Macke i teritorija

User Friendly

Buduća legenda
Poruka
25.007
Imam macka koji se evo vec par dana bije svaki dan po jedno 3-4 puta sa drugom mackom koju je komsija tek doneo. Izgibose,nocu ne moze da se spava od njihovog kmecanja.
Imao je taj komsija pre 3 macke i super su se slagali sa mojim mackom,ali sad kad su doneli ovu novu rat ne prestaje. Jeste da je moja macka jaca i da tiranise ovu drugu,ali me strah i za njegovo zdravlje jer ipak moze ga taj komsija napasti ili ta macka druga povrediti. Sta da radim i kako da ih pomirim?
Imaju dovoljno prostora,ne znam koji im je djavo da se biju. Jedino da zatvaram moju macku uvece,ali oni se biju i preko dana.
 
U toku je bilo teranje mačaka kao da je februar, to je jedan od razloga tolike tuče i natezanja. Nema potrebe da ih miriš to je njihov ritual, kad prodju hormoni biće lakše, najbolje je kastrirati mačore i neće ulaziti u sukobe. Mačku uvek zatvaraj uveče bez obzira na problem, uveče najviše lutaju i najdalje idu. Nema šetnje uveče to je prvo pravilo, samo danju i to kad gazda proceni da je bezbedno.
 
Moja macka vise se izlezava na terasi i obidje moje dvoriste i plafon dvoriste suseda,ne ide mnogo daleko od kuce (komsiluk mi je bezbedan,nema pasa a i put je dalek i nije prometan,osim mestana tuda niko ne ide).
Nije navikao da mu se ogranicava gde ce da ide i kuda,jedino ga zimi pustamo u kucu da se greje. Hvala na odgovoru.
 
Kada su macke zatvorene u kuci mire se tako sto ih odvojis u zatvorene prostorije i dopustas da se sretnu samo kad jedu za pocetak, u prvo vreme cak odvojene nekom barijerom, kasnije bez nje, i uvodi se zajdnicka igra. Na taj nacin vezuju jedne za drugu pozitivne asocijacije.
Kad je slucaj sa nekastriranim macorima, koji su stalno napolju, jedino da se dvorista ograde zicom i kastracija naravno. Prvo kastracija, pa onda moze da se pokusa da se hrane zajedno, ako je nemoguce ograditi dvoriste.
Inace jako su opasne te njihove tuce, dok su mladi macori i nekako, kad malo ostare to je tuga videti.
 
Kog su pola macke? Dva macora? Kastrirati oba, to je najbolje, nema skitanja, obelezavanja teritorije, manje tenzija i borbi, nema polno prenosivih bolesti (a neke od njih su i zmrtonosne, poput macije infektivne leukemije)...
 
Nista ti tu ne mozes da uradis. Moraju oni to sami da rese. Generalno macke mnogo teze prihvataju pridoslice nego psi. Komsija je imao mace od 3-4 meseca i stene otprilike iste starosti. Odrasli su zajedno i sjajno se slagali. Jednog dana pojavilo se jos jedno mace. Stene je odmah htelo da se igra sa njim ali mace domacin ga je oteralo. Moze isto tako da se zavrsi i u tvom slucaju, otici ce slabiji macor. Inace macori nikad ne ostanu tu gde odrastu. To znam iz licnog iskustva. Kada odrastu(oko godinu dana) jednostavno odu i traze svoju teritoriju makar to bilo i 50m dalje. Pojave se sa vremena na vreme ali samo kada recimo traze hranu...
 
Kada su macke zatvorene u kuci mire se tako sto ih odvojis u zatvorene prostorije i dopustas da se sretnu samo kad jedu za pocetak, u prvo vreme cak odvojene nekom barijerom, kasnije bez nje, i uvodi se zajdnicka igra. Na taj nacin vezuju jedne za drugu pozitivne asocijacije.
Kad je slucaj sa nekastriranim macorima, koji su stalno napolju, jedino da se dvorista ograde zicom i kastracija naravno. Prvo kastracija, pa onda moze da se pokusa da se hrane zajedno, ako je nemoguce ograditi dvoriste.
Inace jako su opasne te njihove tuce, dok su mladi macori i nekako, kad malo ostare to je tuga videti.

Negde sam procitao da treba macku starosedeoca zatvoriti u kavez a pridoslica da se slobodno seta. Hranu i vodu namenjenu pridoslici treba staviti blizu kaveza tako da se starosedelac polako privikne na prisustvo druge macke.
 
Mozda ima nesto u tome. Ja sam bila sigurna da ce moj macak ostati u dvoristu, bilo je samo 3 mace u tom trenutku, nijedan macak, nikakva konkurencija, dvoriste idealno za mace, drvece, zbunje, trava... Medjutim, nakon nekih godinu i par meseci, dane je provodio jedno 200-300m dalje, dolazio je samo povremeno, nakon par dana na jednodnevni oporakavak. A sigurna sam da ne bi ni dolazio da se bolje snasao tamo klope sto se tice.
 
