"ГРОБЉА ПОСТАЈУ ВЕЛИКИ ЕКОЛОШКИ ПРОБЛЕМ" (!!!!!!)

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
"Groblja postaju veliki ekološki problem"
Autor: Tanjug



Sahranjivanje u Beogradu je specifičan ekološki problem i moraće da se nađe u finalnom dokumentu "Programa zaštite životne sredine grada Beograda", saopštilo je udruženje "Oganj" povodom javne rasprave o nacrtu tog programa.


04.08.2013. | 17:29 > 17:29







novo-groblje.jpg

Foto: screenshot, Youtube Novo groblje u Beogradu


"Naučno je dokazano da klasična groblja imaju negativan uticaj na životnu sredinu, površinske vodene tokove, izvorišta i podzemne vode, odnosno na kompletan eko-sistem, zbog čega je neophodno da se ova oblast sagleda sa naučnog, stručnog i medicinskog aspekta, u interesu očuvanja prirodnih resursa i zdrave životne sredine", naveo je predsednik Udruženja Branislav Matijas.

Prema njegovim rečima, mesta za sahrane je sve manje, širenje gradskih grobalja na plodno poljoprivredno zemljište i gradsko građevinsko zemljište ozbiljan je problem ne samo Beograda već i ostalih gradova širom Srbije.


Matijas navodi da Srbija svake pete godine mora da obezbedi milion novih kvadratnih metara za preminule ako se svi sahrane klasičnim ukopom, dok je kod kremacije potrebno osam puta manje prostora.
Finalna verzija dokumenta, koji obuhvata potrebe svih 17 gradskih opština, trebalo bi da bude gotova do septembra, posle čega će ući u Skupštinu Beograda na usvajanje.

****************************************************************************************************************************

Дивота!!! ------------------------------ Са'ће ИСТУРЕНО ОДЕЉЕЊЕ АУШВИЦА на челу са неким кретеном Б.Матијасом из Удружења "Огањ" који врше спаљивање лешева) И ДА НАМ РАЗРУШИ И РАСТУРИ ГРОБЉА И ПОРОДИЧНЕ ГРОБНИЦЕ И ДА УВЕДЕ ОБАВЕЗУ СПАЉИВАЊА И САМОСПАЉИВАЊА........

наравно из "еколошких", јЕвропских и разлога "будућности"... .........
 
SVE sto se radi oko sahrana i ukopa je uvek JAKO DOBAR BIZNIS! :rtfm:

Јесте. И ако сам ја спреман да своје умрле ближње покопам и платим ономе ко то ради, шта у томе може било ко на овом свету да ми приговори?
Свесно улазим у пословни однос са каменоресцем, Комуналним предузећем, попом и ко зна с' ким још и свима дајем своје паре и шта трећу страну боли Qрац за моје пословне трансакције са поповима и осталима? Нек гледају своја посла а ја ћу своја (укључујући и моје послове са поповима).
 
Јесте. И ако сам ја спреман да своје умрле ближње покопам и платим ономе ко то ради, шта у томе може било ко на овом свету да ми приговори?
Свесно улазим у пословни однос са каменоресцем, Комуналним предузећем, попом и ко зна с' ким још и свима дајем своје паре и шта трећу страну боли Qрац за моје пословне трансакције са поповима и осталима? Нек гледају своја посла а ја ћу своја (укључујући и моје послове са поповима).

Popovi drze opela i pored urni, popovi i opela tu ne igraju nikakvu ulogu.
Urne samo zauzimaju manje mesta na grobljima i to bi bilo to.
sto se same ekologije tice i krematorijumi nisu kosher jer se i tim dimom zagadjuje covekova okolina, a i trosi se mnogo energije , narocito ako je pokojnik
imao 150 kila zive vage.
 
Popovi drze opela i pored urni, popovi i opela tu ne igraju nikakvu ulogu.
Urne samo zauzimaju manje mesta na grobljima i to bi bilo to.
sto se same ekologije tice i krematorijumi nisu kosher jer se i tim dimom zagadjuje covekova okolina, a i trosi se mnogo energije , narocito ako je pokojnik
imao 150 kila zive vage.

Онда замени део мог поста у коме помињем попоwе и уместо попа додај каменоресца, wласника погребне опреме и комунално гробно предузеће и у сwему мој пост и даље стоји. Попа сам више поменуо јер сам одгоwарао Блајбију а он има специфичан поглед на СПЦ (wероwатно и на друге wерске заједнице).
 
Онда замени део мог поста у коме помињем попоwе и уместо попа додај каменоресца, wласника погребне опреме и комунално гробно предузеће и у сwему мој пост и даље стоји. Попа сам више поменуо јер сам одгоwарао Блајбију а он има специфичан поглед на СПЦ (wероwатно и на друге wерске заједнице).

Sve bre to moras da placas i kod spaljivanja, nema tu razlike u ceni.

I tacno je da su groblja ( klasicna) danas u velikim gradovima uzasan problem.
Nego pojma nemam sto se o tome brine ovaj OGANJ.

Niko nikoga ne moze da natera da se spaljuje, tendencija je zadnjih godina takva da se ljudi sami odlucuju na spaljivanje jer ne zele potomke da opterecuju
posecivanjem, placanjem i negovanjem groblja/spomenika, Ali to je licni izbor coveka.
 
Sve bre to moras da placas i kod spaljivanja, nema tu razlike u ceni.

I tacno je da su groblja ( klasicna) danas u velikim gradovima uzasan problem.
Nego pojma nemam sto se o tome brine ovaj OGANJ.

