbija (i ostatak Balkana) potencijalno uci u EU tek oko 2025 ili kasnije se vrti vec godinama jer je toliko minimum potrebno za oporavak preslabe privrede. Procene i najave da cemo uci ranije su iskljucivo dolazile od stranaka u predizbornoj kampanji mada tada dolaze i druge nebuloze poput 100 miliona radnih mesta i 1000 milijardi investicija i slicno.

A Bugarska, Hrvatska i Rumunska privreda je jaka u plm :lol: :dash:
 
malo je decenija. cak i da donese sve moguce zakone i uskladi propise, Srbija ne moze za deset godina da dostigne stabilan finansijski priliv i da ga uskladi sa potrosnjom tj deficitom ispod 3%. to je, ekonomski gledano, nemoguca misija, barem u tako kratkom roku. 10 godina nije dovoljno da se ekonomija Srbije dovede na odrziv nivo bez stalnog upumpavanja IMF kapitala. jednostavno rupa je previse duboka. svako ko kaze drugacije, a to ce politicari reci, prosto laze. evropske zemlje koje imaju znacajno jace ekonomije, nisu imale ratove, sankcije i zaostatak kao mi, pa opet jedva ispunjavaju taj uslov.
 
Budite sretni da je tako. Nama je sve gore i pored EU.

zato sto ste se godinama zaduzivali da bi imali fiksni kurs. to upravo nama sada radi SNS preko namernog fiksiranja kursa u NBS unistavaju izvoz na duge staze. vi ste imali kakav takav nivo turizma i priliv deviza bez ikakvih obaveza u vidu kamata na to dok mi na priliv deviza kroz kredite moramo i kamate da placamo pa propadamo brze, zato i vi imate pad sporiji nego mi.
 
zato sto ste se godinama zaduzivali da bi imali fiksni kurs. to upravo nama sada radi SNS preko namernog fiksiranja kursa u NBS unistavaju izvoz na duge staze. vi ste imali kakav takav nivo turizma i priliv deviza bez ikakvih obaveza u vidu kamata na to dok mi na priliv deviza kroz kredite moramo i kamate da placamo pa propadamo brze, zato i vi imate pad sporiji nego mi.

ne lupketai ;)
 
malo je decenija. cak i da donese sve moguce zakone i uskladi propise, Srbija ne moze za deset godina da dostigne stabilan finansijski priliv i da ga uskladi sa potrosnjom tj deficitom ispod 3%. to je, ekonomski gledano, nemoguca misija, barem u tako kratkom roku. 10 godina nije dovoljno da se ekonomija Srbije dovede na odrziv nivo bez stalnog upumpavanja IMF kapitala. jednostavno rupa je previse duboka. svako ko kaze drugacije, a to ce politicari reci, prosto laze. evropske zemlje koje imaju znacajno jace ekonomije, nisu imale ratove, sankcije i zaostatak kao mi, pa opet jedva ispunjavaju taj uslov.

Ma 100 godina i ja kazem :)
 
Bio bi kraj da smo usli. Naravno sve ima svojih prednosti i mana pa tako i EU. Ali za nasu zemlju bilo bi najbolje da ostane neutralna. Pogledajte Svajcarsku na primer, njihovu politiku, standrad i stil zivota naroda koji tamo zivi. Lepota! Zapitajte se zasto je to tako.

Za taj svajcarski lep zivot treba da postoji i Ljuctvo koje ce raditi na lepom zivotu i voleti svoju zemlju.
 
Za taj svajcarski lep zivot treba da postoji i Ljuctvo koje ce raditi na lepom zivotu i voleti svoju zemlju.

Da tacno, ali i drzavu da vodi neko ko je sposoban, pronicljiv da ne spusta glavu i prihvata sve sto zapad diriguje! Mi kao drzava trenutno gubimo svoj identitet. Kao sto je rekao Aristotel "demokratija je namanje los oblik vladavine". A da li postoji dobar? Da postoji , a narod ne zeli da ga prihvati jer je neinfomisan, potkupljen ili sputan u izlaganju svojih misljenja i to se naziva demokratijom? Ono sto je zadnjih 12, 13 god u Srbiji je mafiokratija! Sramota za jednu pravoslavnu drzavu. Patrijarh Pavle se sigurno prevrce u grobu! Dok je bio ziv koliko toliko se trudio da neke stvari ostanu na mestu i da otvori oci narodu. Kao sto je rekao "Bog na nebu, kralj na zemlji".
 

Back
Top