Da Vincijev kod - Den Braun...

Ivkus

Zainteresovan član
Poruka
121
Zasto ova tema na ovom forumu? Ko je citao knjigu zna da se Den Braun poigrava kultnim temama i da na ( po meni ) veoma uverljiv nacin rusi dogme unosi nesigurnost u ono za sta se vekovima smatralo da su velike istine. Zanima me da li mislite da su njegove teorije uverljive, i da li "ISTINE" progurane kroz fiktivnu pricu zaista mogu biti stvarne?
 
zaniumljivo je to, ali ne znam sta da mislim, posto je Vatikan izdao Dekodiran davincijev kod ::) tako da probacu da nadjem i to, pa da onda sklopim neku sliku. Inace, ima u da vincijevom kodu zanimljivih stvari, ali s obzirom da sagledavamo samo jednu stranu price, ne znam koliko to moze da bude uverljivo.
 
Obersturmfuehrer:
zaniumljivo je to, ali ne znam sta da mislim, posto je Vatikan izdao Dekodiran davincijev kod ::) tako da probacu da nadjem i to, pa da onda sklopim neku sliku. Inace, ima u da vincijevom kodu zanimljivih stvari, ali s obzirom da sagledavamo samo jednu stranu price, ne znam koliko to moze da bude uverljivo.

Znas sta, ja od Vatikana i nisam ocekivala nista manje :D Bilo bi prosto neverovatno da su mu aplaudirali i rekli, " jeste, vidis da je dobro sto nam podrivas autoritet posle dve hlijade godina verske diktature" :D Mada, u pravu si, uvek postoji i druga strana medalje...
 
Knjiga kao knjiga veoma je interesantna i ume da zadrzi paznju...ali ono...oduvek sam bila skeptik tako da mi to nit smrdi nit mirise...s druge strane nisam ni na strani Crkve...previse je tu bilo mutjenja u proslost :? U svakom slucaju, zbog te knjige sam pocela malo vise da se bavim templarima & all that stuff :D
 
Hriscanstvo, a pogotovo katolicizam ( !!! ) ima, nesumljivo, dosta masla na glavi ( i ne samo masla! ), ali katolicka crkva je i, nesumljivo, veeeoma veoma mocna i velika zajednica koja ( je i jos uvek! ) formira Evropu pa je stoga ... ( ? ) ... gotovo nemoguce otkriti istinu...
... Sama knjiga " Da Vincijev kod" ( uzgred receno, knjiga je gotova identicna sa knjigom L. Perdua "Doughter of God" pa nisam sigurna ko od njih dvojice je od koga kopirao ) mene licno bas nije odusevila, mada je veoma provokativna i citljiva. To je mozda zato sto sam prethodno procitala ( negde jos uvek zabranjenu ) knjigu "Sveta krv, sveti gral", pa su mi bili poznati svi intrigantni primeri koji ( naprimer: tzv. istorijske laži i prevare, cinjene od strane katolicke crkve, krivotvorena Biblija, tajno udruzene Priora, itd.) Brown-ov "D. V. kod" cine bestselerom...
No, Dan Brown nije otkrio nista novo, samo je upotrebio vec otkriven i prilicno istrazen materijal kojeg je, uz prosecan krimic, nanovo prepakirao i plasirao na trziste..., sto znaci da te teorije uopste NISU njegove teorije.
Vec duuugo dugo vremena postoji mnogo teza i teorija na tu temu, ali su ( uglavnom ) skrivane i prilicno nepoznate javnosti. Navodno jos uvek postoje i neki stari zapisi koji sve to otkrivaju i dovode u pitanje "istinu" koja nam je prezentovana vekovima...

Ali... Ova tematika je, ipak, dosta dobro pokrivena nekim ( navodno ) stvarnim dokazima i mozda bas zato deluje uverljivo i ubedljivo. E sad, sta je prava istina i cija je istina ( naj ) istinitija, verovatno nikada necemo saznati. A i ako saznamo, nikada necemo poverovati u nju i biti sigurni bar 100%...

P.S.: Za čitanje iskreno preporucujem knjigu "Foucalt's Pendulum" (ne zivim u SCG i ne znam da li je i kako je, ako uopste, prevedena na srpski jezik) koju je napisao Umberto Eco - inace meni jako drag te, bar po meni, veoma iskusan i relevantan poznavalac mnogih istina odnosno tajni koje se vezuju za katolicku religiju i tajnih udruženja...
 
tamo daleko:
Hriscanstvo, a pogotovo katolicizam ( !!! ) ima, nesumljivo, dosta masla na glavi ( i ne samo masla! ), ali katolicka crkva je i, nesumljivo, veeeoma veoma mocna i velika zajednica koja ( je i jos uvek! ) formira Evropu pa je stoga ... ( ? ) ... gotovo nemoguce otkriti istinu...
... Sama knjiga " Da Vincijev kod" ( uzgred receno, knjiga je gotova identicna sa knjigom L. Perdua "Doughter of God" pa nisam sigurna ko od njih dvojice je od koga kopirao ) mene licno bas nije odusevila, mada je veoma provokativna i citljiva. To je mozda zato sto sam prethodno procitala ( negde jos uvek zabranjenu ) knjigu "Sveta krv, sveti gral", pa su mi bili poznati svi intrigantni primeri koji ( naprimer: tzv. istorijske laži i prevare, cinjene od strane katolicke crkve, krivotvorena Biblija, tajno udruzene Priora, itd.) Brown-ov "D. V. kod" cine bestselerom...
No, Dan Brown nije otkrio nista novo, samo je upotrebio vec otkriven i prilicno istrazen materijal kojeg je, uz prosecan krimic, nanovo prepakirao i plasirao na trziste..., sto znaci da te teorije uopste NISU njegove teorije.
Vec duuugo dugo vremena postoji mnogo teza i teorija na tu temu, ali su ( uglavnom ) skrivane i prilicno nepoznate javnosti. Navodno jos uvek postoje i neki stari zapisi koji sve to otkrivaju i dovode u pitanje "istinu" koja nam je prezentovana vekovima...

