Crno tržište znanja: Doktorski za 3.000 evra

111111

Legenda
Banovan
Poruka
60.297
Naspram akademaca koji mesecima uče i istražuju da bi napisali seminarske, diplomske i master radove, sve je više onih koji iste te radove naručuju preko interneta. Tako se čak i doktorski rad može kupiti za 2.000 do 3.000 evra, u zavisnosti od obima i težine teme, a većina fakulteta nema softverski program koji može da ulovi plagijate.






VARALICE - Najstrašnijim od svega čini se to što studenti više ne vide ništa čudno u kupovini rada koji će im omogućiti završetak školovanja. Tako se redakciji “24 sata” za pomoć obratila studentkinja koja je, kako kaže, “pošteno platila za svoj diplomski”, a onda dobila - škart napisan rad.

- Zaista ne znam kome bih se drugom obratila i iznela problem koji sam imala. Kontaktirala sam sajt (naziv poznat redakciji) i od njih sam tražila da mi napišu rad od oko 70 strana na temu mendažmenta. Dogovorili smo se za cenu od 50 evra. U međuvremenu smo bili u kontaktu putem mejla. Ja sam uplatila traženi iznos i na kraju dobila rad sa potpuno drugom temom, nesređenim podacima i smešnim brojem strana. Slala sam mu još nekoliko mejlova, žalila se, ali od njega ni traga, ni glasa - požalila nam se ova studentkinja.

Ona nije jedina koja bez trunke srama govori o trgovini znanjem. Student generacije jednog beogradskog fakulteta živi raskalašno pišući radove za druge i omogućavajući im da tako čak i doktoriraju.


- Pišem doktorate samo iz oblasti koja je srodna mojim studijama. S obzirom na to da doktorati zahtevaju posebno vreme i istraživanje, njih naplaćujem najskuplje, i do 3.000 evra, dok za običan seminarski tražim oko 50 evra - kaže ovaj mladi doktorand napominjući da već godinama ne može da nađe pravi posao.

Inače, jedan od doktorskih radova je, priča, pisao i za gospođu koja je zaposlena kao državni službenik i kojoj je taj doktorat bio neophodan da bi napredovala.
Na crnom tržištu znanja mogu se čak naći i sastavi za osnovce. Princip je isti - sastav se naručuje preko sajta koji nudi takvu uslugu i preko kontakt mejla dogovaraju se cena, tema sastava i datum “isporuke”.

FPN i ETF softverski rešili problem
PLAGIJAT - Većina fakulteta ne pronalazi način da se izbori s ovim problemom. Samo pojedini fakulteti, među kojima su FPN i ETF, poseduju softverski program koji prepoznaje plagijate tako što softver upoređuje nizove slova i reči i ukazuje na sličnost između dva teksta. Međutim, kupljeni radovi ne moraju nužno biti plagijati, pa je trenutno jedini način da se prevarantima stane na put - javna odbrana napisanih radova.

http://www.24sata.rs/vesti/aktuelno/vest/crno-trziste-znanja-doktorski-za-3-000-evra/100367.phtml
 
ja znam da rade za 2,5 hiljade dinara diplomske,o kojim 3000 evra ovi pricaju? :lol:
U ostalom taj zavrsni rad je sviranje qrcu,dzabe komplikuju i maltretiraju ljude. Ako sam naucio sve predmete sta me ***** za taj jedan rad.

- - - - - - - - - -

Три 'иљаде јевра докторат? А студије 3 године по 'иљаду и по евра. Заједно 7 500 еврића + остали трошкови...

Аууу...не исплати се да имаш др између презимена и имена.

Iskren da budem nikad ne bih bio doktor i da imam mogucnost jer moras da objavljujes naucne radove i da se smaras.
 
Решење је јавна одбрана? Хаха, па је л' одбранио господин новинар неки докторат или присуствовао некој одбрани? Како замишља да то изгледа?

Иначе 50 евра за 70 страна је пресмешно, а и 3000 евра за озбиљан докторат који се истражује и пише бар пола године је такође пресмешно.
 
