Australija i potop

Demijurg

Poznat
Banovan
Poruka
7.211
Interesantna je stvar primetiti u Starom zavetu, negde u Postanju, gde se opisuje potop, da je Mojsije nabrojao razne životinjske vrste po imenu, ali da se nigde ne spominju kenguri, koale, kiviji, australijski nojevi, dingoi, tasmanijski đavoli, kljunari i ostali australijski torbari. Pošto je glupo reći da nekakav bog nije znao da postoji taj kontinent pre Kukovog otkrića Australije iz 1780-ih godina - jedini zaključak ovog mog teksta je da su golemi delovi Biblije odraz ljudskog neznanja, odnosno tadašnjeg jevrejskog znanja. Poređenja radi, za razliku od Jevreja, stari Rimljani su pretpostavljali da se na dalekom jugoistoku nalazi kontinent kome su dali ime “Terra Australis” ili “Nepoznata Zemlja”. I iz ovoga se, dakle, može zaključiti da Biblija nije nikakva božja reč, već skup ljudskih verovanja, sklona promenama.
 
Interesantna je stvar primetiti u Starom zavetu, negde u Postanju, gde se opisuje potop, da je Mojsije nabrojao razne životinjske vrste po imenu, ali da se nigde ne spominju kenguri, koale, kiviji, australijski nojevi, dingoi, tasmanijski đavoli, kljunari i ostali australijski torbari. Pošto je glupo reći da nekakav bog nije znao da postoji taj kontinent pre Kukovog otkrića Australije iz 1780-ih godina - jedini zaključak ovog mog teksta je da su golemi delovi Biblije odraz ljudskog neznanja, odnosno tadašnjeg jevrejskog znanja. Poređenja radi, za razliku od Jevreja, stari Rimljani su pretpostavljali da se na dalekom jugoistoku nalazi kontinent kome su dali ime “Terra Australis” ili “Nepoznata Zemlja”. I iz ovoga se, dakle, može zaključiti da Biblija nije nikakva božja reč, već skup ljudskih verovanja, sklona promenama.

Možeš li postaviti te biblijske stihove u kojima Mojsije nabraja životinjske vrste po imenu ?
 
Interesantna je stvar primetiti u Starom zavetu, negde u Postanju, gde se opisuje potop, da je Mojsije nabrojao razne životinjske vrste po imenu, ali da se nigde ne spominju kenguri, koale, kiviji, australijski nojevi, dingoi, tasmanijski đavoli, kljunari i ostali australijski torbari. Pošto je glupo reći da nekakav bog nije znao da postoji taj kontinent pre Kukovog otkrića Australije iz 1780-ih godina - jedini zaključak ovog mog teksta je da su golemi delovi Biblije odraz ljudskog neznanja, odnosno tadašnjeg jevrejskog znanja. Poređenja radi, za razliku od Jevreja, stari Rimljani su pretpostavljali da se na dalekom jugoistoku nalazi kontinent kome su dali ime “Terra Australis” ili “Nepoznata Zemlja”. I iz ovoga se, dakle, može zaključiti da Biblija nije nikakva božja reč, već skup ljudskih verovanja, sklona promenama.


Kолико је животињских и биљних врста на планети земљи? Да су све набрајали, колико страна би имала Библија?
 
Kолико је животињских и биљних врста на планети земљи? Да су све набрајали, колико страна би имала Библија?

Hahaha. Jel to zvanican fanaticki odgovor? A i to sto kazes ima puno vrsta i trebalo bi milion strana da ih sve popisemo, ali bitno je da su sve stale u drvenu barkicu od 300 metara :ok: :dash:
 
Interesantna je stvar primetiti u Starom zavetu, negde u Postanju, gde se opisuje potop, da je Mojsije nabrojao razne životinjske vrste po imenu, ali da se nigde ne spominju kenguri, koale, kiviji, australijski nojevi, dingoi, tasmanijski đavoli, kljunari i ostali australijski torbari. Pošto je glupo reći da nekakav bog nije znao da postoji taj kontinent pre Kukovog otkrića Australije iz 1780-ih godina - jedini zaključak ovog mog teksta je da su golemi delovi Biblije odraz ljudskog neznanja, odnosno tadašnjeg jevrejskog znanja. Poređenja radi, za razliku od Jevreja, stari Rimljani su pretpostavljali da se na dalekom jugoistoku nalazi kontinent kome su dali ime “Terra Australis” ili “Nepoznata Zemlja”. I iz ovoga se, dakle, može zaključiti da Biblija nije nikakva božja reč, već skup ljudskih verovanja, sklona promenama.

a što baš australija, a pingvini? :P
 
pa kako nije ?vis da se covek zali da bog nije spomenuo australiju..al aj i to nego bre de je amerika...covece.?pa antraktik.....pa severni ledeni pol......nije to u redu..:lol:.....a svi stari narodi su pisali o potopu.....tako da se sigurno nesto desilo....ne pise samo biblija o tome.....

pa zato i kažem, od svih besmislica u vezi sa biblijskim potpom (inače, jedna od prepisanih i prilagođenih priča iz mitologije starih civilizacija), najmanji je problem šta je od vrsta nabrojano (mada nabrajano je uopšteno).
 