Niko nikoga ne moze da natera da se spaljuje, tendencija je zadnjih godina takva da se ljudi sami odlucuju na spaljivanje jer ne zele potomke da opterecuju
posecivanjem, placanjem i negovanjem groblja/spomenika, Ali to je licni izbor coveka.

ОГАЊ брине о томе јер морају још више да разраде свој крематоријумски бизнис.

Разумем их ал' ја ћу ипак своје ближње по старински да збринем. Ко што доликује крштеном човеку.
 
ОГАЊ брине о томе јер морају још више да разраде свој крематоријумски бизнис.

Разумем их ал' ја ћу ипак своје ближње по старински да збринем. Ко што доликује крштеном човеку.
Vidi, i ja sam krsten covek, ali ja necu u zemlju. Ocu pepeo u vodu:D
 
Brine se Oganj jer zadnjih 30 godina sve kremacije idu preko istog. Mita se relativno skoro doselio u BG pa mu se pomesao Oganj sa EU i Kosmetom.

Ma Oganj je za sve savrseno u pravu nego nije stvar pogrebnog preduzeca da serucka o ekologiji.

Ja sam imala pre nekoliko nedelja susret sa grobarima, komunalcima, grobnim mestom ( majka mi je umrla) na groblju u Zajecaru, a zaista nisam nikada
vodila racuna kako to u Srbiji funkcionise. U Nemackoj je tako da zakupis to grobno mesto na 20 ili 30 godina, calnes relativno veliku lovu unapred
( recimo i do 7.000 DM je bilo za 30 godina) pa kad istekne vreme ili platis ispocetka ili razyebes grobno mesto. Mislila sam da je tako i kod nas jer
je meni to nekako logicno.

Kad ono vidi. U Srbalja je sve drugacije.
Placas komunalnom nekih 30-40 evra godisnje , a grobno mesto prodajes na "crno" i za 20.000 evra. Na Novom Groblju je i vise, zavisi da li je parcela
elitna. U Kragujevcu cujem ista prica. I to je sve ovim Pravoslavcima normalno. Elem, lovu da placaju te elitne parcele ( zajecarsko groblje) imaju
samo Romi koji rade u Vieni pa su sada groblja elitna jer su elita oni koji imaju pare i drze do grobljanske kulture, Romi.
 
Kremacija je keva.

Zelim da me kremiraju i pospu pepeo u neku reku.

A ako bas zele, mogu i da me pohrane u neku urinicu u nekom kolektivnom mauzoleju- mnogo manje prostora zauzima.

Eto na primer, u Americi, groblje je livada, a iznad glave ti je samo mali kamen na kojem pise ime, godine zivota i krstic-davidova zvezda- nista, zavsino od preferencije.

A kod nas se prave nekropole sa plotovima i parcelama, 3-metarskim mermernim spomenicima za ciju cenu porodica moze da kupi solidna kola 2004. godiste, ili da doda jos toliko i kupi garsonjeru.
 
Sve bre to moras da placas i kod spaljivanja, nema tu razlike u ceni.

I tacno je da su groblja ( klasicna) danas u velikim gradovima uzasan problem.
Nego pojma nemam sto se o tome brine ovaj OGANJ.

Niko nikoga ne moze da natera da se spaljuje, tendencija je zadnjih godina takva da se ljudi sami odlucuju na spaljivanje jer ne zele potomke da opterecuju
posecivanjem, placanjem i negovanjem groblja/spomenika, Ali to je licni izbor coveka.


Plaća se i mesto za urnu.
Imam bliske rođake koji su se kremirali pa je pri opelu ispao problem sa popom.
Kaže pop - to nije pravoslavno i hrišćanski. Za 50 DEM je zaboravio na svoju "tvrdu veru".
 
Plaća se i mesto za urnu.
Imam bliske rođake koji su se kremirali pa je pri opelu ispao problem sa popom.
Kaže pop - to nije pravoslavno i hrišćanski. Za 50 DEM je zaboravio na svoju "tvrdu veru".

Znam da se placa.

Ovde u Nemackoj sve vise ljudi zeli da se i urna " anonimno" bacu u neku zajednicku raku tako da deca, "ozalosceni" i ne znaju gde
je taj sahranjen. Nije dozvoljeno bacanje pepela u reke , ali postoji mogucnost da se urna baci u more uz prigodnu ceremoniju gde kapetan brodica
ocita neku molitvu i urnu ( koja je naravno uvek ekoloska pa se rastara u vodi) shibne u more.
 
"KREMATORIJUMI SU BUDUĆNOST U SVIM CIVILIZOVANIM ZEMLJAMA . NEĆE VIŠE LJUDI DA SE SAHRANJUJU U BLATU I ILOVAČI . NEĆE KULTURNI ČOVEK GODINAMA DA TRUNE ... "

A zamisli da se probudis u sanduku, dok preko tebe gmizu zmije i akrepi, i lupas, lupas, a nema nikog da te cuje, dok se opet ne ugusis, usta punih crva, zemlje i buba.
 
Kremacija je keva.

Zelim da me kremiraju i pospu pepeo u neku reku.


A ako bas zele, mogu i da me pohrane u neku urinicu u nekom kolektivnom mauzoleju- mnogo manje prostora zauzima.

Eto na primer, u Americi, groblje je livada, a iznad glave ti je samo mali kamen na kojem pise ime, godine zivota i krstic-davidova zvezda- nista, zavsino od preferencije.

A kod nas se prave nekropole sa plotovima i parcelama, 3-metarskim mermernim spomenicima za ciju cenu porodica moze da kupi solidna kola 2004. godiste, ili da doda jos toliko i kupi garsonjeru.
Nosferatu u prahu :hahaha:
 

Back
Top