Nova aktivnost profesora-plagijatora:

Kradu i radove studenata, pa ih prikazuju kao svoje


- U istraživanju Beogradske otvorene škole (BOŠ) sedam odsto anketiranih studenata Univerziteta u Beogradu (UB) izjavilo je da su prisustvovali situaciji u kojoj profesor plagira studenta - rekao je Tanjugu Mihailo Gajić iz te organizacije.


http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/39...-i-radove-studenata-pa-ih-prikazuju-kao-svoje
 
Iskren da budem nikad ne bih bio doktor i da imam mogucnost jer moras da objavljujes naucne radove i da se smaras.

Ма јесте бре. Др Кркобабић је унапредио политичке науке у овој земљи својим садржајним научним радовима.

Само додаш Др личном имену и купио си место међу интелектуалном елитом Смрдије и мож' да просипаш памет исто ко на Крстарици само што ти Др изговореним глупостима даје тежину. После додатка Др радове више не мораш да пишеш а како фуцкултети ничу ко печурке после кише увек можеш да се углавиш на неки менагемент да додаш и проф. Др и да узимаш лову од материјалнодобростојећих лоших ђака.
 
Ма јесте бре. Др Кркобабић је унапредио политичке науке у овој земљи својим садржајним научним радовима.

Само додаш Др личном имену и купио си место међу интелектуалном елитом Смрдије и мож' да просипаш памет исто ко на Крстарици само што ти Др изговореним глупостима даје тежину. После додатка Др радове више не мораш да пишеш а како фуцкултети ничу ко печурке после кише увек можеш да се углавиш на неки менагемент да додаш и проф. Др и да узимаш лову од материјалнодобростојећих лоших ђака.
Pa menadzment je ozbiljna stvar,drugo je to sto su ih sad ovi privatni fakulteti degradirali. Imas ti mnogo menadzera,ali nisu svi menadzeri dobri,a dobar menadzer zlata vredi.
Primer Tito,Hitler su ti bili dobri menadzeri,oni nisu znali ekonomiju,finansije,nisu prosli vojnu skolu,ali su znali da odaberu kadar,da organizuju drzavu i da motivisu ljude da rade u korist drzave;to je menadzment.
Bas sam pricao jednom sa profesorom kako u stvari svi profesori prepisuju knjige i naucne radove drugih i stavljaju ih u svoje knjige koje posle papreno naplacuju studentima. On mi je odgovorio:"Pa ja kad bih nesto novo izmislio, ja bih dobio Nobelovu nagradu". Niko se od doktora ne trudi da unapredi svoju profesiju,primaju plate i bas ih briga. Ne znam samo onda cemu te doktorske studije sluze?
 
Pa menadzment je ozbiljna stvar,drugo je to sto su ih sad ovi privatni fakulteti degradirali. Imas ti mnogo menadzera,ali nisu svi menadzeri dobri,a dobar menadzer zlata vredi.

Menadžer je pre svega stvar talenta i slažem se da zlata vredi ( lično se uverio) ako je rođen za taj posao, ali ne slažem se da su privatnici degradirali tu struku.
Naprotiv, u mojoj bivšoj firmi ( inače u top 5 na čitavoj planeti) su primali najčešće preko preporuke ali kad bi ponekad imali javni konkurs - međusobno su pričali o prednostima privatnih.

Nešto u našem mentalitetu ne pogoduje toj struci. Srbin će pre da uspe kao inženjer, doktor, informatičar, sportista...nego kao ekonomista i menadžer.
Sloveni nisu dobri trgovci
 
Menadžer je pre svega stvar talenta i slažem se da zlata vredi ( lično se uverio) ako je rođen za taj posao, ali ne slažem se da su privatnici degradirali tu struku.
Naprotiv, u mojoj bivšoj firmi ( inače u top 5 na čitavoj planeti) su primali najčešće preko preporuke ali kad bi ponekad imali javni konkurs - međusobno su pričali o prednostima privatnih.

Nešto u našem mentalitetu ne pogoduje toj struci. Srbin će pre da uspe kao inženjer, doktor, informatičar, sportista...nego kao ekonomista i menadžer.
Sloveni nisu dobri trgovci
I nisi u pravu. Moze talentovan menadzer bez skole da vodi mali biznis,ali bez znanja kad bi mu biznis presao u visu fazu on bi propao garant.
 

Back
Top