Hahaha. Jel to zvanican fanaticki odgovor? A i to sto kazes ima puno vrsta i trebalo bi milion strana da ih sve popisemo, ali bitno je da su sve stale u drvenu barkicu od 300 metara :ok: :dash:



Добро. Нека је тако како си написао. И сад, теби код овог отварача теме, код кога се из претходних тема могло закључити да није много паметан не смета то што себи није поставио то питање о дрвеној баркици на 300 квадрата, већ фанатично подржаваш његово сумњичаво питање о томе зашто нема кенгура и коала? Зашто мудро подржаваш његова размишљања о коалама и кенгурима? Зато што је изразио сумњу против религије? Зар подржаваш сваког ко изрази сумњу у религијска учења?

Видиш, дечко је много залудан а "докон мозак је ђавоље игралиште" а он се јадан заноси мудрим мислима о томе како нема коала и кенгура у Библији а онда нам изнесе своја размишљања на форум.


Први пост је глупост најобичнија а мој коментар је мој покушај да будем ироничан а то обично покушавам кад налетим на непаметне постове великих крстарица мислилаца.

Дозволи да ти дам један савет:"Ко је луд, не буди му друг."
 
Možeš li postaviti te biblijske stihove u kojima Mojsije nabraja životinjske vrste po imenu ?

Mogu, ali budući da sam paganin (vikan), pripadnik jedne od najstarijih religija na svetu, za koju je hrišćanstvo mala beba, neću. Neka ih postave hrišćani.

- - - - - - - - - -

Gde se spominje Australija u Bibliji ? :rumenko:

Nigde. Znači li to da biblijski bog nije znao za Australiju? Ako je uopšte bio bog? Pošto je od Mojsija tražio da mu kolje volove, ovnove i golubove, što je Mojsije lepo opisao u Trećoj knjizi Mojsijevoj, od I do XI poglavlja. Šta će bogu krv? Jesi li uopšte čitao uvodni post? :dash:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kолико је животињских и биљних врста на планети земљи? Да су све набрајали, колико страна би имала Библија?

Jako mnogo. Nabrojane su sve neke bitnije životinjske vrste koje su poznavali Jevreji. Ali one za koje Jevreji nisu znali, dakle nijedna jedina vrsta koja živi u Australiji, nisu nabrojane. Zato što Jevreji nisu znali za Australiju. Znači li to da jevrejski bog i bog Biblije takođe nije znao za Australiju? A šta ako uopšte nije bog? Mogli su barem da nabroje australijske torbare, kao vrstu, ne i poimence kengure, čisto da "dokažu" kako iza Biblije stoji bog. Ovako, jasno je da bog nema nikakve veze sa Biblijom.

- - - - - - - - - -

Hahaha. Jel to zvanican fanaticki odgovor? A i to sto kazes ima puno vrsta i trebalo bi milion strana da ih sve popisemo, ali bitno je da su sve stale u drvenu barkicu od 300 metara :ok: :dash:

Aha ha ha ha ha ha ha. :rotf: Jeste, to je. Ne, popisane su kao najbitnije vrste, recimo ovakvi i onakvi sisari, ovakve i onakve vrste ptica, ali nema australijskih torbara... zato što Jevreji nisu znali za Australiju. Ribe nisu "išle na barku", zato što žive u vodi. :hahaha1:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Valjda se potop nije desio na celom svetu nego na jednom delu.

Aha, jeste, kao što je "Zemlja stara 6000 a svemir 7000 godina", a pri tom je "Zemlja stvorena pre svih zvezda"... :hahaha1: Po toj logici dve najudaljenije tačke u svemiru morale bi biti, od tačke A do tačke B, daleko svega 7000 svetlosnih godina. Samo prečnik samo naše galaksije je 20-ak puta veći, a astronomi su videli galaksije daleko od nas 13 milijardi svetlosnih godina, što znači da su one postojale pre 13 milijardi godina. :hahaha1: Tuga jedna. :rida:

- - - - - - - - - -

a što baš australija, a pingvini? :P

:klap: Odlično si primetio. :ok: I podsetio me, a ponizio hrišćane. :super: Pa bog biblije (tačnije rečeno stari Hebreji nisu znali) nije znao čak ni za Antarktik i pingvine. :rida:
 
hah, da je nabrajanje u celoj besmislenoj epizodi potopa najveći problem

A epizoda gde "bog govori kroz magarca":

