Koliko fabrike automobila zaradjuju na jednom autu?
Prikazujem rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Koliko fabrike automobila zaradjuju na jednom autu?

Stara legenda Тихи (avatar)
    Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2196

Podrazumevano Koliko fabrike automobila zaradjuju na jednom autu?

Berlin -- U žestokoj borbi za kupce u Evropi, mnogi proizvođači automobila, prisiljeni su u poslednje vreme, da prodaju vozila ispod cene, navodi radio Dojče vele.

Ipak, kako navodi nemački radio, ovaj trend polako nestaje, jer i zatvaranje pogona pokazuje rezultate.

Broj prodatih automobila u Evropi prošle godine pao je na najniži nivo u poslednjih 17 godina, a i u prvoj polovini ove, 2013, prodaja i dalje pada. Mnogi proizvođači su "lovili" kupce spuštajući cene tako da bi zapravo gubili novac, kad bi prodali neko vozilo.

To se, naravno, nikada nije odnosilo na proizvođače automobila, koji se proizvode za one kojima cena nije važna. Na čelu te lestvice je Porše. Uglednoj nemačkom proizvođači sportskih četvorotočkaša je u proseku, za svako prodato vozilo ostalo 16.590 evra – i to pre plaćanja poreza i ostalih doprinosa.

Prema računici, do koje su došli stručnjaci Centra za istraživanje automobilske privrede – CAR, Univerziteta u Duisburgu, na drugom mestu je Fijatova marka Ferari-Maserati, kojoj ostane 15.000 evra za svaki auto koji napusti radnju i onda sledi "nemački trio" proizvođača luksuznih automobila.

Neke će možda iznenaditi raspored, jer najviše zarađuje Audi (3.821 evra), sledi BMW (3.495 evra) i tek onda dolazi Mercedes kod kojeg, kada se sabere koliko košta sve što se u automobil ugradi, ostane još "samo" 2.012 evra dobiti.
    Nema druge, nego ključ u bravu

Zapravo, mnogo je zanimljivije šta se događa sa druge strane, u svojevrsnoj "dolini suza" automobilske industrije. Neki proizvođači, poput francuskog Renoa i dalje tonu sve dublje i dublje.

U prvoj polovini 2013. Reno je uz svaki automobil kupcu "poklonio" 457 evra, dok je prošle godine to bio 241 evro. Doduše, mnogo proizvođača koji su gubili novac prodajući automobile, shvatili su da tako dalje ne ide. Čak je i francuski Pežo-Citroen (PSA) smanjio gubitak sa 510 na 349 evra - i kod njega, kao i kod mnogih drugih, razlog je veoma jednostavan - zatvaranje pogona i manja proizvodnja.

Zato je Pežo zatvorio pogon nedaleko od Pariza, a i bilans Opela/Vokshola se, nakon odluke o zatvaranju pogona u Bohumu, popravio sa 834 evra gubitka na "samo" 414 evra, po svakom prodatom automobilu.

Slično je i sa Fordom - tačnije, njegovim evropskim ogrankom. Jer u svetu, Ford i dalje po automobilu zarađuje 717 evra, ali se tek sa procesom zatvaranja pogona u belgijskom Genku, britanskom Sautemptonu i Dagenhamu, gubitak u Evropi počeo da "topi".

U prvoj polovini ove godine bilo je 843 evra po vozilu - prošle godine 967 evra.
    Najvažnije je pozicioniranje

Ipak, zatvaranje pogona nije jedini način kako da se smanji gubitak i to se vidi u "rekorderu" u procesu oporavka - italijanskom Fijatu. Auto-koncern je gubitak prepolovio. Sa 384 evra prošle, na samo 130 evra po prodatom automobilu ove godine.

I Fijat je odlučio da napusti čitavu marku Lančia, ali mnogo je bio važniji njegov povratak u sektor, u kojem se Fijat oseća kao "kod kuće", na male, ekonomične automobile.

Marketing i pozicioniranje na tržištu, presudni su za opstanak proizvođača automobila - i to najbolje pokazuju proizvođači sa Dalekog istoka. Jer i proizvođač masovnih vozila, japanska Tojota, odlično zarađuje na svojim automobilima - čak 1.801 evro po vozilu.

Ne ide loše ni Korejcima, Hjundaiu (1.027 evra) i Kii (911 evra), što je svakako bolje, nego u slučaju Folksvagena (629 evra). U tom koncernu, kojem pripada Škoda, "češki brend“ vredi više nego ostali, jer zarađuje (671 evro).

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2013&mm=08&dd=09&nav_id=740977

Meni je bio najinteresantniji ovaj komentar

Moj otac je nekada vodio razvojni pogon BASF-a. To je inače najveći hemijski koncer u Evropi. Proizvodi između ostalog i boju za sva vozila koji drugi prepakuju ili se koristi za prvu ''ugradnju'' za skoro sva vozila koja se proizvode u Evropi. Jednom nekad davno kada se pojavio ''slon'' tj mercedes 500 sl ili kako već, poveli su ih u pogon da im pokažu proivodnju modela. Tada pre 20 godina, razvoj, materijal i radnici su bili ukupan trošak od 5500 maraka a on je u prodaji koštao od 90000 da nekih 120000 hiljada maraka. I onda kažu da su u teškoj dubiozi. Stvarno mi se plače
    (sergeysergejevich, 9. avgust 2013 17:24)

BGHighlander nije na forumu
    jedini na celom forumu koji nije opštio ni samakar jednom forumašicom
    Veoma poznat
    Učlanjen
    29.11.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Koliko fabrike automobila zaradjuju na jednom autu?

