Predstavljen hamburger od sintetičkog mesa .

ravana2

Domaćin
Banovan
Poruka
4.865
Holandski naučnici u laboratoriji uzgojili 'in vitro meso' iz kravljih matičnih ćelija, koje se formiralo u hiljade mišićnih vlakana.

Hamburger vrijedan 400.000 dolara, koji na prvi pogled izgleda samo kao još jedan goveđi hamburger, mogao bi zauvijek promijeniti način na koji konzumiramo meso.

Govedina dolazi od krava, koje se tove, pa potom kolju. To je bar bio slučaj zadnjih nekoliko hiljada godina.

Ali, holandski naučnici sada tvrde da su pronašli alternativu.

Predstavit će svijetu hamburger napravljen od takozvanog in vitro mesa. Iz kravljih matičnih ćelija, u laboratorijskim posudama, uzgajano je meso dok se nije formiralo u hiljade mišićnih vlakana.

Zaštita prirode

"Dajte im hranljive sastojke i oni će se razvijati rasti i na kraju izrasti u odrasla vlakna mišića. Onda se ta vlakna uzmu i suštinski izmiješaju u grudvu mesa", objašnjava istraživački asistent Andrew Stout sa Univerziteta u Maastrichtu.

Oni koji podržavaju in vitro meso, tvrde da pored toga što je jednakog ukusa kao pravo meso, isključuje opciju fabričkog uzgoja stoke.

"Nadamo se da će in vitro meso biti na tržištu za pet-deset godina. Komercijalni imprerativ je tu. Samo nagrada PETA-e [Ljudi za etički tretman životinja] od milion dolara za bilo koga ko može napraviti in vitro pileće meso trebalo bi biti podsticaj da ljudi krenu na tome raditi", kaže Ben Williamson iz PETA-e.

U tradicionalnim mesarama u Londonu tvrde da se, zbog nedavnih skandala o kvalitetu mesa, većina kupaca sada okreće visoko kvalitetnom- i skupljem mesu. I definitivno nisu zabrinuti zbog konkurencije koja nastaje u laboratoriji.

" Mislim da će to od početka odbiti ljude i moraće zaista da ih ubijede u to da je sve prije svega - bezbjedno, zatim da je ukusno i na kraju - dugoročno korisno za zdravlje", kaže Danny Lidgate, izvršni direktor mesara Lidgate.

Ukoliko bi se takozvano sintetičko meso masovno proizvodilo, najveći benefit bi mogao da bude onaj po zaštitu prirode.
Smanjilo bi se uništavanje planete, gdje se sve veće njene površine koriste za uzgajanje hrane za životinje.

Manja konzumacija

Nedavna studija Univerziteta u Oxfordu procjenjuje da se u poređenju sa govedinom, u proizvodnji sintetičkog mesa koristi 45 posto manje energije.

Također, potrebno joj je 99 posto manje zemlje nego za živu stoku, između 82 i 96 posto manje vode, uz emisiju između 78 i 95 posto manje izduvnih gasova.

Ali, neki zaštitnici okoline su ostali rerervisani prema novoj tehnologiji.

"Ne znamo da li će ovo da riješi ogromne probleme sa kojim se danas suočavamo - stvari poput klimatskih promjena, hranjenje globalne populacije, kao i krizu sa gojaznošću. Sve to od nas zahtijeva manju konzumaciju i konzumaciju kvalitetnijeg mesa. Za to imamo odgovora, i na tome možemo početi da radimo još danas", kaže Kirtana Chandrasekaran iz organizacije Friends of the Earth.

Za sada, ostaje nejasno može li laboratorija da ode dalje od repliciranja hamburgera u repliciranje osnovnih životnih namirnica.

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/predstavljen-hamburger-od-sintetickog-mesa

ja bi da izmisle umjetne cevape i prodaju ih uz ajvar njemackim turistima vegetarijancima . to bi bila lova ...
 
Cim sam video da je stari birokrata ravana2 otvorio temu,znao sam da su opasne cifre u pitanju(ovog puta samo 400 000).Inace,mislim da od te i takve proizvodnje nema nista.Pre nekih 20-tak godina su tkdj.naucnici predvidjali i to kao sa 100% sigurnoscu da ce se covecanstvo hraniti tabletama u kojima ce se nalaziti optimalan broj kcal sa odredjenim brojem proteina,ugljenih hidrata i vitamina,te ce se tako covecanstvo resiti straha od gladi.Evo,proslo je tih dve decenije i jos uvek se sluzimo tanjirima,loncima i kasikama.Ova prica ce proci slicno,ako nista drugo onda nema izgleda za uspeh zbog zdravlja ljudi.Mi ionako nismo ziva bica ,,projektovana" za ishranu mesom,nas probavni trakt je ,,predvidjen" za sirovo voce i povrce;tada funkcionisemo najbolje po svoje zdravlje.
 

Back
Top