Brojevi 22:21-35

22:21 Ustane Bileam ujutro, osamari svoju magaricu i ode s
moapskim knezovima.
22:22 No Božja srdžba usplamtje što je on pošao. Zato anđeo Jahvin
stade na put da ga spriječi. On je jahao na svojoj magarici, a pratila ga
njegova dva momka.
22:23 Kad magarica opazi anđela Jahvina kako stoji na putu s
isukanim mačem u ruci, skrene sa staze i pođe preko polja. Bileam
poče tući magaricu da je vrati na put.
22:24 Anđeo Jahvin tada stade na uskom prolazu, među
vinogradima, a bijaše ograda i s ove i s one strane.
22:25 Magarica, spazivši Jahvina anđela, stisne se uza zid i o zid
pritisne Bileamovu nogu. On je opet poče tući.
22:26 Anđeo Jahvin pođe naprijed te stade na usko mjesto gdje nije
bilo prostora da se provuče ni desno ni lijevo.
22:27 Kad je magarica ugledala Jahvina anđela, legne pod
Bileamom. Bileam pobjesni i poče tući magaricu štapom.
22:28 Tada Jahve otvori usta magarici te ona progovori Bileamu:
Što sam ti učinila da si me tukao tri puta?
22:29 Bileam odgovori magarici: Što sa mnom zbijaš šalu! Da mi je
mač u ruci, sad bih te ubio!
22:30 A magarica uzvrati Bileamu: Zar ja nisam tvoja magarica na
kojoj si jahao svega svoga vijeka do danas? Jesam li ti običavala ovako?
- Nisi! - odgovori on.
22:31 Tada Jahve otvori oči Bileamu i on opazi anđela Jahvina kako
stoji na putu s golim mačem u ruci. Pognu on glavu i pade ničice.
22:32 Onda će mu anđeo Jahvin: Zašto si tukao svoju magaricu
već tri puta? Ta ja sam istupio da te spriječim, jer te put meni naočigled
vodi u propast.
22:33 Magarica me opazila i preda mnom se uklonila sva tri puta.
Da mi se nije uklanjala, već bih te ubio, a nju ostavio na životu.
22:34 Onda će Bileam anđelu Jahvinu: Sagriješio sam! Nisam znao
da ti preda mnom stojiš na putu. Ali sad, ako je zlo u tvojim očima, ja ću
se vratiti.
22:35 Ali anđeo Jahvin odvrati Bileamu: Idi s tim ljudima, ali samo
ono govori što ti ja kažem. Tako Bileam ode s Balakovim knezovima.



Sve počinje “božjom srdžbom”. I bog progovara iz magarice. Strašno.

Kakav je to bog koji se spušta tako nisko da govori kroz magarce?

pa kako nije ?vis da se covek zali da bog nije spomenuo australiju..al aj i to nego bre de je amerika...covece.?pa antraktik.....pa severni ledeni pol......nije to u redu..:lol:.....a svi stari narodi su pisali o potopu.....tako da se sigurno nesto desilo....ne pise samo biblija o tome.....

:klap: Eto, ti si se setio i Amerike. :ok: Biblija ne pominje bizone. Ni polarne medvede. Stvarno, koliko rupa... ma bušno kao sito.
 
Poslednja izmena od moderatora:
pa zato i kažem, od svih besmislica u vezi sa biblijskim potpom (inače, jedna od prepisanih i prilagođenih priča iz mitologije starih civilizacija), najmanji je problem šta je od vrsta nabrojano (mada nabrajano je uopšteno).

Ja lepo opisao u uvodnom postu, odvalio sam koncept priče, a vernika nema da me demantuju. :rida: Tuga jedna. :dash:
 
Poslednja izmena od moderatora:
pa kako nije ?vis da se covek zali da bog nije spomenuo australiju..al aj i to nego bre de je amerika...covece.?pa antraktik.....pa severni ledeni pol......nije to u redu..:lol:.....a svi stari narodi su pisali o potopu.....tako da se sigurno nesto desilo....ne pise samo biblija o tome.....
To sto su mnogi narodi pisali o potopu nije nikakav dokaz da se takav potop i desio . Prije je to dokaz da su prepisivali jedni od drugih .
Mnogi narodi su pisali i o bozjim sinovima , pa to isto tako nije dokaz da su ti bozji sinovi postojali .
Mnogi narodi su pisali i o vjesticama , vampirima itd , itd ....
 
Добро. Нека је тако како си написао. И сад, теби код овог отварача теме, код кога се из претходних тема могло закључити да није много паметан не смета то што себи није поставио то питање о дрвеној баркици на 300 квадрата, већ фанатично подржаваш његово сумњичаво питање о томе зашто нема кенгура и коала? Зашто мудро подржаваш његова размишљања о коалама и кенгурима? Зато што је изразио сумњу против религије? Зар подржаваш сваког ко изрази сумњу у религијска учења?