Citat Original postavio Тихи Pogledaj poruku
    Meni je bio najinteresantniji ovaj komentar

Moj otac je nekada vodio razvojni pogon BASF-a. To je inače najveći hemijski koncer u Evropi. Proizvodi između ostalog i boju za sva vozila koji drugi prepakuju ili se koristi za prvu ''ugradnju'' za skoro sva vozila koja se proizvode u Evropi. Jednom nekad davno kada se pojavio ''slon'' tj mercedes 500 sl ili kako već, poveli su ih u pogon da im pokažu proivodnju modela. Tada pre 20 godina, razvoj, materijal i radnici su bili ukupan trošak od 5500 maraka a on je u prodaji koštao od 90000 da nekih 120000 hiljada maraka. I onda kažu da su u teškoj dubiozi. Stvarno mi se plače
    (sergeysergejevich, 9. avgust 2013 17:24)
    Pa i ja više verujem tom "slučajnom prolazniku" nego tiradi debelih i masnih autokompanija.
    Apsolutno ne verujem da industrijski proizvod kojeg u modernim fabrikama ljudske ruke jedva da i dotaknu, košta 80-90% njegove maloprodajne cene.

Automobili nisu nikakvo "čudo tehnike" , ne prave se od kvalitetnih i skupocenih materijala, ljudski rad učestvuje minimalno, škarta je malo i podložan je reciklaži... nema šanse da je cena tolika koliko kažu.

Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2196

pre 3 god je iscurela vest da su volvov dzip, koji je tada kostao 70 000+ evra, oni pravili za 12 000
    [Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (Pavle, 10. avgust 2013 04:43)

Drugar je kupio pro'ceeda,platio ga je 14.000 e,cekao ga je dugo iz fabrike iz Slovacke i kad je stigao dosao je do podatka(ne znam kako)da fabriku troskovi tog modela i opreme izadju 3-4 hiljade evra. Mislim to je ipak sve normalno,ne kupuje se auto svaki dan. Cena samog automobila po meni i nije neki problem,jer za svaciji dzep ima sirok izbor,mislim da je najveci problem u dranju rezervnih delova tj.u samom odrzavanju. Delovi su skupi a o ovlascenim servisima necu ni da pricam.
    [Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (milan htc, 10. avgust 2013 09:29)

Poznat KiZo (avatar)
    Učlanjen
    17.06.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    267

zato ce kinezi i koreanci pobediti. na nizu marzu.
    Српској застави вратиће сјај.Ono sto nije za zadrzavanje ide iz ruke u ruku.Prodorna milost je musko odlicje.
    "Julijana, ti mnogo čitaš bajke, zabrinjavaš me u poslednje vreme!"

Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2196

Citat Original postavio KiZo Pogledaj poruku
    zato ce kinezi i koreanci pobediti. na nizu marzu.
    tako i treba. Dokle gamad Nemacka da nas deru na autima.

Seti se samo koliko je nekad kostao Video Rikorder i kompjuter i televizor dok nisu poceli da ih proizvode Kinezi i Koreanci.

1500-2000 maraka

A kad su Kinezi krenuli da proizvode pala cena na 100-400 evra...

Primećen član Iosis (avatar)
    Učlanjen
    20.06.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Ima tu još nešto, kod BMWa, Audija, Poršea, Ferarija Mercedesa se pored auta kupuje i ime.
    To ime imam osjćaj da košta 20-30% cjene auta.

Ajde recimo Ferrari, košta 300.000€ (lupio sam cjenu), da bi vratio pare od razvoja modela neka ode 70.000€, ipak su auta koja se ne prodaju u tako velikim brojevima. Dok plati materijal ajde neka to bude 50.000€, da ne znam kakav materijal koristi ne može biti skuplji. To je do sada 120.000€. Radnici u kompletnom procesu proizvodnje neka neka plati 20.000€, dođe do 140.000€. Neka uračuna tu i novac kojim će da otplati mašine i alat kojim se auto izrađuje, neka to bude 20.000€. To je cifra od 160.000€. Ostade opet 140.000€ čisto. Bar je to moje neko razmišljanje. Ne vidim razlog da materijal za auto, računam kompletno sve od prednjeg do zadnjeg branika, ne može da bude više od 50.000€.

Do ta jedna Kia se proizvede za 3-4.000€, nije mi baš realna cjena, prije bih rekao da je to negdje 6-7.000€. Naravno kod njih procenat koji ide na razvoj može da bude manji po autu jer proizvedu hiljade auta. Takođe kompletno svi ostali djelovi, rade se u većim serijama, a znamo kada imamo mnogo toga bude jeftinije.
    Mala trola, a puna kontrolora.

