Dete i religija

Lollol

Poznat
Poruka
9.450
Kako vaspitavate ili kako biste vaspitavali svoje dete, u dugu svoje religije, ili ako ste nereligiozni da li bi i dete tako vaspitavali?
Kako biste reagovali ako bi vase dete htelo da promeni religiju ili da postane ateista ili od ateiste vernik?

Temu otvaram ovde a ne na PDF Religija jer me zanima prvenstveno misljenje vas kao roditelja roditelja a ne stav kao (ne)vernika.
 
Pa tako bi ga vaspitavala u duhu svoje religije
moralnim vrednostima, vrlinama...
poucila bi ga poznaje Biblijsku nauku
Onako kako je ispravno...
a naravno da bi na kraju to bila njegova licna odluka...
 
moji su i dalje mali (3 godine sincic i cerkica 2 meseca ).
moja draga i ja nismo religiozni, ne verujemo u bogove i boginje i naravno da ih necemo odgajati kao vernike.
o religiji cu sa njima pricati kao o pojavi koja nije zanemarljiva u svetu i realnim uticajima kroz istoriju na covecanstvo. necu eksplicitno isticati ovo sto je yokai napisao u vezi sa besmislom religijie ali cu se potruditi da podstaknem upravo pomenuto racionalno, analiticko i kriticko misljenje pa neka se sami pronadju.

naravno, ni u jednom trenutku ih se ne bih 'odricao preko novina' ako bi se odlucili da budu religiozni :) bitno mi je da budu srecni ali bih bio srecniji da njihova sreca nije posledica placeba na koji se cesto vernici oslanjaju bez pokrica.
 
Poslednja izmena:
Kada budem imao decu, sigurno ih necu ubedjivati u nesto u sta ni ja ne verujem. Necu ih krstiti jer je to moderno, necu ih upisati na veronauku...religija treba da je stvar izbora a ne nesto sto ti namecu od rodjenja...
 
Kako vaspitavate ili kako biste vaspitavali svoje dete, u dugu svoje religije, ili ako ste nereligiozni da li bi i dete tako vaspitavali?
Kako biste reagovali ako bi vase dete htelo da promeni religiju ili da postane ateista ili od ateiste vernik?

Temu otvaram ovde a ne na PDF Religija jer me zanima prvenstveno misljenje vas kao roditelja roditelja a ne stav kao (ne)vernika.

Krstila ga ne bih... pričala bih mu o svemu. I religiji i ateizmu. Pa kad bude dovoljno zrelo i stasalo neka samo odluči.
Moje dete je moje dete...
Kao što bih ga volela da postane homoseksualac, volela bih ga i da postane vernik.
Ni na jedno ni na drugo ne želim, niti mogu da utičem.
 
Pa tako bi ga vaspitavala u duhu svoje religije
moralnim vrednostima, vrlinama...
poucila bi ga poznaje Biblijsku nauku
Onako kako je ispravno...
a naravno da bi na kraju to bila njegova licna odluka...
A ti si poznavalac pravog tumacenja biblije?Biblija prvo,nije nauka.
Da li bi mu otvoreno rekla da ne bi prstom mrdnula ako se razboli,tj samo bi se molila Jehovi?
 
U familiji je od ultrareligiozne mame ispao sin ateist
ne bi mi zasmetalo ako i moja budu nevernici ili mutanti

Imam i ja takav primer.Samo pitanje je ko je u stvari"pravi"vernik,onaj koji ide u crkvu,slavi slavu i ne radi na crveno slovo,ili onaj koji se trudi da nikog ne povredjuje,pomaze okolini kad je u mogucnosti,ne cini nikakve spletke,a izjasnjava se kao ateista?
 
Vaspitala bih ga kao vernika, a kad sasvim odraste i ako hoce da se istrazuje u drugim sferama ne moze se i ne treba od njega praviti rob vec slobodan covek...
...ima li uopste to i postoji li slucaj da od vernika postane ateista ? (samo naglas razmisljam.)..:think:
 
Joj da, ali to nije slobodna volja, to je sila, kao npr. Goli Otok, al nije mu mesto sad ovamo ovde...:mrgreen:
Нисам мислио само на принудну индоктринацију коју је спроводио један такав тоталитаристички систем (нпр. Титоизам),
мислио сам да су неки истакнути комунисти имали у раној младости изразито религијску позадину.
Ево навешћу пример Стаљина - као младић уписао богословију, после суочавања са том марксистичком литературом, нешто му кврцнуло
у мозгу, направило ПРЕОКРЕТ! :mrgreen: и човек постао милитантни безбожник.
 
Нисам мислио само на принудну индоктринацију коју је спроводио један такав тоталитаристички систем (нпр. Титоизам),
мислио сам да су неки истакнути комунисти имали у раној младости изразито религијску позадину.
Ево навешћу пример Стаљина - као младић уписао богословију, после суочавања са том марксистичком литературом, нешто му кврцнуло
у мозгу, направило ПРЕОКРЕТ! :mrgreen: и човек постао милитантни безбожник.

znaci ima...
dobro, dobro, predajem se...: )))
 
Прави верниџи су једино испосници по келијама. Све остало је фарса типа једење биљног качкаваља и посних наполитанки. Комедија.
 
Прави верниџи су једино испосници по келијама. Све остало је фарса типа једење биљног качкаваља и посних наполитанки. Комедија.

ti isposnici koje pominjes su samo enteti koji su pobegli i sakrili se od zivota.
tako nesto zaista nije za postovanje vec za zaljenje.
 
Vaspitala bih ga kao vernika, a kad sasvim odraste i ako hoce da se istrazuje u drugim sferama ne moze se i ne treba od njega praviti rob vec slobodan covek...
...ima li uopste to i postoji li slucaj da od vernika postane ateista ? (samo naglas razmisljam.)..:think:

Malo si kontradiktorna,jer ako si vernik-nisi slobodan covek.U religiji imas pravo na izbor jedino da sledis sta ti svestenik kaze,crkveni kalendar,obicaji itd.
To prvo,a drugo,"dala"bi svom detetu pravo na slobodu tj izbor,a sa druge strane se cudis kad neko izabere drugi put.
Nisi mi bas jasna.

- - - - - - - - - -

odveo bih ga ispred crkve i reko sine aj se smejemo budalama

- - - - - - - - - -

i pokazo bi na arianu i reko bih e ova ti je najgora

Mona ne ide u crkvu,vec po kucama!:zper:
 

Back
Top