Видиш, дечко је много залудан а "докон мозак је ђавоље игралиште" а он се јадан заноси мудрим мислима о томе како нема коала и кенгура у Библији а онда нам изнесе своја размишљања на форум.


Први пост је глупост најобичнија а мој коментар је мој покушај да будем ироничан а то обично покушавам кад налетим на непаметне постове великих крстарица мислилаца.

Дозволи да ти дам један савет:"Ко је луд, не буди му друг."

Odlično. Baš je tako kako sam napisao. I sad, meni, kao postavljaču teme, kod koga se iz prethodnih tema moglo zaključiti da je daleko iznad svih vas (kad budeš otovorio ovakve teme kakve sam ja otvorio, i kad budeš imao blogova koliko ja imam - onda kaži da nisam mnogo pametan, kao da nekoga briga što nisi mnogo pametan), užasno smeta to što na tu drvenu barkicu od 300 kvadrata, za koju se ne zna da li je ikada postojala, nisu smeđšteni beli medvedi, koale, pingvini... već samo one životinje za koje su znali stari Hebreji. Tuga jedna. :rida:

Vidiš, ti si mnogo zaludan, pa kad nemaš šta da radiš ti dođeš na forum da nas ubeđuješ kako bog nije znao astronomiju pre 2000 godine, i u Bibliji je rekao kako je Zemlja najstarija tačka u svemiru, stvorena pre 6000 godina. :hahaha1: Kao i to da bog nije znao za obe Amerike, Australiju i Antarktik, i ti se jadan zanosiš „mudrim mislima o tome kako je Biblija najmudrija knjiga“ i kako „je bog nen autor“.

Prvi post odvaljuje sva tvoja verovanja, zasnovana na jednoj knjizi za programiranje uma, a ne, kako ti u svom neznanju veliš „glupost najobičnija a moj komentar je moj pokušaj da budem ironičan a to obično pokušavam kad naletim na nepametne postove velikih krstarica mislilaca“. Da vidimo, zapravo, pozadinu tvojih verovanja, zasnovanih na Bibliji...

Biblija nije božja reč iz prostog razloga što su ljudi iz nje izbacili između 35 i 60 jevanđelja koja govore o Isusovom 17-godišnjem boravku u Indiji, njegovom braku sa Marijom Magdalenom i njegovom potomstvu. Najnoviji primer prekrajanja Biblije je ovo što sledi...


Prevod Daničić-Karadžić:

Novi zavet, Prva poslanica Jovanova, 5:7-8.

7. Jer je troje što svjedoči na nebu: Otac, Riječ i sveti Duh; i ovo troje je jedno.
8. I troje je što svjedoči na zemlji: duh, i voda, i krv; i troje je zajedno.


Prevod Lujo Bakotić, Emilijan Čarnić i Novi Svet:

7. I troje je što svjedoči na zemlji:
8. duh, i voda, i krv; i troje je zajedno.


Ovo je lako proveriti.


Prevod Daničić-Karadžić:

Jevanđelje po Luci, 23:43

43. I reče mu Isus: zaista ti kažem: danas ćeš biti sa mnom u raju.


Prevod Lujo Bakotić, Čarnić i Novi Svet:

43. I reče mu Isus: zaista ti kažem danas: bićeš sa mnom u raju.


Ovo su mali, ali i veliki, primeri ljudskog prekrajanja Biblije samo u XX i XXI veku. A koliko se vekova Biblija prekraja?

Ovo nijedan hrišćanin ne može da pobije. Razmislite malo više o tome.

:rida:

I sad si pomešao dva termina - glup i lud - što nije isto, mada neko može da bude istovremeno i glup i lud.

Zaključak: nisi oborio ništa što sam napisao, samo si rekao da sam glup, a ja te odvalio argumentima.

- - - - - - - - - -

a gde se to u starom zavetu decidno nabrajaju vrste koje su izabrane za nojevu barku? nesto je suplje u zapazanju

Budući da sam paganin (vikan), pripadnik jedne od najstarijih religija na svetu, za koju je hrišćanstvo mala beba, neću da ih citiram. Neka ih postave hrišćani.
 
Poslednja izmena od moderatora:
To sto su mnogi narodi pisali o potopu nije nikakav dokaz da se takav potop i desio . Prije je to dokaz da su prepisivali jedni od drugih .

nije baš da su svi prepisivali jedni od drugih, jer su sva ta opisana plavljenja koje svrstavamo u potop normalni/očekivani/prirodni element za dramaturgiju, ako me razumeš, potop ne može biti originalna ideja.
 

Back
Top