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    669

Razvoj novog modela se meri milijardama dolara...treba vratiti te OGROMNE pare.
    ko razume shvatice.

Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2196

Citat Original postavio Mirko_212 Pogledaj poruku

ja mislim da oni to samo fabrikuju da to toliko kosta da bi smanjili profit kompanija i platili sto manje poreza...

jer u EU porez na profit kompanije ide oko 40%

botr nije na forumu
    Tolerancija mi nije jaca strana, svi drugi grese, a ja sam bez mana!
    Domaćin botr (avatar)
    Učlanjen
    06.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    105

Profit se obicno smanjuje tako sto se dobit investira, i na osnovu toga se plati manji porez i manje se plati vlasnicima akcija.

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    669

Citat Original postavio Тихи Pogledaj poruku
    ja mislim da oni to samo fabrikuju da to toliko kosta da bi smanjili profit kompanija i platili sto manje poreza...

jer u EU porez na profit kompanije ide oko 40%
    Ti ne znas kako funkcionise svet.Lova mora da kruzi,i kruzi,taman posla da platis porez,propadas.
    ko razume shvatice.

BGHighlander nije na forumu
    jedini na celom forumu koji nije opštio ni samakar jednom forumašicom
    Veoma poznat
    Učlanjen
    29.11.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Mirko_212 Pogledaj poruku
    Toliko košta razvoj aviona a ni to nije provereno.
    Za automobil - apsolutno ne verujem.
    Najskuplja stvar je nova proizvodna traka ukoliko ne može da se adaptira stara.

Nisu autobili svemirski brodovi niti se prave prvi put pa da mora sve od nule da se radi.

Menjaju im limariju ( isti lim, drugi oblik kalupa prese), delove pozajmljuju iz prethodnih modela a mnoge nabavljaju iz Kine, motore unapređuju na sitno...ništa novo i radikalno se u autoindustriji nije desilo još od servo upravljača iz 70-ih osim dizajna, a to je samo stvar prese.

Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2196

Citat Original postavio BGHighlander Pogledaj poruku
    Toliko košta razvoj aviona a ni to nije provereno.
    Za automobil - apsolutno ne verujem.
    Najskuplja stvar je nova proizvodna traka ukoliko ne može da se adaptira stara.

Nisu autobili svemirski brodovi niti se prave prvi put pa da mora sve od nule da se radi.

Menjaju im limariju ( isti lim, drugi oblik kalupa prese), delove pozajmljuju iz prethodnih modela a mnoge nabavljaju iz Kine, motore unapređuju na sitno...ništa novo i radikalno se u autoindustriji nije desilo još od servo upravljača iz 70-ih osim dizajna, a to je samo stvar prese.
    upravo tako.

Elita Kad_LupimLupim (avatar)
    Učlanjen
    31.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    252

Ne bih rekao da je racunica tako jednostavna. Skoro sam poceo da radim u firmi koja je deo grupacije koja se specijalizovala za testiranja u razlicitim oblastima. Izmedjuostalog i za automobile. Postoji cela grana koja se bavi samo testiranjem multimedijalnih i racunarskih uredjaja na automobilima. Firma je nemacka, pa su im i klijenti pretezno vec pomenute nemacke marke. Testovi su sve samo ne jednostavni, ima ih dosta i na tim testiranjima radi poprilican broj ljudi. Njihove plate dolaze od onoga sto firma naplati auto-kucama, a tu uzme naravno i za svoje ostale troskove. Nikako nisu male pare u pitanju. Mogu misliti samo koliko se onda love jos potrosi i na druge detalje u razvoju novih modela i posle testiranjima svega i svacega u sitna crevca. Tako da te cene i nisu toliko nerealne, jer svako od njih gleda da zaradi od prodaje da moze da pokrije buduce planirane troskove za takve manje opipljive i vidljive stvari.
    Naravno, drugo je pitanje da li je i koliko takvo trosenje para opravdano i koliko zaista donosi poboljsanja.
    Realno...

Poznat Dule 021 (avatar)
    Učlanjen
    30.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    173

Ako vam ne odgovara cena vi nemojte da kupite!
    Sta vas briga koliko neko zaradjuje? To bi bilo isto kao kad bi vas neko u vasem poslu trebalo manje da plati jer mnogo zaradjujete.
    Ako ti odgovara cena kupis a ako ne -pari oci i vozdra.
    Moja roba,moja cena-prosto i jednostavno.
    Pricate o kinezima a sto onda njihovi automobili nisu kod nas dzabe nego su skuplji daleko od Yuga?

Slične teme

1. A kakvu muziku u autu imate???
    Autor Chan Shaolin Si u forumu Muzika
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 21.01.2010., 19:41
  2. MODELI AUTOMOBILA U RAZMERI
    Autor Espanol u forumu Razno
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 21.01.2010., 11:30
  3. Greske i nedostaci u proizvodnji automobila
    Autor Senta u forumu Automobilizam
    Odgovora: 179