EU ne treba da tovari sebi na vrat problematične slučajeve

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
10. 08. 2013.
Analiza za Balkan: EU ne treba da tovari sebi na vrat problematične slučajeve
Proces pridruživanja Evropskoj uniji država Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, trajaće još najmanje deceniju, budući da će posle prijema Hrvatske, koja je u julu postala 28. članica, nastati dugotrajna pauza, ocenjuje se u analizi "Deset godina samoće", koju su sačinili stručnjaci za EU iz Berlina.


EU%20palac%20dole.jpg


U analizi se navodi da entuzijazam za prijem zemalja regiona u EU nije umanjen nakon izbijanja krize u evrozoni, već je takav bio i ranije.

"U pojedinim zemljama poput Nemačke i Francuske ukazano je na nedovoljnu zrelost kandidata za članstvo u EU, kao i na ograničenu sposobnost Unije da primi nove članice.

U trenutku kada se neke države EU suočavaju s pretnjom od državnog bankrota i kada među građanima Unije opada njen ugled, dominira stav da ne bi bilo odgovorno da EU natovari sebi na vrat problematične slučajeve", smatraju autori.

Autori studije su zamenica direktora Evropske akademije u Berlinu Andrea Despot, kao i Dušan Reljić i Ginter Sojfert, naučni saradnici istraživačke grupe "Spoljni odnosi EU" na Nemačkom institutu za međunarodne odnose i bezbednost, piše "Danas."

Kao jedna od novosti ističe se sve češća razlika među državama članicama u stavovima u vezi s dodatnim uslovima za zemlje koje teže članstvu, prenosi "Danas".

"U završnoj fazi pristupnih pregovora, politika dubokog razmišljanja i uslovljavanja postaju od ključne važnosti, a prag za prijem novih članica se podiže. Na primer, Evropska komisija je u oktobru 2011. preporučila da se Srbiji dodeli status kandidata, ali je Nemačka dva meseca kasnije gotovo samostalno izdejstvovala propisivanje detaljnih uslova za Beograd koji su se odnosili na Kosovo", ukazuje se u studiji.
Autori navode da se Beogradu zamera što od 2008. do 2010. u trećini slučajeva nije pozitivno odgovorio na zahtev Brisela da u međunarodnim organizacija podrži stavove ili mere za koje se zalagala Unija, a te situacije su se, kako se navodi uglavnom su se odnosile na kritike EU izrečene na račun Kine ili Rusije.

Za razliku od stručnjaka iz Berlina, profesor Ekonomskog fakulteta u Ljubljani Mojmir Mrak ocenio je nedavno da bi Srbija pregovore sa EU o pristupanju mogla završiti u vremenskom okviru od pet godina, kao Slovenija i Hrvatska. Mrak je istakao da Srbija ima "jednu veliku prednost za pregovore - dobru administraciju"(:hahaha::hahaha::hahaha:), navodi "Danas."

Izvor: Tanjug
**************************************************************************************************************

Хоће ли после овог јавног саопштења чопор павијана окупљен у Влади Србије више ПРЕСТАТИ
са тртљањем о ЕУ ???
 
evrounijski entuzijasti mora da su sada smoreni

- - - - - - - - - -

:hahaha:

Ма јок..... неће они престати са балављењем..... некада су комунисти када је била у питању њихова идеологија палили народ да га ЧЕКА "СВЕТЛОСТ НА КРАЈУ ТУНЕЛА"........:hahaha::hahaha::hahaha: тако ће
и ова багра сада исто да покуша да превари народ. Надам се да неће успети и да ће завршити на сметлишту историје исто као и комунисти.......
 
10. 08. 2013.








.

Autori studije su zamenica direktora Evropske akademije u Berlinu Andrea Despot, kao i Dušan Reljić i Ginter Sojfert, naučni saradnici istraživačke grupe "Spoljni odnosi EU" na Nemačkom institutu za međunarodne odnose i bezbednost, piše "Danas."



?

Da li se neko od vas malo matorijih seca Dusana Reljica?
Zasto tog coveka ove budaletine ne uzmu za sefa pregovaraca sa EU?
 
Ja licno mogu samo da potpisem svaku rec ovog coveka.


subota 10.08.2013 | 10:27
"Neki Nemci ne zaboravljaju ratove"
Izvor: Tanjug

Frankfurt -- Situacija u Evropi nije povoljna kao pre desetak godina, ali ako se bude ozbiljno radilo realno je da Srbija za 8-10 godina uđe u EU, kaže Ivo Visković.


"S jedne strane, imamo veliki potencijal, naročito u državnom aparatu, mnogo veći nego kod drugih država koje su skoro pristupale EU, i to je velika prednost, ali sve zavisi od toga kako će vodeći ljudi i stranke da tu politiku usmere. Ako budemo intenzivno radili, možemo vrlo prijatno da iznenadimo EU i da ostvarimo brže rezultate nego drugi", ocenio je odlazeći ambasador Srbije u Berlinu Ivo Visković u intervjuu frankfurtskim "Vestima".

Govoreći o odnosu nemačkih političara prema Srbiji, on je ocenio da "kao u svim zemljama, postoji ogromna razlika - od onih koji nas zaista ne vole i imaju dosta tvrd antisrpski stav do onih koji su veoma skloni Srbiji, razumeju je i podržavaju".

"Imate, recimo, jednog Ditmara Nitana, predstavnika SPD-a, koji je u Bundestagu najčešće govorio u prilog Srbije i sa kojim sam uspostavio prijateljski odnos. Ali, naravno, u politici odlučuje većina, a ta većina je komponovana tako da je jedan broj poslanika CDU, FDP i, nažalost, Zelenih imao dosta kritičke i vrlo negativne stavove, tako da se stekao utisak da su gotovo svi u Nemačkoj protiv nas", istakao je on.