Ali... Ova tematika je, ipak, dosta dobro pokrivena nekim ( navodno ) stvarnim dokazima i mozda bas zato deluje uverljivo i ubedljivo. E sad, sta je prava istina i cija je istina ( naj ) istinitija, verovatno nikada necemo saznati. A i ako saznamo, nikada necemo poverovati u nju i biti sigurni bar 100%...

P.S.: Za čitanje iskreno preporucujem knjigu "Foucalt's Pendulum" (ne zivim u SCG i ne znam da li je i kako je, ako uopste, prevedena na srpski jezik) koju je napisao Umberto Eco - inace meni jako drag te, bar po meni, veoma iskusan i relevantan poznavalac mnogih istina odnosno tajni koje se vezuju za katolicku religiju i tajnih udruženja...

mnogo odavno sam listao "Isus i templari" a vec i zaboravio detalje... ali po ovome shto chujem, svodi se na isto, zar ne?
 
crow:
mnogo odavno sam listao "Isus i templari" a vec i zaboravio detalje... ali po ovome shto chujem, svodi se na isto, zar ne?

... ako je pitanje upuceno meni ( a ako nije onda ti se izvinjavam! ): ne znam da li mislim na "pravu" knjigu "Isus i templari"; tu gde zivim, ima preeepuno knjiga koje u svom naslovu ili podnaslovu sadrze rec "Isus" i "templari", bilo pojedinacno ili zajedno, pa stoga nisam bas sigurna da je knjiga koju ti navodis doslovno u istom fazonu ( a mrzi me sad da cackam po netu. Sorry...).

crow:
a jel ima neko u elektronskom formatu, na srpskom...
tolko se pominje, a ja je nisam chito...

... hehe, bez obzira na sve, pokusaj da nadjes knjigu. Jer i ako je autor upotrebio vec otkriven i prilicno istrazen materijal kojeg je "samo" vesto prepakovao, preradio i plasirao na trziste u novom ruhu, ova knjiga je, ruku na srce, ipak atraktivan, lucidan i kompleksan te zaista citljiv roman koji ne treba propustiti.
Pogotovo ako:
... ako ti se prethodno bar malo svidjala neka knjiga autora J. Grisham-a ( njegov nacin pisanja i njegove price, pune akcije, intriga, napetosti, uzbudjenja... ) koje si, po mogucnosti, vec sve procitao, i sada bi opet nesto u slicnom fazonu, ali da je puno "zesce";
... ako prethodno NISI ( !!! ) procitao knjigu "Sveta krv, sveti gral" ( iz koje su, uzgred receno, bas sve iscrpili i mnogi drugi pisci, ne samo D. Brown ili L. Perdue... ) i zbog koje je meni licno uskraceno da uzivam u intrigantnim iznenadjenjima, opstim zabunama i obrtima iz "D.V.kod"-a;
... ako nekad pomislis da nista u zivotu nije slucajno ( da je sve neka mracna zavera );
... ako zelis da saznas nesto vise o istoriji umetnosti, o arhitekturi, ikonografiji, enigmatici, numerologiji,... i to sve na lak i zaista zanimljiv nacin ( uslov je da nisi ekspert ni za jednu od ovih tema );
... ako te zanima jedna od mogucih teorija tzv. istine vezane za Isusa, krivotvorenu Bibliju, tajnih udruzenja poput Opus Dei-a i Priory of Sion-a i tako dalje i tako dalje;
... ako te zanima zasto je Vatikan skocio u vis odmah nakon sto su ljudi razgrabili ovu knjigu;
... ako te zanima zasto su se ubrzo nakon toga pojavile sve moguce publikacije, prirucnici, vodici i mape koji citaocima osvetlavaju put i signaliziraju smer u kojem treba razmisljati;
... ako te zanima zasto i odkud odjednom toliko novih tzv. uvazenih i relevantnih istoricara ( koji "ubedljivim" argumentima i "jakim" dokazima pobijaju sve teze i teorije iz knjige );
... ako te zanima zasto rimokatolicka crkva komunicira sa ( ne ) vernicima i putem interneta ( npr. na: Catholic Enquiry Office-u... );
... ako nemas neki odredjeni posao koji pod hitno treba da zavrsis u roku od dva dana ili, jos gore, devojku koja ne moze dva dana da izdrzi bez tebe ( a citanje romana moze potrajati dva dana! ) ... ,

...eeeee, onda moras, zaista M O R A S procitati ovu knjigu!
 
Sto sam zajedljiva? :shock: (frustracija,da ili ne, je moja licna stvar i nema veze sa obracanjem ljudima)

Lepo sam rekla ljudima da ako nemaju predznanja o tematici nema potrebe da je citaju jer stvarno nista nece razumeti.
To znam jer sam tu knjigu pokusala da citam u II god srednje skole.Dva puta !!!
A sto se tice komunizma i Kastanede,pa ti mi reci da li bi iko ikada mogao na bilo koji nacin da spoji ta dva? :shock:

Eto...nisam htela da budem zajedljiva...samo sam rekla.

AMebice,mnogo ti hvala sto me branish,i ja tebe volim...prijateljice moja bespolna :wink:
 

Back
Top