2 macora zive u krugu od 50m od mene. Jedan je samo presao ulicu a drugi je otisao nekoliko kuca dalje... Ne dolaze cak ni kada je teranje iako imam zenke. Najvise mi je zao za jednog zutog tigrastog, otisao je kada sam bio na moru. To je sada monstrum od 7-8 kila a nije kastriran. I dalje je maza kao sto je i bio, uvek mi pridje kada ga pozovem i odmah se izvali na ledja da ga ceskam po stomaku :)

Za one koji ne znaju. Kada se pas okrene na ledja to je znak pokornosti/predaje. Kod macaka je to znak totalnog poverenja.
 
Poslednja izmena:
Imala sam 3 mace do danas i jednu je neko pregazio popodne na ulici. Kad me je komsinica pozvala da mi to kaze pozlilo mi. To je bila mama-maca, 3,5 godine je bila kod mene, sterilisana, imam lepo dvoriste gde je uzivala. Imam i dva psa i njena dva maceta su mi ostala, macorcici, dve godine imaju .Svi su se odlicno slagali.
Zadnjih mesec/dva ona je dolazila kuci samo da jede, jednom je nije bilo 3 dana. Cini mi se da je bezala od macorcica jer dok su ranije zajedno jeli ( svako ima svoju posudici ali jedno pored drugog ) ona bi zgrabila svoje i bez kod komsija.
Sad zasto to pricam, tesko mi je, nju sam najvise volela i bila je najumiljatija. Ne znam sta joj je trebalo da ide preko ulice. A i vozaci su djubrad, mogao je da ukoci a ne da je zgazi.
Sad se brinem za ovo dvoje, mada oni jako retko odu iz dvorista i to samo do komsije , popnu se na njegovu supicu koja je na skladu do naseg dvorista i suncaju se
Inace nisam ih ucila da ulaze u kucu, jako volim zivotinje ali sam jako gadljiva, smetaju mi dlake koje ostavljaju po kuci
 
Baš mi je žao, prošla sam to više puta i znam da je jezivo.
S druge strane, iako je nema - barem znaš šta joj se desilo, nećeš je danima tražiti po ulici a od toga valjda nema većeg košmara.
Neke mačke su naprosto takve, zanesu se i zaborave da je put opasan. Zaigraju se i izlete napolje kao deca pa kad auto naiđe ukoče se od šoka. Ništa ti tu nisi mogla da sprečiš, niko je nije oterao, tako joj je bilo suđeno.
 
Danas sam i srecna i plakala sam
Jutros ustala i krenem da nahranim moje zivotinje kad mama-maca skace na vrata i mjauce. Tako sam se obradovala nisam znala sta cu od srece.
A onda vidim pored crno-belog macorcica a brata mu nema - nema Micka . A on je prvi tu kad ih hranim, ala mala, skace uvis, ne moze da doceka da im sipam, koliko puta me je ogrebao, jednom se zakacio kandzicom i ostao da mi visi na ruci . Micko i mama ( Cicko ) su potpuno crni , muz i deca ih nisu razlikovali, samo ja, ali juce sam pretpostavila da je mama u pitanju jer ona je skitala a posto je pregazena i glava je bila drugacija. Micka nisam vidjala da ide ulicom a ucinilo mi se da je poginula macka zenka, mora da sam pogresila.
A onda sam se rasplakala - glupo je, ne znam kako da objasnim, ali sam tolko kukala juce za Cickom pa se sad osecam kao da sam ih zamenila eto dobila sam nju a njega nema.
A hocu i njega ...
 
Žao mi je zbog loših vesti, nadam se da se uklonili nastradalog.

Nešto slično se meni desilo pre nekoliko godina, greškom sam sahranio tudju mačku misleći da je moja. Posle tri dana "vaskrsla" mačka gleda me pravo u oči, nisam verovao sopstvenim očima pa sam je testirao da li poznaje kuću i gde stoju hrana. Sve je znala i tako sam se uverio, stvarno za neverovati do kakve zabune može da dodje.
 
Žao mi je zbog loših vesti, nadam se da se uklonili nastradalog.

Nešto slično se meni desilo pre nekoliko godina, greškom sam sahranio tudju mačku misleći da je moja. Posle tri dana "vaskrsla" mačka gleda me pravo u oči, nisam verovao sopstvenim očima pa sam je testirao da li poznaje kuću i gde stoju hrana. Sve je znala i tako sam se uverio, stvarno za neverovati do kakve zabune može da dodje.

Jesam, ali i nastadali je bio moj, samo sam prvo mislila da je njegova mama
Ovo je mama
Pogledajte prilog 306369

Ovo je nastradali kad je bio mace, sad je imao 2 godine i promenila mu se dlaka, bio je potpuno crn, jedino mu glavica bila okruglastija nego kod mame i dlaka meksa
Pogledajte prilog 306370

Drago mi je da se vasa maca vratila
 

Back
Top