Visković je ukazao da u Nemačkoj postoje ljudi koji smatraju da im je Srbija tradicionalni neprijatelj jer smo u dva rata bili na dve strane što neki u Nemačkoj ne zaboravljaju.

Postoji i jedan broj ljudi ovde koji je živeo na prostoru bivše Jugoslavije i morao otići, koji imaju uticaj na političare, kaže ambasador.

"Naš stav generalno je da prošlost treba ostaviti iza sebe i da treba okrenuti novu stranicu u odnosima. Isto tako, ne treba generalizovati da Srbi ne vole Nemce. Kada pogledate, u Srbiji vlada veliko poštovanje kad je reč o nemačkim proizvodima. Prema tome, niti je Srbija antinemački raspoložena, niti važi obratno. U pitanju je odnos prema nekim političkim stavovima ili postupcima“, objasnio je on.

Visković je rekao da je tokom njegovog mandata, koji se završava, došlo do promena i to u smislu koji nama nije povoljan.

Naime, zbog krize u Uniji, krize institucija i poverenja, u samoj Nemačkoj je došlo do jačanja konzervativizma i upućivanja samo na sebe, objasnio je on dodajući da je u javnosti prisutno dosta široko neraspoloženje za davanje pomoći drugima, što je jedan od osnovnih postulata EU kao jedna vrsta solidarnosti.

"Tako je zavladalo mišljenje da Nemci samo daju, a ništa ne dobijaju, što nije tačno. Svi privrednici sa kojima sam razgovarao kažu da je dobitak Nemačke od EU ogroman i verovatno najveći u Evropi. Ali, običan građanin to teško vidi. On vidi samo ono što neposredno daje iz svog džepa", naglasio je srpski diplomata.

Visković se, kako pišu "Vesti", vraća u Beograd, na katedru Fakulteta političkih nauka, ali sa puno prtljaga.

"Razmišljao sam šta učiniti da se na neki način odužim svom narodu za to što sam imao čast i privilegiju da budem ovde ambasador. U Srbiji je tradicija zadužbinarstvo. Pošto sam lično ljubitelj kompjutera, došao sam na ideju da bih mogao da poklonim nekoliko kompjutera deci, posebno u zaostalijim krajevima. Počeo sam sa ambicijom 10-20 kompjutera, a sada sam prešao brojku od stotinu“, rekao je on.

Prema njegovim rečima, dogovoreno je da pola od toga ode deci na Kosovu, trećina će ići u zaostale krajeve na istoku i jugu Srbije, a jedan deo je namenio ljudima u staračkim domovima, koji tako mogu da komuniciraju sa svojim unucima i decom, posebno ako su u inostranstvu.
 
Ja licno mogu samo da potpisem svaku rec ovog coveka.

"Tako je zavladalo mišljenje da Nemci samo daju, a ništa ne dobijaju, što nije tačno. Svi privrednici sa kojima sam razgovarao kažu da je dobitak Nemačke od EU ogroman i verovatno najveći u Evropi. Ali, običan građanin to teško vidi.

ako obični građani teško vide dobrobiti od članstva te organizacije i to nemci koji su u eu tolike godine, to je onda veliki problem.
svi ti štrajkovi i protesti ne samo u nemačkoj nego i u portugaliji su pokazali da kad je kriza ljudi nisu baš oduševljeni što su u eu.
 
ako obični građani teško vide dobrobiti od članstva te organizacije i to nemci koji su u eu tolike godine, to je onda veliki problem.
svi ti štrajkovi i protesti ne samo u nemačkoj nego i u portugaliji su pokazali da kad je kriza ljudi nisu baš oduševljeni što su u eu.

U nemackoj je jedino Rajela odusevljena evropskom unijom .... :sad2:
 
ako obični građani teško vide dobrobiti od članstva te organizacije i to nemci koji su u eu tolike godine, to je onda veliki problem.
svi ti štrajkovi i protesti ne samo u nemačkoj nego i u portugaliji su pokazali da kad je kriza ljudi nisu baš oduševljeni što su u eu.

To je valjda i normalno i "ljuCki" da ti je uvek neko drugi kriv za tvoje licne probleme.
EU je zabrazdila duboko u shit kada je uvela evro, kada je bez ikakvih kontrolnih mehanizama primila u "zajednicu"
i Kipar, Rumuniju, Bugarsku, pa i Hrvatsku, ali u prvoj liniji sa gledista prosecnog Nemca kada je bez rezerve i bilo
kakve kontrole evro uvela i na Kipar, Grcku, pa i Spaniju i Portugaliju.

U Nemackoj je tako da velike kompanije jako profitiraju od evra ali glasac, mali i srednji covek ima utisak da on finansira
neke druge ljude po Evropi.
 
Данас у скупштини сем ДСС сви спроводе политику "Европа или смрт!".... тако да ћемо још дуго слушати "ЕУ нема алтернативу!", "Без ЕУ деца ће нам умирати од глади!" и слично......

bez eu cemo da pocrkamo,tako kaze vutcjko

Без ЕУ нема пеМзија.
 
Stvarno je prolupao. Debelo.
Dete ti je veliki optimista. Ja se drzim onog Cobela. Lepo covek rekao: 2032. Mi se naljutili i coveka najurili. A covek jos Svaba. Istina uvek jako boli.
Да није зато нека виша раса?
Посредно јесте отеран, али да је рекао то што је рекао у некој другој земљи био би протеран а-темпо.
Те 2032. славиће се барем деценија од укопа пропалог, банкротираног бриселског недоношчета.
 

Back
Top